Strona główna Polityka Śmieci w górę

Śmieci w górę

5548
52

Na wczorajszej sesji radni przyjęli pakiet uchwał regulujących problematykę gospodarki odpadami w naszej gminie. Podniesiono cenę za odbiór odpadów segregowanych z 10 na 13 złotych oraz niesegregowanych z 17 na 25 zł. Zmiany nie dotyczą jednak tylko cen.

Zniesiono ulgę wynikającą z liczby osób w gospodarstwie domowym. Nie będzie już możliwości bezpłatnego odbioru gruzu.

Odpady biodegradowalne będą odbierane również z terenu wiejskiego. Brązowe worki zostaną zastąpione pojemnikami, w które mieszkańców wyposaży gmina. Na wsiach wprowadzony zostanie system workowy. Ich odbiór będzie następował raz na kwartał, nadal będzie jednak można korzystać z pojemników zwanych „dzwonami”.

Odpady w ramach zbiórki mobilnej będą odbierane spod domów, a nie jak do tej pory w terenie wiejskim spod świetlic.

Szczegółową informację w postaci prezentacji multimedialnej przedstawiła radnym na posiedzeniu komisji Monika Krawczak z Urzędu Miejskiego. Można było się z niej dowiedzieć między innymi, że cały system gospodarowania odpadami kosztuje gminę 2.857.328 złotych, co w przeliczeniu na mieszkańca daje 19,22 zł. Oznacza to, iż podwyżka nadal nie pokryje kosztów, jedynie nieznacznie poprawi bilans finansowy.

Na koszty systemu wpływ ma wiele czynników, niektóre z nich nie są zależne od gminy. Dotyczy to głównie wysokiej opłaty w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie.

Na cenę odpadów mamy jednak wpływ. Ciągle bowiem segregujemy ich za mało. Większość z nich trafia do Lulkowa jako zmieszane, czyli najdroższe w odbiorze.

Przeciw proponowanym podwyżkom zagłosowali : Renata Wiśniewska, Daniel Bisikiewicz, Kacper Lipiński i Piotr Lewandowski. 

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 kwietnia.

52 KOMENTARZE

 1. Segreguje śmieci, w koszu są tylko te które muszą do niego trafić, w workach obok leżą śmieci posegregowane a jak przyjeżdża po nie Remondis to i tak wszystko miesza razem i takie zawozi do Lulkowa.
  Moje pytanie brzmi gdzie tu jest sens tej segregacji?

 2. Ja mam pytanie do p. Moniki Krawczak. Mianowicie jak Pani sobie wyobraża że odpadki tak zwane: zielone, będę przetrzymywal w koszu, gdzie będą gnily, puszczaly soki. Dlaczego mam sobie robić bałagan na podwórku, tylko przez niegospodarnosc gminy i nieumiejętność w myśleniu jej pracowników. Co było złego w workach . Dlaczego pan vice się na to zgadza- czy tylko dlatego ze nie mieszka w naszym mieście i problem nie dotyczy. Czy zakup pojemników na każdą rodzinę to taka oszczędność.
  Jeżeli mają być pojemniki do segregacji odpadów zielonych to niech gmina na każdej posesji zamontuje, zasponsoruje -odpływ do materii powstałej w wyniku fermentacji odpadów.

  • Zgadzam się z tym że system brązowych worków jest dobry. W okresie „intensywnych’ prac w ogrodzie, bywało że tych worków było nawet ponad 20. np w czasie obcinania drzew. Jak to teraz pomieścić w pojemniku. Nie dopuszczam myśli o wypalaniu tego co się nie zmieści do pojemnika.

   • Widzę, że odezwali się „ekolodzy” Ja nie potrzebuję ani worka, ani pojemnika. Kompostuje odpady, z których mam extra nawóz. A Wy wolicie żeby były one od Was odbierane w plastikowych workach/pojemnikach a potem będziecie kupować sztuczne nawozy. Ogarnijcie sie ludzie.

    • Dlaczego mam wydawać pieniądze ma budowę kompostnika i zmniejszania swojej działki. Jeżeli Ktos coś wymaga to powinien udostępnić odpowiednie urządzenia luvmb zapewnić środki finansowe. Worki były najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o segregacje odpadów zielonych

     • W tym wypadku nikt od Ciebie niczego nie wymaga. Możesz sobie sam kompostować i zapewniam Cie, że nie potrzeba do tego wiele miejsca. A poza tym zapominamy o jednym. Te odpady są nasze, to my je wytworzyliśmy i naszym obowiązkiem jest aby trafiały tam gdzie powinny. A to kosztuje.

 3. Radni ,czy zastanowiliście się czy odbiór przez remondis i koszty za które żada zapłaty jest racjonalny,jakie są koszty innnych firm w innych gminach,czy remondis to monopolista w naszej gminie?

   • Co ty człowieku wypisujesz, opłaty dotyczą za system łącznie transport czyli odbiór oraz zagospodarowanie w Lulkowie.Tylko jak zadbał nasz burmistrz o wysokość tych opłat.To są fakty. i nie pisz bajek

  • A wiesz że w Trzemesznie są prawie najtańsze śmieci patrząc na okoliczne miejscowości? Więc co tu jeszcze chcesz ciąć?

  • Nie monopolista tylko na śmieci jest przetarg i Remondis może go przegrać, problem w tym że nikt oprócz nich w tym przetargu nie startuje ….

 4. Jeden pojemnik na biodopady ?!!! jak ja miałem około 10-14 worków to ile tych pojemników mam mieć i gdzie je stawiać a co ze smrodem pomysł głupkowaty a radni … szkoda gadać ze to przeforsowali

 5. Tu już nie chodzi o to która decyzja jest bardziej słuszna czy lepsza. Ale o nie stabilność, niestałość i niekonsekwencje w postępowaniu. Chyba już wszyscy zauważyli, że pan przewodniczący często zmienie zdanie, mówi jedno a głosuje inaczej a teraz ta zaraźliwa choroba opanowała również radę.

 6. Podobała mi sie bardzo niedawna wypowiedź pana Lipińskiego na temat mieszkań socjalnych. Ja podobnie jak on również nie wymagam, aby gmina sponsorowała mi mieszkanie. Ale nie wymagam też, aby sponsorowała mi wywóz śmieci. W tym wypadku radny zachował sie niekonsekwentnie. Mam nadzieję, że to tylko taka mała wpadka.

 7. Do ekologcznego
  W tym wypadku nikt od Ciebie niczego nie wymaga. Możesz sobie sam kompostować i zapewniam Cie, że nie potrzeba do tego wiele miejsca.

  ekologiczny nie zawsze można kompostować bo sąsiedzi maja z tym problem

  • Spróbuj kompostować. Jeśli będziesz rzucał tam tylko to co należy, to na pewno nie będzie to w żaden sposób uciążliwe. Wiem, bo to robię. Kompostu nie czuć.

 8. Worki brązowe się sprawdziły!! Co tu za pasztet nam zgotowano z tymi pojemnikami? Gdzie gałęzie ,gdziie te wszystko zmieścić i znieść smród ,gnilizny.

 9. NA początku zawarli złą umowę z firmą remondis a teraz od mieszkańców gminy oczekuje się zapłaty większej kasy .Chore .Sami płaćcie sobie te pieniądze .Sprzedaliście się i tyle .

 10. śmieszni radni zagłosowali za podwyższeniem opłat za odpady i za zmianami, które są złodziejskie mam nadzieję , że ludzie zapamiętają wasze głosowanie – sami podpisaliście jakie macie intencje.
  Może też warto by było byście wprowadzili uchwałę która da gminie możliwość kontroli kto czym pali w piecach i wprowadzili uchwałę o kontroli firmy Paroc i innych firm które są na naszym terenie.

 11. Może sprawdzić kto kombinuje i nie płaci za odpady ? Choćby na ulicy siedziby znajdzie się takich. Wysłać praktykantów, sprawdzać z listą zameldowania ile osób pod danym adresem płaci , a ile powinno. Jeśli wymówką jest, że nie mieszka- wołać uregulowanie za odpady w innym mieście – tam gdzie mieszka. W ten sposób znajdzie się brakująca kwota, bo dlaczego my mamy płacić podwyżki za tych co nie płacą wcale?

  • Haha – dietami chcesz dziurę budżetową łatać? Faktycznie – kosmiczna ilość pieniędzy.
   Jak nie wiesz to w każdej gminie chodzi o pieniądze. Każdy by chciał najlepiej za darmo i żeby mu robili wszystko co sobie zażyczy, a tak się nie da – koszty cały czas rosną bo zachciewa się udoskonaleń.

 12. 3 m-ce w pojemniku o fuck brawo za rozumowanie, po 2 gdzie firma REMONDIS wysyła pieniądze tzw moje i Wasze do Warszawy – mafia śmieciowa zle napisałem – oglądam sprawe dla reportera wypisz wymaluj , my Was wybraliśmy, wy za nasze pieniądze żyjecie i nic nie robicie Co podrożało od 10 lat ?tak mocno? pensje ?

 13. Opłaty wszędzie równe to wywóz powinien być wszędzie równy,a nie w mieście co dwa tygodnie a na wsi co kwartał… Ktoś tu chyba nie myśli

 14. A” tańczący z gwiazdami „nie obecny ? Ostatnio dał popis na hali podczas turnieju MKS. Na Facebooku super filmik, wart obejrzenia. Skopiowałem go dla potomnych. Przykład dla dzieci i gości.Panie Kowalczyk robi pan za kierowcę ?
  A Wy ludziska plaćcie jak wybraliście tak macie, karawana jedzie dalej. Tylko dokąd ona dojedzie. Pozdrawiam i dobrej nocy życzę.

 15. Proszę radnych o utrzymanie tych worków brązowych.Nie likwidujcie tego, co dobre i sprawdzone.PROSIMY grzecznie o to.

 16. Co to mają być za ceny Najdroższa woda w powiecie A teraz najdroższe śmieci w powiecie Porażka dla władzy!!!Może teraz lepiej sprzedamy Niemcom nawet gminę bo po co mam jak i tak Rządzą Obcokrajowcy

 17. Jak chcecie sie dowiedzieć ile osób nie płaci, to polecam przyjechać na bloki – zobaczycie ile osób, które maja swoje domki jednorodzinne podrzuca nam tutaj śmieci. A my za nich płacimy :))

 18. Hahahahaha wasz burmistrz i wasi radni 🙂 hahah tak zadbali o wasz interes

  Z komunalka byla trafna decyzja oprocz polaka jeszcze dola dla niemca

  i co teraz cwaniaczki ? szach i mat 🙂

 19. W Trzemesznie wcale nie jest tak drogo…
  A w ościennych gminach jest tak:
  Mogilno: segregowane 11,50 zł, niesegregowane 23,00 zł,
  Gniezno: 10,00 zł i 19,00 zł,
  Orchowo: 7,00 zł i 17,00 zł,
  Witkowo: 12,00 zł i 19,00 zł,
  Rogowo: 15,00 zł i 25,00 zł.
  Gdyby ktoś nie wiedział, to w Trzemesznie nowe stawki wynoszą:
  segregowane 17,00 zł, niesegregowane 25,00 zł.

 20. Podajesz ceny trzemeszeńskie po podwyżce , a pozostałe przed podwyżką. Chcesz sie wypowiadać to bądź precyzyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here