Strona główna Polityka Burmistrz wycofał się z planowanych zmian

Burmistrz wycofał się z planowanych zmian

2246
36

Bardzo dużą frekwencją cieszyło się dzisiejsze spotkanie burmistrza Krzysztofa Derezińskiego i radnych z rodzicami. Głównym tematem była sprawa planowanych zmian granic obwodów szkolnych oraz rekrutacja do szkół na najbliższy rok szkolny. W imieniu rodziców wypowiedziała się Justyna Walczak, która zarzuciła burmistrzowi przede wszystkim błędy w sposobie wprowadzania tych zmian, głównie brak konsultacji z zainteresowanymi.

J. Walczak mówiła także o zbyt późno rozpoczętej rekrutacji do szkół. W podobnym tonie wypowiadał się Sławomir Peno przypominając, że projekt uchwały o konsultacjach w sprawie zmiany obwodów wpłynął do Rady Miejskiej dzień przed sesją. „Wszystko jest robione za późno i nikt nie ponosi za to odpowiedzialności” – komentował przewodniczący Rady Miejskiej.

Burmistrz stwierdził, że nie zamierza chować głowy w piasek i przyznał, iż były błędy po stronie urzędu, za które on ponosi odpowiedzialność. Zastrzegł jednak, że nie było jego zamiarem zwiększenie naboru w Szkole Podstawowej nr 2 kosztem „jedynki”. „ Powiem to uczciwie – jeśli jest na sali ktoś kto mi wierzy – nie było moim zamiarem pchać dzieci do szkoły nr 2” – komentował. Początkowo burmistrz bronił pomysłu zmiany obwodów wskazując między innymi na większą subwencję jaka wpływa do gminy na dzieci w szkołach wiejskich. Mirosław Świerkot wyliczał, że planowane przeniesienie dzieci z „ jedynki” do szkół wiejskich może przynieść zwiększenie subwencji dla gminy nawet o 300000 złotych.

W pewnym momencie, gdy dyskusja stawała się coraz bardziej gorąca, burmistrz niespodziewanie oświadczył, że wycofuje się ze zmian granic obwodów. Komentując swoją decyzję zauważył, iż to radni – szczególnie z Komisji Rewizyjnej – wręcz wymuszali na nim, aby wprowadzić te zmiany, a dzisiaj próbuje się z niego „robić wariata”.

Przyznał jednak, że nie robi tego pod presją a tylko z tego powodu, że jak sam przyznał, nie było to dobrze przygotowane. Jest zły na siebie, że próbował w ogóle dokonać tych zmian.

Zbigniew Matelski nie ukrywał, że był jednym z tych, którzy wskazywali potrzebę zmian i bronił niektórych z zaproponowanych rozwiązań. Wskazywał szczególnie na znaczne rozbieżności w liczebności klas w poszczególnych szkołach. Przypomniał jednak, że te propozycje były przedstawiane już w poprzedniej kadencji Rady.

Magdalena Krzyżaniak – Świątek pytała, co w takim razie z obowiązująca już uchwałą o konsultacjach. Burmistrz odparł, że prawdopodobnie będzie trzeba zwołać nadzwyczajną sesje i uchylić tę uchwałę.

Poruszona była też kwestia braku miejsc w przedszkolach. Jak wiadomo, większość rodziców sześciolatków nie decyduje się posłać dzieci do pierwszej klasy, co powoduje brak miejsc w przedszkolach dla trzylatków. Pewnym rozwiązaniem może być przystosowanie pomieszczeń po zwolnionym mieszkaniu w przedszkolu nr 2. Jednak jak poinformował K. Dereziński, można tam przygotować miejsce dla ok 18 przedszkolaków a wniosków jest ponad 70. Okazuje się, że to nie jedyny problem. Brakuje również miejsc dla czternastu czterolatków i jednego pięciolatka, a w przypadku tych roczników gmina ma ustawowy obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu.

Pytano też o przyszłoroczne drugie klasy. Część rodziców dzisiejszych pierwszoklasistów skorzysta z możliwości kontynuowania przez nich nauki w klasie pierwszej przez następny rok, stąd drugie klasy mogą być mniej liczne. Burmistrz nie ukrywał, że może to spowodować zmniejszenie liczby oddziałów w tym roczniku.

36 KOMENTARZE

 1. Narobić zamieszania, wkurzyć pół gminy a potem ni z gruszki ni z pietruszki wycofać się ze wszystkiego. Takie rzeczy tylko w Trzemesznie…

 2. Niestabilność, brak koncepcji, nieumiejętność argumentacji, słowem – Wielka Kicha.
  Zawracać ludziom d..ę , a potem bez wyjaśnienia zrobić woltę.
  Nie chodzi mi oto, czy to dobrze, czy to źle.
  Chodzi mi o to, że powaga sprawowania Władzy sięgnęła dna.

 3. Już raz Świerkot wyliczał oszczędności jakie miały być przy likwidacji szkół na wsiach.Oj,panie Świerkot,matematyka chya pana nie lubi.Ta ekipa musi odejść.Ci ludzie się nie lubią,skaczą sobie do gardeł,ośmieszają się nawzajem.Ja się pytam:jak w takich warunkach można efektownie pracować?Tak więc panie Świerkot,panie Peno,panie Bisikiewicz,panie Matelski no i panie Dereziński panom już podziękujemy.Czy Wy naprawdę nie widzicie tego jak się ośmieszacie?Jak możecie ludziom patrzeć w oczy? Ale kiedyś Sprawiedliwość Was osądzi i nie będzie wtedy śmiesznie.

 4. Pretensje za to całe Rancho to trzeba mieć do Jednej Osoby. Natomiast reszta to pochodne tej jedynej osoby. A pan Ś. to cały czas tu jest krytykowany nie za swoje grzechy. Odpowiedzialność za ten kabaret jest jednoosobowa.

  • Nie mam zamiaru bronić burmistrza, bo powinien czuwać nad wszystkim, ale od poszczególnych działów ma ludzi. Nie jest w stanie znać się na zamówieniach publicznych, oświacie, ochronie środowiska, funduszach europejskich, itp. Są w Urzędzie rzesze ludzi, specjalistów od różnych spraw. Swoją działkę zaniedbał Pan Ś. Burmistrz podpisał to, co zostało przygotowane…

 5. Burmistrz publicznie przyznał, że zrobił źle i ponosi za to odpowiedzialność. Chcę jako wyborca wiedzieć jaką odpowiedzialność i konsekwncje poniesie za te błędy.
  Proszę o tym też napisać.

 6. To ,co wczoraj miało miejsc można tylko określić jednym słowem żenada.Pomijając stanowiska i ich zasadność .Rodzaj dyskusji i brak przygotowania merytorycznego,jasnych argumentacji, popartych literą prawa ,”bełkot towarzyski”daje obraz głównych” aktorów” tej sceny.Panie Peno podziwiam Pańską determinację,jednak nie wiem czy w tym całym cyrku znalazł Pan niszę by się promować na następną kadencję,czy ma pan szczere intencje,poza finansowymi.Mam nadzieję,że ta sesja była dokumentowana nagraniem (pewnie tylko dźwiękowym),bo było co oglądać komunikacja werbalna i niewerbalna w całej gamie,proponuję zapoznać się tym co nie uczestniczyli.Nasi radni ,albo udzielają się totalnie bez przygotowania ,co z uwagi na zajmowaną funkcję powinno być oczywiste,albo uczestniczyli z pozycji „obserwatora”bojąc się stracić stały dodatkowy dochód , którą co miesiąc odbierają,Wstyd.Proponuję takie stanowiska bez żadnych diet,czy dochodu,wtedy przypuszczam nikt z tej rady by nie został.Najlepsze było zakończenie tej farsy ,kiedy wszystkie strony konfliktu zwróciły się ku sobie,pojednując tak na wszelki wypadek ,bowiem jest zawsze ryzyko stracenia stołka,a co za tym idzie kasy.Wstyd ludzie wykształceni nie potrafią się zachować,znaleźć,a co dopiero przesądzać o losach innych

  • Trzaskanie po stole pięścią i wygłaszanie urojonych pomysłow to już będzie znak rozpoznawczy człowieka nr2 w Radzie Miejskiej. Zachowanie dziecka, które nie dostało kompotu do obiadu nie przystoi osobie na takim stanowisku, ale widocznie takie będą standardy teraz wprowadzane.

 7. Panie Przewodniczący i szanowna Rado Miejska nie sądzicie że czas na drastyczne ruchy wystarczyło wezwać Policję i było by po wszystkim.Oczywiście nie z Trzemeszna. Co musi się stać żeby ludzie przejrzeli na oczy ? Oby nie jakaś tragedia.

 8. A Pani Skarbnik nie przyszła ? Przecież to jej macha te cale oszczędności ….pewnie by wylaczyla mikrofon burmistrzowi jak by byla….zeby za duzo nie powiedział a tak ….??? Du….

 9. CALA RADE WYPIERDZIELIC I TYLE PO CO ONI TAM SIEDZA BURMISTRZU MIEJ OCZY OTWARTE MENTLA CI OCZY A ZA PLECAMI ROBIA CO INNEGO POSTAW NA SWOIM GLUPKA Z CIEBIE ROBIA TO BYLO WIDAC.

 10. Byłem na tej szopce i mam pytanie skoro był w szpitalu i nie dopilnowali terminu to co robił jego zastępca i doradca. Jak i tak nie podejmują decyzji i nie pilnują niczego innego jak swego biurka to do czego oni potrzebni. Fajnie że przeprosił już mi lepiej jak mnie zatrzyma policja za pasy czy telefon to powiem przepraszam to powinno wystarczyć.

 11. A Peno niech nie myśli że jest lepszy, skoro przewodniczy obradom nad tematem co jest za póżno i nikt nie ponosi odpowiedzialności.
  Peno pasuje jak ulal do mądrego towarzystwa wzajemnej adoracji.
  A kto rąbał pięścią w stół?

 12. A przewodniczacy gdzie byl na wczasach te informacje to my rodzice juz wiedzielismy duzo predzej o tej sprawie a on nic nie wiedzial bo za pozno ja dostal to jest tlumaczenie dziecku w przedszkolu rozwiazac cala rade i tyle a my rodzice gdzie bedziemy chcieli poslac dziecko do szkoly to poslemy nikt nie ma prawa pomiatac naszymi dziecmi to nie smieci.

 13. Gdyby burmistrz się nie wycofał z rejonizacji , to rodzice posłaliby swoje dzieci do Jankowa Dolnego i wtedy nasza gmina nie dostałaby dotacji na dziecko.

 14. Zo0baczcie mieszkańcy -burmistrz nie panuje nad niczym ,wszystko doprowadza do upadku,oddał w ręce cały strategiczny sektor dla interesów nas mieszkańców tj wodocięgi i kanalizację,rozwalił oświatę,urząd działa fatalnie,miał go reorganizować,jednym słowem jak tak dalej będzie to wspólnie z z Kociembą,Jankowskim i asystencickiem Michalakiem tak zabagnią gminę że to będzie trudno komukolwiek ogarnąć

 15. Jak radni z komisji rewizyjnej mogą coś wymuszać na Burmistrzu?!
  Co się dzieje?
  Co to za władza która ulega wymuszaniu ?
  Gmina w ruinie!!!!!!!!!!!!
  Czas na Dobrą Zmianę!!!
  Franek się myli, pisząc, że zabagnią gminę i nikt tego nie ogarnie. To już się stało.

 16. ALE WAS ZROBIŁ JAK DZIECI – zastanawiam sie czy trzemeszno nie moze miec burmisrza elokwentnego znajacego sie na tym co robi i sluchajacego wyborców jak ktos was kopnie 1,2,3,4 raz a wy na niego glosujecie to pozostaje mi sie smiac 🙂 sami sobie winni jestescie i sami mozecie miec do siebie pretensje a nie do Krzycha

  mieszkam w wiekszym miescie 0 problemow szkol mam pod dostatkiem dookola, przedszkoli tez i to na wysokim poziomie (ogrzewania podlogowe, tablice interaktywne, zaawansowane place zabaw, nauka jezykow obcych itp.) tak samo szkoły nie ma lipy jak to mawia jeden słynny gosc na YT Wybierzcie sobie kogos na burmistrza kto bedzie zabiegał o dobro miasta (tansze ceny uslug np woda, wywow niczystosci itd. decyzje podejmowane po konsultacji a nie pomyły rzucane z kapelusza a pozniej Rakiem wycofywac sie 🙂
  Przeciez to nie jest profesjonalizm to jest Smiesznie Tragiczne
  No i w koncu ktos kto nie bedzie tak shorowanym czlowiekiem zeby az tyle dni w roku chorowac tylko Ciezko pracowac dla ludu 🙂

  Ludzie albo jestescie slepi albo lubicie jak sie z was drwi Krzychu robi tyle na ile umie nie wiem czy umie duzo czy malo cz mógłby umiec moze wiecej nie mnie to oceniac ale sami jestecie sobie winni bo to Wy wybieracie burmistrza chyba ze za sznurki pociaga Vice ktory sobie w cieniu siedzi X kadencji i nic sie nei zmieni poki Vice nie bedzie inny.

  Tak co jakis czas zagladam co w tym Trzemesznie sie dzieje i nie wiem czy współczuc wam ? czy sie smiac ? chyba ani jedno ani drugie

  • I tu masz rację . Jest grupa osób lubiących być kopanymi lub pozostawać w układzie ciągnąc za sznurki większych od siebie ślepców . Pisanie na tym forum nie ma większego sensu bo ta grupa nie jest reformowalna . Tkwi i zapewne dalej będzie tkwić w bagienku uformowanym przez siebie . Masz rację niech mają do siebie pretensje wszyscy Ci , którzy nie zrobili nic
   by przeciąć nić nieudacznictwu . Jedno mogę powiedzieć należę do osób tych , które oceniają obiektywnie wszystkie działania władz począwszy od narodzin samorządu i nigdy nie powierzyłbym odpowiedzialności za miasto i gminę Panu Krzysztofowi D .
   Od samego początku naszej wolnej ojczyzny , naszego miasta we władzach znajdowały się osoby celowo szkodzące dobru ogólnemu jak również wizerunkowi zajmowanych stanowisk urzędowych i społecznych . Nie będę rozpisywał się o szczegółach , gdyż kieruję moje słowa do tych , którzy realnie oceniają to co się stało , to co jest i co będzie . Pozostali niech dalej tkwią w swojej euforii i samozadowoleniu .

 17. Czytając wypowiedzi naszego burmistrza w zamieszczonym artykule Pana Redaktora to cierpnie skóra -” cytuję -jeżeli ktoś mi wierzy,nie było moim zamiarem pchać dzieci do szkoły ” – burmistrzu masz wysoką kulturę wypowiedzi i odpowiedni poziom sprawowania tej funkcji,pchasz naszą kochaną gminę w przepaść !!! Nie wiesz już co ty mówisz.Dramat i jeszcze raz dramat!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj