Strona główna Polityka Czy jest jeszcze szansa na przejęcie budynku po Domu Dziecka?

Czy jest jeszcze szansa na przejęcie budynku po Domu Dziecka?

4483
37

Informowaliśmy niedawno o tym, że gmina Trzemeszno nie przejmie budynku po zlikwidowanym Domu Dziecka. Na przeszkodzie stanęło stanowisko zarządu powiatu, który nie zgodził się na przekazanie budynku ze znaczną bonifikatą, na co liczyli trzemeszeńscy samorządowcy. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Temat pozostaje jednak otwarty. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej do sprawy wrócił Maciej Dalewski. Jak zauważył, przejęcie tego obiektu nawet za cenę określoną w przetargu byłoby bardziej korzystne niż adaptacja byłej szkoły zawodowej (kosztorys na tę inwestycję to 6.000.000 zł). Podkreślał, iż jest to budynek nowszy, w lepszym stanie i przede wszystkim większy od tego po szkole. Budynek przy ul. Mickiewicza 33, jak również oba budynki po obecnym urzędzie, można by wystawić na sprzedaż, co dałoby określony dochód gminie.

Na sprzedaż nieruchomości ogłoszono już jednak przetarg. Jego rozstrzygnięcie ma nastąpić w kwietniu. Czy gmina mogłaby do niego przystąpić? Takiego scenariusza nie wykluczył wiceburmistrz Dariusz Jankowski, ale zwrócił uwagę na inny aspekt. W przypadku sprzedaży w drodze przetargu nie ma możliwości rozłożenia płatności na raty. Gmina musiałaby zapisać w uchwale budżetowej odpowiednie środki. Takich środków w budżecie na 2022 r. nie zaplanowano. Nie ma też zapisanych wspomnianych 6.000.000 zł na adaptację budynku przy ul. Mickiewicza 33.

W trakcie dyskusji padały propozycje, aby jednak próbować kupić budynek po cenie określonej w przetargu, czyli 2.800.000 zł. W tym przypadku należałoby oczekiwać ze strony powiatu odwołania przetargu. Zapytaliśmy o to, czy jest taka możliwość.

Jak nas poinformował rzecznik starostwa w Gnieźnie Robert Bazułka, zarząd nie widzi takiej możliwości. Po raz kolejny przypomniał także, że gmina była informowana wcześniej o zamiarach powiatu.

Jedyną nadzieją dla trzemeszeńskiego samorządu może być brak chętnych na kupno budynku przy ul. Wyszyńskiego. Wówczas z pewnością władze powiatu chętnie podejmą rozmowy z gminą. Czy tak się stanie, okaże się w kwietniu.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

37 KOMENTARZE

 1. Teraz się nagle obudziliście ? Ludzie kto rządzi w tej gminie, przedszkolacy ???
  Czy wy jesteście poważni ? Chyba tak samo poważni na was głosowali. Ta gmina bije rekordy głupoty.

 2. No przecież jest. I to nie tylko szansa ale i realna możliwość. Wystarczy, że położycie powiatowi 10 milionów na stół i budynek wasz. I nawet powiat was jeszcze w ręke pocałuje.

 3. panowie obaj burmistrze najpierw niech podlicza ilu urzednikow u nich pracuje hahah k..a przeciez to jest burdel jakich malo a moze 3 vice jest potrzebny w tej gminie ???

  wstyd panie Darku wstyd ja to bym ze wstydu polozyl papiery i szukal innej roboty

 4. Przy tych WŁODARZACH w Trzemesznie nue sądzę aby udało się przejąć budynek pi Domu Dziecka. Zresztą to jakby PANOWIE działają i gospodarują świąt czy budynek po szkole zawodowej Budynek popada w ruinę a Panowie nic nie robią . Po wiec Powiat ma wam iść na rękę i przekazywać kolejny budynek ???? Chyba nie po to byściema tak jakby tamten doprowadzili do ruiny. Przykre ale prawdziwe.

 5. W gminie to wiedzą jak upier… ć jakiegoś inwestora. Patrz poprzedni artykuł. Nie potrafią powiatu zmusić do przekazania budynków. Szkoda w ogóle słów na tych geniuszy, którzy nadają się tylko do przemawiania w kościele czy na pogrzebie. W temacie z okolic kościoła. Co z 6 milionami dotacji na rewitalizację placu Kosmowskiego i alumnatu? Nie ma pieniędzy w gminie a tu rezygnuje się z 6 milonów przyznanej dotacji?

   • Chyba na zasadzie zrzeczenia się praw miejskich i przyłączenia jako wioska do gminy Witkowo. I choć brzmi ironicznie, być może wyszłoby nam wszystkim na dobre! Sołtys, rada sołecka i tyle. Żadnych urzędów.

 6. 1 osoba która wypiedzielila tyle tysięcy na pana adaptacji powinna płacić je z własnej kieszeni.
  2 Jankowski jeżeli spał jak całe życie na tym zastępstwie niech teraz położy się w bramie domu dziecka jak Rejtan
  3 zniszczyliście ta gminę nie zostało już nic!!!

  • do Rejtana to mu daleko blizej do Kurskiego ma bo propagande opowiada na sesjach a co do lezenia paaanie do emeryturki sie doczołga i zgasi swiatlo jak odejdzie.

  • Zniszczyli. I co im zrobicie? Nic.
   Nie wiedza ilu maja urzędników, i co im zrobicie? Nic.
   Nepotyzm, kolesiostwo, i co im zrobicie? Nic.
   Poszczekajcie sobie tutaj. Urzędnicy maja to w pompie. Uśmiechu z och twarzy te szczekanie nie zmyje 🙂

 7. Wydano 70 tysięcy złotych na dokumentację, która miała służyć do wykonania domu kultury w budynku zawodówki! Wydano 70 tysięcy i zamieniono koncepcję z domu kultury na urząd. I wydano kolejne 50 tysięcy aby dowiedzieć się że szacunkowe koszty remontu to 6 milionów złotych!!!! Gdzie są radni? Czy nie widzą tego? Teraz kolejna koncepcja? Projektanci trzepią kasę i to nie mała a budynki jak nie były remontowane tak nie są i pewnie nie będą bo kasy nie ma.

  • radni to siedza i debatuja czy drózke nowa zrobic czy cos załatac pani radna chciala ławeczke robic – to sa k..a postulaty radnych a dziadek jak prowadzi sesje to o pomste do nieba az sie prosi

   • Jaka ławeczkę? Ławeczkę JP2? Coś mi świta. Widzę ze my chyba na jakiejś bezludnej wyspie żyjemy gdzie nie dochodzi wiele informacji……..

  • Nie ma pieniędzy w gminie a inwestor na medal jest przeciwny inwestorom, którzy są źródłem podatków i miejsc pracy. Pieniądze biorą się z pracy!!!

 8. Dzisiaj p. Burmistrz pokazał klasę i co tak naprawdę reprezentuje na walnym Zjednoczonych. Słownik jak z knajpy. Dupa…………………

 9. Burmistrz robi co chce ¡!!!!! Ale gdzie radni ich pociagnac do odpowiedzialnosci, danie absolutorium, burmistrzowi za co???? Niech ten cyrk wreszcie się skonczy.

  • Tak. Trafiasz w punkt. Burmistrza swoją drogą należy rozliczyć, natomiast w sposób wyjątkowy należy rozliczyć radnych. Radnych, którzy nic nie zrobili w sprawie izolowania się lekarzy i zamykania przychodni lekarskich. Nic nie zrobili w sprawie przymuszania do szczepień przeciw covid. Kto stosował ten przymus doskonale wiadomo. Mam nadzieję, że to jedynie kwestia czasu. On nadejdzie prędzej czy później!

 10. Najgorsze jest to że mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia a jako uczniowie Liceum brali udział społecznie w budowie tego budynku a raczej jego skrzydła, sali gimnastycznej oraz budynku Gabinetów Fizyko-chemicznych. Co by dziś powiedział Dyr.Pruski który zabiegał o fundusze na ich budowę.Sam przepracowałem ponad kilka set roboczo-godzin za co w nagrodę spędziłem wakacje obozowe nad jez.Charzykowskim.Mieszkaniec Trzemeszna oraz absolwent w/w Liceum 74 letni.

  • Co ty przeszłością żyjesz ? zejdźcie na ziemie ludzie na co nam ten budynek ? po zadce nieużytek stoi teraz drugi ? gmina robi minimum. chyba żyjecie co niektórzy tutaj po parenascie lat powinniście zauważyć jak u nas z „ rozwojem „

   • Marian. Jeśli nie dostrzegasz różnicy pomiędzy tymi nieruchomości (zawodowka a domem dziecka) to musisz mieć problemy ze wzrokiem. Budynek domu dziecka raz ze jest po pełnej termomodernizacji. Dwa posiada zdecydowanie większą powierzchnię użytkowa gotową to użytkowania praktycznie od ręki. Trzy działka posiada odpowiednio dużo terenu aby zrobić parking dla petentów i urzędników. 4 .W zupełności zmieści łby się tam urząd, dom Kultury i biblioteka.

 11. Panie radny Dalewski wytlumacz nam wszystkim mieszkancom czy obecnie co Gmina zajmuje te dwa budynki sa wlasnoscia Gminy czy prywatne i Gmina placi czynsz czekamy na odpowiedz gdyz mowisz wystawic do sprzedazy jest wlasnoscia gminy czy nie

 12. Gmina nie ma pieniedzy Burmistrzu sciagac zalegle czynsze za mieszkania maja nie placa za smieci zrobic kontrole czy maja deklaracje czy placa i ile osob zamieszkuje dalej wprowadzic podatki za pieski jak bylo kiedys maja nawet po dwa trzy w domach i bedzie kasa mozn mozna tylko ruszyc sie z za biurka i mamy ful wplywow do gminnej kasy

 13. Za drogi w mieście weźcie się w końcu a nie kolejny budynek.kupowac.rzygac się ch e jak przez miasto się idzie.Dąbrowskiego i Kopernika to masakra.nie łapać tylko nowa nawierzchnię zrobic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj