Strona główna Różne Podwyższenie alimentów – praktyczne wskazówki prawnika

Podwyższenie alimentów – praktyczne wskazówki prawnika

3741
11

W celu podwyższenia renty alimentacyjnej koniecznie jest złożenie w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania pozwanego [zobowiązanego] lub miejsca zamieszkania dziecka [uprawnionego] pozwu o podwyższenie alimentów. Pozew jest wolny od opłat sądowych.

Co istotne, z pozwem o podwyższenie alimentów można wystąpić do sądu jedynie wówczas, gdy istnieje wyrok lub ugoda sądowa stwierdzające obowiązek płacenia alimentów. Jeżeli bowiem zobowiązany uiszcza alimenty dobrowolnie, lecz w nieadekwatnej wysokości, należy złożyć pozew o alimenty, nie zaś o ich podwyższenie.

Jedną z przesłanek uzasadniających złożenie pozwu o podwyższenie alimentów jest istotne zwiększenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Przez zwiększenie potrzeb rozumie się w szczególności: rozpoczęcie obowiązku szkolnego, przewlekła choroba – długotrwałe leczenie, dodatkowe zajęcia oraz upływ czasu od ostatniego wyroku zasądzającego alimenty – spadek siły nabywczej pieniądza. Drugą przesłanką uprawniającą do wystąpienia z pozwem jest zwiększenie się zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do ich świadczenia. Dla złożenia pozwu wystarczające jest wystąpienie jednej z wymienionych przesłanek.

W pozwie należy zawrzeć żądanie [trzeba podać wysokość alimentów] i uzasadnienie. Uzasadnienie powinno zawierać opis stanu faktycznego i zestawienie wydatków, związanych z utrzymaniem dziecka [w skali miesiąca], np.: wyżywienie, kosmetyki, środki czystości, odzież, obuwie, opłaty mieszkaniowe itp. Rekomenduję załączenie do pozwu dowodów dokumentujących wysokość ponoszonych wydatków [np. paragony, faktury itp.].

Jednym z elementów pozwu może być wniosek o zabezpieczenie powództwa na czas trwania postępowania, dzięki czemu możliwa będzie egzekucja alimentów w wyższej kwocie już w jego trakcie.

Rozpoznając sprawę sąd bierze pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Sam fakt braku zatrudnienia osoby zobowiązanej nie ma dla sprawy decydującego znaczenia i również w takiej sytuacji sąd może wydać rozstrzygnięcie zgodne ze złożonym żądaniem.

W Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, który jest właściwy dla stron postępowania zamieszkałych w Gminie Trzemeszno, sprawa o podwyższenie alimentów trwa od kilku do kilkunastu miesięcy [w zależności od jej skomplikowania i ilości materiału dowodowego]. Postępowanie może ulec wydłużeniu w razie złożenia przez strony ewentualnego środka odwoławczego. Istotne jest, że na każdym etapie postępowania możliwe jest zawarcie ugody.

Aplikant radcowski Piotr Polakowski, Kancelaria Radców Prawnych Klejborowski / Bernaciak s.c. w Gnieźnie.

11 KOMENTARZE

 1. Artykuł jasny, czytelny i zrozumiały. Napisany z wysoką starannością oraz dbałością o poruszenie każdego aspektu w zakresie podniesienia wysokości alimentów. Osoby zainteresowane z pewnością znajdą odpowiedź w artykule na pytania odnośnie całego procesu.

 2. Takie informacje można uzyskać UMiG w Trzemesznie. Od prawników tam urzędujących bez opłaty dla osób uprawnionych, a jest i dość duża grupa osób.

 3. Gość, tutaj też bez opłaty. Ponadto, nie każdy myśli zawczasu o konieczności zbierania materiału dowodu dla sądu w postaci chociażby paragonów, nie każdy zdaje sobie sprawę z możliwości uzyskania zabezpieczenia albo z tego, że pozew jest wolny od opłat – istnieje powszechne przekonanie, że postępowanie cywilne wiąże się z dużymi kosztami i jest przewlekłe. Ostatecznie wiele osób rezygnuje z dochodzenia swoich spraw, jeszcze zanim pomyślą o skorzystaniu pomocy „prawników tam urzędujących”.

  Brawo Piotrze! Bardzo dobry artykuł.

 4. Panie Piotrze, bardzo ciekawy artykuł. Podziwiam młodych ludzi, którzy bezinteresownie podejmują działania. Myślę, że informacje zawarte w tym artykule będą pomocne w rozwiązywaniu spraw związanych z świadczeniami dla dzieci. Zdjęcie też super.

  • Bezinteresownie? Ech…Jaki dobry ten nasz kolega Piotrek.

   Szkoda, że w dobie coraz większych roszczeń ze strony matek, najcześciej tych, które „muszą” zająć się dziećmi w domu i nie mają czasu by popracować oraz coraz wyższych dodatków socjalnych itp itd promuje się podwyższanie alimentów z np poniższego powodu:

   Drugą przesłanką uprawniającą do wystąpienia z pozwem jest zwiększenie się zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do ich świadczenia.

   Czyli jeśli ktoś podnosi swoje kwalifikacje, pracuje więcej by zapewnić sobie lepszy byt to z automatu może być pozwany o podwyższenie alimentów.

   Panie aplikancie poprosimy teraz o bezinteresowny artykuł o tym, jak starać się by obniżyć alimenty, bo np mamy kolejne dzieci i nie jesteśmy w stanie im zapewnić takiego dobrobytu jak tym z poprzedniego związku, bo zwyczajnie nas nie stać.

   • Co Tatuś ?? Płacisz pewnie 300 zł i uważasz, że to za dużo ?? A Twoja była partnerka to szmata i w ogóle ?? Tatusiowie bez grama dorosłości. Zrobiłeś dziecko i co ?? Zapomnieć ?? Oj nie, nie da się tak ….

 5. Wykształcenie na poziomie gimbazy, edukacja seksualna z neta, mama lat 21 lat,dwójka dzieci, 500 + , 300 + , zasiłek z Opeesu, dwójka dzieci i tatuś w niemcach i jeszcze alimenciki i węgiel na zimę….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj