Strona główna Kultura Trzemeszeńskie skarby w Domu Kultury

Trzemeszeńskie skarby w Domu Kultury

1761
20

W Domu Kultury otwarto wystawę pt. „Trzemeszeńskie skarby”. Na specjalnie przygotowanych planszach przedstawiono wizerunki oraz opisy najstarszych w Polsce, a należących kiedyś do trzemeszeńskiego klasztoru, kielichów. Wystawę przygotował Dom Kultury we współpracy z Tadeuszem Panowiczem, znanym dziennikarzem, rysownikiem, regionalistą, pasjonatem historii ziemi gnieźnieńskiej.

Jak powiedział na wstępie T. Panowicz, kielichy te znajdują się obecnie w różnych miejscach, między innymi w Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie i na Wawelu. Można było zapoznać się z kielichami św. Wojciecha, Dąbrówki czy Kazimierza Wielkiego. Od czasów II wojny nie ma ich już w trzemeszeńskim skarbcu, dlatego warto przypomnieć mieszkańcom naszego miasta i gminy jak cenne pamiątki związane są z naszą małą ojczyzną.

Zarówno pomysłodawca jak i wiele z obecnych osób sugerowali, aby wykonać repliki trzemeszeńskich kielichów i udostępnić je zwiedzającym naszą bazylikę. Być może ten ciekawy pomysł doczeka się kiedyś realizacji.

Zanim jednak T. Panowicz rozpoczął swoje wystąpienie, zaprezentował zebranym miniaturkę dzwonu „Mieszko i Dobrawa”, który niebawem zostanie poświęcony na Ostrowie Lednickim. Był on odlewany razem z trzemeszeńskim dzwonem „św. Augustyn”.

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 1050 lecia Chrztu Polski. Od dziś przez tydzień można oglądać ją w naszym kościele, a następnie wróci do Domu Kultury.

20 KOMENTARZE

 1. Może z innej strony . Zacznę od spostrzeżenia dla mnie istotnego . Panie Burmistrz , gdzie maniery i dobry smak ? Odnoszę wrażenie , że przybył Pan na towarzyskie spotkanie w niezbyt kulturalnych zamiarach . Są pewne zasady , które obowiązują przedstawicieli Rządu , władzy , polityków , duchownych . Nie przystoi występować oficjalnie (pomijając duchownych) bez krawata z torebką jednorazowego użytku w dłoni .
  Gdzie podział się Pański wizerunek , wizerunek BURMISTRZA !!!
  Nie uczestniczyłem na tej prezentacji . Opieram się jedynie na wpisie i fotografiach .
  Burmistrz jest bez klasy !

 2. Marys wyglada exstra ,jak z zurnala a burmistrz tez niezle.Nie czepiajcie sie jego wygladowi .A w reku nie ma foliowki na zakupy tylko papierowa torebke napewno z wizerunkiem herbu Trzemeszna zapewne z jakas pamiatka trzemeszenska dla pana ktory wspolorganizowal z Marysiem wystawe.

  • ANNA stwierdzenie foliówka a torebka jednorazowego użytku to dwa różne określenia . Herb Trzemeszna lub pamiątkę można zawiesić sobie nawet w WC . Tylko pozostaje pytanie – czy tam jest na to miejsce ?
   Wcześniej pisałem . Są osoby , które tolerują prymitywne zachowania . Tym razem był to policzek wymierzony nie tylko do swojej osoby .
   Dajesz przykład kobiety ciąganej za sznureczki
   , niereformowalnej ;-).
   Polemika z Tobą nie wydaje się mi interesująca , wręcz zbędna .

 3. Burmistrza oceniajcie ze względu na pracę (!,?,?,?) na rzecz Gminy.
  Niech się ubiera jak chce, byle nie rządził jak chce.

 4. Obiektywnie patrząc nie widzę nic na tym zdjęciu aż tak nie stosownego w wizerunku,pomimo odmiennego zdania na inne kwestie,nie czepiajmy się szczegółów.

 5. Ludzi nie ocenia sie po wygladzie.Pozory czesto myla.Uwazam ze burmistrz ubrany byl stosownie do sytuacji i to bylo moje zdanie na komentarz xxxx.I to wszystko w tym temacie. WYSTAWA JEST NAJWAZNIEJSZA!!!

 6. Charakter pisma -ubiór świadczą o wartości człowieka tak mówili starzy rzymianie +czystość i wizerunek a tu brak wszystkiego i to jest pogardą dla siebie i wyborców nie wspominając o tym jakie padają porównania -spady. Pchają to sa szydercze wpowiedzi ta marynarka? -ile ważyła.

 7. Panie Tadeuszu nie wiem czy PAn jest swiadomy ale w Trzemesznie ostatnio sporo włamań bylo, w bialy dzien pakuja sie na kwadrat i biorą co popadnie, ja bym na Pana miejscu tak cennych dzieł nie wystawial bez aRaRmu zwłaszcza ten dzwoneczek moze być łakomym kąskiem dla łotrzyków.

 8. A to ci zagadkę nam przedstawił mój ulubiony 111+222+333=666. O co tu chodzi? Pękam z ciekawości.
  Ko wie, może uchyli rąbka tajemnicy?

  • napisane jest: „Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy” co tu duzo rozmyslac kolego udać sie po rozum i tu mozesz wystąpic z podaniem o audiencje u pierwszego lub drugiego to Ci ładnie wyjaśnią o ile będą w pracy.

 9. Pan Panowicz to kopalnia wiedzy byłem u niego osobiście, ma tyle książek że nie jedna biblioteka tego nie ma. Do tego skromny inteligentny i nigdy nie odmawia.

  • znam jednego człowieka z górnej półki chłop, nieskromnie można powiedzieć o nim 1-skrzypce w orkiestrze wydętej czy wypiętej(nie pamiętam) i TEZ NIE ODMAWIA NIGDY 😛 😀 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj