Strona główna Polityka Trzemeszno ponownie na samym końcu

Trzemeszno ponownie na samym końcu

6709
68

Niedawno lokalne media podały informację o kolejnym rankingu samorządów, w którym nasza gmina wypada bardzo słabo. W jednej z gazet można było nawet przeczytać, że Trzemeszno jest „na dnie”.

Chodzi o ranking opracowany przez dziennik „Rzeczpospolita”. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich uplasowaliśmy się na 833 miejscu na 878 sklasyfikowanych. Jak można przeczytać na stronie dziennika, w rankingu oceniane są „efekty działań miast i gmin w zakresie dbałości o jakość życia mieszkańców, stan środowiska i rozwój ekonomiczny przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania”.

Przypomnijmy, że Trzemeszno wypadło również słabo w innym rankingu, opracowanym przez Fundację „Instytut Studiów Wschodnich” we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Podobnie jak poprzednim razem, postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bardziej szczegółowo, aby zobaczyć, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy. Zwróciliśmy się więc do autorów opracowania o komentarz dotyczący pozycji naszego samorządu. Odpowiedzi udzieliła nam Anna Cieślak – Wróblewska z działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”.

Poniżej pełna, otrzymana informacja:

Niska punktacja w obszarze „finanse i rozwój”  – 8,04 na 30 punktów możliwych i 847 pozycja w tej kategorii. Słabsze wyniki na tle innych samorządów (w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich) gmina uzyskała m.in. we wskaźnikach:
– dynamika wydatków na inwestycje i dynamika wydatków na drogi w ciągu ostatnich trzech lat
– poziom objęcia terenu gminy planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego – 7 proc. w gminie na 100 proc. maksymalnie
– pozyskane dotacje rozwojowe w budżecie za 2020 r. – 26,1 zł per capita wobec 2934 zł w najlepszej gminie
– poziom nadwyżki operacyjnej  brutto i netto – odpowiednio 3,59 proc. dochodów bieżących o 1,5 proc. dochodów bieżących, podczas gdy wynik najlepszej gminy to 34 proc. i 34 proc.
Na plus w tej kategorii można zaliczyć stosunkowo dobrą dynamikę dochodów własnych w ostatnich trzech latach, szczególnie dochodów z podatków
Niska punktacja w obszarze „czyste środowisko” – 6,04 pkt. na 29 możliwych i 665 pozycja w tej kategorii.
Na tle innych samorządów najsłabiej gmina wypadła w takich wskaźnikach jak:
– wydatki na inwestycje w ochronę środowiska – w gminie wydatki te wyniosły w 2020 r. ok. 36 zł per capita, w najlepszej gminie pod tym względem – 2324 zł per capita
– wydatki z budżetu na ochronę powietrza – odpowiednio 6,22 zł i 92,6 zł per capita
– wydatki z budżetu na zieleń miejską – odpowiednio 14,38 zł i 1289 zł per capita.
– poziom odpadów zebranych selektywnie – odpowiednio 30,7 proc. oraz 96 proc.
Na plus w tym obszarze gminie Trzemeszno można za to zaliczyć relatywnie wysoki odsetek gospodarstw domowych korzystających z kanalizacji – ok. 70 proc. wobec 100 proc. maksymalnie.
Na liczbę punktów w obszarze „czyste środowisko” wpłynął też brak odpowiedzi na pytania ankietowe (gdzie maksymalnie można uzyskać 11 pkt).
Relatywnie gmina najlepiej wypada w obszarze „kapitał społeczny” – 17,09 punktów na 38 możliwych i 555 pozycja.
W tym obszarze najsłabiej gmina wypada jeśli chodzi o dynamikę inwestycji w infrastrukturę społeczną (np. w dziale oświata, kultura) w ostatnich trzech latach, dynamikę wydatków na transport ogółem w ostatnich trzech latach, wydatków na gospodarkę mieszkaniową w ostatnim roku.
Relatywnie najlepiej gmina wypada po względem liczby miejsc w przedszkolach, wydatków per capita w dziale rodzina, oraz funkcjonowania bibliotek publicznych (zmiana rok do roku liczby czytelników oraz wielkości księgozbiorów).
Na liczbę punktów w obszarze „kapitał społeczny” wpłynął też brak odpowiedzi na pytania ankietowe (gdzie można było maksymalnie uzyskać 10 punktów).
Trzy podstawowe obszary w naszym rankingu uzupełnia też „jakość zarządzania”, gdzie badamy m.in. spełnienie różnych standardów jakości funkcjonowania urzędu. Tu maksymalnie można uzyskać 9 punktów, na podstawie odpowiedzi na ankietę, których gmina nie udzieliła, więc otrzymała 0 punktów.

Podsumowując, niska ogólna pozycja gminy wynika przede wszystkim ze słabszych wyników w porównaniu z innymi gminami i miastami w tej kategorii, głównie w obszarze „finanse i rozwój” oraz „czyste środowisko”. Dodatkowe pozycję gminy obniża brak odpowiedzi na ankietę, którą organizatorzy wysłali także i do naszego samorządu.

Bliższe informacje o samym rankingu, jak też pełną liste sklasyfikowanych gmin, można znaleźć na stronie dziennika w artykule A.Cieślak – Wróblewskiej |LINK|.

68 KOMENTARZE

  • A który to burmistrzowy specjalista będzie pracował za trzy tysiące osiemset – pyta burmistrz. wypada się cieszyć, że On jest. Urząd cierpi z powodu wolnych wakatów – ale żaden urzędnik „specjalista” niepotrafi obsłużyć maszynki z PUP, która wskaże specjalistów zarejestrowanych w ww. urzędzie. Stalibyśmy jeszcze niżej P.Anno, gdyby ankieta dotarła do mnie i moich niepełnosprawnych koleżanek i kolegów. Sama funkcja AOON to nieporozumienie w tej gminie.

 1. Problem naszej gminy jest taki, że wielu młodych, często mądrych ludzi wyjeżdża na studia i już nie wraca. Dzięki temu mamy takich kandydatów na włodarzy jakich mamy. Bez nowych pomysłow, brak świeżości. Jeśli ktoś młody i z pomysłem na gminę tu został to proszę wystartuj w wyborach, zagłosuję na Ciebie.

  • Problem w naszej gminie polega na tym, ze wielu absolwentów wraca, nie dostaje pracy bo nie ma znajomosci i wyjeżdża. Bo przecież nie będzie zap… w Biedronce. Młodzi nie maja wejścia. Z każdej strony są blokady. Wiesz gdzie się starałem jako absolwent? Wszędzie! Paroc, cembrit, gmina. Wszędzie blokady. Od znajomego usłyszałem ze cyt.”u nas się przyjmuje z polecenia”. Przykładów mogę podać masę, wraz z nazwiskami, kto dostał prace dobra prace nie szukając jej nawet. Praca sama ich znalazła. Póki się nie skończy ten nepotyzm nic się nie zmieni w tej dziurze. Niekompetentni ludzie się bogacą po czy odejdą, zostawia cały syf innym, dorobek zostanie.

   • Bo każdy by chciał siedzieć zimą w ciepełku ,latem przy klimie i na dobrej posadce pierdząc w stołek, a robić to już ni ma kumu.

   • Tak jest panie Adrianie. Skierowania do szkoły od kierownika przychodni nie otrzymałem – dopiero od dyrektora ZOZ. A teraz burmistrzuniu nawet nieda mi „Tygodnika Pałuki” poczytać. A jego koleś wc burmistrz 34 tysiące pln uważa za nic nieznaczące pieniądze. Gdyby burmistrz każdemu urzędnikowi „specjaliście” – a mamy Ich ponoć 69 dorzucił po 450 plnów to może chciałoby im się pracować i jeszcze na prenumeratę tygodnika „Pałuki” w wersji cyfrowej by starczyło. Te pieniądze od operatora „Pley” to środki znaczone panie jankowski? Czy może znikną porozrzucane po szufladach na remont araży przeznaczone zostaną. Najemcy tak mało płacą, że nawet prądu niewarto im doprowadzić.

   • Podpisuje się pod tym co napisał Adrian obiema rękami. To nie jest prawda, ze nie wracają, wręcz przeciwnie, wiele osób z mojej licealnej czy gimnazjalnej klasy wróciło po studiach do Trzemeszna, zakładają tu rodziny. Niektórzy mają tu pracę, ale raczej taką zwykła biurową, którą po szkole średniej również by otrzymali. Dostać się np. do PAROCA czy innych mniejszych przedsiębiorstw bez znajomości jest niemożliwe. Dobrze, że blisko jest Mogilno, Gniezno gdzie pracę można dostać.

   • Adrianie masz rację. Mój mąż pracował w naszej gminie zarabiał grosze. Przeniósł się do sasiedniej gminy i dostał – bez jakiejkolwiek znajomości osób z firmy – dobrze płatną pracę , jak na tę część Polski oczywiście. Może kokosy to nie są ale zawsze więcej niż w okolicach Trzemeszna.

  • Kto kolwiek by nie kandydowal to z tą armią urzędniczo nauczycielską nie wygra chyba, że w pierwszej turze będzie jeden kandydat oprócz Derezińskiego oczywiście. Smutne ale prawdziwe. Blisko 8 mln zł na administrację i to jest odpowiedź.

   • Dokładnie tak. Ambicje i poczucie zaje…. ości powoduje, że co niektórzy nie potrafią zrozumieć jednej podstawowej rzeczy. Nie wygra się z piastujacym burmistrzem jeśli nie wystawi się tylko jednego kandydata. Ostatnie wybory pokazały, że młody nie mógł liczyć na poparcie przegranych starszych. No bo jak go popierać. Oni tacy zasłużeni mają popierać kogoś młodszego? Nie honor. Jak nie honor no to macie efekt w postaci kolejnych lat pełnych strategicznego i perspektywicznego spoglądania na sprawy całej gminy. Także drodzy wyborcy pozostałych kandydatów. To wy zdecydowaliście powierzyć ster takiej a nie innej osobie. Gdyby nie Wasze głosy burmistrzem byłaby inna osoba. To że wierni wyborcy zagłosowali na swojego ulubieńca to jest i było wiadomo. Ale, że ci, którzy popierali w 1 turze osoby, które chciały odsunąć obecnego zagłosowali za nim właśnie to jest ewenement. No cóż Miasto i Gmina to jeden wielki ewenement.

   • W Trzemesznie jeden wspólny kandydat…
    Marzenie naiwnych klątwą dla jednego…
    Ja tam w cuda nie wierzę i stawiam na to, że z 6 kandydatów będzie jak nic. Oj przepraszam. 6 kandydatów i co najmniej 1 kandydatka, która jest w trakcie realizacji sprzedaży nieruchomości, które jeszcze niedawno służyły jako baza Domu Dziecka.

  • A co może burmistrz kiedy wszyscy w TRZEMESZNIE są na nie ??? nie mówię tu tylko o radnych…całe miasto jest na nie ale wina burmistrza…całe miasto BE,BE,BE

   • No skoro nic nie może to dlaczego podatnicy płacą mu około 15 tysięcy złotych brutto wynagrodzenia? A tyle obiecanek przed wyborami i co teraz jest bezradny wg Ciebie?

    • Te wizyty u marszałka zrobiły swoje. Marszałek za Trzemeszno nawet do kolei dopłacił – normalnie jakby liczył, że Mu WC burmistrz Trzemeszna podjazd do posesji zaprojektuje.

 2. Gmina że swoją infrastruktura została na etapie lat 90, nic od kilkunastu lat się tu nie dzieje, a na terenie potężne korporacje i spółki skarbu państwa, ale nie ma co się dziwić ,skoro „urzednicy” nie potrafią pozyskać żadnych funduszy z zewnątrz… dla przykładu spójrzcie jak okoliczne gminy są „wystylizowane” na święta, a u nas od 20 lat nic się nie zmienia

 3. Jak to się ma do „Inwestora na medal”?
  http://trzemeszno24.info/burmistrz-kupil-medal/
  Twarde fakty w starciu z pijarowską zagrywką ośmieszają tych, którzy uczestniczyli w tej farsie.
  Tak, to są FAKTY!
  Gmina w rankingu, gdzie są oceniane realne i możliwe do porównania parametry jest blisko samego DNA! Szczycić się tym, że jest się inwestorem na medal, który został przyznany na podstawie jednego kryterium (zapłacisz kilka tysięcy to dostajesz medal)? Ale żeby zapłacili ze swojej prywatnej kieszeni. Nie. Oni mieli czelność wziąć z kasy gminy czyli z pieniędzy wszystkich podatników.
  Wstydu to oni nie mają za grosz. Czas pogonić tych nieudaczników, którzy za pieniądze podatników urządzają sobie szopki.

 4. Kto jeszcze tego nie rozumie że burmistrz z całą ekipą ciągną tą gmine na dno !!! Czas to zmienić trzeba w końcu przejżeć na oczy przy wyborach.

  • Ile to już razy dali się nabrać?
   Rozumiem jeden raz. Ale 3 razy później 2010, 2014, 2018?
   Ja się nie oszukuję. Grupa nauczycieli, urzędników i pracowników administracji oraz ich rodziny stanowi grupę, która zapewni kolejną reelekcję. Ten około 70 milionowy budżet na coś musi być wydany. Przecież sami nie obetną gałęzi, na której siedzą. Można się oszukiwać, że się coś zmieni. Nic się nie zmieni.
   Znowu będzie odgrywany teatrzyk pod tytułem „Jak to jestem pokrzywdzony przez wszystkich”. Ludzie po raz piąty pójdą i zagłosują.

  • Jakie zdziwienie? Zdziwienie, niedowierzanie czy szok to byłoby gdyby tacy „wyborowi fachowcy” prowadziliby ku lepszemu gminę. Ty jesteś zdziwiony? Naprawdę nie wiem czym!

 5. Jeszcze nie wzięto pod uwagę inwestowania w sport lokalny i kulturę. Zero koncertów (oprócz Świerszczy), nawet ilość flagowych biegów obcięta. Dwa lata temu obcięte dotacje na sport po wniosku pana radnego Jakubiaka. Za chwilę plajta Zjednoczonych. Inwestycje czynione przez gminę nie trafione….

 6. Panie Panie prosze mi tu nie kłamać

  Radni mowia ze dobrze ze fajnie i glosuja za absolutorium

  ja mam 7mke dzieci i mam 7x po 500 zloty i tez nie narzekam wiec mi standart rzycia pasuje

 7. Armia urzędników jest dumna z pozycji. Tak aby im było dobrze, to gmina musi dołować. W końcu oni mają 8 mln z budżetu gminy dla siebie, gdzie okoliczne gminy połowe z tego na administrację. Ile osób u nas musi płacić podatki tylko na urzędników? Wszyscy, bo nic z tego nie mamy.

 8. Panowie Burmistrzowie długo pracowali na ten sukces … 🙁

  Szkoda gminy i mieszkańców …

  Warto było by zapoznać się z polityką gmin które są w I 50 rankingu – zebrać najlepsze praktyki i starać się je aplikować u nas … Albo uzależnić miejsce w rankingu od uposażenia – Burmistrza/Przewodniczącego Rady/Radnych – choćby umownie – honorowo 🙂 Wiem, że dość spontaniczny pomysł i nie przejdzie większością głosów radnych …

  Jeśli do Grecji można było lecieć i „dumnie” reprezentować naszą gminę – to tutaj tym bardziej powinno być łatwo, żeby przyjąć korepetycje od najlepiej zarządzających Włodarzy z innych ośrodków administracyjnych …

 9. Sory redaktorze ale musze brzydko napisac ja pi[…]e co sie stalo z tym Trzemesznem jeszcze troche to znikniemy z mapy wymienic to dziadostwo za co sa wyplacane wynagrodzenia czy u nas jeszcze ktos panuje nad finansami i calym tym rzadzeniem wiecej takich Remondisow to polecimy w kosmos WESOLYCH SWIAT

 10. Stojalem za karpiem w kolejce gadka szmadka o tym o tamtym az wreszcie pani mnie zapytala a pan skad az mi wstyd bylo powiedziec ze z Trzemeszna sklamalem i powiedzialem ze zNiechanowa wiecie co mi odpowiedziala wie pan ale teraz maja dobrze w Niechanowie maja nowego Wojta jak ta miejscowosc pieknieje odpowiedzialem krotko wiem wiem myslalem ze sie zapadne pod ziemie ale coz zycie sie toczy dalej

   • Tak jest wstydze sie za tego na ktorego glosowalem i popelnilem kolejny blad a wujtem w Niechanowie jest Szymon Robaszkiewicz ma glowe do rzadzenia a jesli pracowal w Trzemesznie to widocznie nikt jego pomyslow nie zauwazal i tyle

    • Czyli siedział 10 lat i nikt nie zauważał jego pomysłów?
     To po co on tam tak długo siedział?
     Drugie pytanie.
     Czy on jest na bezpłatnym urlopie w Urzędzie Miejskim Trzemeszna?
     Jeśli tak to oznaczałoby jedno. Akceptuje to co robi obecny burmistrz. Wyobrażasz sobie aby pracować gdzieś, gdzie nie zauważają Twoich pomysłów?
     No to jak tak jesteś świetnie zorientowany to czekam za odpowiedzią na pytanie. Czy obecny Wójt Niechanowa jest na urlopie bezpłatnym w Urzędzie Miejskim Trzemeszna? Pytam bo znam włodarzy, którzy są na takich urlopach u pracodawców (oczywiście pracodawców z sektora publicznego bo w prywatnym nikt takich numerów nie robi). Chcesz się wykazywać jako wójt czy burmistrz droga wolna.

  • Typowe lewackie myślenie. Weź postrasz jeszcze że się wyprowadzisz, tak jak to robią ci pseudo,,Polacy,, celebryci, że w Polsce tak źle i że za granicę wyjadą.

  • prosze pana stalem w tej samej kolejce i slyszalem jak pan lizal d…e burmistrzom a teraz pan wypisuje na forum co innego ??? co za obłuda

 11. Jeszcze te wasze inwestycje powinni opisać, piękne chodniki, premie, niewiedza odnośnie ilością zatrudnionych osób w urzędzie 😀 jazdę na gazie i gowniane ozdoby świąteczne.

 12. Nie jest to do końca wina burmistrza, tylko jest to wina całości tego organu. Do trzemeszenskiego urzędu aż się nie chce iść a jak już trzeba to panie się obrażają że zabieramy ich cenny czas. Szkoda gadać….

  • Kto rządzi w gminie Burmistrz czy urzędnicy? Jeśli myślisz, że swoim czymś błysnąłeś tym swoim wpisem to muszę Ciebie zmartwić. Nie błysnąłeś.
   To nie kto inny jak Burmistrz odpowiada za organizację i dobór pracowników. Skoro twierdzisz, że urzędnicy nie nadają się to oznacza jedno. Człowiek, który teoretycznie powinien mieć nad nimi zwierzchność nie ma zdolności do zarządzania ludźmi. Skoro nie ma zdolności to się do tego nie nadaje.
   W pełni rozumiałbym sytuację, kiedy to dotyczyłoby osoby, która piastuje ten urząd rok czy dwa, ale tutaj mówimy o osobie, która wedle tego co piszesz nie nabyła tych podstawowych umiejętności przez blisko 15 lat. No chyba, że uznamy, że to nie Burmistrz jest przełożonym. Taki jednak wniosek rodziłby pytanie. Dlaczego zarabia około 15 tysięcy złotych(brutto) miesięcznie ?
   To jak, nadal twierdzisz, że Burmistrz nie ma wpływu na urzędników?

  • Mieszkańcu, a kogo,kto dobiera właściwych i znajacych się na pracy urzędników, warto przytoczyć artykuły z Przemian i Pałuk z 2014 roku jak nasz wspaniały włodarz podkreślał, że ci którzy popierali kontrkandydata na burmistrza to stracił zaufanie i precz z nimi .Dzisiaj zbieramy tego efekty i nie ważne że znali się na swojej pracy.To trzeba przypominać.Po drugie aby zarządzać i wiedzieć co się dzieje, egzekwować od współpracowników trzeba po prostu być obecnym i aktywnym w pracy.A jak przebiegają sesje rady miejskiej, już się boję co będzie za rok odnosnie tego rankingu bo dzieli nas do ostatniego miejsca jeszcze troszeczkę.Mając w gminie taki potencjał, odpowiednie dochody od przedsiębiorców, jeziora, turystykę , jak to wykorzystujemy.Panie Pawle jak sczytujemy te dramatyczne wskażniki na tle innych to jeden jest imponujący wybudowanie kanalizacji i tak wysoki stopień podłączenia mieszkań ,jak pracowałeś u nas to pamiętamy jak dynamicznie była ona budowana i jakie pozyskiwałeś fundusze unijne, całe szczęście bo fekalia i szambiarki nie nadążyłyby jeżdzić choć masowo przywożą na oczyszczalnię z sąsiedniej gminy,dzisiaj z tego dobra świetnie na pewno korzysta remondis któremu ten cały majątek przekazano.To są trafione decyzje naszych władz.Obyśmy nie popłynęli.

   • Piszesz o kanalizacji to mamy dzisiaj skutki jak wygladaja ulice jak ta kostka zostala polozona po kanalizacji wola poste do nieba wszystko zniszczyli

    • Ciekawe twoje spostrzeżenia bo po tej stronie gdzie przebiega kanalizacja ,bo to widać gołym okiem gdzie są włazy od kanalizacji to nie ma problemu tylko po p rzeciwnej stronie ulicy zagłębienia ,zaniżenia ,sam byłem świadkiem jak naprawiano ,usuwano awarię ,wodociag i przyłącze na pl Kilińskiego to odtworzenie nawierzchni było karkołomne .Dlaczego się tego nie egzekwuje, gdzie jest gmina i urzędnicy.

  • Bo panie chodzisz tam i zabierasz cenny czas! Nie dziwie się tym paniom tyle lat laby pitu pitu o wnuczetach dzieciach wakacjach zakupach aż tu nagle włazi! Włazi i przeszkadza! Jeszcze by chciał być miło obsłużony?! To co k ….. sklep prywatny?

 13. Juz nikt nie panuje nad gospodarka w naszej gminie wazne ze podwyzki sa wstyd Trzemeszno wstyd oscienne gminy az sie smieja do czego doprowadzili w Trzemesznie

 14. Żal patrzeć co władzę zrobiły a raczej nie zrobiły z naszego miasta. Ale to wina tych mieszkańców,którzy głosują na takie tuzy intelektu. Macie co wybraliście.Wcale się nie zdziwię jak w kolejnych wyborach wygra Pan Dereziński i ekipa.

 15. Podnieście jeszcze większe wynagrodzenie to napewno będą efekty 😀 jest takie powiedzenie jaka praca taka do płaca uzależniona od efektów pracy

 16. Słupki wykresy a co mają powiedzieć ci co ulegli wypadkom i żyją z najniższej renty i z najniższej emerytury dają ludziom 500 plus i 500 plus idzie na papierosy i alkohol albo zarabiają po 10000 zł i też iem się należy wstyd dla żądzących bo pieniędzy niema dla tych co najbardziej potrzebują chory Kraj

 17. powiem tak: nie ma innego ratunku tylko zmiana władzy. dzieje się coraz gorzej, nie chodzi tu o obrażanie czy szkalowanie obecnego burmistrza. Po prostu się nie nadaje na to stanowisko, a skutki tego ju z odczuwamy. Trzeba ratować co się da, bo po następnej kadencji już nie będzie co zbierać. Taka jest prawda.Czy ktoś może zaprzeczyć patrząc na realia???? Trzeba kogoś z planem działania, ale realnym i mającym na celu nie jakieś przeżycie, żeby jakoś było, ale konkretnie. Musimy dać ostatnią szansę tej gminie, bo na prawdę szkoda tego co zostało wiele lat wcześniej zrobione, a teraz tylko wegetacja. I na nic nie ma pieniędzy. To gdzie są?Otóż pieniądze są, wpływy do budżetu mamy, tylko zarządzanie nimi jakoś nie wychodzi….W normalnej firmie , w normalnej pracy jak się nie sprawdzasz to do widzenia. Trzymanie się na siłę stanowiska to po prostu kompromitacja.

  • W żadnej firmie prywatnej takich nieudaczników by nie trzymali. Tutaj stołków nie oddadzą bo gdzie znajda prace? Ich niekompetencja szybko wyjdzie u prywatnego pracodawcy a wtedy powie z hukiem zegnam! Na twoje miejsce mam 100 kompetentnych wykształconych! Czemu wszyscy sztamę trzymają? Bo się wzajemnie chronią! A my mamy efekt jaki mamy. Nawet nie chce się tego wymieniać bo każdy widzi.

 18. JAKO MIESZKANIEC OCZEKUJĘ WERYFIKACJI KTO I DLACZEGO NIE ODPOWIADAŁ NA PYTANIA Z ANKIETY, KTÓRE POZWOLIŁYBY BY NA ZEBRANIE WIĘKSZEJ LICZY PUNKTÓW. RADNI, DO WASZEGO OBOWIĄZKU NALEŻY TO ZBADAĆ I DĄŻYĆ DO WYCIĄGNIĘCIA KONKRETNYCH PERSONALNYCH KONSEKWENCJI – TO POWINIEN UCZYNIĆ WTEDY KIEROWNIK URZĘDU, A KTO TO JEST TO CHYBA WIADOMO. PRZECIEŻ TO SKANDAL PO PROSTU. NIE MA INWESTYCJI TO CZYM SIĘ ZAJMUJĄ URZĘDNICY?

 19. Zlikwidować kartę nauczyciela! Pozbyć się kiepskich! Wyrzucić z urzędu wszystkich którzy doprowadzili do takiego syfu w mieście! Przyjąć kompetentna pracowitych z pomysłami!
  Prywatni potrafią osiągać efekty! Zyski!

   • W urzędzie tylu mondrych pracowników siedzi to może któryś wyjdzie z taka inicjatywa??????? To szary obywatel pracujący u prywaciarza ma o tym myśleć???? Nie ma PKS nie ma zbyt wiele już połączeń PKP. Czyja to wina????? Taka władze wybieracie i w trzemesznie i w Polsce. Wypić rozlane mleczko a nie stękać. Zaradny sobie radził radzi i będzie radził.

 20. pytanie zasadnicze- czy w naszej małej jednak gminie potrzeba zastępcy burmistrza i sekretarza? Mam wrażenie, ze sekretarz coś robi, to po co zastępca, w dodatku w takiej złej kondycji finansowej gminy. Już by się zaoszczędziło pewnie ze 100.000 zł. od takich kroków trzeba zacząć, tu trochę, tam trochę i już będzie na jakąś drogę czy co

   • Po to żeby zapewnić kolejny z nieprzydatnych wakatów i wydawać pensje na nieprzydatne stanowisko. Mało masz takich? wy wszyscy na prawdę nie rozumiecie jak was od lat robią w bambuko? Budzicie się?

 21. Panie Piechowiak wracaj do nas jak najszybciej , dlaczego twój potencjał wiedzę ,doświadczenie i pracowitość jest w Żninie, medal też tu dostaniesz

  • Hej konfederaci ,was dopuścić do sprawowania władzy!!!von,von,radykali nigdy nie pozyskaja władzy,nam potrzeba ludzi którzy wiedzą czym jest administracja,gospodarka i finanse,żeby rządzić trzeba mieć wiedzę i rozwagę i wiedzieć jak się poruszać

   • Co Ty piszesz? Rządzić? Chyba rozdawać pieniądze zebrane od mieszkańców w podatkach i na koniec wmawiać, że to rządzący niby coś tym mieszkańcom dali.
    Burmistrz robiąc coś dla mieszkańców nie funduje tego, ze swojego. Wynagrodzenie burmistrza podchodzi z podatków mieszkańców. Wynagrodzenie urzędników, nauczycieli i pracowników administracji pochodzi z podatków mieszkańców. Wszystkie wydatki w gminie są finansowane z podatków.
    Dopóki, dopóty ludzie tego nie zrozumieją na stanowiskach będą tacy „rządzący”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj