Strona główna Różne Problem odpadów w Kamieńcu nadal nie rozwiązany

Problem odpadów w Kamieńcu nadal nie rozwiązany

2185
18

Na majowej sesji Rady Miejskiej radny Zbigniew Matelski pytał o stan przygotowań do likwidacji nielegalnego wysypiska w Kamieńcu. Przypomnijmy, że odpady są tam nielegalnie składowane od 2013 roku. Ostatnie pożary tego typu nielegalnych składowisk spowodowały zaniepokojenie mieszkańców.

W ramach odpowiedzi na to pytanie, obszerną informacje na ten temat przygotowała Monika Krawczak z Urzędu Miejskiego.

W piśmie wymienia się się szereg czynności, które podjęła gmina próbując zmierzyć się z tym problemem. Wynika z niego, iż gmina Trzemeszno nigdy nie wydawała żadnych pozwoleń na składowanie odpadów w Kamieńcu. Przedsiębiorca, który przywiózł śmieci zawarł umowę z właścicielem terenu jednoznacznie określając się jako właściciel odpadów.

Urząd Miejski podejmował wiele działań w tej sprawie. To z inicjatywy władz gminy przeprowadzano tam wizje lokalne z udziałem pracowników Starostwa, Sanepidu czy Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Powiadomiono też Państwową Straż Pożarną i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Burmistrz Krzysztof Dereziński wydał decyzję nakazującą właścicielowi odpadów ich usunięcie. Do dzisiaj nie została ona wyegzekwowana. W związku z wyczerpaniem możliwości prawnych samorządu, burmistrz zawiadomił o tym procederze Prokuraturę Rejonową w Gnieźnie. Przeprowadzone w tej sprawie śledztwo zostało umorzone.

Gmina nie zdecydowała się na wykonanie zastępcze (wywiezienie śmieci na koszt gminy i obciążenie właściciela odpadów), głównie na przewidywane wysokie koszty i nikłe szanse na ich odzyskanie.

Urzędnicy próbowali uzyskać pomocne informacje od właściciela terenu, jednak twierdzi on, że nie ma kontaktu z właścicielem odpadów.

W informacji stwierdza się jednoznacznie, iż na dzień dzisiejszy problem nielegalnego wysypiska pozostaje nierozwiązany. Szacuje się, że zalega tam około 300 ton śmieci. Ich wywiezienie oraz zagospodarowanie w Lulkowie może kosztować około 110.000 złotych.

Jak informuje Urząd Miejski, w Kamieńcu zalegają między innymi opakowania z tworzyw sztucznych, odzież i tkaniny, produkty spożywcze przeterminowane lub niezdatne do spożycia. Jak ustaliliśmy, właściciel terenu zabezpieczył odpady przed rozwiewaniem przykrywając je plandekami.

18 KOMENTARZE

 1. Niemoc ,bazradność,co robi Pani Krawczak?,opowiada bzdury i świadczy o jej niekompetencji.Tak działa nasz Urząd,tak jest egzekwowane to wszystko jak niepłacący remondis podatek od lat.Gra pozorów.Panie Jankowski weż się do roboty i podejmowania odważnych decyzji a nie monotonnego opowiadania o bzdetach.

 2. Sonda – kto sie powinien tym zajac wg was ?

  – Sołtys?
  – Burmistrz ?
  – Vice ?
  – Wojewoda ?
  – Rambo
  – Terminator ?
  – Nikt

  głosujemy !

  moze takie publiczne glosowanie pomoze komus sie wziac do roboty !

 3. O to sobie rękawy wyrwali faktycznie. Kompletna ignorancja i lenistwo. Z resztą jak takie pukwy tam siedzą to czego sie dziwić.

  A czy w informacji jest mowa o zwolnieniu z pracy pracownika, który chciał rozwiązać ten problem i pozyskać fundusze na wywiezienie tych śmieci na wysypisko do Trzemeszna ?

  Burmistrz to widze tylko uprzejmie donosić to potrafi

 4. Może sprawą zajmie się MaciejW. Biorąc pod uwagę jego charyzmę , przebojowość i niezwykły dar ,, rozwiązywania ,, problemów doprowadzi do likwidacji tego wysypiska .
  Sprawę warto dalej monitorować 🙂

 5. Dziwi mnie,że właściciel wiedział co przywożą a teraz nie ponosi odpowiedzialności przecież kasę wziął,gmina nie daje sobie rady z takim działaniem śmiech.

 6. Wydaje mi się, że również i tutaj powinna pojawiać się telewizja, Tj. w Marcinkowie. Sprawa odpadów w Kamiencu oraz jakże nieporadna gmina Trzemeszno z burmistrzem na czele.

 7. Wywieść i zutylizować na koszt właściciela i niech nie mówi,że nie wiedział co tam będzie składowane bo ja jak bym zobaczył pierwszą wywrotkę co przywiozła to natychmiast bym zablokował ten preceder.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj