Strona główna Polityka Sołtysi oczekują przeprosin

Sołtysi oczekują przeprosin

23825
85

Sołtysi naszej gminy są oburzeni wypowiedzią skarbniczki Jolanty Dzięcielak. Żądają przeprosin, zamierzają też złożyć skargę do burmistrza.

W czwartek – 17 sierpnia – odbyło się spotkanie burmistrza, jego zastępcy oraz skarbniczki z sołtysami. Głównym tematem spotkania miało być wykorzystanie funduszu sołeckiego. Według J. Dzięcielak, zbyt wiele środków przeznaczanych jest na imprezy organizowane w sołectwach. Fundusz sołecki powinien być w większej części wykorzystany na inwestycje na wsiach, utrzymanie świetlic, a nie na imprezy.

Inną sprawą wymagającą uregulowania jest rozliczanie opłat za wynajem świetlic wiejskich. Pieniądze te zostają w sołectwach, które nie mają osobowości prawnej. Według urzędników gminy świetlice stanowią własność samorządu, i dlatego pieniądze te powinny zasilać budżet gminny. Obecnie sołectwa otrzymują pieniądze z funduszu, pobierają opłaty za wynajem świetlic, a za prąd, wodę itp. i tak płaci gmina.

Sołtysów najbardziej zbulwersowały słowa, jakie padły w trakcie spotkania z ust skarbniczki. Stwierdziła ona w pewnym momencie, że kupują oni na organizowane imprezy duże ilości żywności, a w tym ukryty jest alkohol. „Kupują 30 kg kiełbasy, mięsa, 10 kg cukierków, a w tym nie wiadomo ile jest ukrytego alkoholu” – w ten sposób, według sołtysów, miała się wypowiedzieć J. Dzięcielak.

Z tego powodu odbyło się wczoraj w Wymysłowie spotkanie zwołane przez przewodniczącego Gminnego Koła Sołtysów Wiesława Pokorskiego. Wszyscy obecni na sali byli oburzeni słowami urzędniczki, mieli jednak różne zdania na temat sposobu załatwienia problemu. Przewodniczący zaproponował skierowanie sprawy na drogę sądową za zniesławienie. Większość jednak uważała, ze to zbyt daleko idące rozwiązanie. Ustalono, iż w tej sprawie skierowana zostanie skarga do burmistrza.

Sołtysi oczekują też publicznych przeprosin. Nie wykluczają jednak kroków prawnych w przypadku braku reakcji na ich skargę. Nie zgadzają się też z zarzutem, że nie partycypują w kosztach utrzymania świetlic. Padały przykłady zakupów takich jak kuchenka mikrofalowa, środki czystości, żarówki za pieniądze pochodzące z wynajmu.

Uczestnicy spotkania mieli też uwagi do zachowania burmistrza. Jak mówili, nie zareagował on na słowa podległej jemu urzędniczki. W. Pokorski stwierdził nawet, że burmistrz obserwował „igrzyska”, czyli przysłuchiwał się w milczeniu gorącej dyskusji pomiędzy J. Dzięcielak a sołtysami.

O odniesienie się do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy skarbniczkę gminy. Przyznała, że cytowane wyżej słowa wypowiedziała na czwartkowym spotkaniu. Jak twierdzi, została jednak do tego sprowokowana zachowaniem niektórych sołtysów. Według niej, padło tam wiele niegrzecznych uwag, sołtysi krzyczeli, prowokowali, podważali decyzje, obrażali urzędników. Przyznała, że słowa o kupowaniu alkoholu były z jej strony niepotrzebne, ale wyraziła się tak będąc bardzo zdenerwowaną. Było to raczej pytanie niż stwierdzenie faktu. Zapytana czy zamierza przeprosić za to sołtysów odpowiedziała, że jeszcze się zastanowi.

Jak zaznaczyła, przedstawicielom urzędu chodziło o spokojne przedyskutowanie wykorzystania funduszu sołeckiego. „My nie chcemy im nic zabierać, chcemy tylko, aby pieniądze te były bardziej racjonalnie wykorzystywane. Na rok bieżący sołtysi zapisali 70.000 zł na organizację imprez. Dlaczego nie może być tak jak w innych gminach, gdzie fundusz sołecki wykorzystywany jest na konkretne zadania, jak budowa chodników, oświetlenia czy remont świetlic” – zastanawiała się J. Dzięcielak. Zauważyła też, że jest już trzecim skarbnikiem, który walczy o to, aby pieniądze z wynajmu świetlic, zgodnie z prawem, trafiały do budżetu gminy.

Burmistrz Krzysztof Dereziński w rozmowie z nami przyznał, że wypowiedź skarbniczki była niefortunna, ale w jego ocenie nie miała ona na celu obrażania kogokolwiek. Przyznał, że dyskusja była bardzo nerwowa, argumenty urzędników nie trafiały do sołtysów i właśnie w takiej atmosferze padły te niefortunne słowa. Jeśli wpłynie do niego skarga to na pewno się do niej odniesie.

Burmistrz nie zgadza się z zarzutem bezczynności na zebraniu. Jak powiedział, zabierał głos na początku, a potem wypowiadali się podlegli mu pracownicy. W sposób bardzo spokojny tłumaczył stanowisko urzędu wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Burmistrz na ile mógł starał się tonować nastroje. Co do określenia „igrzyska” stwierdził, że często dziwią go bardzo słowa wypowiadane przez W. Pokorskiego i często ich po prostu nie rozumie. Na pewno zebranie to nie było dla mnie żadnymi igrzyskami – skomentował burmistrz.

85 KOMENTARZE

  • Brawo Skarbnik! Właśnie taka jest rola skarbnika – pilnującego skarbu miasta i gminy, czyli wspólnej kasy. Jak się komuś nie podoba, że skarbnik czyni to, co powinien (powinna), to niech złoży funkcję (sołtysa), odda diety i idzie w siną dal, bo najwyraźniej nie nadaje się do pełnienia swoich funkcji.
   Raz jeszcze gratulacje dla naszej Skarbnik, brawo i dziękuję!

 1. Wynajem świetlicy na imprezę w Trzemżalu to koszt 600zl. Chore by było żeby jeszcze gmina miała płacić za utrzymanie świetlicy. Ciekawe czy pani sołtys się rozlicza z tego biznesu.

  • 600 zł.to bardzo mało za kuchnię wielką salę i dużo krzeseł i stołow,ale też trzeba powiedzieć że szambo też się napełnia a sam i za darmo się nie wywiezi a i energia kosztuje.

   • No na pewno nie mało, skoro za wodę czy prąd i tak dalej płaci gmina, do tego za na czynią też się płaci śmieszne ale prawdziwe

  • Nie taki biznes bo ta kwota zapewne zawiera węgiel na ogrzanie tego molocha w sezonie grzewczym a węgiel nie idzie na pewno z gminy na imprezy pod wynajem tylko trzeba go z tej kwoty kupić a ile kosztuje ekogtoszek wszyscy wiemy. Chyba że ciebie też nie interesuje cena węgla bo ciebie grzeje kaloryfer😄😄😄 bo deputat opqlu który przekazuje gmina na pewno jest nie wielki.

 2. Skoro mieszkańcy sołectwa dbają o świetice i często wykonują pracę (sprzątanie w świetlicy, sprzątanie na terenie zewnętrznym itp) na rzecz świetlicy za darmo to dlaczego ma się im zabrać pieniądze z wynajmu świetlicy? Przecież te pueniądze idą na organizację takich imprez jak Dzień Dziecka, Dzień Kobiet czy Mikołajki w sołectwie. Czy gmina da na to pieniądze? Na pewno nie.

 3. Pytanko dlaczego na imprezy towar czy żywność nie kupują gdzie taniej są sklepy gdzie można kupić dużo taniej i towar świeży a nie gdzie jest drogo

 4. Zabrać fundusz!!!! Jak mamy nowego sołtysa nie ma ogłoszeń o zebraniach walnych, sprawozdawczych, na co przeznaczony ma być fundusz solecki. Ostatnio była impreza solecka chyba zamknięta. Sołtysi ogłoszenia nie na fejsie, są tablice, ale tam nie ma takich informacji. Starsi ludzie są odcięci od informacji. Brawo Pani Skarbnik takich ludzi brakuje w gminie, prawda kole.

 5. za powiedzenie prawdy ma przeprosić …. to tylko w polsce moliwe sami wiemy jak jest jak sie kontroluje koryto to kwik na całą wieś

 6. Burmistrz najpierw nie zorganizował wyborów sołeckich przed upływem kadencji 4-letniej czym spowodował, że na dzień dzisiejszy żaden sołtys wybrany ponad 4 lata temu nie jest sołtysem.
  Teraz skarbnik obraża sołtysów kiedy problem alkoholu jest w gminie gdzie indziej.
  Jak długo będziecie znosić te upokorzenia sołtysi? Naprawdę za te parę groszy diety jesteście w stanie tak sobą pomiatać? Ciekawe ilu z nich wystartuje w komitecie burmistrza?

 7. Mam pytanie, na co idą pieniądze z wynajmu świetlic skoro za ich utrzymanie płaci gmina? Za wynajem sali np. Trzemzalu trzeba zapłacić ładnych parę stów, na co idzie ta kasa skoro za prąd i inne wydatki związane z utrzymaniem świetlicy płaci gmina z budżetu? W niedzielę jest jakaś impreza dla dzieci, na ogłoszeniu jest napisane, że fundowana ze środków miejscowego KGW i funduszu sołeckiego. Jak dzieci chcą się pobawic i integrować na dmuchanych zamkach i zajadać kiełbą niech się złożą i kupią za własną kasę i zorganizują imprezę a nie fundusz przejadają. Przejezdzalam ostatnio przez tą wieś i chodnik od pasów w kierunku szkoły woła o pomstę do nieba, cały zarośnięty. Gmina tonie w dlugach, podobno burmistrz kredyt wziął na pensję nauczycieli, to prawda? Kasy nie ma a Ci sobie imprezy z kielbasą organizują. Fundusz powinien być przeorganizowany i nie powinno dawać się czystej kasy na konta sołectw tylko po uprzednim wniosku na co ta kasa miałaby być wydatkowana i w jakim celu i jakie ma to profity dla wsi. Dzięki tym pieniądzom gdyby przestać je tak po.prostu dawać na przejedzenie wsiom może uda się spłacić szybciej te długi co ma gmina a nie non stop podwyższany nam jest podatek i śmieci. I bardzo dobrze Pani skarbnik powiedziała – na tych imprezach samo chlanie jest, wiem bo mieszkam na jednej z tych wsi i kilka tygodni temu impreza suto zastawiana alkoholem po turnieju w piłce nożnej była.

 8. „Kupują 30 kg kiełbasy, mięsa, 10 kg cukierków, a w tym nie wiadomo ile jest ukrytego alkoholu” – w ten sposób, według sołtysów, miała się wypowiedzieć J. Dzięcielak.

  – jesli to prawda to ja jako mieszkaniec tej gminy, jako syn tej ziemi i ojciec moich dzieci (ktore nie koniecznie tu sie rodzily) ale SYN – zwracam sie do Sołtysów przestańcie chlać i jeść nie tylko konsumpcją Sołtys żyje ! Juz nasz Jarosław mówił przecież, ze kobiety sie rozpijaja i nie rodzą ludzie kochani co wy z tą PL robita !

 9. A sołtys Niewolna. Co robi?- zajmuje się boiskiem . A czy dzieci mogą skorzystać- nie. Pozamykane wszystko ale nie dla wszystkich. Na to idą pieniądze.

 10. Oczekuję wyjaśnienia jak księgowane sa pieniądze za wynajem świetlic. Sa to finanse publiczne więc chyba podlegają ustawie o finansach publicznych. Czy ustawa ta przewiduje jakiekolwiek uprawnienia finansowe dla sołtysów? Czy mogą oni być dysponentami tych pieniędzy? Proszę o odpowiedź. Ale nie sołtysów, proszę o odpowiedź panią skarbnik lub burmistrza, bo to oni odpowiadają za finanse gminy, nie sołtysi.

  • Pieniądze za wynajem pobiera KGW, nie sołtys z tego co mi wiadomo jest opłacane koszenie trawy na wiosce, dlatego nie rosną chaszcze przy drogach. Fajnie by było do funduszy soleckich doliczyć kasę od sponsorów w kasie /na festyny/. 🦍 Dlaczego nie ma wpłat na konta?

 11. Jeśli pani skarbnik szuka pieniędzy to może czas oczyścić Urząd miasta i gminy że zbędnych etatów. Już kiedyś Burmistrz zapowiadał redukcję etatów ale tylko na słowach się skończyło. Kogo tu wyrzucić jak to sama rodzina i przyjaciele… Najprościej chyba Burmistrza w następnych wyborach. J**** P**

 12. Pani skarbnik. Porywa sie Pani z motyką na słońce. Sama Pani stwierdziła, że jest 3 skarbnikiem, który chce w końcu załatwić cos co powinno być dawno załatwione. Ten układ pasuje jednej i drugiej stronie. Trzemeszno to nie gmina dla ambitnych.

  • Przed tymi trzema był jeszcze jeden, który uciekł. No ale panowie sołtysi samorządu – wiedzą gdzie inwestować środki. Pozyskane 150 tysięcy złociszy przez p.Kuźlaka – to zabawa w „ciuciubabkę”.

 13. Gmina Trzemeszno i cały ten ” Urząd ” jest do ….zmiany…Dopóki będą tam rządzili ludzie zatrudnieni ” po znajomości ” to nadal będziecie tonąć w długach …W tym mieście kompletnie nic się nie dzieje,nigdy na nic nie ma pieniędzy.Kolejny raz można przytoczyć za przykład Gminę Witkowo, zasięgiem ilosci ludzi i osób zarządzających podobnych do Gminy Trzemeszno.Tam są zatrudnieni kompetentni ludzie ,odpowiedzialni za swoją pracę,pozyskują pieniądze z każdej możliwej strony ,współpracują z powiatem, mają pieniądze na remonty dróg,chodników,nowe place zabaw,festyny dla mieszkańców ,dożynki ,Dni Witkowa i dużo by tu jeszcze wymieniać…. Zamiast patrzeć na ręce sołtysów,pracujących za te marne grosze ,zacznijcie od siebie, co Wy zrobiliście dla ludzi w gminie przez tyle lat, żeby żyło się lepiej ….aaa zapomniałam wybieg dla piesków …. 👏

 14. Proponuję aby sołtysi zaczęli sprawdzać na co pieniądze wydaje i wydawał OSiR. Ciekawe jak wyglądało udzielanie zamówień w tej jednostce w której wcześniej pracowała jako główna księgowa obecna skarbnik? Myślę, że mogliby się doszukać wielu ciekawych kwiatków w tym ogródku skrzętnie strzy (e) żonym. Na kulturę nigdy nie było pieniędzy na tak duże inwestycje jak na sport. Tylko sport. Czas to dokładnie prześwietlić tak z okazji pokaźnej nagrody jubileuszowej. Wyśmienita okazja na taki prezent.

 15. To skoro sołtys dostają pieniądze na różne wiejskie imprezy organizacje jedzenie i różne zabawy to jak byłem z rodziną niedawno w KAMIENCU na festynie to za jedną kiełbasę musiałem zapłacić 8 zł to jakaś przesada już byłem na kilku festynach w kilku wioskach i tylko w KAMIENCU powtarzam W KAMIENCU trzeba płacić za jedzenie i gdzie później trafiają te pieniądze później jak słyszałem od mieszkańców Kamieńca imprezka do późnych godzin wieczornych w sali wiejskiej dużo alkoholu i w tym ich namiocie nieszczęsnym ciągle te same twarze i później ci sami sobie balują do rana w świetlicy a sołtys ma czelność jeszcze później ludzi obrażać

  • Zapraszam do nas na imprezy woj Kuj POM mała gmina Dębowa Łąka u nas jes za darmo nie rozumiem jak można brać pieniądze za kiełbaski ciasta itp na to poszła kasa bubliczna, jak oni się z tego rozliczają. Sam jestem sołtysem i nigdy nie zgodzę się żeby były jakieś opłaty na wiejskich imprezach

    • Zgadzam się z Panem to prawda mała kiełbaska 8 zł, masakra, kawałek ciasta 3 zł, kawa 3 zł, kubeczek napoju 1 zł, biorą takie opłaty żeby potem mieli na alkohol dla swoich wybranych, pijani potem wszyscy, to jakaś żenada żeby tak było. Jeszcze potem obrażają ludzi bo się na takim festynie w Kamieńcu napiją i myślą, że im wszystko wolno. Ludzie normalni umieją się lepiej zachować co niektórzy. Lepiej żeby te pieniądze były przeznaczone na drogę do Kamieńca bo dziura na dziurze, gmina kleiła te dziury już 3 razy, pracownicy przyklepali szypami i dalej robią się dziury. Burmistrz śpi, powinna być nowa drogą, a nie łatanie co nic nie daje. Po prostu szkoda słów na to wszystko

 16. Brawo za takie działanie ma pani rację to są świetne słowa prawdy wydają na lizaczki w płynie a drogi boiska na górce budują

  • Pani skarbnik może rozwinie pewną ciekawą myśl, która tutaj została zacytowana.
   Co Pani miała na myśli (jeśli tak Pani powiedziała) „Kupują 30 kg kiełbasy, mięsa, 10 kg cukierków, a w tym nie wiadomo ile jest ukrytego alkoholu” ? Co to oznacza ukrywanie alkoholu? Że za tymi kupionymi paczkami kiełbasy i cukierków schowane są butelki, które wyciąga się później?
   Może chodzi o to, że na fakturze jest kiełbasa i cukierki a faktycznie jest alkohol a to jest poważny zarzut nie tylko w stronę sołtysów ale również tych, którzy takie faktury wystawiają. Czy ma Pani tego świadomość? Jeśli Pani rzuca tak poważne oskarżenia to powinna Pani jako funkcjonariusz publiczny zgłosić do odpowiednich organów podejrzenie popełnienia przestępstwa. Czy zrobiła to Pani? Jeśli nie to ociera się to o pomówienie a na to też jest odpowiedni paragraf. Skąd u Pani taka wiedza, że można coś ukrywać w fakturach? Odpowie Pani czy zostanie to przemilczane bo to niewygodny temat?

 17. Jakieś tu dziwne układy sam jestem sołtysem i u nas kasa za wynajem sali trafia do gminy. Ona utrzymuje sale to i bierze kasę ale za tz nakrycie zarabia koło gospodyń. Z fundusz przeznacza e są pieniądze głównie na remont dróg ale też na imprezy z których trzeba się rozliczyć. Zarzoty do sołtysów halo to zebranie wiejskie ustala na co idzie kasa sołtys jest tylko wykonawca wraz z rada Solecka. A najwięcej maja do powiedzenia ci którzy nie chodzą na zebrania. Gościć się i krytykować to najlepiej potrafia

 18. Kto ustala prawo w gminie? Sołtysi czy Rada Miejska, która wskazuje zadania i kierunki działań burmistrzowi? Burmistrz doskonale wie że od lat wynajem świetlic to jeden wielki temat tabu. Dlaczego od tylu lat nie rozwiązał tego tematu? Pytajcie jego a nie sołtysów, którzy na dzień dzisiejszy nimi nie są. Sołtysi są w tej sprawie niewinni. Robią tak jak pozwala gmina.

 19. Drodzy sołtysi. Zniesławienie, powiadacie? A ja patrze na to z innej strony. Pani skarbnik klepnęła, to fakt. Powinna uważać co mówi. Ale powiedziała to na zamkniętym spotkaniu. To nie była sesja Rady ani jakies publiczne spotkanie. A wy rozkręciliście aferę na własne życzenie. Poszło to dalej. Jak widać, ludzie wcale się sie jakoś nad wami nie litują bo widzą co sie dzieje. Wyszło szydło z worka, że pieniądze z wynajmu nie są prawidłowo rozliczane. Co nie oznacza, że je bierzecie do kieszeni. Tego nie twierdzę. Ale pieniądz publiczny musi być rozliczany według określonych zasad. Według mnie to wy sami się zniesławiliście …

  • Jacy sołtysi? Oni sołtysami byli do wiosny tego roku. Teraz to nie wiadomo jak ich nazywać. Nibysołtysi? Czy to robią teraz jest zgodne z prawem a jeśli tak to jakim? Kto odpowiada za ten bałagan? Dlaczego nie było wyborów na wiosnę? Czy burmistrz i radni mają świadomość jakie mogą być tego konsekwencje?

 20. Pani mnie nie mów na co pieniędze wydane, Pani mnie lepiej powiedz czy w OSiR nie bylo podobnie ?
  Mnie matematyki uczyć nie potrzeba, ja jako wyborca widzę co knujecie

 21. Kobieta ma racje i nie ma i się szanowni sołtysi irytować .Wszystkim już się w dupach poprzewracalo od sołtysów począwszy po samą górę.To nie są prywatne pieniądze i powinny być co do złotówki rozliczone .To samo z bezmyślnym ich wydawaniem .Za dodatkowe imprezy które kasuje świetlica , powinna zwracać opłaty stałe za czas imprezy

 22. Kto nigdy nie pracował społecznie nie wie jak to działa. Od niedawna sołtysi mają placone/! /, czyją jest wina że tak się dzieje? Po wyborach sołtysów szkolenia dla nich, jaka jest procedura prowadzenia kasy soleckiej, że muszą pieniądze w jakikolwiek sposób pozyskanie na dane sołectwo wykazanie jako wpływ do kasy dużo wymieniać. Istotną sprawą jest również że sołtys nie może wystawiać faktury / sołectwo jako jednostka nie jest zarejestrowana w KARES-IE / stowarzyszenie tak/. Dużo można wymieniać, to nie jest jak kiedyś, dzisiejszy sołtys ma wysoko postawione progi, jeżeli zarzuca im się cokolwiek trzeba najpierw przygotować po wyborach do pełnienia funkcji, odpowiedzialności. Stare powiedzenie mówi „kij ma dwa końce”, potem wymagać, Pozdrawiam

 23. kochani sołtysi jakby jakies chlanie by mialo sie odbyc to dajcie cyne na forum czy cos a pani skarbnik powinna kwiaty zakupic i to za swoje pieniadze a nie gminne i przeprosic kadego soltysa soltyske z osobna.

 24. Pani skarbnik po pierwsze jeszcze nie dawno Pani nie wiedziała na jakim programie pani pracuje w urzędzie ,po drugie w mojej miejscowości ogromnie dużo zrobiliśmy społecznie (stali pomocnicy dość małe grono w porównaniu z ilością mieszkańców)i po każdej kilkugodzinnej pracy jest pieczenie kiełbasek chyba z funduszu sołeckiego bywa że jest alkohol ale sami go przynosimy po trzecie z naszego funduszu korzysta koło gospodyń,straż i sołectwo,to o co pani chodzi Pani się sama prosi o pozwy sądowe od sołtysów,bo Pani strzela w ślepo na nic chyba nie ma dowodów.

  • Kiedy startowała na skarbnika nie wiedziała jak to wygląda? Myślała, że odpowiadanie za budżet gminy to to samo co ciepła posada w OSiR? To się zderzyła ze ścianą. Na pocieszenie. Nie będzie łatwiej tylko gorzej bo burmistrz będzie chciał pokazać się przed wyborami a tu kasa pusta. Kredyt u bociana pozostaje.

 25. Pani skarbnik przedstawiła listę gdzie można oszczędzić ,proszę zacząć od ilości pracowników w urzędzie i sprzedzić efektywność pracy a także sposó zatrudniana.

 26. Nie zabierajmy AKTYWNYM PORZĄDNYM SOŁTYSOM motywacji do działania i pełnienia tej funkcji. Czytając taką krytykę może odechcieć się wszystkiego, wrzucamy wszystkich do jednego worka. Nie macie zielonego pojęcia ile pracy społecznej wykonuje sołtys (oczywiście mówię o aktywnych sołtysach, bo są tacy co kompletnie nic nie robią). Ci, którzy nie pracują i nie pracowali społecznie (sugestia do krytykujących i wciąż niezadowolonych mieszkańców wsi) nigdy tego nie zrozumieją. To nie jest wina sołtysów w jaki sposób funkcjonują świetlice, chociaż są tacy, którzy nie godzą się na rozliczanie, co też jest dla mnie niezrozumiałe! Ale są sołtysi, którzy rozumieją sytuację i chcą się dostosować, którzy ciężko społecznie pracują i bardzo proszę nie plujmy tutaj jadem na wszystkich!
  Ludzie opanujmy się trochę i więcej empatii, a jak się nie podoba wystartujcie na wiosnę w wyborach na sołtysa – szybko odechce się Wam takich osób jak WY!!!

   • A kim Ty jesteś żeby IP sprawdzać 😂 nie mieści Ci się w głowie ze ktoś może mieć szersze myślenie niż tylko dojechać kogoś, każdy kij ma dwa końce a widzę że tutaj najważniejsze jest anonimowo obrażać – widać taki człowiek z Ciebie – startuj na sołtysa i życzę powodzenia!

 27. Ma rację skarbniczka!
  Wielu sołtysów nie rozumie ideologii wyodrębnionego funduszu sołeckiego.Ma on przede wszystkim uaktywnić społeczność do decydowania o tym na jakie inwestycje mają być przeznaczone pieniądze. Na pewno nie na imprezy!
  O tym decyduje regulamin.
  A mieszkańcy powinni włączyć się w realizację przedsięwzięć?

  • Jaki cennik? Zapytaj burmistrza. Odpowie jak zawsze wyczerpująco. Tylko szybko pisz abyś zdążył zanotować te wszystkie stawki.

 28. No tak bo przecież rozrywka i zabawa na wsi to już nie powinna się odbywać raz na ruski rok 😛 Pani skarbnik pewnie nie imprezuje…. (ironia), nie każdego stać na wyjazdy imprezy w miastach itd. Pani skarbniczka chyba totalnie odleciała

 29. A kto kontroluje wydatki sołtysów w danej miejscowości. Co się dzieje z tymi pieniędzmi za wynajem skoro nie są przekazywane do gminy .Nikt nie wie, ile pieniędzy przez cały rok zasila konto sołectwa i jakie są wydatki .Tak nie powinno być.

 30. Po pobieżnej lekturze tych wszystkich komentarzy, mam kilka refleksji i niezbyt wesołych spostrzeżeń. Jest normą na tym forum a chyba też narodową przywarą, że najłatwiej jest krytykować. Jako były samorządowiec, doskonale pamiętam jak stworzyliśmy fundusz sołecki, wychodząc na przeciw oddolnym oczekiwaniom mieszkańców. Dzięki tym środkom, popartymi społeczną aktywnością samych zainteresowanych, sołectwa naszej gminy mają możliwość rozwoju zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Wykorzystanie funduszu sołeckiego jest obwarowane ścisłymi zasadami, kontrolowanymi przez władze gminne. Jeżeli więc są dowody lub podejrzenia na niewłaściwe wykorzystanie tych środków, samorząd gminny ma w swoich rękach wszystkie niezbędne instrumenty by sprawę wyjaśnić. W przeciwnym razie naraża się na zarzut bezczynności. Po latach widzę, że powołanie tego funduszu przynosi wymierne efekty, wyzwala oddolną inicjatywę i sprawia że mieszkaniec malutkiej wioski ma poczucie, że też ma wpływ na wygląd jego małej ojczyzny. To dużo ważniejsze niż powyższe zarzuty o imprezach i kiełbaskach.

  • Wszystko ok ale nie rozumię po co witać i żegnać każdą porę roku i finansować to z pieniędzy gminnych. Jeśli są osoby które lubią imprexowac wraz ze zmiana pory roku niech je organizują z własnych środków a nie publicznycha po drugie dziwci mają rodziców i to rodzice mogą się zrzucić na takie wydarzenie . Dość socjalizmu!

 31. Przyszedl od Was do mojej gminy taki mizerny urzedniczyna, na wlodarza ten tu dopiero r,adzi, zeby ludzi, zachęcić do siebie,zeby oni na niego pracowali musialim czyms zaplacic. I zaplacil-publicznymi pieniedzmi,dajac prace znajomym,ciotkom ,wujkom,..owa siec powiazan jest kluczowa bo dala mu wladze i liczy,ze przelozy sie to na glosy w kolejnych wyborach. Musze przyznac, ze wyuczyl doksztalcil sie u WAS. .ALE JAK PRZEGRA TO JEST NADZIEJA ZE DO WAS WRÓCI

 32. Ponad 20 tysięcy wyświetleń. Nie ma się jednak z czego cieszyć. Wóda w tej gminie to jednak interesujący dużą część temat. Pokazuje to kondycję tej gminy a bardziej jej brak. Nie dyskutuje się o rozwiązaniach, które mogłoby rozwinąć tę gminę tylko o wódzie. No cóż. Z czegoś biorą się te sukcesy gminy. Sukcesy oczywiście trzeba brać w cudzysłowiu żeby jeszcze jakiś nawiedzony nie pomyślał, że gmina ta odnosi sukcesy godne pochwały.

 33. Organizowałem wiele imprez okolicznościowych, na wsiach. Byłem chyba w każdym sołectwie i nigdy, nikt nie wystawiał faktury…
  Szczerze nie sądziłem, że na to płaci miasto, cały czas była gadka, że oni organizują ze swoich funduszy.
  Więc prosty wniosek okradacir miasto z pieniędzy, które Wam daje..
  I wątpię aby było lepiej, chyba, że nauczy ktoś tych sołtysów o prawidłowe rozliczanie. W przeciwnym wypadku gmina Trzemeszno dalej będzie w ogonie jeśli chodzi o finanse i imprezy.
  Bo jakby nie patrząc imprezy leżą, cały czas na dożynkach czy dniach Trzemeszna te same twarze. Jakoś w mniejszych gminach potrafią ściągnąć kogoś, kogo chce się słuchać. U nas niestety pozostają Złote Liść, Kantata, czy inne Świerszcze.
  Żeby nie było nie mam nic do nich, ale „impreza” z tego typu zespołami się nie uda…
  Tak samo DJ, którego nawet nie da się znaleźć w internecie,…
  Jednym słowem PORAŻKA…

  • Weźmie się ogarnie miasto jest okradane? Trzeba spojrzeć perspektywicznie ile wynosi podatek rolny?Mieszkańcy wsi płacą grube tysiące podatku rolnego i mają z tego wielkie G…. Chodniki remonty dróg z funduszu sołeckiego ?Takie inwestycje leżą w gestii gminy a nie sołectwa .Trzeba ograniczyć sztab urzędników są gminy większe a urząd wykonuje te same zadania mniejszą liczbą pracowników .Mamy w gminie przemysł na 16 tysięczną gminę to bardzo dużo a tak naprawdę nie ma z tego profitów lepiej pójść na udry a nie pracować nad porozumieniem. Wszystko zależy od włodaża miasta i gminy a wszystkim wiadomo jak to się kształtuje w przypadku Trzemeszna .

   • Kto płaci grube tysiące podatku rolnego? Przestań narzekać. Płacicie niebotyczne dzierżawy które sami licytujecie jeden przez drugiego byle udowodnić że ma się więcej a później płaczesz, że płacisz duży podatek rolny? Myślisz, że nie docierają do nas ludzi z miasta te informacje? Jesteś w dużym błędzie. Hipokryzja takich
    jak Ty „biednych rolników” wiesz co to znaczy, nie zna granic. Jak będzie nadal wydawanie na imprezy to radni powinni zabrać fundusz i przeznaczyć na prawdziwe inwestycje. Skoro nie potraficie się na tych wioskach rządzić rozsądnie kasą z podatków również ludzi z miasta to nie będziecie mieć nic.

   • Wieśniaku naucz się ortografii a później bierz się za rozliczanie burmistrza, którego nazywasz „włodażem”. Analfabeci myślą, że są wszystkowiedzący a nie potrafią poprawnie posługiwać się językiem polskim. Kiedyś, ktoś kto nie był dobry w pisaniu ze wstydu nie zabierał głosu publicznie. Nie chciał się spalić ze wstydu. Ludzie wiedzieli co to jest wstyd. Dziś, te nieuki, bez krępowania się kreują się na mędrców (według nich pewnie mendrcuf).

 34. Właśnie niejaki DnR doniósł sam na siebie do Urzędu Skarbowego. Wykonywał usługę na czarno, bez faktury. Bardzo szlachetnie. Państwo zadłużone ponad wszelką miarę, a tu skruszony patriota – ochotnik, właśnie złożył na siebie doniesienie. Zgorszony, że sołectwa okradają miasto, nie zauważył że sam okrada państwo, i to wielokrotnie, bo był w prawie każdym sołectwie. Admin strony będzie musiał ujawnić Twoje dane, bo inaczej ma współudział.

 35. Skarbnik ma rację. Dość tych biesiad! Jak chcą się bawić to niech się bawią za swoje a nie. Co to jest? Burmistrz toleruje coś takiego te wszystkie imprezy? Co wspólnego z funkcjonowaniem gminy ma organizacja festynów turniejów i innych imprezek? Jeśli burmistrz na skutek ewentualnej skargi ukarze w jakiś sposób skarbnika pokaże, że jest zwykłym populistą który zamiast dbać o interes finansów gminy dba o swój interes bo zbliżają się wybory i nie będzie chciał się narażać sołtysom którzy stanowią istotny elektorat. Skarbnik daje nadzieję, że ktoś w tej gminie potrafi uderzyć pięścią w stół i powiedzieć stop wydatkom, które nie są wydatkami pierwszej potrzeby. Brawo dla skarbnik. Niech się Pani nie przejmuje krytyką. Wiadomo kto pisze o Pani źle. Ci którzy nie chcą zmian na lepsze. Przyzwyczaili się że na wszytko mają przyzwolenie.

 36. Ale ta skarbnik mówiła że ona dopiero się wdraża , nie wie wiele rzeczy,ile już było skarbników na przestrzeni ostatnich lat ? to masakra w tej gminie.Czy odzyskiwanie vatu już przez 10 lat się ktoś nauczył aby nie płacić takich pieniędzy kancelarii prawnej która w dodatku ma obsługę prawną, tam z budżetu kosztem wpływu z tego podatku poszły niemałe prowizje. Czy ktos to rozliczy ?? Panie Nitka, co rozliczyłeś do tej pory, w tej kadencji ?

 37. To gdzie trafiały te wszystkie pieniądze, które ludzie płacili przez te wszystkie lata? Kto to kontrolował? Z jednej strony nie potrafią zarządzać swoim mieniem a z drugiej obwiniają za wszystko PiS. Typowe dla zatwardziałych zwolenników pewnej partii z opozycji. Jest to co najmniej śmieszne. Teraz grubo po ponad 15 latach rządów burmistrz zorientował się, że sołectwa nie mają osobowości prawnej i nie mogą pobierać opłat za wynajem?! Brzmi to jak ponury żart. Niestety nie jest to żart a brutalna rzeczywistość. Kto nami rządzi? Czy w ogóle w tej gminie ktoś rządzi bo trudno nie odnieść wrażenia, że dryfujemy bez kapitana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj