Strona główna Polityka Walka donosami na szczytach władzy

Walka donosami na szczytach władzy

2469
44

Do końca kwietnia burmistrz, radni oraz kierownicy jednostek organizacyjnych gminy mieli termin na złożenie oświadczeń majątkowych. Oprócz dochodów należało uwzględnić w nich swoje zobowiązania – m.in. kredyty i pożyczki. W pierwszej wersji oświadczenia przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Peno rubryka ta pozostała pusta.

12 lipca przewodniczący złożył korektę do oświadczenia, w której zawarł zajęcia komornicze na kwotę ponad 103000 złotych. Jak twierdzi, zrobił to przez nikogo nieprzymuszony. Zaznacza, że w oświadczeniu nie ma rubryki nazwanej wprost „zajęcia komornicze”.

S. Peno przyznaje, iż było to niedopatrzenie z jego strony, dlatego sam postanowił złożyć korektę. Nie uszło to jednak uwadze burmistrza – do gminy wpłynął nakaz komornika o zajęciu diety przewodniczącego. W tej sytuacji K. Dereziński postanowił zawiadomić Urząd Skarbowy, wojewodę i prokuraturę o złożeniu niezgodnego z prawdą oświadczenia majątkowego.

Jak poinformował burmistrz, zawiadomienie to złożył jako osoba prywatna, podpisując się z imienia i nazwiska, a pismo wysłał z adresu domowego. Dodał też, że dokonał tego jeszcze przed złożeniem korekty.

K. Dereziński nie informował oficjalnie nikogo o złożonym doniesieniu, dopiero zapytany przez nas potwierdził ten fakt. Okazuje się jednak, że również S. Peno postanowił zawiadomić odpowiednie organy o nieprawidłowościach w działaniu burmistrza. 27 września wysłał do Prokuratury Rejonowej w Gnieźnie trzy zawiadomienia o przestępstwie.

Pierwsze dotyczy niegospodarności burmistrza przy odzyskiwaniu podatku VAT. Drugi zarzut to podpisanie niekorzystnej dla gminy umowy o utworzeniu spółki Remondis Aqua Trzemeszno. Przewodniczący zwraca uwagę na fakt zawarcia w niej wymogu jednomyślności głosowania. Oznacza to, że gmina pomimo posiadania większości udziałów nie może nic zrobić bez zgody drugiego wspólnika.

Trzecia sprawa nawiązuje do wypowiedzi skarbnik Aliny Kociemby z 25 września 2015 roku. Skarbnik wypowiedziała się wówczas, że rozmawiała przed przetargiem na wywóz nieczystości z prezesem Krzysztofem Tomczakiem, który obiecał zaproponować niższe ceny, a w ostateczności w ofercie znalazły się wyższe kwoty. Według zgłaszającego może to świadczyć o ustawianiu przetargu.

Poproszony o komentarz K. Dereziński stwierdził, że wiedział o zajęciach komorniczych, ponieważ wpłynęły one do urzędu. Analizując oświadczenie przewodniczącego nie znalazł wzmianki o tym, dlatego też postanowił spełnić swój obywatelski obowiązek i zawiadomić odpowiednie instytucje.

Zapytaliśmy też burmistrza o to, jak ocenia złożenie zawiadomień do prokuratury. Jak skomentował: „Pan przewodniczący pokazał, że nie umie przegrywać i skoro tak ma wyglądać nasz dialog to czarno to widzę. Teraz jest tak, że jeśli coś nie jest po myśli radnych, którzy są w opozycji do mnie, to ich narzędziem jest prokuratura. Nie jest to dobry prognostyk”.

S. Peno przyznał, że ma zobowiązania, które są skutkiem prowadzonej w przeszłości przez niego działalności gospodarczej. Doszło wówczas do kradzieży na jego szkodę samochodów z towarem o znacznej wartości. Długi te jednak stara się spłacać w miarę swoich możliwości i w wysokości uzgodnionej z komornikiem.

Ja sobie zdaje sprawę, że nie jestem na rękę burmistrzowi. On potrzebuje przewodniczącego dyspozycyjnego, takiego, który cytując burmistrza – załatwia sprawy w ciszy gabinetu” – komentuje przewodniczący.

Poprosiliśmy też S. Peno o to, aby odniósł się do zarzutów pojawiających się między innymi w komentarzach na naszym portalu – jak to się dzieje, że pomimo swojej trudnej sytuacji finansowej sponsoruje różne przedsięwzięcia w gminie, a także wspiera młodzież z uboższych rodzin.

Przewodniczący odparł, że jest pracownikiem firmy Sim Transpol i wszelkie wsparcie finansowe pochodzi od niej.

44 KOMENTARZE

 1. Uprzejmie donoszę Panu Burmistrzowi, że bardzo bym sobie życzył, żeby z taką samą determinacją walczył o nasze szkolnictwo jak walczy z Radą, będąc na ostatniej radzie to Pan Peno wykazywał chęć do dialogu i współpracy, Pan nawet się do tych propozycji nie odniósł … To jest dopiero prognostyk, walka polityczna nabiera rumieńców, oczywiście traci gmina … Trochę to smutne …

  Chyba wiem, czemu Kiliński ma tą szable ułamaną tak długo, boicie się, że zejdzie z pomnika i Wam skórę przetrzepie … ? Przydałoby się …

 2. Chciałbym zgłosić na kandydata do stanowiska burmistrza p.Paweł Kozioł.Myślę,że w następnych wyborach ma spore szanse.Na stanowisku przewodniczącego rady widziałbym p.Arkadiusza Czerepacha.Nareszcie byłby k..wa spokój!Chociaż…takiego Czerepacha to już mamy!Pan J,pasuje jak ulał,choć jest mniej bystry…

 3. Panie burmistrzu grzebanie w kogoś przeszłości nie przyniesie panu chluby. Rzeczywiście spełnił pan swój obywatelski obowiązek………..

  • Panie Sylwku przynajmniej Pani Eleonora odpisuje, fakt, że nie napisała mi czy przeczytała umowę przejęcia komunalki przez Remondis – bo dochodzą mnie głosy, że radni, którzy głosowali za sprzedażą nie czytali umowy przejęcia ? Wyobraża sobie Pan większy skandal ?

   • …..Do „Macieja” ,tu odpiszę, (sport i rekreacja, jak wspomniałam wcześniej nie jest miejscem na politykę,to psuje „atmosferę”,że tak powiem.
    Widzę,że docierają informacje ale „Panowie trochę upiększyli sprawę”, dobrze „Maciej” wiesz o kim mówię…..
    Gdybyś był w „Zespole” nie oceniałbyś tak „lekko”..że nieczytana była umowa. Mówiąc za siebie, chyba najwięcej miałam wątpliwości,pytań, dociekań z całego zespołu( tak zostałam oceniona przez inne osoby). Poświęciłam naprawdę wiele,wiele godzin nad Umową a co do kruczków prawnych,….no cóż, nie jestem prawnikiem.Myślę ,że Ty też nie ….i posiłkujesz się „innymi”…. dla przeciętnego śmiertelnika popchnął a odepchnął….jest różnica…??? nie ma różnicy …..dopóki się sam nie przekona……Pozdrawiam.

    • Pani Eleonoro,

     Jeśli podjęła się Pani zadania bycia w zespole który był nadzorcą jakości umowy, poświęcając na to tyle czasu i energii intelektualnej to z pewnością pamięta Pani które to zapisy budziły Pani niepewność ? Może Pani chłodna ocena z perspektywy czasu pozwoli nam mieszkańcom przybliżyć sobie realia dzisiejszej sytuacji na linii Gmina – Remondis …

     Ja także nie jestem prawnikiem, ale jeśli mam jakiekolwiek wątpliwości radze się prawnika, wierzę, że i Pani tak przytomnie czyniła ? A, piękną definicję zapisów prawa jaką Pani oddała w komentarzu różnicą słów popchnął, a odepchnął znała Pani przed przystąpieniem do tego gremium … ?

     • …”Maciej”,jesteś inteligentnym,elokwentnym, młodym ,oczytanym człowiekiem(widzieliśmy się na wrześniowej sesji)i bardzo dobrze Ciebie rozumiem ,że pytasz,chcesz wiedzieć, masz obawy,ale nie dam się wciągnąć w „łapanie za słówka”. Dużo czasu minęło…od przeglądania,analizowania dokumentów, dopytywania i rozwiewania wątpliwości przez… właśnie prawników z jednej,czy drugiej strony. Odpowiem…tak zagłosowałam,bo w tamtej chwili i na warunki przed jakimi stanęła i nadal stoi gmina (Ustawa dot. segregacji, wywożenia śmieci), było i jest dobrym rozwiązaniem…,tylko potrzebny teraz jest rozsądny kompromis,jak już, spokoju i pilnowania interesów spółki.Czy było dobrze wcześniej…z tego co ja i inni wiemy ..nie!! Ministerstwo środowiska planuje znaczną podwyżkę wody, dla gosp. domowych mniej ale już dla przedsiębiorców znacznie wiekszą …co w tedy??…..spółka Remondis Aqua Trzemeszno będzie winna…??Przepraszam ,odpisywanie absorbuje mi sporo czasu a ja mam wiele innych ważnych spraw, chociażby NGO,ale cieszę się,że mogliśmy wymienić swoje poglądy,obawy i wymienić informacje.
      Pozdrawiam.

 4. Panie burmistrzu przegrywa gmina bo jak inaczej nazwać umowę z Kancelarią i zapłacenie jej 850 000 zł za coś co powinni robić jej pracownicy. Jak wygląda umowa z Remondisem gdzie zrzekł się pan możliwośći decydowania albo umowa dzierżawy na 25 lat na którą nas pan skazał.Nie mówię już o zwrocie podatku dla Paroca te kwoty idą w miliony. Pan Peno interesuje mnie tu i teraz jest 2 lata w Radzie a nie jego długi sprzed lat które de facto spłaca. Z jego strony widzę wolę współpracy z pańskiej nie. Zaraz wyciągnie pan argument że pił tak pił kilkanaście lat temu ale dzisiaj nie pije i pomaga ludziom. To też panu przeszkadza.
  Obyś pan nie musiał kiedyś założyć jego butów i przejść jego drogi. Nie łącz pan spraw prywatnych z publicznymi. On jest zawsze w pracy a pan? ???????????????

 5. Panie Burmistrzu a gdzie obietnice wielkich oszczędności w oświacie po likwidacji szkół wiejskich w tym bardzo dobrej szkoły w Jastrzębowie gdzie był pan nauczycielem jakim pamiętamy to dobrze.Miało być 1,5 mln zł oszczędności gdzie jest ta kasa.Czy nie widzi Pan tego , że rozwala pan szkolnictwo
  gminy poprzez złe decyzje – technikum nie bo było 16 kandydatów a dwie osoby Panu się nie podobały a w innej szkole oddział 9 osobowy.To jest gospodarność „bogatej i gospodarnej” gminy.
  Wstyd i jeszcze raz wstyd.Czas na refleksje i bicie się w pierś
  a nie na babranie się w brudach.Czas wielki na honorowe zachowanie się adekwatne do wyników „pseudo zarządzania” gminą.Jak długo będzie trwał serial „wil..wyje trzemeszeńskie”?

 6. Tutaj naszą gminą muszą się zająć służby specjalne i wyczyścić do dna te aferalne sprawy ,Radni kogo reprezentujecie?jeżeli macie poczucie odpowiedzialności za losy naszej gminy jesteście zobowiązani zawiadomić odpowiednie organy jako rada miejska tak jak to podkreśla burmistrz z poczucia obowiązku.

 7. Leonora jak zawsze padła ofiarą kruczki prawne a na sali siedział prawnik nie pamięta ona sprzedała o jeden palec tak jak Wiśniewska hańba ludzie to jest obłuda oszukanie mieszkańców taki i na mierzwe

  • …..a może zajmiesz się spłatą dzierżawy ???,bo za chwilę będzie niegospodarność, nieuczciwość wobec mieszkańców…a może susza przeszkodziła ???……nie odwracaj od siebie uwagi, co widzę …., jesteś w tym specjalistą…

   • Nie pij bo mam wrażenie że mnie obrażasz ja nie jeżdżę za społeczne pieniądze i nie udaje sportowca jak to czynisz zajmni się robotą bo jak byłaś radna co nie rozumie umów nie martw się o dzierżawę ty nie będziesz płacić tylko pamiętaj że ja coś wiem i mogę powiedzieć i będą jaja jak berety waż slowa

 8. Czy wy niemacie takiego wrażenia ze ktoś stoi za plecami pana burmistrza ktoś komu bardzo zależy aby namieszać w Trzemesznie ?! I jest on tylko narzędziem w czyichś rękach?!

 9. Mam pytanie do obu panów ze szczytów trzemeszeńskiej władzy. Co z Waszych działań ma gmina czyli my, mieszkańcy? Do czego to wszystko doprowadzi?

 10. Naprawdę nie widzicie kto nami rządzi? Najważniejsze stanowiska w gminie to dwaj panowie o silnie rozchwianej osobowości. Wcale się nie zdziwię jeśli przeczytam kiedyś, że pobili się w piaskownicy o wiaderko. A sprawy ważne jak leżały tak leżą. Te wielkie jak np upadające liceum a także te małe jak szabla.

 11. Należy zadać pytanie kto zaczął to bagno -leonora. Maciola Wozny dziel a obecni przydupasy to popierają a on bryka i wszystko ma w D…….e to jest na rękę takim co lubią rządzić za pleców i nie brać odpowiedzialności za czyny. Jankowski skarbnik sekretarz itd a ten co kce to ukrócić jest oplowany tak działa nasza gmina kto lubi jak mu się wtyka błędy jak dotyczy to BURMISTRZA ?

  E

 12. SLAWEK.Prawie wszyscy wyborcy na osiedlu wiedzieli o twojej przeszlosci a jednak cie wybrali.To znaczy ze maja do cieb ie zaufanie.Burmistrz uderzyl cie poniżej pasa.Ja bym mu oddal.

 13. Nie warto oddawać panie Marku przyjdzie czas a burmistrz wyleci z gminy na zbity pysk a panie Sławku niech pan robi swoje jak do tej pory i nie przejmuję się pijanym burmistrzem nawet głubcy i ignoranci mają swoją opowiesc

 14. Szanowna Pani Eleonoro,

  nie jestem ani inteligentnym, ani młodym, ani oczytanym obywatelem i co najgorsze, nie powinienem pytać o takie sprawy, ponieważ władza winna wykazać się transparentnością w ramach sprawowania swojego urzędu i dysponowania naszymi środkami, i własnością, ja nie powinienem takich spraw domniemywać, a je wiedzieć. Tym bardziej nie chce mi się wierzyć, że skoro poświęciła Pani tyle swojego czasu na analizę umowy przejęcia to nie jest w stanie nam Pani przybliżyć elementów umowy, które wzbudziły Pani niepokój, siłą rzeczy to zapada w pamięć. Ja Panią nie łapie za słówka, jedynie za konkrety. Dziwi mnie za to, fakt, że skoro miała Pani wątpliwości czy rozterki prawne to nie rozwiała ich Pani u jakiejś kompetentnej osoby z zakresu prawa. To chyba podpowiada zdrowy rozsądek i dobro gminy, jej mieszkańców które mam nadzieje było nadrzędnym kiedy była Pani radną. Dodam tylko, że wciąż mnie zastanawia jak można założyć, że Remondis nie będzie monotonnie podnosił cen wody, skoro jest to spółka prywatna nastawiona za zysk nie filantropię ? Zresztą na ostatniej radzie przecierałem uszy ze zdziwienia kiedy to Pan Burmistrz stwierdził, że firma Remondis jest w bardzo kiepskiej sytuacji finansowej – to dopiero kooperant ? Teraz już wiem skąd taka pobłażliwość Panów Burmistrzów wobec prób zaniżania sumy podatków jaką to Remondis odprowadza do gminy, aż się za orzecznictwem i wykładnią Pan Jankowski musiał ukryć, z naszymi pieniędzmi …

  Z tego co mi wiadomo chodzi pewnie Pani o nowe prawo wodne, które ma dostosować nasze prawo z unijnymi dyrektywami. Do tego socjaliści z PiS w projekcie tej ustawy zakładają, że górną granicą obciążeń na obywatele rocznie będzie 30 zł. Jak ustawodawca głosi ma to być także element kontroli samorządów które zawyżają ceny wody by ułatwić sobie funkcjonowanie budżetu … Więc jak to faktycznie będzie w praktyce czas pokaże.

  Niemniej jednak dziękuje Pani za poświęcony czas na pisanie komentarzy na tym poczytnym forum, na którym polityka lokalna stanowi sporą część wiadomości. Życzę Pani sukcesów na polu działalności jaką Pani prowadzi i realizacji celów, może będzie jeszcze okazja do dyskusji.

  PS.

  Wszystkim którzy optowali za tym, że referendum jest nie opłacalnym, że powinniśmy dać czas radzie i Burmistrzowi by zaczęli współpracować, lub liczyli na zmianę co do funkcjonowania Burmistrza i jego dworzan -mam nadzieję, że klapki spadły z oczy. Nie ma zdolności współpracy między częścią Rady ( druga część to stare dobre fantomy od głosowania ) , a Burmistrzem, a co do prowadzenia kampanii wyborczej – to traktujcie pojawienie się tego artykułu jako jej początek – więc referendum odwoławcze i przyśpieszone wybory było by zbawiennym żeby przerwać tą patologiczną sytuację, w której traci gmina – czas, pieniądze, możliwe zmiany w obszarach, które wymagają szybkiej reakcji. Cały czas nad Burmistrzem wisi miecz obywatelskiej inicjatywy, jeśli będzie dobrze naostrzony – głowa spadnie – taką moc ma prawdziwa demokracja, kiedy demos ma władzę praktycznie, nie teoretycznie …

  • To dawaj inicjatywę obywatelską , niech sie mieszkańcy faktycznie wypowiedzą czy chcą referendum czy nie!
   Do mnie argument P. Wisniewskiej nie przemawia wogole ,
   ale Peno na burmistrza to rozwiazanie żadne
   jakby z deszczu pod rynnę !
   Wszedzie konszachty i powiązania , najśmieszniejsze ze od tylu lat nieudolna Kancelaria doradza nieudolnemu burmistrzowi i mamy taką patową sytuację

 15. Bardzo dobrze burmistrz zrobił ze zgłosił takie funkcje muszą być dla ludzi z czystą kartą co można brać z nich przykład i wzór …

 16. Burmistrz Dereziński to kipokryzja,sam podkreślał że brzydzi się donosami a sam pierwszy posunął się do tej metody.To ochydne działanie.Radni którzy myślą o dobru gminy niech złożą oficjalnie do CBA i CBŚ sprawy vatu,remondisu ,odpadów i osób się za tym kryjących,głównie przekształcenie komunalki,p.Leśny,p.Dereziński,p.Kociemba to główni aktorzy oraz oczywiście zespół negocjacyjny który nie wiadomo co negocjował w osobach.p.Macioł,p.Mądra,p.Jankowski.Tutaj to wszystko śmierdzi.

 17. Pytanie z innej beczki.Dlaczego od kilku dni mimo deszczu juz przed godziną 20 jest zamknięty budynek PKS? Ludzie dojeżdżający do pracy,którzy czekają na autobus musza stać na deszczu? A nie ma żadnej kartki o zmianie godzin otwarcia poczekalni.

 18. Witam mam pytanie troszkę na inny temat. Otóż interesuje mnie do której godziny czynna jest nasza poczekalnia na PKS? Często widzę ze o godz. 21 jeszcze jest otwarte ale nie zawsze zwłaszcza w taka pogodę jak dzisiaj o godz. 20 już jest zamknięte. Czy są wyszczególnione godzinny otwarcia poczekalni czy też pani która otwiera i zamyka może sama o tym decydować. Dojezdzam codziennie do pracy i nie oczekuje zeby całą noc było otwarte ale godzina 20 to już przesada zeby nie można było się schować tymbardziej w taka pogodę.

 19. Macieju człowiek jest omylny.ale człowiek ktury nie umie przyznać do błędu ma wartość zerową nie ważne jak wysoko jest wykształcony dziecko nie powinno kłamać anie mówiąc o władzy wybranej przez mieszkańów to należy napietnowac gdyż oni mają mniemanie nadludzi a można odczuć czytając wpisy kto co pisze że tak jest prawdę przyjąć i powiedzieć przepraszam te osoby nie zrobią wielka duma im nie pozwala ale to jest dla nich zguba tak kończy każdy populistyczna

 20. Burmistrz to karykatura władzy donosi z prywatnego adresu o informacjach które trafiły do Gminy i dotyczą spraw służbowych , Panie Peno do dzieła rozliczać i donosić na wszystko ten człowiek nie ma ani honoru ani oleju w głowie ! Wszystko pod publikę robi jak w Wymysłowie przyszło na spotkanie pełnoludzi to obiecał nawet wygasić decyzje z przed lat, by tylko poparcie uzyskać w razie referendum, a ta mecenaska najpierw opiniowała ze decyzja zgodna z prawem a jak sie hałas zrobił to juz w tył krok i poszuka możliwości prawnych! Jakbym był Czarnym to bym im proces wytoczył
  nie dajcie sobie mydlić oczu to nieudacznicy wszyscy ! Jestem za referendum! Odwołać dać szansę młodym ludziom na rozwój !!!
  Donosicieli wyeliminować !

  • Racja .Sprawy służbowe załatwia się drogą służbową. A czemu z domu burmistrz załatwia takie sprawy to niepojęte i dziwne. A dziennik podawczy, pieczęć Urzędu to też jest w domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj