Strona główna Kultura Obchody 103. rocznicy niepodległości

Obchody 103. rocznicy niepodległości

4367
45

Trzemeszeńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w bazylice mszą świętą za Ojczyznę. Po nabożeństwie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w widowisku pt. „Z historią Trzemeszna w tle”.

Dalsze uroczystości odbywały się na parafialnym cmentarzu, gdzie złożono kwiaty i znicze w miejscach pamięci narodowej. Zakończenie miało miejsce przy zbiorowej mogile Powstańców Wielkopolskich. Odśpiewano tam Hymn Państwowy i Rotę.

Przed Domem Kultury można było zobaczyć wystawę plenerową „Oblicza Niepodległości”. Od rana trwał tam też „Festyn rogali”. Upieczono na tę okazje ponad 2000 słodkości, które rozeszły się w całości. Zebrana kwota (18468,50 PLN i 20 EUR) przeznaczona zostanie na leczenie Olgi Miśkiewicz.

Zbiórkę zasiliły też pieniądze zebrane na składkę podczas mszy za Ojczyznę. Poinformował o tym na zakończenie nabożeństwa proboszcz ks. Piotr Kotowski.

Odbył się także zapowiadany rajd „W hołdzie wolności”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Pod Żaglami”.

45 KOMENTARZE

 1. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w obchody Święta Niepodległości. Począwszy od pocztów sztandarowych, uczestników mszy świętej, rajd rowerowy, po ludzi, którzy wywiesili flagi przy swoich domach lub mieszkaniach. W różny sposób można świętować, jak różna jest Polska. Patriotyzm nie jest „własnością” jednej grupy. Dziękuję również Panu Burmistrzowi za krótkie, ale bardzo treściwe przemówienie na cmentarzu. Używając słownictwa młodzieży, szacun dla ks. Proboszcza za przekazanie składki na rzecz Olgi. Pozdrawiam:)

 2. Też uważam,że należy podziękować każdemu kto włączył się w obchody Święta Niepodlegoości. Mam wätpliwości czy program przygotowany przez dzieci powinien być prezentowany w kościele.Było słabo widać i słychać.Uważam,że przedstawienie go np.w auli liceum pokazałoby walory ciekawie pomyslanego scenariusza.Taka moja uwaga na przyszłość zostawmy kościół do modlitwy.

   • To jest poziom wypowiedzi „prawdziwego Polaka”. Może mi wytłumaczysz co mają Obrońcy Ojczyzny do sprzętu nagłaśniającego i akustyki w kościele? No chyba, że ten sprzęt ma takie możliwości, że dzwiek dociera tylko do „prawdziwych Polaków”, a omija „gorszy sort”. A tak juz na poważnie. Czy ktoś odbiera zasługi dzieciakom i nauczycielom w przygotowaniu spektaklu? Wprost przeciwnie. Przez nierozsądny, a wręcz głupi wybór miejsca występów ich praca poszła na marne.

 3. Zgadzam się z komentarzem Miłośnika. Nie napisał nic agresywnego, przeciwnie, docenił pomysł. Mnie ” ławka w tyłek nie parzyła”, siedząc w kościele niewiele słyszałem i widziałem. W pierwszym moim wpisie, zapomniałem dodać, że w przemówieniach, jak co roku, zabrakło mi jasnej informacji, iż 103 lata temu, ówcześni trzemesznianie, nie mogli cieszyć się niepodległością. Sami w ten sposób, umniejszamy czyn Powstańców Wielkopolskich.

 4. Tak trudno było to przewidzieć, że kościół to nie sala widowiskowa? Ma filary, nawy, a przede wszystkim nie do tego był budowany. Kiedyś blisko ołtarza siedzieli co bogatsi mieszczanie, ziemianie itp. Oni widzieli księdza, ołtarz i całą celebrę. Reszta nie musiała. Wczoraj też co ważniejsi siedzieli z przodu i wszystko widzieli. Pewnie też lepiej słyszeli. Reszta nie musiała.

 5. No trudno. Stało się. Czyj to był pomysł pewnie nigdy sie nie dowiemy. Ja jednak zgłaszam swój. Powtórzyć ten występ, tym razem w normalnych warunkach. Myślę, że dzieci i ich nauczyciele na to zasłuzyli.

 6. W obecnej sytuacji warto zacytować:
  „Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym”
  Wiecie kto to powiedział?
  Józef Piłsudski
  Też go uważacie za faszystę?

 7. Ważne że całe lewactwo teraz wyje po marszu w Warszawie 🤣Piękne hasło tam mieli,,Rafauuu ty dzba**e marsz w Warszawie pozostanie,,

 8. wyksztalcilem sie sam placac za studia (zaoczne) tyle co podstawowa szkole mi ta polska dala potem prywatne LO i studi azaoczne + praca na etacie cale studia Ku Chwale Ojczyzny albo ZUSowi zaprawdę powiadam wam jak by niemiec czy rusek tu wszedl powitam ich serdecznie chlebem i sola byc moze bedzie lepiej niz za rzadow od czasu Mazowieckiego i zeby mi nikt nie mowil ze jestem za pslem czy peowcami czy nie daj Boze korwinem czy Hu..ownią zadna partia kazdy sie tylko uklada z kazdym za pieniadze a dzi sprezydent widze w wiadomosciach wychodzi z textem „jestesmy z wami obroncy granic” to badzcie ci co nakradli to jest czego sie bac i bronic ja mam wszystko w Szwajcarii polokowane i mnie to tita kto tu wejdzie i z ktorej strony

    • dla jednych jajoglowy na innych dzban ale przynajmniej nie szarpie na produkcji jak te tu osly w zagranicznym kapitale caluja dunczyka czy fina w 4 litery hahahah ku chwale ojczyzny a pisac mozna po niemiecku rosyjsku za chwile sie nauczycie TYLKO IDIOTA nie widzi co sie dzieje na swiecie

  • Jak wyżej ktoś napisał. Chwalicie się lemingi i lewaki wykształceniem a nie opanowaliście podstawowej umiejętności, którą powinno nabyć się po ukończeniu szkoły podstawowej. Mówię oczywiście o czytaniu ze zrozumieniem. Wskaż mi zapis w polskim prawie, który zabraniałby medykom ratowania zdrowia i życia kobiety, która jest w ciąży i jej życie lub zdrowie jest zagrożone. Możesz wskazać ten przepis, którego konsekwencji tak się strasznie bali ci podobno wykształceni lekarze?
   Oświeć nas Marto zawsze dziewico (tak swoją drogą- tobie nie grozi nic skoro byłaś, jesteś i za pewne będziesz zawsze dziewicą – bo któż trzeźwo myślący chciałby z tobą myśleć o stosunkach a w konsekwencji o prokreacji?).
   Czekamy!
   My nieoświecony ciemny lud.

   • Widzisz to nie o wykształcenie chodzi tylko o używanie rozumu. Jeśli kobieta nosi w sobie uszkodzony płód to bardzo szybko mogą dziać się bardzo złe rzeczy dla jej zdrowia i życia. Sepsa potrafi rozwijać się bardzo szybko. Gdyby TK Przyłębskiej nie ruszał prawa to ta Kobieta by mogła żyć bo lekarze wiedząc o uszkodzeniach mogli by zadziałać a tak dopóki nic się z nią nie działo złego to czekali a potem było już za późno. Pozdrawiam

    • Jolu jak widać ani nie masz wykształcenia, ani tym bardziej rozumu!
     Żeby było łatwiej i krócej. Nie ma przepisu w polskim porządku prawnym, który zabraniałby aborcji w przypadku tej zmarłej kobiety!
     Marta zawsze dziewica już to zrozumiała. Tobie, jak widać potrzeba więcej czasu aby to zrozumieć. W pełni rozumiem, że nie rozumiesz tego!
     Jeśli chciałbym posłuchać bełkotu włączyłbym TVN. Nie musisz powtarzać tych wynurzeń na tym portalu, ale jak chcesz być przedmiotem komentowania to podawaj dalej te brednie w przekonaniu, że większość da się na nie nabrać. Nic z tego! Te śmieszne ubiegłoroczne marsze były świetną okazją do poznania, w kim siedzi ta lewacka natura. I to jest niebywały plus. Wiadomo, kto jest hipokrytą/hipokrytą/ką który dla szpanu bierze huczny ślub kościelny( żeby ludzie widzieli) a później postępuje w oderwaniu od zasad, które są związane z byciem katolikiem.

     • Ja wiem, że Ty z Bąkiewiczem jesteście świetnie wykształceni i niesiecie „krużganek oświaty” uśmiałam się do łez. A tak a propos to już go gdzieś zaiwaniliście? Ten krużganek czywiście.Nie pisz o większości bo to też rozbawia mnie do łez. W Brazylii był stadion na który wchodziło 200 tyś osób czyli wy maszerujący 11 listopada byście go wypełnili w połowie no to wielki sukces😄 Twoje powtarzanie kłamstwa nawet 1000 razy nie uczyni tego prawdą.

     • Anonimie to dlaczego Prezydent przesłał do Sejmu projekt ustawy o przesłance eugenicznej jeżeli orzeczenie TK nic nie zmieniło w prawie? Pozdrawiam

     • Anonimie jeżeli nic się nie zmieniło po orzeczeniu TK to dlaczego Prezydent przesłał do Sejmu projekt ustawy o przesłance eugenicznej? Jednak coś się zmieniło. Pozdrawiam

 9. Podziwiam wszystkich nauczycieli, którzy mieli tą wątpliwą przyjemność próbować czegoś nauczyć głąbów, którzy jak się później okazało nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Należy im się medal i dodatek za pracę w niekorzystnych warunkach.
  Jeszcze raz.
  Trybunał Konstytucyjny RP, a nie Przyłębskiej, orzekł rok temu, że (i tu proszę abyście lewackie tłuki i nieuki skupili się) JEDNA Z TRZECH, powtarzam J-E-D-N-A Z T-R-Z-E-C-H przesłanek dokonania aborcji jest niezgodna z Konstytucją RP (uchwalonej za rządów SLD i prezydentury Kwaśniewskiego, który jest PZPR-owcem).
  Trybunał w ogóle nie zajmował się pozostałymi dwoma przesłankami. Jedną z dwóch przesłanek, którą TK nie zajmował się przy okazji tego orzeczenia sprzed roku jest przesłanka, która dopuszcza dokonanie aborcji w przypadku (i tu jeszcze raz tłumoki i nieuki skupcie się) zagrożenia zdrowia lub życia matki!
  Drugą przesłanką, która również nie była przedmiotem oceny przez TK w tym orzeczeniu jest przesłanka, która dopuszcza aborcję w przypadku ciąży, która jest wynikiem czynu przestępczego jakim jest gwałt!
  W tych dwóch przypadkach (przesłankach) aborcja w Polsce jest niezmiennie w pełni legalna i dozwolona!
  Poza czytaniem ze zrozumieniem potrzeba jest posiadania umiejętności logicznego myślenia. Logika w przypadku lemingów i lewaków to dość abstrakcyjne pojęcie.

 10. A ja współczuję Twoim nauczycielom bo niczego Ciebie nie nauczyli ale to nie ich wina. Ostro tutaj niesiesz „krużganek oświaty”😄ale daleko z nim nie zajdziesz. TK Przyłębskiej zakwestionował przesłankę eugeniczną i to powoduje problemy wielu kobiet, które są w takiej ciąży i muszą ryzykować rodzenie i narażanie własnego zdrowia i życia. Jeszcze raz powtarzanie kłamstwa 1000 razy nie uczyni tego prawdą.

  • Wystarczy przeczytać artykuł z Rzepy, aby przekonać się, że jesteś tanią manipulantką, której brakuję 5-tej klepki:
   https://www.rp.pl/prawo-karne/art303891-aborcja-skutki-wyroku-trybunalu-konstytucyjnego
   Skoro twierdzisz, że wszystko co napisałem jest nieprawdą napisz w komentarzu :”Ja Jola uważam, że polskie prawo zabrania dokonania aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki”.
   Czekam na opublikowanie tego krótkiego zdania.

   • W obecnym kształcie przyzwolenie na aborcję ”w razie zagrożenia życia”,tak się ma jak użycie legalnie posiadanej broni w obronie własnej. Możesz użyć,ale o zasadności zadecyduje prokurator i sąd.Pogadaj z tymi co zdecydowali się na ten krok.

    • Wskaż chociaż jeden przypadek, w którym lekarz był pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej z tytułu dokonania aborcji, która była przeprowadzona w celu ratowania życia lub zdrowia matki. Jeden.
     Czekam.

 11. Ja Jola uważam, że Antylewak jest manipulantem i kłamcą i niesie z Bąkiewiczem wszystkim Polakom „krużganek oświaty”. Zniesiona została trzecia przesłanka i to utrudnia ochronę zdrowia i życia Kobiet.

  • 😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀
   SZACH-MAT
   „Ja Jola uważam, że polskie prawo zabrania dokonania aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki”. Tak trudno przechodzi przez twoją klawiaturę, zadanie, które jest niczym innym jak potwierdzeniem wcześniejszych twoich wynurzeń?

 12. Jak byś umiał czytać ze zrozumieniem kłamco i nosicielu „krużganka oświaty” to byś zauważył że zawsze pisałam o przesłance eugenicznej, która utrudnia ratowanie życia i zdrowia kobiet. I co kłamczuchy?

  • „Jakbyś” pisze się tak. Tak piszesz o tym „krużganku oświaty” a sama go ewidentnie niesiesz:)))))))
   Tania manipulantka niczym zatwardziały komuch czy folskdojcz dalej brnie w coś, co jest zwykłym kłamstwem. Taka natura komuchów, którzy przez pół wieku przedstawiali „swoją, jedyną prawdę” na temat Katynia”. Każdy, kto się próbował wychylić z prawdą był traktowany przez SB-eków, UB-eków i innych sługusów totalitarnego ustroju jako wróg ludu pracującego, którego trzeba fizycznie wyeliminować.
   Wracając jednak do twoich wypocin.
   Pani (co warto podkreślić nie facet tylko kobieta) pełnomocnik rodziny tej zmarłej młodej kobiety w swoim publicznym stanowisku wprost wskazuje, że nie można mówić o zależności między orzeczeniem TK a tą śmiercią. Zrozumiałaś? Pełnomocnik tej rodziny nie widzi związku a zgraja wściekłych macic widzi? Jednak związek z komuną wywarł znaczące piętno na postępowanie „demokratyczne” takich słodkich idiotek.

 13. I kłamca dalej brnie w swoje kłamstewka i już do Katynia dotarł. Tak działa”krużganek oświaty” Pani pełnomocnik nie jest lekarzem a jej zadaniem jest uzyskanie odszkodowania dla rodziny i może to uzyskać tylko od szpitala bo nie wygra z państwem PiS. Bardzo bardzo współczuję Twojej żonie jeśli ją masz.

 14. Jolu, po co Ci to… Nie lepiej zadedykować adwersarzom posługującym się takim językiem ” Modlitwę o wschodzie słońca” …?

 15. https://www.tysol.pl/a74594-Dawno-nie-chodzi-o-ludzi-na-granicy-To-pretekst-Znany-aktor-pojechal?utm_source=Mariot&utm_medium=Mariot&utm_campaign=Mariot
  W końcu jakiś chłop z jajami, który wyróżnia się z tego celebryckiego szamba. Szacun!
  Nie jest wyborcą PiS a pomimo tego potrafi bronić dobrego imienia Polski w przeciwieństwie do tej bandy pato celebrytów, którzy trafiają w znacznym stopniu na czołówki dzięki swojej głupocie, chamstwu, wulgarności i kure….u.
  Pewnie za chwilę patoelita celebrycka spuści na niego jakieś paszkwile. Okaże się nagle, że ma jakieś problemy, o których dotychczas nikt nie słyszał. Ten cały świat show biznesu przypomina jedną wielką mafię, w której jeśli nie nadajesz wg ustalonej linii jesteś wyalienowany. Strategia Nojmana z Platformy. Jak będziesz z nami to będziemy bronić jak niepodległości ( chociaż jest to słabe zabezpieczenie, bo im – platfusom- podległość lepiej odpowiada). Jeśli nas opuścisz będziesz mial problem.

 16. https://www.tvp.info/56906337/lodz-wybuczeli-i-zabrali-mikrofon-panu-tadeuszowi-ktory-mowil-o-pluciu-na-polske-sikorskim-i-millerze
  Taką oto „wolność słowa” oferują platfusy. Niewygodnych od razu uciszacie. Jak starszy człowiek zaczął mówić o pluciu na Polskę to hołota platformerska zaczęła buczeć jak bydło na pastwisku. Tak samo działają lokalne lemingi, którzy za chwilę stwierdzą, że Ziemia jest płaska (gdyż PiS uważa, że Ziemia jest kulą).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj