Strona główna Różne Nie chcą biogazowni

Nie chcą biogazowni

7772
87
Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Mieszkańcy Niewolna i okolic obawiają się budowy w ich sołectwie biogazowni. Taki zamiar ma bowiem firma CGE Projekt Sp. z o.o. z Posady (gm. Kazimierz Biskupi).

Spółka złożyła w tej sprawie wniosek o wydanie warunków zabudowy dla tego przedsięwzięcia. Miałoby ono być realizowane na działce pomiędzy Niewolnem i Pasieką.

Dzisiaj do urzędu wpłynęła petycja podpisana przez ponad 200 osób. Wśród protestujących przeciwko planowanej inwestycji są nie tylko mieszkańcy Niewolna, ale także Trzemeszna i gminy. Zwracają się oni do burmistrza nie tylko o zablokowanie ewentualnej budowy, ale również niewydawanie zgody na takie inwestycje w całej gminie.

Autorzy petycji obawiają się przede wszystkim przykrych zapachów, jakie towarzyszą spalaniu biogazu. Drugim źródłem uciążliwych zapachów mogą być odpady poprodukcyjne, tzw. poferment, wykorzystywany jako nawóz na polach.

Uważamy, że realizacja inwestycji będzie miała niekorzystny wpływ na jakość życia mieszkańców okolicznych miejscowości, a w szczególności miejscowości Niewolno, Pasieka oraz Trzemeszno, poprzez wydobywające się przykre odoranty oraz substancje powstające podczas spalania biogazu, co spowoduje także zanieczyszczenie środowiska” – napisano w petycji.

Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miejskim, obawy mieszkańców co do tej konkretnej inwestycji są raczej nieuzasadnione. Obecnie trwa procedura uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego terenu obejmującego m.in. części wsi Pasieka i Niewolno. Jego uchwalenie przewidziane jest na kwiecień lub maj br. Jak nas poinformował Józef Tarnowski insp. ds. gosp. przestrzennej, zapisy projektowanego planu nie przewidują możliwości lokalizacji tego typu instalacji, a więc także na terenie przedmiotowej nieruchomości.

W tej sytuacji burmistrz Krzysztof Dereziński, rozumiejąc obawy mieszkańców, w dniu 2 lutego wydał postawienie o zawieszeniu postępowania dot. wydania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla biogazowni na okres 9 miesięcy. W tym czasie zostanie uchwalony plan zagospodarowania, który jest aktem wyższego rzędu niż decyzja o ustaleniu warunków zabudowy. Jak się dowiedzieliśmy, burmistrz również jest przeciwny tej inwestycji.

Mieszkańcy Niewolna mogą więc spać spokojnie. Nic nie wskazuje na to, aby biogazownia w ich sołectwie miała jakiekolwiek szanse powstania. Nie można jednak do końca wykluczyć tego typu obiektów w innych miejscach. Może się tak stać tam, gdzie aktualny plan przewiduje tego typu działalność.

Złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy dla tego typu inwestycji jest zawsze możliwe w odniesieniu do innego terenu, który nie jest objęty żadnym planem. W takim przypadku istnieje jednak możliwość przystąpienia do szybkiego procedowania planu w celu niedopuszczenia do jej realizacji. Biogazownie to energia odnawialna, ale jeśli będą budowane, to tylko w takim terenie, który nie będzie prowadził do protestów w społeczności lokalnej – poinformował J. Tarnowski.

87 KOMENTARZE

 1. sie im nie dziwie smród niesamowity i jak mi ktos powie ze „paaanie co pan to szczelne” to wystarczy przejechac sie po lubiniu moze to i szczelne ale wszystko co dookola sie dzieje to smrod odór

  • Szanowny panie Kolego. Zapewniam pana, że zbiorniki wykorzystywane do takich „instalacji” muszą być bardzo szczelne. Przykrego zapachu będziesz pan czuł zdecydowanie mniej niż w ciągu tygodnia wylewania na pola gnojowicy przez zaprzyjaźnione gminie podmioty gospodarcze. To są odnawialne źródła energii. Gdybym tylko posiadał działkę – chętnie bym ją wydzierżawił pod inwestycję. Znam temat. Ciekawi mnie do jakich zajęć burmistrz wykorzystuje Asystentów Osobistych Osób Niepełnosprawnych – bo raczej nie do remontu ul. Dąbrowskiego.

 2. To w Niewolnie im zapachy przeszkadzają – przecież tam z każdej strony zalatuje jak nie krochmalnią to Kierzkowem albo Pasieką. Więc trochę biogazu w nozdrzach nie pogorszy życia.

 3. Zrobi się typowe śmierdziejewko, śmierdzi ferma z Kierzkowa, śmierdzi Krochmalnia i polane drogi przez dziurawe przyczepy wożącę pulpę , śmierdzi gnojówka wylewana na polach. Działki budowlane potanieją, bo ludzie przestaną się tam budować, będzie jeden wielki smród

  • O widzę że się zna soomsiad na produkcji w krochmalni.
   A swoją drogą to zakład istniał zanim cokolwiek tam było. A teraz jeden z drugim mieszczuch na wioskę się przeprowadzi i nagle mu śmierdzieć. Jak tanio dzialke sie kupiło tę teraz trzeba pomarudzic. Nie widziały gały i nos co brały.

  • To może zlikwidujmy i ludzie niech jeżdżą do roboty gdzies do miast. A tutaj tanio działeczki sprzedajmy żeby mieszczuchy mogły powdychac świeże powietrze. Swoją droga jakie miasto taki smród.

  • W Austrii czy w Czechach jest pełno niewielkich biogazowni o mocy 1 MW. Są niewielkie, nie rzucają się w oczy, nie śmierdzą. Produkują prąd a wytworzone ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania obiektów użyteczności publicznej (szkoły, urzędy samorządowe, oprócz kościołów). Niewiedza (żeby nie powiedzieć ciemnota) strasznie ogranicza myślenie i podejmowanie rozsądnej decyzji. A Burmistrz, za mojej bytności w Trzemeszni e Dyziem zwany też niech się douczy aby umiał argumentować za i przeciw biogazowniom.

   • Co ci może powiedzieć naczelny historyk o biogazowniach?Tylko, że coś tam słyszał. Takiego oto mamy menadżera, sorry inwestora na medal… Czytam i nie wierzę, pod czym ci wszechwiedzący się podpisali. Spalany gaz z biogazowni smierdzi? Co wy wąchaliście? Odoranty? Ciekawe jak gaz spalacie na kuchence gazowej to im nie śmierdzi. I jak tu się nie zgodzić z Przewodniczącym który słusznie kiedyś pytał. Czy chcemy zostać kozim miastem. Odpowiedź udzielilo jakże szanowne grono ekspertów od odorantów. I nie ma się oszukiwać że jest inaczej. Lepiej zawalcie wszystkie pola tym szajsem z Chin czyli fotowoltaika a później będzie lament że koszty utylizacji, że droga żywność.

    • O. Fotowoltaika eko już nie jest w modzie?
     Nabieracie się na te nowości ekologiczne. Kupę kasy tracicie. Firmy krzak nabijają portfel. Pojawi się pomysł to firm bez doświadczeń Pojawia się cała masa. Byle upchnąć coś. Fotowoltaika, panele słoneczne tak miały obniżyć rachunki he he. Nie dość ze dajecie się nabierać na ekologię, nabijacie portfele firmom, zysku z tego niewiele lub wcale. Ekologia powinno się zając państwo. Rząd. Poprzez masowe działania. A nie pojedynczych osób. Teraz biogazownia. Super sprawa. Przy spalaniu brak zapachu. Jednak przed…… Rachunków to nie zmniejszy potencjalnych mieszkańców. Jednak chociaż szkoła będzie mieć ciepło 😛

     • Masz racje Pawle tak bedzie jak z eternitem jak wszyscy sie cieszyli a teraz likwiduja to samo bedzie z fotowoltaika zobaczycie ze nawet nie bedzie tez gdzie tych paneli zutylizowac

   • Burmistrz specjallistów zatrudnia – lecz za 3800,00 zaangażowania w temacie za to wynagrodzenie niewymaga. Najważniejsza jest budowa ronda coby „Zbowid” wc burmistrz bespiecznie z „koziego miasta” wyjechał.

  • Hahahaha najwyżej od tego „delikatnego” smrodku będziemy co najwyżej wymiotować. A niebieska para z parocka jest tez super. Lubię jeździć rowerem ścieżka rowerowa koło parocka. Samo zdrowie.

 4. Szkoda ze osoba pisząca petycję nigdy nie byla w pobliżu biogazowni 😉 bo jak by była to by wiedziala że podczas spalania biogazu nie ma smrodu. Drugi argument też jest średni bo gnojowica czy gnojówka i tak jest wylewana na pola a z tego co sam widziałem i czułem to pofermen który powstaje między innymi z gnojowicy napewno mniej śmierdzi

  • Na szczęście nie wszystkiego trzeba doświadczać na własnej skórze – mądry ten, kto uczy się na błędach innych. Dzięki internetowi, w dzisiejszych czasach nie jest to trudne… Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: smród i biogazownia i poczytać sobie w jakich warunkach muszą ludzie żyć w pobliżu biogazowni. Darskowo (gm. Złocieniec), osiedle Kolonia w Świdnicy czy Rzeczyca, to pierwsze wyniki w wyszukiwarce, które pokazują jak smród uprzykrza tam ludziom życie. Ale „nasza” śmierdzieć oczywiście nie będzie! (taki sarkazm – piszę dla pewności)

 5. Szanowni „specyjaliscii”, w biogazowi powstaje czysty metan , który jest paliwem do silnika napędzającego prądnicę produkująca prąd. Metan jest też głównym składnikiem „gazu ziemnego” . Czy przypalaniu gazu na kuchence gazowej w kuchni wydobywa się jakiś smród? Takie „polskie” myślenie niedouczonych aktywistów. Protestujących „przeciwko wszystkiemu” . Czemuś biedny? Czemuś głupi?

  • Gwoli ścisłości: Biogaz składa się z ok. 50 – 65% metanu (CH4), 30 – 45% dwutlenku węgla (CO2) oraz innych składników takich jak para wodna (H2O), siarczek wodoru (H2S), azot (N2), wodór (H2), tlen (O2).
   Ludziom nie chodzi jednak o moment spalania, tylko o wszystko to, co dzieje się prędzej: zwożenie, magazynowanie i fermentację ogromnych ilości odpadów odzwierzęcych, także z ubojni. Nie wiem jak Tobie ale mi to śmierdzi.

  • Piszesz tylko o efekcie końcowym. A z czego powstaje ten metan? Właśnie chodzi o to w jaki sposób on jest wytwarzany. W jaki sposób te odpady bio są składowane czy też dostarczane i co z nimi jak już nie są potrzebne. W okolicy Trzemeszna mamy dosyć już smrodu a zapewnienia przedsiębiorców każdy wie jakie są a jak jest w rzeczywistości.

 6. W Trzemesznie nie ma bardziej ekologicznego źródła ciepła jak śmieci spalane w kopciuchach. I jak będziesz Pan mówił że to przez PiS jest droga energia to wiec jedno. Będziesz śmieszny.
  Nic tylko czerpać pełnaa piersią ten smród plastiku i innego syfu. W gminie pewnie i nie lepiej. Wyjść z marketu wieczorową porą i za darmo sztachnąć się darmową dawką „dopalacza”.

  • Wiesz głupcze….. choćby całe trzemeszno przeszło na gazowke, to nie zmieni to jakości powietrza. Rolnictwo, przemysł. Loty miliarderów bardziej zanieczyszczają powietrze, niż wszystkie razem wzięte kopciuchy trzemeszna. Szczekasz na ludzi którzy nie maja za co wymienić pieca? Trochę to słabe. Najlepiej atakowac biednych, zwyzywać ich od najgorszych. W końcu jesteś prawdziwym polako-katolikiem….. ech

   • Twoje argumenty są bez sensu, a sam tego dowodzisz atakując ad personam. Jacy miliarderzy nad Trzemesznem truja bardziej od lokalnych, masowej patologii i zachowania przy (piecu i nie tylko)?!

    • Myślisz człowieku ze trujesz swoje niebo a pni swoje? Boshe, co się stało z ta edukacja. Wróć do szkoły i ucz się chłopie albo zamilcz! Już nie załamuj mnie ze są ludzie o tak niskim intelekcie!

     • Widzisz, znów atakujesz ad personam, bo nie masz niczego sensownego do powiedzenia! Jeszcze raz powtórzę, prościej, byś mógł pojąć: „miliarderzy” i wszyscy inni przelatujący w samolotach nad Trzemesznem trują znacznie mniej, niż sami mieszkańcy miasta i gminy oraz główny ich pracodawca – Paroc.
      A tak przy okazji, edukacja nie ma nic wspólnego z istnieniem ludzi o „niskim intelekcie”…
      Chcesz się jeszcze bardziej pogrążyć?

  • Zacznij od siebie eko człowieku kupujący plastik na potęgę jeżdżący spalinowym autem

   Hipokryto. Sam kupujesz masę produktów w plastiku. Sam jeździsz starym autem spalinowym. Może zacznij od siebie i przejdź na hybrydę? Potem rozliczaj ludzi których nie stać na wymianę pieca na gazowke. Łatwo oceniać i krytykować. Trudniej zrozumieć. Nawet tego od ciebie nie wymagam. Takie mamy dziś społeczeństwo. Buta, chamstwo, zawiść, nienawiść.

  • Och jaki mądry obywatel…… każdy idiota potrafi nabijać się. Nic nowego nie pokazałeś….

 7. Wszyscy sie pchaja do Trzemeszna ze smieciami czemunie zrobia na swoim terenie jeszcze troche to nikt u nas dzialki pod budowe nie kupi w tym syfie .Widocznie u nas jest najlatwiej o pozwolenie i wyczuli sprawe

 8. Jak smrodu od biogazu nie ma to niech inwestor sobie zrobie w swojej okolicy w czym problem Trzemeszno jest stworzone do smieci chyba zwariowali juz radni spicie w tej sprawie

 9. Napewno ze sprzedaza dzialki i budowadomu bedzie problem Osiedle w Rudkach powstaje jak grzyby po deszcu i dobrze ale zobaczycie co bedzie latem te wysypisko naprzecie stacji to dopiero smrod jak wiatr przypasuje tam dopiero gownami jedzie

 10. Zarzuty w kierunku biogazowni zupełnie bezzasadne. Lepiej kopać węgiel i truć się dymem z kopciucha bo to nie śmierdzi.

  • Może zaczniesz od siebie? I swojego starego spalinowego auta? Z którego rury wydechowej wydobywa się niebywały smród? Wegiel nie, smrodzace autka tak? Nie stać cię na elektryczne? Pomysl ze niektórych nie stać naceny gazu? Ekogroszku? Wymianę pieca? Najłatwiej wytykać błędy innych. A sami jesteście spier**leni

   • Popieram. Szczególnie ze dotacji żadnych praktycznie nie ma. Z mężem pracujemy oboje mamy 3 dzieci może to dziwne ale odkładamy zmianę ze względu na rosnące koszty i niespodziewane wydatki. Wymienimy ale potrzebujemy więcej czasu na to. Nie każdy żyje na kredytach. Nigdy ich nie braliśmy i brać nie będziemy.

 11. Jak widać gmina Trzemeszno jest bardzo atrakcyjna pod względem wykopywania żwiru, utylizacji odpadów z Parocka,wysypisk śmieci , zwożenia szamba ,odpadów z różnych oczyszczalni ścieków i zanieczyszczeń ropopochodnych , no i teraz nastepny smród. Chyba drugiej takiej gminy w Polsce się nie znajdzie z tak ,,g.wnianymi,, inwestycjami.

 12. Niestety po raz kolejny widać, że najgłośniej krzyczy ten, kto ma najmniejszą wiedzę. Szanowni mieszkańcy za grosz pojęcia o funkcjonowaniu nowoczesnej biogazowni nie mają. Zapach towarzyszący pracy biogazowni to co najwyżej zapach substratów, czyli najczęściej kiszonki z kukurydzy, który rzadko jest na tyle intensywny, żeby było go czuć za płotem zakładu. Podobnie poferment, we wszystkich opracowaniach się zaznacza, że ma zbliżone właściwości do gnojowicy, ale różni się od niej brakiem nieprzyjemnego zapachu

  • Pojecie maja wszyscy tylko wszyscy sie zastanawiaja dlaczego wszyscy sie pchaja do Trzemeszna a ze nikt nie mowi ze dzialki traca na wartosci proste mamy to co mamy a co sie dzieje w Rudkach w samym wjezdzie same ploto na szosie jezdzi sie jak na lyzwach co to ma byc nie mowiac pieszo idzie sie jak po polu sama bryja

  • pisiorom nie wyjasnisz oni do tej pory mysla ze 13 i 14 emerytuje gratis sie dostaje 🙂 a niech nawet dostana 15sta emeryturke ale chlebek po 10 zl niech wtedy bedzie ja sobe poradze

   • Mnie się za PiS żyje lepiej niż za PO. Pensja wyższa. Produkty droższe ale nie na tyle żeby nie jeść. Stać mnie na wakacje na kursy dla dzieci. I to wszystko za panowania rzadu na którego nie glosowalem. Z kim nie rozmawiam to oprócz tvp i kłamstw wielkich, nikt nie narzeka ze żyje się biedniej. Za PO to była dopiero bieda. Teraz kobiety co już powinny być na emeryturze pracują dalej bo lata za PO musiały pracować na smieciowkach.

    • zyje sie lepiej bo zadluzaja panstwo i twoje wnuki beda to splacac co pis narozdawal – co ty w ogole bredzisz ekonomii sie poucz rzad nie m awlasnych pieniedzy chyb aze glapinski to zloto po trochu sprzedaje co we wojne wywieli a teraz sciagneli

     • Bzdury opowiadasz, spójrz na zadłużenie Polski, porównaj z zadłużeniem w Europie (może zacznij od Niemiec) i potem się wypowiedz.

     • Nie żyj przyszłością! Żyj tu i teraz! Jutro może cię nie być! Dajesz sobie kit wciskać!
      Nie wiesz jak będzie za dekadę, wiek…… wróżenie z fusów i głupie argumenty przeciwników PiS. Możemy jak chcesz zarabiać mniej i żyj biedniej. Wtedy będziesz szczęśliwy? Wszędzie nepotyzm, kolesiostwo, każdy patrzy żeby się najwiecej za jak najmniej dorobić i żyć jak paczek w maśle a ty dalej na PiS? Bo 500+ zadłuża? To oddacie 500+? Żeby nie spłacali wnuki? Czemu z taka inicjatywa nie wyjdziesz?

     • Czy napisałem ze żyje mi się lepiej? Czy coś o zadłużeniu? Z tej nienawiści do PiS zatraciliście już umiejetność czytania ze zrozumieniem? Ja rozumiem ze nie mam prawa wyrażać swojego zdania opini? Dziękuje uprzejmie ale mieszkam w kraju demokratycznym i żaden człowiek pana pokroju nie będzie mi mówić co mogę a czego nie.

 13. „od spalania biogazu”? 🤣🤣🤣🤣
  Ludzie, weźcie najpierw poczytajcie jak zbudowana jest biogazownia i jak to działa a ewentualnie dopiero wtedy róbcie szum, bo wiedzą to Wy nie blyszczycie 🤣🤣🤣

  • Zanim dojdzie do spalenia gazu, trzeba go najpierw wyprodukować i tu jest problem ze smrodem ,a i po produkcji zostają cuchnące odpady . Dowiedz się jaki jest proces produkcji a nie budowa . Albo masz jakiś w tym udział ,albo chciałeś zabłysnąć,a to wtedy się mogłeś brokatem posypać.

 14. Najlepsi są ci, którzy tłumaczą spalanie śmieci i trucie sąsiadów tym, że są zakłady, które wedkug nich trują bardziej. A, komu robicie na złość? Zamiast pisać tu wybielające ludzi dopuszczających się takich karalnych procederów weźcie się do roboty i zapracujcie na lepsze źródło ciepła. Burmistrz zlecił kupno jakieś śmieszne czujniki, które można sobie w d.. e wsadzić zamiast zlecić profesjonalne badanie każdego podejrzanego komina. Dlaczego tak zrobił? A no dlatego żeby swoim wyborcom mówić jak to on dba o czyste powietrze. Tylko zaślepieni mu uwierzą. Takich jest pełno w tej gminie. Dlaczego nie posłuchał radnego, który chciał zrobić porządek z tymi trucucielami poprzez zakup drona do mierzenia poziomu zanieczyszczeń? Nie chciał ryzykować, że skontrolowanymi będą jego wierni wyborcy, którzy mogą na niego nie zagłosować?

  • Realisto pracujemy. Ludzie cały czas pracują. Niestety nie starcza. Możemy zmienić prace na lepsza. Załatwisz? Wiem. Odpiszesz coś głupiego w stylu trzeba było studiować prawo itd. Ale kto wtedy obsługiwałby ciebie w sklepie? Kto obcinał włosy? Powiem tak. Nie masz za grosz wiedzy i szacunku do ludzi i zawodów. Nikt siebie nie usprawiedliwia żadnymi wielkimi firmami, które trują bardziej. Dużo osób mówi wprost ze ich nie stać. Ale do ciebie i tak nic nie dociera bo takie mamy dziś społeczeństwo. Chamstwo, obłuda, myślenie na poziomie austropitka.

   • No to jak nie stać na wymianę ogrzewania to mogłoby być ciepło z biogazowni. Wiesz, że takowa biogazownia poza energią elektryczną produkuje ciepło? Trwajcie dalej w tym swoim zacietrzewieniu i zawiści. Gmina mogłaby mieć kasę z podatków. Mieszkańcy mogliby ustalić z inwestorem warunki udzielenia zgody na przeprowadzenie inwestycji. Ale tu nie. To jest Trzemeszno. Miasto i gmina „pełna miłości, zrozumienia, życzliwości i twórczej współpracy”. Ktoś tam pisał, że wiedzę o biogazowniach czerpie z internetu. Co za dzbany tu się udzielają. W Internecie jak ktoś Wam napisze na fejsbuku że jak pięknie wygladacie to nie oznacza ze tak jest i odwrotnie. Jest coś takiego jak nauka. Popytajcie się specjalistów np. profesorów ( tych prawdziwych z doświadczeniem a nie tych samozwańcow z internetu) z zakresu biotechnologii i Wam wyjaśnia Wasze obawy. Żeby rozmawiać z takim profesorem to wpierw trzeba chcieć go w ogóle wysłuchać. Wolisz słuchać magistra historii? To słuchaj. Posłuchaj sobie Tuska. Masz też zdecydowanie bliżej innego magistra historii, który zna się na „wszystkim”.

    • Obawiam się, że to Ty uległeś „magii facebooka” i uwierzyłeś w kolorowe zapewnienia firmy od biogazowni, że ma ona same zalety i przynosi tylko korzyści. Pamiętaj, że internet to nie tylko facebook (naprawdę!) i można tam znaleźć wiele wartościowych treści.
     Argument profesora (nawet tego „prawdziwego z doświadczeniem”) nie będzie miał szczególnego znaczenia dla osób, które już mieszkają w sąsiedztwie biogazowni i zmagają się ze smrodem (dałem linki powyżej – poczytaj sobie). Chyba, że uważasz, że przyjedzie ten prawdziwy profesor, powie: „biogazownia nie śmierdzi!” i wszyscy nagle doznają olśnienia, że skoro tak mówi to na pewno tak jest… i będą żyli długo i szczęśliwie czując tylko zapach fiołków 😉
     A powoływanie magistrów historii, Tuska i innych w merytorycznej rozmowie? Albo obrażanie innych. Przepraszam, ale to nie mój poziom.

     • Tu już jeden taki „czarny charakter” miał swojego profesora, twierdzącego, że azbest zasypywany w dziurach różnych nie szkodzi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj