Strona główna Kultura Dawna muzyka i wspomnienie trzemeszeńskich obieżyświatów

Dawna muzyka i wspomnienie trzemeszeńskich obieżyświatów

2280
6

Wczoraj w Domu Kultury odbyły się dwa zapowiadane przez nas wydarzenia. W ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 zorganizowano spotkanie Tożsamość Fyrtli.

Jarosław Mikołajczyk z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i Dawid Jung  dziennikarz, regionalista – przypomnieli zapomniane niekiedy historie związane z Trzemesznem, ale także Gnieznem i okolicą.

Przede wszystkim wspomniano ciekawych obieżyświatów związanych z naszym miastem. Pawła Strzeleckiego, geografa, który jako pierwszy Polak opłynął świat. Nadał mnóstwo nazw geograficznych w Australii, m.in. Górze Kościuszki. Ten wybitny podróżnik rozpoczynał swoją naukę w Trzemesznie.

Drugą postacią urodzoną i kształcącą się w Trzemesznie, która zwiedziła niemal cały świat był Modest Maryański. Pisarz, dziennikarz i właściciel kilku kopalni złota w USA i Australii, nietuzinkowy człowiek z bogatą historią.

Jego życiorys to także przykład na to, jak zawiłe są losy ludzkie. Człowiek z małego miasteczka wykształcił się, a następnie doszedł do znacznej fortuny będąc właścicielem kopalń złota w Ameryce i Australii. Ostatecznie zbankrutował, wrócił do kraju, zamieszkał w Gnieźnie, gdzie zmarł w ubóstwie. Wiele wskazuje na to, że popełnił samobójstwo.

Po spotkaniu odbył się koncert Zespołu Muzyki Dawnej HUSKARL z Gniezna w składzie – Mikołaj Woźniak, Aleksander Basiński, Michał Mazur, Adam Jakubowski. Obecnych na sali urzekła nie tylko muzyka, ale także instrumentarium. Zagrały dudy, szałamaje, piszczałki, bębny, a także nyckelharpa.

Szczególnie ten ostatni instrument wywołał spore zainteresowanie słuchaczy. Opowiedział ciekawie o nim jeden z członków zespołu (na zdjęciu). Okazuje się, że jest to szwedzka odmiana harfy klawiszowej.

6 KOMENTARZE

  1. Dzięki za koncert. Zazdroszczę Panu grającemu na nyckelharpie pasji. Dawno nie słyszałem, żeby ktoś z takim zaangażowaniem opowiadał o przedmiocie. Pozdrawiam wszystkich, którzy uważają, że w Trzemesznie nic się nie dzieje:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj