Strona główna Kultura Uhonorowano poległego w wojnie polsko-bolszewickiej

Uhonorowano poległego w wojnie polsko-bolszewickiej

4400
21
Reklamy (ciąg dalszy artykułu poniżej):


Koniec sekcji reklamowej

Wczoraj w sali Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej odbyła się uroczystość, w trakcie której uhonorowano pamięć jednego z uczestników wojny polsko – bolszewickiej.

Spotkanie było konsekwencją ubiegłorocznej decyzji Rady Miejskiej o nadaniu pośmiertnie Medalu Honorowego Gminy Trzemeszno Kazimierzowi Chmielewskiemu, który poległ w obronie Ojczyzny mając zaledwie 17 lat.

Urodził się w Niewolnie w 1903 roku. Gdy wybuchła wojna zgłosił się do wojska jako ochotnik. Walczył w obronie Brodnicy, gdzie zginął 15 sierpnia 1920r. Spoczywa na brodnickim cmentarzu, w kaplicy poświęconej bohaterom tamtych dni.

Uroczystość prowadził Dariusz Jankowski – przewodniczący Gminnego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Trzemesznie. Władze samorządowe reprezentowali – burmistrz Krzysztof Dereziński i wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Bartz. Wykład pt. „Udział trzemesznian w wojnie polsko – bolszewickiej 1920r.” wygłosił dr Andrzej Leśniewski. W imieniu rodziny odznaczonego, medal odebrał Jerzy Chmielewski – bratanek poległego żołnierza.

Wzruszającym momentem było wystąpienie Marianny Matacz, córki Franciszka Saja – jednego z uczestników wojny 1920r. Bardzo emocjonalnie opowiedziała o losach swojego ojca, który przeżył zarówno wojnę 1920r. jak i II wojnę światową, a zmarł kilka godzin po powrocie z wojny do domu.

Medal dla Kazimierza Chmielewskiego został przyznany przez RM na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Historycznych w Trzemesznie.

Warto wspomnieć, że od pewnego czasu tworzona jest lista trzemesznian – uczestników wojny polsko – bolszewickiej. Ich biogramy można znaleźć na stronie gminy, a autorem tych opracowań jest dr A. Leśniewski.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:




21 KOMENTARZE

  1. czy panowie burmiSZCZowie naprawia kostke na jana ? bo sobie auto popsuje po tych dziurach i na dabrowskiego tez jak sie jedzie i pada deszcza to nei sposob przejechac aby nie ochlapac przechodniow a potem kamieniami rzucaja w auto jak ktos opchapie !

    • Już lepiej niech oni za to się nie biorą bo paraliż miasta gotowy. Przy niekompetencji urzędników rzekomo odpowiedzialnych za inwestycje drogowe to jest wręcz pewne jak przysłowiowe amen w pacierzu.

          • naczytales sie chlopie za duzo Harlekinow chyba Łotson bylo celowo tak napisane zebys sie mogl odniesc do pisowni i pokazac jaki to znawca kryminalow jestes a jak k..a kradli katalizatory pod blokami to spales … taki z ciebie agent

  2. Co wy macie do pis-u w końcu mamy porządek,mamy zlikwidowane mafie paliwowe, vatoskie i wiele innych z ,którymi poprzednicy sobie nie radzili ,mamy 13 i 14 emerytur

    • Najwięcej narzekają ci, którym skończyły się możliwości okradania państwa Polskiego, a co za tym idzie nas wszystkich. Zwykły zjadacz chleba dostrzega bez problemu różnicę między obecnym rządem a rządem Platformy i PSL czy SLD i PSL. Wyobraźcie sobie jakby wyglądałaby Polska, gdyby w dobie kryzysu na wschodzie u władzy byliby Jachiry, Jońskie, Szczerby? To są pajace, którzy działają na szkodę państwa Polskiego.

  3. Brat mojego dziadka poszedł na wojnę z bolszewikami z kolegą ze wsi. W wyniku wybuchu bomby on ranny przeżył jego kolega zginął. Takich co szli na wojnę z bolszewikami było dużo szły całe wsie chłopów bez butów. Jak komuniści po II wojnie szukali tych uczestników to uciekł na ziemię odzyskane zmieniając nazwisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj