Strona główna Polityka Przewodniczący Rady Miejskiej z zarzutami

Przewodniczący Rady Miejskiej z zarzutami

1654
39
radny Sławomir Peno

Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie przedstawiła zarzuty przewodniczącemu Rady Miejskiej Sławomirowi Peno. Dotyczą one popełnienia przestępstwa z art. 233 § 1. i 6. kodeksu karnego. Pismo w tej sprawie odczytał na ostatnich obradach wiceprzewodniczący RM Daniel Bisikiewicz.

Sprawa dotyczy oświadczenia majątkowego przewodniczącego RM, w którym nie ujął on ciążących na nim zobowiązań, w sprawie których postępowanie egzekucyjne prowadzi komornik. Jednocześnie prokurator prosił o podanie informacji, czy przewodniczący pełniąc swą funkcję był karany lub wyróżniany.

Jak nas poinformował szef gnieźnieńskiej prokuratury Piotr Gruszka, obecnie trwa sprawdzanie linii obrony podejrzanego. W ramach postępowania wystąpiono m.in. o informacje do innych instytucji. Trudno w tej chwili przewidzieć, kiedy i jak zakończy się prowadzone śledztwo.

Nawiązując do wspomnianego pisma P. Gruszka wyjaśnił, że artykuł 213. kodeksu postępowania karnego wymienia dane, jakie należy zebrać o podejrzanym. Odnośnie funkcjonariusza publicznego należy także zebrać informacje dotyczące przebiegu służby publicznej, wyróżnień i ukarań dyscyplinarnych.

Przypomnijmy, iż wspomniane śledztwo prowadzone jest z zawiadomienia burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Pisaliśmy już o tym |TUTAJ|.

Jak nas poinformował S. Peno, przedstawiony zarzut dotyczy tylko okresu 1,5 miesiąca w 2014 roku. Odnośnie 2015 roku złożył on korektę, w której ujął te zaległości zanim dowiedział się o prowadzonej sprawie. W ostatnim czasie dokonał takiej samej korekty właśnie za rok 2014.

Stosowne wyjaśnienia w tej sprawie złożyłem przed prokuratorem” – komentuje S. Peno.

39 KOMENTARZE

 1. Panie Peno trzymaj się. Sprawa się wyjaśnia, zarzuty to nie wyrok! A gadająca bez sensu maszynka myśli,że ma teraz swoje 5 minut.

 2. Cos dlugo sie wyjasnia gadajaca maszynko mialem taka sprawe cos wiem na takie tematy najpierw bylem swiadkiem potem podejrzanym a na koncu zostalem oskarzonym to byl final calej sprawy

 3. Tu finału nie znamy. Widzimy za to pokątne, i przedwczesne oklaski. Moja rada : czekajmy na finał i pilnujmy swoich tyłków . Z każdym na świeczniku może być różnie – celnie to ujął obywatel naszego miasta.

 4. „… KOREKTA PO CZASIE
  Sławomir Peno dopiero później złożył do wojewody wielkopolskiego korektę swojego oświadczenia majątkowego. Uczynił to 12 lipca. W tym dokumencie w rubryce dotyczącej zobowiązań pieniężnych tym razem wpisał zajęcia komornicze z wyszczególnieniem kwot i podmiotów, wobec których te zobowiązania wystąpiły.
  Przewodniczący Rady Miejskiej zapytany, dlaczego złożył tę korektę, wyjaśnił, że w tym terminie miał prawo jeszcze ją złożyć, więc z tego skorzystał. Nie wyjaśnił jednak, z jakiego powodu dokonał zmiany zapisów prawie 2,5 miesiąca po obowiązującym terminie złożenia oświadczenia. Na BIP, czyli oficjalnej stronie trzemeszeńskiego samorządu dostępnej dla wszystkich mieszkańców, cały czas była jednak zamieszczona tylko wersja oświadczenia majątkowego Peno złożona we właściwym terminie, czyli do końca kwietnia. Czyli było to oświadczenie bez wyszczególnienia zadłużenia przewodniczącego RM. Korekta oświadczenia złożona 12 lipca zamieszczona została dopiero po rozmowie reportera Pałuk ze Sławomirem Peno na temat jego egzekucji komorniczej, czyli 20 września. ….”

 5. Mam pytanie do Peno czy miał Pan kiedyś jakieś problemy z prawem ? Jesli takl to w jakich sprawach?
  Prosze o odpowiedz jest pan przewodniczacym i wyborcy chcieli by wiedziec na kogo glosowali lub beda glosowac
  pozdrawiam

  • Otóż to. Ważne pytanie. panie przewodniczący, może pan odpowie ale tak szczegółowo za co był pan karany. Najlepiej na sesji bo to tam lubi pan wytykać rożne błędy innym i zadawać niewygodne pytania.
   A może ktoś z radnych o to zapyta? Może pytać pan Peno mogą i inni….. Tylko czy znajdzie się ktoś odważny.

   • Panie gospodarz wszedzie weszysz wywesz i ta sprawe czym to smierdzi ludzie karani nie powinni zajmowac stanowisk publicznych odezwij sie gdzie jestes chyba nie na polu tu cie potrzeba pokoj od pokoju blisko no dalej wypowiedz sie a nie cicho siedzisz.

    • Wtedy 3/4 pislamu mogloby jedynie szalety miejskie czyscic, z naczelnym pokurczem na czele, a gdzie tu mowic o lokalnych dzialaczach. Plonne nadzieje.

 6. Lawirant z długiem ponad 100 tys zł płacący „byłej „żonie alimenty żeby do poszkodowanych zostało jak najmniej Gratulacje panie przewodniczący

  • Panie Filipie jak i dla informacji innych Ministerstwo Sprawiedliwości Krajowy Rejestr Karny z dnia 30 sierpnia 2011r.
   Nie karany do wglądu w biurze Rady. Dzisiaj nie problem to sprawdzić. Panie Filipie zgłaszam w tej chwili Policji o ściganie Pana za obrazę. IP nie jest bezimienne. Nie będzie Pan /Pani obrażał mnie i mojej rodziny.

   • Szanowny panie Sławomirze jeżeli uraziłem pana lub pańska rodzinę tymi informacj a mi to serdecznie przepraszam .Nie miałem na celu nikogo obrażać

    • To po co piszesz głupoty idż do Rady Sławek ci wszystkie dokumenty da jak chcesz.Pamiętaj internet nie jest bezimienny te czasy się skończyły.

   • Panie Sławomirze, nie popieram rzucania inwektyw i oskarżeń bez dowodu, zwłaszcza w Internecie. Rozumiem pana rozżalenie, choć już nie pańską gwałtowną reakcję. Zasada domniemania niewinności dotyczy każdego obywatela, ale w demokracji przyjęła się również zasada domniemana winy stosowana wobec osób publicznych. Może się to nam nie podobać, zwłaszcza gdy pełnimy, jak Pan obecnie, publiczne funkcje. Gdy dowiedzie Pan swojej niewinności zyska Pan dodatkowo na poparciu, ale straci je Pan reagując tak gwałtownie na oburzenie, nawet nieuzasadnione, czy kłamliwe obywateli. Pozdrawiam!

 7. No i pan Filipek bardzo szybko narobił w portki 🙂 Po co pisać jakieś nieprawdziwe oskarżenia tylko po to żeby zaraz je odwoływać? Typowy internetowy hejt.

 8. Panie Filipie.Napisał pan o prywatnych sprawach p.Peno.Trzeba brać odpowiedzialność za swoje słowa.Warto przedstawiać się z nazwiska,prezentując takie „opinie”.Krytyka radnego- jak najbardziej.Prywatne sprawy-prywatna skarga…Proszę zmienić pampersa i ponieść konsekwencje.

 9. Racja pan Filip przesadził pisać takie rzeczy pytać można a czy pan Peno odpowie to jego sprawa
  i nasz problem – wyborców

 10. witam wszystkich
  szanowny panie przewodniczacy jesli sa to juz zarzuty to honorem byłoby ustapic z urzedu poddac sie weryfikacji
  albo zawiesic działalnosc do chwili wyjasnienia
  przedwczesne sa pana reakcje nato co pisza czytałem dokładnie całe wypowiedzi i nie natrafiłem na nic co pana by obrazało
  zastanowił sie pan co bedzie jak sie zarzuty potwierdza kogo pan przeprosi
  pozdrawiam i daje pod rozmyslenie tego co napisałem

  • Słuszna uwaga . Chcę dodać jeszcze jedno . Z chwilą zaprzysiężenia na radnego zaczyna się być osobą publiczną przez 24 godziny na dobę . Sprawy prywatne w przypadku wypełniania oświadczenia majątkowego stają się publiczne . W zakresie tym nie powinny budzić najmniejszych wątpliwości .
   Zatajenie czegokolwiek a zwłaszcza tych informacji , które zagrożone są przepisami zawartymi w Kodeksie Postępowania Karnego to nie przelewki . Nie bez znaczenia pozostaje również fakt postawienie zarzutu przez Prokuraturę .
   Oczywiście w sytuacji takiej przysługuje możliwość odwoływania się itd.itd. . Do chwili ogłoszenia wyroku skazującego droga jest daleka i wątpliwa . Do tej chwili Przewodniczący RM jest zgodnie z prawem niewinny .
   Pozostaje jednak ta druga strona medalu . Nie ujawnienie prawdy przed społeczeństwem , przed wyborcami pozostawi trwały ślad , który zaważy na dalszej karierze samorządowej . Pozdrawiam .

 11. Do Leszka,bardzo rozsądne pytanie zadałeś,ja zapytam o coś więcej Pana Peno jako funkcjonariusza publicznego- czy przed 30.08.2011 r kartoteka Ministerstwa Sprawiedliwości też była czysta ?to bardzo ważne pytanie ?

 12. ojjjjjj Paaaaanie Sławkuuuuu ojjj jojoooj co to sie narobilo ależ Panie Slawku na moim terenie Pan tak hasał ????

  Dyziu Pana zalatwił jeszcze przewodniczacym Pan nie bedzie mogl byc 🙂
  Ale Pana zalatwil sam go nie popieram bo na niego nie glosowalem i zycze mu zeby z honorem sam odszedl ale zalatwic to pana zalatwil trzeba mu to oddac

  Kleksa tez porobil z tym odznaczeniem czas na piekarza jak wieść gminna niesie 🙂

  • Zapytaj się Burmistrza ile jest doniesień do prokuratury na jego poczynania i jakie to są zazuty pan przewodniczący rady ma zarzut anie wyrok proszę o dystans do sprawy burmistrz ma w 5 4 17 cywilną wsprawie pomówienia 30 tys trzeba uszykowac za słomę w butach no i za ostatnie wypowiedzi na sesji pod adresem tego pana ktury wie jak to wykorzystać a coś mi się zdaje że ma być akt oskarżenia w tej sprawie o nekanie wypowiedziami to jest zarzut bardzo prosty ale wiarygodny są artykuły z gazet jako dowód

 13. Polska to taka dziwna kraj.
  Jeden do oświadczenia zapomni stodoły za pół bańki wpisać i jest ok. Prorok umarza postępowanie. Inny zapomina, o zobowiązaniach komorniczych i jest podejrzany.
  Na wyspach zulu gula nie do pomyślenia.

 14. Czytając niektóre komentarze nabiera się smutnego przekonania i żalu zarazem, że w tym mieście i gminie jeszcze długo dobrze nie będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj