Strona główna Polityka Sesja bez burmistrza, burmistrz bez absolutorium i podwyżki

Sesja bez burmistrza, burmistrz bez absolutorium i podwyżki

2614
31

Mało szczęśliwa okazała się dla burmistrza Krzysztofa Derezińskiego wczorajsza sesja Rady Miejskiej, odbywająca się pod jego nieobecność. Radni zajmowali się między innymi absolutorium i zmianą wysokości wynagrodzenia dla burmistrza.

K. Derezińskiego nie było na obradach. Pismem z 13 czerwca zwrócił się on z prośbą do przewodniczącego RM o przełożenie terminu sesji na 22 czerwca. Jak poinformował, w planowanym terminie będzie przebywał na urlopie poza granicami kraju i chce uniknąć sytuacji, w której jego nieobecność na jednej z najważniejszych sesji mogłaby być odczytana jako lekceważenie radnych.

Sławomir Peno nie wyraził zgody na zmianę terminu. W odpowiedzi zauważył, że już 28 grudnia 2017 roku znany był termin sesji absolutoryjnej i nie było przeszkód, aby dostosować do niego plany wakacyjne. Informując o tym na wczorajszej sesji przewodniczący dodał, iż rada składa się z 15 osób i każda z nich ma swoje określone plany. Trudno więc zmieniać termin krótko przed sesją dla jednej osoby.

Jednym z punktów była zmiana wynagrodzenia burmistrza. Przypomnijmy – projekt uchwały przewidywał obniżkę pensji zasadniczej zgodnie z nowymi przepisami z jednoczesnym podniesieniem dodatków tak, aby burmistrz nie stracił na swoim uposażeniu. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

W dyskusji jako pierwszy głos zabrał Przemysław Woźny. Sam fakt, że rada zajmuje się tą sprawą nazwał absurdem. Według radnego, rządząca partia chciała swój nieudolny skok na kasę i przyznanie „pseudo nagród” przypudrować i odwrócić uwagę obniżając pensje między innymi samorządowcom. „Z tego powodu zagłosuję za tą uchwałą, mimo tego, iż nie zgadzam się z wieloma aspektami tego, jak pan burmistrz naszą gminą zarządza” – dodał radny.

Jak zauważył S. Peno, jest to próba obejścia przepisów. Jednocześnie stwierdził, że prace burmistrza ocenia nisko i dlatego zagłosuje przeciw uchwale.

Kacper Lipiński podzielił zdanie przedmówców, iż odgórne narzucenie rozwiązań jest kolejnym przykładem centralizacji państwa. Dodał jednak, że nie ma wątpliwości co do głosowania przeciw uchwale. Przypomniał sytuację, gdy z wnioskiem o obniżenie pensji burmistrzowi wystąpił Tadeusz Pawlak. Wówczas K. Dereziński zagroził obniżeniem pensji urzędnikom. Jako argumentu za obniżeniem wynagrodzenia użył też ostatnich podwyżek cen wody.

Burmistrz podwyższył nam ceny wody, dlaczego ja nie mam zagłosować za obniżeniem mu pensji?” – skomentował radny.

Tadeusz Pawlak poparł zdanie P. Woźnego, jednocześnie wyrażając obawę, że kiedyś po nocnych obradach Sejmu może się okazać, iż nie potrzebni są wójtowie, burmistrzowie, rady bo tak zdecydował „prezes prezesów”.

Zbigniew Matelski również ostro skrytykował narzucanie samorządom decyzji należących do ich kompetencji. Oświadczył, że nie zagłosuje za projektem uchwały gdyż jest to próba nacisku na samorządny organ jakim jest Rada Miejska.

W głosowaniu projekt uchwały poparli Renata Wiśniewska, Mieczysław Chojecki, P. Woźny, T. Pawlak. Przeciwni byli Maciej Dalewski, Daniel Bisikiewicz, K. Lipiński, S. Peno, Z. Matelski. Od głosu wstrzymała się Maria Sobieszak.

Okazuje się jednak, że sprawa budzi wiele wątpliwości prawnych. Na pytania radnych, co dalej w sytuacji nieprzyjęcia uchwały odpowiadała radca prawny Justyna Gałęcka. Jak tłumaczyła, rozporządzenie teoretycznie działa wprost. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy gminy w ogóle powinny podejmować tego typu uchwały. Podobne dylematy ma wiele samorządów.

Tak naprawdę nie wiadomo, czy obowiązuje nadal dotychczasowa uchwała ustalająca pensję burmistrza, czy też należy ją obniżyć na mocy nowego rozporządzenia.

Głównym punktem wczorajszej sesji była jednak uchwała absolutoryjna. O zastrzeżeniach Komisji Rewizyjnej i wniosku o nieudzielenie absolutorium pisaliśmy |TUTAJ|. W trakcie sesji odczytano opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która nie podzieliła stanowiska Komisji Rewizyjnej stwierdzając, że wniosek o nieudzielenie absolutorium jest nieuzasadniony.

W ocenie RIO, podnoszone zarzuty wobec burmistrza nie są wystarczające do tego, aby nie uzyskał on absolutorium. Jak jednak podnoszono w dyskusji, zarówno Komisja Rewizyjna jak i RIO wydają tylko opinię, ostateczna zaś decyzja należy do Rady Miejskiej.

Przeciw udzieleniu absolutorium burmistrzowi zagłosowali M. Dalewski, D. Bisikiewicz, S. Peno, Maria Sobieszak, K. Lipiński, Z. Matelski.

Za udzieleniem głosowali P. Woźny, T. Pawlak, M. Chojecki, L. Macioł, R. Wiśniewska. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Pozostali radni byli nieobecni na sesji. Tym samym K. Dereziński nie otrzymał absolutorium za 2017 rok.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

31 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry,
  12 lat potrzeba było, aby-przynajmniej niektórzy- Radni przejrzeli na oczy i zauważyli fatalny sposób zarządzania gminą przez Pana Burmistrza.
  Dziękuję Wam w imieniu tej (przeważającej jak się wydaje) grupy mieszkańców, którzy dostrzegli to już dawno…
  Do tych z Państwa, którzy głosowali ZA udzieleniem absolutorium, mam prośbę:pokażcie mi palcem JEDNĄ rzecz, chociaż jedną, którą Pan Burmistrz zrobił DOBRZE!
  Może jestem zaślepiony, może się nie znam, może łatwo mi krytykować, może nie śledzę uważnie Jego poczynań , może coś przegapiłem.MOŻE. Dlatego proszę-POMÓŻCIE !
  Ułatwi Wam w to prosty zabieg: weźcie czystą kartkę , pionową kreską podzielcie ją na pół. Po lewej stronie na górze napiszcie SUKCESY, po lewej PORAŻKI (może klęski raczej)
  I zacznijcie wymieniać,a potem wpisywać w odpowiednim (Waszym zdaniem) miejscu kartki:
  1) reforma oświatowa (likwidacja szkół wiejskich i konieczność dowożenia dzieci)
  2) liceum: termomodernizacja, organizacja
  3) szkoła zawodowa, jednostka oświatowa/ budynek
  4) przedszkola: organizacja(proponuję wrócić do lektury materiałów na ten temat sprzed roku) i rozbudowa (ten rok)
  5) umowa z kancelarią L&W -odzyskiwanie VATu
  6)umowa z Remondisem? wpływ na funkcjonowanie spółki
  7)umowa z Parociem (konieczność zwrotu podatku)
  8)spór z Gnieznem w sprawie wysypiska śmieci
  9)pawilony na Placu wojciecha
  10) budowa targowiska
  11) rewitalizacja parku Baba
  12) zagospodarowanie terenu wokół Jeziora Kościelnego
  13 budowa drogi do Browaru
  14)Alumnat-zakup/umowa najmu
  15)nieściągnięte podatki od nieruchomości -Remondis
  16) zmiany cen wody/ ścieków, nowe taryfy
  17) projekt budowy nowej fermy drobiu-Święte
  18) „kształtowanie” (czytaj WYCINKA) drzew Trzemeszno ,Niewolno
  19) skażenie środowiska: Paroc (fenol), Kamieniec-skłądowisko niebezpiecznych odpadów, Smolary-ferma,, Święte -ferma, Kierzkowo-ferma, dzikie wysypiska wełny (Rudki, Święte), zanieczyszczenie jezior: Popielewskie, Kościelne, Malicz, dzikie wysypiska śmieci w lasach
  20)ulice , drogi, chodniki, oświetlenie.
  Wystarczy ?
  Pozdrawiam
  TDi

  • Dzierżawa popìelwo Ostrowitego zaorywanie dróg ścieki Ostrowite Trzemeszno trawa Ostrowite wyjazdy których nie było ulice miasta piane pracownice urzędu pijany burmistrz za kierownicą to przykłady za ktore Pawlak i WOŻNY dali glos za absolutorium hańbą jest to co ci radni akceptują Pawlak czy ty chopie masz powody do popierania czynów które szkodzą ludzią miastu to po kadencji zatrudnij jako ekonomiste w firmie nie szkodz swoim haniebnym pogladem wraz z historykiem mieszkaniecom poz twoj wróg WM WALEK

 2. Ci co nie przyszli na sesje odebrac diete i tyle i ukarac wszyscy wiedzieli ze bedzie sesja w danym dniu nie wypelniasz obowiazku radnego wypad.

 3. Panie Burmistrzu dla pana pieseneczka na wakacje

  https://www.youtube.com/watch?v=P5nSQXb6qnM

  aby umilic urlop

  P.S. z tym kacem to sie wytnie !

  a co do Wilka z Wallstreet i Kargula to nie pojechaliscie z kolegą na wakacje 4 litery pomoczyc w Adriatyku ? moze to ostatni taki juz wypad zagraniczny bo wybory tuz tuz.

  Ludzie ale daliscie sie omamic za taka prace 9 kola na miesiac no ale cale szczescie ze zastepca/nastepca czy jak go tam zwać był kolege usprawiedliwił wiec jest GIT

  Parodia – nie mieszkam juz tam ale smiac mi sie chce co tam sie wyrabia i przyzwlenie na to jest – KABARET

 4. Moim zdaniem Burmistrz nie tylko lekceważy radnych ale przede wszystkim nas mieszkańców. Akceptacja podwyżek za wodę i ścieki jest przykładem jednym z wielu. Ta podwyżka to też dla dobra mieszkańców ? Człowiek z odrobiną samokrytycyzmu i honoru by to zauważył nie wspomnę o jeździe po pijanemu samochodem. Dokąd Pan zmierza Panie Burmistrzu? Czyżby władza i alkohol przesłoniły Panu postrzeganie rzeczywistości ? Tak po ludzku żal mi Pana. Proponuję głęboką refleksję oby nie było za późno. Pozdrawiam.

 5. czy to prawda ze na fotel burmistrza szykuje sie inkasent ? liczyl mi maszynka stan licznika i cos tam mruczal – no no bedzie zażarta walka cos czuje tyle mieszkan co obskoczy inwet dzwi nie zamkniesz przed takim haha bo musisz wpuscic haha

 6. Drogi Panie . Czy aby radni przejrzeli na oczy ? Śmiem wątpić . Cztery lata to okres beznadziejnej gry pozorów . Obecnie bez względu na wynik głosowania niczego nie udało się osiągnąć .
  Słowne utarczki z jednej jak i z drugiej strony , kierowanie spraw do prokuratury , powoływanie komisji , referendum , absolutoria i ciągła przepychanka to zwykła zabawa na przetrwanie . Wszystkie ruchy dla osób trzeźwo myślących były do przewidzenia i z góry skazane na niepowodzenie . Wszystko sprowadza się do absurdu . Górę wzięła głupota , szczenięca naiwność oderwana od rzeczywistości . Pragnę zauważyć , że kolejne wybory samorządowe to kolejny wyścig szczurów i dalsze pogłębianie dna .
  Z poważaniem .

 7. Wystarczy prześledzić ogłoszony konkurs na stanowisko do gospodarki przestrzennej w naszym urzędzie ( zobacz nabór pracowników w BIP naszego urzędu miejskiego,jeżeli p.Kowalczyk-kandydatka na to stanowisko, to bliska osoba w rodzinie w stosunku do dyrektora OSIR-u to nasuwa się czy to stanowisko pracy nie jest pod kogoś?.Zainteresujcie się drodzy Radni tą sprawą.Bo jeżeli tak jest to nepotyzm sięga zenitu.Pan M.Kowalczyk chyba sobie podporządkowuje burmistrza,mówi się że halę traktuje jak własne gospodarstwo,robi co chce ,czuje się jako nadburmistrz,zresztą przy takim burmistrzu to co się dziwić.To są chece.Warto się tym zainteresować,bo ten układzik trzeba rozgonić w porę aby nie było za pózno.Na początku tej kadencji p.Derezinski zapowiadał odchudzenie urzędu,łączenie stanowisk itp., a co jest to widać gołym okiem.Kpina ze społeczeństwa czyli z nas

  • Na hali podobno działają gabinety komercyjne typu kosmetycznego itp. jeżeli tak jest to nie ma miejsca to potrzeby dzieci np. świetlicę.Gdzie jest burmistrz że na to pozwala Panu Kowalczykowi.Trzeba to wszystko dokładnie sprawdzić kto się pod tym kryje?Panie Matelski weż się do konkretów, bo Pan Peno to faktycznie komitywa jak to ktoś wcześniej napisał.To jest dopiero kandydat na burmistrza.

 8. Ale jaja! Nie podjęto uchwały w sprawie absolutorium!!!! Brak większości bezwględnej! Odsyłam do ustawy o finansach publicznych i statutu gminy.

 9. Szanowni Państwo, nie rozumiem jednej rzeczy. Pan burmistrz nie może stracić na pensji , a dla czego?
  Skoro śledząc historię dochodzimy do wniosku, że ktoś ustawicznie nie sprawdza się na stanowisku to NALEŻY GO ODWOŁAĆ, a nie płacić mu jakie kolejek pieniądze. Myślę, że na taką decyzję nie jest za późno.
  Na dotrwanie do końca kadencji trzeba sobie zasłużyć.
  Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Gminy Trzemeszno.

 10. Po braku absolutorium automatycznie powinien być odwołany Burmistrz,ani nie jest jeszcze skazany dziwne opużnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj