Strona główna Różne Jest odpowiedź na apel ws. bezpieczeństwa na DK 15

Jest odpowiedź na apel ws. bezpieczeństwa na DK 15

3354
23

Apel o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 15 wystosowali pod koniec marca trzemeszeńscy samorządowcy. W swoim piśmie wnioskowali o budowę ścieżki pieszo rowerowej w kierunku Wydartowa i do Wymysłowa, a także budowę ronda na skrzyżowaniu z Aleją Niepodległości. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Niedawno nadeszła odpowiedź na powyższy apel, podpisana przez zastępcę dyrektora poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Macieja Kupkę.

Jak można przeczytać, budowa ścieżki możliwa jest tylko w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021 – 2024. Zadanie to zostało zgłoszone to tego programu, ale tylko na odcinku Trzemeszno – Lubiń. Termin realizacji – z uwagi na wiele potrzeb w tym zakresie w całym kraju – uzależniony będzie od wielkości środków finansowych państwa przeznaczonych na ten cel. Wpisanie kolejnych odcinków możliwe będzie jedynie przy najbliższej aktualizacji programu. W odpowiedzi nie odniesiono się w ogóle do kwestii ścieżki w kierunku Wymysłowa.

GDDKiA zajęła natomiast jednoznaczne stanowisko w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu z al. Niepodległości. Według dyrektora, nie ma żadnego uzasadnienia do jego realizacji.

„Obecne skrzyżowanie posiada wszelkie niezbędne elementy kwalifikujące je jako skrzyżowanie bezpieczne. Wyposażone jest w sygnalizację świetlną, przejście dla pieszych, osłonięte wyspami pasy ruchów dla pojazdów skręcających w lewo z drogi krajowej, a także oznakowanie pionowe z ograniczeniem prędkości do 60 km/h oraz wyraźne oznakowanie pionowe.

Wszystkie te elementy powinny w wystarczający sposób zapewnić bezkolizyjny ruch pojazdów i pieszych. Warunkiem jest oczywiście jednoczesne przestrzeganie przepisów przez wszystkich uczestników ruchu. W trosce o bezpieczeństwo pieszych i kierujących proponujemy zwrócić się do odpowiednich służb o zwiększona kontrolę i nadzór na przedmiotowym odcinku drogi” – poinformował dyrektor M. Kupka.

23 KOMENTARZE

 1. „Warunkiem jest oczywiście jednoczesne przestrzeganie przepisów przez wszystkich uczestników ruchu.” – to jest właśnie największy problem

 2. Normalne podejście do tematu.
  Tak długo będą temat oddalać jak tylko im się na to pozwoli.
  Problem dla GDDKiA rozpocznie się jak mieszkańcy zaczną blokować skrzyżowanie.

  • Czy ty czytasz kolego to co piszesz.Takich skrzyżowań w Polsce są tysiące, Przejeżdżam tym skrzyżowaniem codziennie co najmniej 2 razy i widzę jak kierowcy wjeżdżaja na czerwonym świetle. To nie wina skrzyżowania, lecz tylko i wyłacznie kierowców.

 3. Brawa dla naszych urzędników których jest mnóstwo w urzędzie. Piją kawe i kasa płynie. Ścieżka do Lubinia jest wpisana do programu budowy tylko nikt tego u nas nie pilnuje i ścieżki budują tam gdzie lokalni urzędnicy naciskają GDDKiA. W Trzemesznie jest brak pozyskiwania, ustalenia z instytucjami zewnętrznymi. Czy urzędnicy kontaktują się np. z powiatem? Tak wychodzą propozycje powiatu które są zbędne dla Trzemeszna.

  • Żeby urzędnicy coś ustalili z instytucjami zewnętrznymi muszą w pierwszej kolejności wiedzieć czego chcą. A z tym jak można zauważyć od wielu lat jest poważny problem.
   Dla przykładu. Zapytaj się czego chcą urzędnicy w sprawie budynku po szkole zawodowej. Ileż to już artykułów było w tej sprawie a budynek jak niszczeje tak niszczeje.
   Najpierw miał być dom kultury w nowej lokalizacji. Kiedy marszałek z Platformy dał kasę nie dla Gminy tylko dla parafii stwierdzono, że zamiast rozwoju kultury ważniejsze jest rozwijanie w tym miejscu… administracji. Ciekawe dlaczego burmistrz nie wini marszałka z platformy, że ten nie dał mu kasy na rozwój kultury a dał kasę na kościół. Czy to też wina PiS, że gmina nie otrzymała dofinansowania od marszałka z Platformy?
   Warto zadać pytanie czy podjęto inne próby pozyskania dofinansowania na stworzenie domu kultury w tym miejscu. Poza środkami unijnymi są przecież środki krajowe na rozwój kultury. Lepiej jest robić urząd bez żadnego dofinansowania?

   Ciekawe czy komisja rewizyjna kiedykolwiek zainteresowała się tym ile wydano pieniędzy z kasy gminy na dokumentację w sprawie tych jakże różnych pomysłów. Zakładam, że jakieś koszty były poniesione. No chyba, że nie było żadnych projektów i brak dokumentacji był przyczyną nieprzyznania dofinansowania. Jakie jest uzasadnienie, aby co chwilę zmieniać podejście w tak poważnej sprawie?
   Czy naprawdę budynek urzędu to priorytet? Ulice w Trzemesznie to tragedia a planuje się wydawać pieniądze na to aby urzędnicy mogli w lepszych warunkach pić kawę?
   Na tym jednym przykładzie widać wyraźnie, że urzędnicy nie mają wizji na rozwój tej gminy, którą konsekwentnie by realizowali.
   Drugi przykład. Budynek po szkole w Jastrzebowie. Ile kosztowało wyremontowane tego budynku pod stworzenie „hoteliku” socjalnego? Z hoteliku zrobiła się melina. Czy urzędnicy myśleli, że nazywając ten budynek hotelikiem będą mieli tam Hotel Marriott? Jakim krótkowidzem trzeba być, aby nie dostrzec, że prędzej czy później miejsce to stanie się siedliskiem problemów. Teraz mają być spotkania z mieszkańcami. Zapewne mieszkańcy Jastrzebowa usłyszą, że ktoś kogoś do czegoś namówił. Że był przekonywany, że to dobry pomysł. Stara zdarta płyta.

   Wystarczy spojrzeć na dworzec PKP, aby przekonać się o jednej rzeczy. Że ten znienawidzony PiS potrafi inwestować w Trzemeszno. Dworzec pięknieje w oczach. Dlaczego? Inwestycję przeprowadzają profesjonaliści a nie partacze. Bardzo dobrze, że urzędnicy lokalni nie są w żaden zaangażowani w ten projekt. I niech tak zostanie.

   • W ramach przyjętej interpelacji dotyczącej dyskryminacji samorząd wydał 37159,00 zł na publiczny przystanek w Wymysłowie. Na „dostępność” – jeszcze ani zyla. Wiem, że samorząd korzysta ze środków PFRON – ciekawe poco? Członkowie „Promyk” sami płacą sobie za obiady w zaprzyjaźnionym ośrodku a samorząd wraca zarządowi. Grzecznie pytam dlaczego – bo w ramach dyskryminacji niemam szans by na te pytania odpowiedział mi pan Burmistrz czy Jego partner – bo chyba tak mogę nazwać Jego zastępcę, który jest wszechwiedzący.

 4. Typowo pisowska odpowiedź jest ok. gdyby Kaczor mieszkał w okolicy inna sprawa czy Obsrajtek lkupilt tu dom inna sprawa.

  • Elizo. Od ilu lat przez Trzemeszno przebiega droga krajowa nr 15? Czy wcześniej nie było potrzeby stworzenia tam ronda? Owszem była. Dlaczego nie realizowano zatem takich projektów jak chociażby budowa wspomnianego ronda. Odpowiedź jest bardzo prosta. Kasa trafiała szerokim strumieniem do złodziei VAT zamiast to kasy państwa.

  • Wice burmistrz osobiście podłączyłby Mu gaz – łupkowy oczywiście. Wkońcu Mogilno pozyskiwało go na naszym terenie.

 5. Do cholery czy wy nie wiecie ze kierowcy ignoruja czerwone swiatlo na tym skrzyzowaniu tak jak by ich nie bylo niech powiat sobie przyjezdie na 1 dzien i sprawdzi jak to dziala tak samo jest przy Orlenie na Rudkach nic sobie nie robia z tej sygnalizacji

  • czy to jest wina urzędników, że kierowcy łamią przepisy? Może niech zamontują na sygnalizacji fotoradar który pstryknie zdjęcie takiemu co przejedzie na czerwonym?

 6. Zamontować kamery i każdemu co przeleci na czerwonym przysłać pozdrowienia z mandatem 500 + punkty. Myślę, że dość szybko zrobiłoby się bezpieczniej.

  • Drogi Mieszkańcu oraz ggk- jak mawiał klasyk: ot mądrego przyjemnie posłuchać :-).
   I taki też wniosek należy (Burmistrz i RM) skierować do GDDKiA- łatwiej wysupłają z kieszeni tych kilkadziesiąt tys. na system radarowy z kamerą niż setki( a może i miliony) na rondo.
   Pozdrawiam
   TDi

   • Gdybyś to jednak ty, Towarzyszu, napisał tam gdzie trzeba, do swoich współwyznawców, podpisując się swoimi trzema literami, to sprawa byłaby załatwiona od razu i bez zbędnej zwłoki, z korzyścią dla Trzemeszna. Przecież wy, Towarzysze, musicie trzymać się razem i pomagać sobie w potrzebie, pomimo upadku systemu i rozwiązania waszej ukochanej partii.

 7. NIK dziś podsumował pisowska sekte. Jak sondaże dudusia spadały wybory, jak w Rzeszowie pisowska sekta nie ma szans na wygraną przełożone.

  • Najpierw to poskromnij siebie z tym bzdurnym pisaniem. Przeczytaj najpierw co napisałeś zanim wyślesz jakiś swój komentarz do publikacji -platformiany nieuku .

 8. Elegancko by było jakby był most dla pieszych Ścieżka rowerowa przecinająca 15 no i pasy tak co 30 m fajnie by było no jeszcze rondo koło Tesco najlepiej takie turbinowe.

 9. Kto odpowiada za to, że w Zieleniu posadowione zostały drewniane pale na szutrowej drodze – tej niedaleko cmentarza przy parku baba. Najpierw wystające słupki w chodniku przy byłej szkole zawodowej a teraz słupki w drodze. Może to ktoś wyjaśnić? Jak tam teraz przejechać czymś szerszym? Czy w gminie w ogóle wiedzą o tym?

 10. To już lepiej pasy do skrętów i bardziej szczegółowa sygnalizacja. Rondo zwłaszcza na takiej trasie to sposób na po prostu ciągły korek dla każdego kierunku

  • Odezwał się niedzielny kierowca. Pewnie prawko robiłeś w Koninie bo tam nie ma tramwajów. Widzisz jakieś korki przy rondzie jadąc do Strzelna gdzie krzyżują się droga krajowa nr 15 czyli ta sama, która przebiega przez Trzemeszno oraz droga wojewódzka i droga powiatowa? W tym miejscu rondo jest jak najbardziej wskazane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj