Strona główna Wyróżnione Trzemeszeńskie Święto Niepodległości w 1938 roku

Trzemeszeńskie Święto Niepodległości w 1938 roku

2192
4

Pięć lat temu publikowaliśmy notatkę prasową o trzemeszeńskich obchodach 10. rocznicy odzyskania niepodległości. Dziś – w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – zamieszczamy tekst, jaki ukazał się w 49. numerze „Kosyniera” z 20 listopada 1938 roku.

Mowa w nim o obchodach 20. rocznicy wolnej Polski. Pisownia oryginalna:

Dwudziestolecie niepodległości obchodzone było w naszym mieście bardzo uroczyście. Rano o godz. 8 złożyły dzieci szkół powszechnych piękny wieniec na grobie Powstańców z 1918 roku. W gimnazjum odbyła się uroczysta akademia, na program której złożył się referat ucznia kl. I liceum p. Maćkowiaka, deklamacje i popisy chóru. Na zakończenie przemówił Pan Dyr. Winkler wznosząc okrzyk na cześć Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i jej Włodarza i Marszałka.
Z okazji Święta Niepodległości otrzymali dwaj uczniowie nagrody i to p. St. Winkler nagrodę 100 zł z książnicy „Atlas” za wybitne zainteresowanie się nauką historii i p. Łuczak odsetki z P.N. – za pilność.
O godz. 9 tej odbyło się nabożeństwo, w którym liczny udział wzięło miejscowe społeczeństwo oraz wiele organizacji ze sztandarami. Po nabożeństwie odbyła się defilada na Pl. Kosmowskiego, po czym odbyła się akademia na sali p. Mikulskiego, zorganizowana staraniem miejscowych szkół powszechnych ze współudziałem Komitetu Prezesów.
Akademie zagaił kierownik szkoły nr 1 p. Lach. W dalszym ciągu nastąpiły deklamacje i popisy chóru międzyszkolnego oraz z wielkim zainteresowaniem wysłuchany referat kier. szkoły nr 2 p. Nowaczyka. Na zakończenie orkiestra Zw. Rez. pod dyryg. p. Figasa odegrała marsza p.t. P.O.S.
Na marginesie tej akademii dodać należy, że była ona ze wszech miar udana – tak co do programu, wykonawców jak i bardzo licznej frekwencji mieszkańców miasta i okolicy. Z zadowoleniem konstatujemy także, że miasto było bogato udekorowane sztandarami”.

O obchodach 10. rocznicy pisaliśmy |TUTAJ|.

4 KOMENTARZE

 1. Z artykułu dowiadujemy się o bogatym programie obchodów rocznicy w tym o dużej frekwencji i bogato udekorowanego miasta. Czy jest odpowiedź na pytanie dlaczego teraz tak nie jest?

  • Łukaszenka z Putinem zakręcą za chwilę kurek z gazem (a mają ku temu niebywałą okazję – zima tuż, tuż) przez gazociąg jamalski, który przebiega w naszych okolicach i zachód Europy potulnie zgodzi się na uruchomienie Nord Stream 2.
   I wtedy folksdojcze, w tym ci z naszej gminy, będą się cieszyć z tego, że Polacy będą zmuszeni kupić gaz od szwabów. Jeśli ktoś nie rozumie jak istotna z punktu widzenia istnienia państwa polskiego jest niezależność energetyczna to jest naiwnym frajerem, który pewnie wierzy w to, że sytuacja geopolityczna w naszej części Europy nigdy nie ulegnie modyfikacji. Tak rusek ze szwabem po raz kolejny dążą do podporzadkowania sobie Polski, która w końcu zaczęła stawać na nogach po latach komunistycznej i postkomunistycznej niewoli.
   Każdy, kto staje po stronie ruska i szwaba a nie po stronie Polski i Polaków jest zdrajcą.
   ZDRAJCĄ!!!

   • Na tysiącach hektarów szwab trzyma już w Polsce w wielu przypadkach łapę.
    Na wodociągach i kanalizacji szwab trzyma już w Polsce wielu przypadkach łapę.
    Na śmieciach szwab trzyma już w Polsce w wielu przypadkach łapę.
    Teraz szwab będzie trzymał swoją łapę na gazie i to będzie dotykało większość Polaków.
    Folksdojcze jesteście uradowani z tego faktu, że kolejne sektory strategiczne są przejmowane przez szwabów?
    Wy się pewnie cieszycie bo swoje dole za antypolskie działanie macie obiecane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj