Strona główna Sport i rekreacja Jeszcze o kolarzach na ulicach Trzemeszna

Jeszcze o kolarzach na ulicach Trzemeszna

5249
4

Spore zainteresowanie wywołały opublikowane przez nas zdjęcia wyścigów kolarskich na ulicach Trzemeszna. Zarówno na stronie Facebook-owej, jak i pod artykułem, pojawiły się pytania o czas, w którym zostały wykonane.

Jeden z komentujących przypomniał też fakt, kiedy to polski zawodnik Adam Jagła po ciężkim upadku przejechał samotnie w asyście karetki pogotowia przez nasze miasto, docierając później do mety w Poznaniu.

Z pomocą w uzupełnieniu tej wiedzy przyszła Zdzisława Majewska – żona autora zdjęć. Zagłębiła się ponownie w domowym archiwum i wyszperała kilka następnych fotografii. Odnalazła też zapiski, dzięki którym możemy te wydarzenia umiejscowić w czasie.

Okazuje się, że zdjęcia wykonane na przystanku autobusowym to Wyścig Pokoju w 1977 z wyjątkiem jednego, z widocznym napisem na jezdni WP. To rok 1974. Dołączamy jeszcze trzy ujęcia z tego samego wydarzenia. Wśród nich wspomniany A. Jagła z widocznymi śladami po upadku. Za kibicami można zobaczyć ówczesną wiatę przystankową.

Zdjęcie zrobione na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyszyńskiego (wtedy Gnieźnieńska) to WP z roku 1973. Fotografie wykonane na pl. Kilińskiego, na których kolarze jadą w kierunku Torunia to Wyścig dookoła Polski z 1970 roku. Na jednym z nich widoczny budynek stojący na miejscu dzisiejszego Domu Kultury.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

4 KOMENTARZE

  1. Jadący przez Trzemeszno Wyścig Pokoju był dużym wydarzeniem o czym świadczą tłumy na ulicach.Pamiętam jak w latach 60-tych szyliśmy w szkole proporczyki w barwach narodowych kolarzy, którymi dekorowano miasto.😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj