Strona główna Różne Wydobyto i zabezpieczono ludzkie szczątki

Wydobyto i zabezpieczono ludzkie szczątki

3591
2

Zakończyły się prace archeologiczne przy budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Jak już pisaliśmy, w trakcie prac ziemnych odkopano tam ludzkie kości |LINK|.

Jak nas poinformował prowadzący badania Andrzej Smaruj z Pracowni Badań Archeologicznych w Rogowie, odkopano szczątki prawdopodobnie 12 osób. Były one złożone w nietypowy jak dla pochówku sposób. Czaszki i inne części szkieletów były zgromadzone w jednym miejscu, bardzo blisko siebie.

W dalszej części wykopu – już za szkołą – natrafiono na szczątki kolejnych dwóch osób. W tym przypadku były one nienaruszone, znajdowały się w pozycji anatomicznej. Według archeologa wstępnie można wnioskować, że dawny przykościelny cmentarz sięgał o wiele dalej niż dzisiejszy teren bazyliki.

Najprawdopodobniej na kości te natrafiono wcześniej, przy innych pracach ziemnych, być może w trakcie kopania fundamentów pod szkołę. Wykopane szczątki złożono wówczas w jednym miejscu i zakopano. Świadczyć o tym może między innymi bliskie sąsiedztwo szkolnych murów. Nie znaleziono żadnych przedmiotów, które mogłyby pomóc w określeniu czasu pochówków.

Kości zostały wydobyte z ziemi i zabezpieczone do dalszych badań antropologicznych, które mogą określić w przybliżeniu ich wiek. Po ich zbadaniu zostaną ponownie pogrzebane.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj