Strona główna Polityka Podwyżki dla sołtysów – radni niezdecydowani

Podwyżki dla sołtysów – radni niezdecydowani

3325
54

Burmistrz Krzysztof Dereziński przekazał Radzie Miejskiej projekt uchwały w sprawie podwyższenia diet sołtysom i przewodniczącym rad sołeckich.

Zaproponował podwyżkę dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedla („odpowiednik” sołtysa w mieście) do kwoty 402,62 zł (obecnie 254,99 zł) oraz dla przewodniczących rad sołeckich do kwoty 161,05 (obecnie 107,37 zł). Tam gdzie te dwie funkcje pełni jedna osoba, otrzyma dietę przewidzianą dla sołtysa.

O projekcie uchwały dyskutowano na środowym posiedzeniu komisji RM. Tadeusz Pawlak pytał, czy nie można finansować tych podwyżek z funduszu sołeckiego – wówczas to mieszkańcy sołectwa mogliby ocenić pracę sołtysa i przyznać lub nie wyższą kwotę. Takie rozwiązanie byłoby jednak sprzeczne z przepisami o funduszu sołeckim – odpowiedział radnemu wiceburmistrz Dariusz Jankowski.

Kacper Lipiński dopytywał, jakie są faktyczne przesłanki tej podwyżki oprócz wniosku samych zainteresowanych. Te diety nie są adekwatne do tego co powinno być – odparł K. Dereziński. Dodał też, iż w jego ocenie sołtysi w naszej gminie są bardzo aktywni, a ich praca jest wysoko oceniana przez samych mieszkańców.

Grzegorz Koperski poparł propozycję podwyżek zauważając, że sołtysi muszą się ciężko – również fizycznie – napracować. Jak jednak dodał, nie wszyscy angażują się w równym stopniu.

Sławomir Peno zwrócił uwagę, iż w Sejmie trwają prace nad ustawowym rozwiązaniem gratyfikacji dla sołtysów, dlatego trzeba się zastanowić czy warto podejmować teraz ten temat. Zauważył też, że diety w naszej gminie już należą do najwyższych wśród okolicznych gmin, a po podwyżce te różnice jeszcze się zwiększą.

Porównanie diet |TUTAJ|.

W momencie, kiedy zarządzono głosowanie, tylko dwóch radnych – G. Koperski i Michał Behnke – podniosło rękę „za”. Sprawa wydawała się być przesądzoną. Gdy przewodnicząca obrad zapytała „kto przeciw”, rękę podniósł tylko S. Peno. Pozostali radni wstrzymali się od głosu. ( Magdalena Krzyżaniak – Świątek, Maria Sobieszak, Maria Dziel, Zbigniew Matelski, Daniel Bisikiewicz, Mieczysław Chojecki, T.Pawlak, K.Lipiński)

Ostateczna decyzja zapadnie na najbliższej sesji. Będzie ona poświęcona głównie rolnictwu i problemom wsi, odbędzie się tradycyjnie w sołectwie, które organizowało ostatnie dożynki (w tym roku było to Niewolno).


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

54 KOMENTARZE

 1. Masz racje panie Koperski soltysi sie napracuja ze az zarastamy chaszcami przejedz sie pan na Rudki przy samym wjezdzie jak nasz soltys dba o nasza wies nie ma co dac im po tysiaku to moze bedzie cos widac.

 2. Przecież wybory sołeckie były nie tak dawno, więc chyba kandydaci wiedzieli na co się piszą odnośnie pracy jako Sołtysi czy ktoś im groził, jeśli nie będą kandydować ? Wiele osób pracuje i angażuje się społecznie i nikt nie „skomle” o złotówki …

  Co do obcinania wypłat samorządowcom i posłom to jest idiotyczny populizm, dobrzy menadżerowie muszą zarabiać godziwe pieniądze w stosunku do rynku – oczywiście mówię o profesjonalnym zarządzaniu, a nie patologii z jaką np: w Trzemesznie mamy w wielu wymiarach do
  czynienia …

  Rozdmuchany temat premii przez media i głąbów z opozycji wcale mnie nie rusza, premie są naturalnym składnikiem pensji i umów o pracę – oczywiście pozostaje kwestia oceny tej pracy, jej kryteria i tutaj rodzi się systemowa luka jak to zrobić.

 3. No i dobrze. Do nowych wyborów niedaleko. Wypadałoby raczej skończyć co się zaczało a decyzje finansowe pozostawić na „po wyborach”. Dobrze , że Radni się wstrzymali. A swoją drogą . Zawsze mnie interesuje za albo przeciw. A uzasadnienie?

  • Wybory tuż, tuż to i radni w strachu. Wstrzymywacze górą. Najgorszy jest zawsze brak decyzji. Sołtys to funkcja społeczna a nie pomysł na zarabianie. Burmistrz jak chce niech płaci ze swoich nie naszych pieniędzy. To jest wyborcza zagrywka żeby odpowiednio głosowali. A potem będzie zabawa i będzie się działo. …………za Wasze pieniądze drodzy mieszkańcy.

   • Nie zgadzam się. Zresztą nie jest to temat , nad którym warto się rozwodzić.
    Proszę policzyć o jakiej kwocie jest mowa. Ale trzeba pamietać, że budżet gminy już niedługo będzie realizowała nowa Rada oraz Burmistrz i dobrym zwyczajem jest nie podejmowanie decyzji pod publiczkę ( populizm) przed wyborami.

    • Nie zgadzam się. Co to znaczy mała kwota? Proszę zobaczyć podlinkowany artykuł. Juz w tej chwili są to najwyższe diety w okolicy i jeszcze maja byc podniesione. Poza tym, jak tam napisano „W żadnej z wymienionych gmin nie ma odrębnej funkcji przewodniczącego rady sołeckiej. Pracami rady kieruje sołtys.”
     U nas zawsze na bogato. Jak zabraknie to zawsze można obligacje wypuścić. Cel jest jeden – wybory.

     • No właśnie. O obligacjach pomyślmy. I nie przed wyborami. Po wyborach. Próbuję tylko zwrócić uwagę, że warto patrzeć na duże pieniądze, żeby ich nie stracić z oczu zajmując się małymi.

 4. rozumiem,że ”głąby z opozycji”powinny się przymknąć w sprawie 20 krotnych podwyżek dla funkcjonariuszy pisu w spółkach skarbu państwa,wybitnych specjalistów!nie mówić o setkach milionów dla Rydzyka(ostatnio z funduszu dla poszkodowanych).dobrze,że ich odsunęli od władzy,bo za tę kasę,kupiliby setki tysięcy ton sławetnych ośmiorniczek.przyczyniając się do wymarcia gatunku.dzięki towarzysze,że Polska rośnie w siłe,a ludziom żyje się dostatniej!!!

  • Panie Prosto,

   z braku czasu zapytam Pana tylko o jedno – może mi Pan doprecyzować listę spółek skarbu państwa w których pensje wzrosły 20 krotnie i skąd posiada Pan te dane ?

  • Czemu publikujesz nieprawdziwe informacje? Może chcesz odpowiedzieć z imienia i nazwiska? Podaj dowody i źródła tych informacji, platformerski niewiarygodny trollu. Mamy oczy i widać efekty faktycznie dobrej zmiany. Polska wreszcie się rozwija! I nie zmieni tego zaklinanie rzeczywistości przez waszą propagandę klęski.

 5. Termin na wprowadzenie podwyżek jest idealny. W wyborach samorządowych sołtys to skarb. Wiadomo, że jest to osoba ciesząca się zaufaniem mieszkańców bo inaczej by go nie wybrali.Przebywa też na co dzień z mieszkańcami i może w kampanii dużo pomóc. Dlatego każdy kto będzie startował czy to na radnego na terenie wiejskim czy na burmistrza, już teraz musi koło sołtysa ( sołtysów) dobrze pochodzić. Tak więc proszę niczemu się nie dziwotać.

 6. Żadnych podwyżek jak policzyłem jest to 60% do stanu obecnego.
  Pan Pokorski chce podwyżek a burmistrz grzecznie się z tym zgadza. Radni nie bójcie się powiedzieć stop. Sołtys to nie cała wioska.Rozpasania ciąg dalszy. Wstyd. Tylko kasa w głowie. Społecznicy za srebrniki.

  • Panie Pokorski,nie wstydzisz się teraz występować o te apanaże,tylko myslenie własnymi kategoriami.Teraz widać że Pis w ostatnich wyborach wystawił Tobie właściwą ocenę.Tylko do sołectwa Gołąbki i nikt więcej ,takie jest spojrzenie na całokształt interesu gminy przez tego Pana jak i wielu radnych,obligacje dług długiem popychany, do czego to doprowadza ?,tylko ja i moje sołectwo,reszta to drugporzędność.Zapamiętajmy to przy urnach.Czy ten Pan będzie startował ponownie na Burmistrza z listy PIS-u tej dobrej zmiany?

 7. Dozynki 2017.sołtys niewolna Sołtysem Roku.za co?przeciez nic nie robi.wymieniaja nowe piece w świetlicy bo niby popsute,a wystarczy nauczyc sie palic w nich

 8. Myślę,że te 250 zł.,które dostają to jest za dużo,za pracę niektórych sołtysów.Jaką mamy radę tylu niezdecydowanych radnych,co oni robią,za co biorą dietę.

  • Masz racje Anonimie zaczynac od wymian piecy to tak samo jak w Kozlowie soltys zamiast zajac sie upiekszeniem wioski Rudki to sie bierze za Kozlowo swietlica itd.a Rudki jak wygladaja gdzie jest ten chodnik w dalszej czesci Rudek tak pieknie obiecany na wyborze soltysa czy to byla tylko kielbasa wyborcza takich soltysow to my nie chcemy co ma Kozlowo do Rudek gdzie w Kozlowie 5 rodzin na krzyz wybrac soltysa z Rudek napewno sie ktos znajdzie co sie wykaze znajomoscia i praca w samorzadzie czekamy na wybory.

 9. Radni nie podejmujcie decyzji ze skutkami na wiele lat . Wasz mandat społeczny za kilka miesięcy wygasa. Wasz i Burmistrza też. Dobrze zrobiliście, że się wytrzymaliście. Teraz bez względu na racje i tak będzie to odczytane jak kiełbasa wyborcza, a może i nawet tą kiełbasą będzie. Dobrze robicie, ze w takich sprawach się wstrzymującie. Trzymajcie klasę.

 10. Ten temat niedawno był poruszany i szeroko tu komentowany. Znowu wrócił, dziwnie przed wyborami. Chcesz Dyziu kupować głosy za publiczne pieniądze, jak medal? Żadnych podwyżek, ba, żadnych diet! Sołtysi, radni, powinni pełnić swe funkcje społecznie. Wtedy do władzy szli by aktywni , zaangażowani.

 11. Macieju W. mądry chłopak z Ciebie,więc sobie znajdziesz te informacje,proponuję nie szukać w tvp,sieciach,itp. reżimówkach.nie odniosłeś się,jak i Dobra zmiana pisząca w liczbie mnogiej(żąda podpisu,Dobra to imię czy nazwisko?)do milionów płynących z Twoich i moich podatków do Torunia.to też trollska platformerska propaganda?pozdrawiam jedynie słusznie myślących pisiorskich mędrców

  • Gadasz bzdury. Podaj konkrety a nie mydlisz oczy. Skala oszustwa na samym VAT sięga 300 miliardów zlotych, a to tylko jedna afera platformy obywatelskiej i PSLu. W jakim my kraju żyjemy, ze sa tacy ludzie, co tak kradną na potęgę i tacy, co to umożliwiają i jeszcze tacy, którzy na tych głosują?

    • Nigdy nie będę głosować na PIS zobacz co zrobili z niepełnosprawnymi ciekawe jak by oni byli niepełnosprawni wstyd i hańba

     • Nigdy nie bede glosowac na PO co zrobili przez osiem lat g… powiedzieli mi piniedzy nie ma i nie bydzie i na dodatek zasilek rodzinny mi zabrali bo przekroczylem 12 zl.te zlodzieje a PIS rzadzi dopiero dwa i pol roku to z […] ci weznom jak platformioki wszystko rozkradli chociaz sie ciesze ze rodzinne mam NOWOCZESNOM na wozki wsadzic i na Madere wyslac a nie afiszowac sie z niepelnosprawnymi mysleli ze strajk polityczny cos im da przeliczyli sie i dobrze wszyscy czekaja za podwyzkami ale czeba czekac tak dlugo jak te debile z PO rzadzili i wszystka kase wyprowadzili nareszcie wybory pokazaly swoje reszta moze sobie na pare lat pomarzyc o wygranej.

     • A co domek zrobił dla niepełnosprawnych? Komor?? Schetyna? Kopaczowa? Kod? Psl? Sld? NIC! Po raz pierwszy PIS robi coś dla nas wszystkich. Taka jest prawda. Słusznie ktoś tu zauważył, ze na samym podatku VAT oszukali państwo, czyli nas na prawie 300 miliardów zlotych! Spróbuj sobie wyobrazić te kwotę i gdzie byśmy byli, ile dla niepełnosprawnych zrobić by można, gdyby nie rządy platformy i pslu! Afera goni aferę!

  • Panie Prosto,

   zapytałem grzecznie o źródło informacji jakie Pan podał i wątpię czy je znajdę bo dla mnie to jakaś dziwna hiperbola, której nie wiem po co Pan użył, co do porad co mam słychać, oglądać ewentualnie czytać – dzięki za troskę, ale poradzę sobie sam …

   Napisałem Panu wcześniej, że z braku czasu zapytam Pana tylko o jedną kwestię, jednak Pan nie sprostał odpowiedzi dziecinnie się migając …

   Co do Ojca Tadeusza, to temat zbyt szeroki, żeby go spłycać do poziomu odszkodowań, które otrzymał w ramach wiecznego zatrzymywania środków za rządów PO co miało na celu torpedowanie rozwoju projektu geotermii, dalszej inwestycji oraz lobbowaniem za sprzedażą tego projektu jakiejś francuskiej spółce … Zresztą sama geotermia to arcyciekawe przedsięwzięcie, które moim zdaniem powinno mieć pełne wsparcie rządu – że względu na jego przyszłą przydatność – nie dziwi się Pan, że „ekolodzy” marginalizują ten temat ?

 12. Panie Macieju W. zwrot o pisiorskich mędrcach nie tyczył Pana,napisałem,że uważam Pana za mądrego,ale Dobrej zmiany piszącej w liczbie mnogiej,rozumiem,że to jakieś kółko uwielbieniowe prezesa.53 samorządowców pisu,zarobiło w spółkach skarbu państwa 23,7 mln złotych w ciągu 2 lat,rekordzista 1,6 mln-źrodło Forum Młodych Ludowców.Rydzyk 73 mln,w tym 26 mln odszkodowania za geotermie,reszta dotacji dostępna na stronach kilku ministerstw.w ramach zbliżającej się kampani samorządowej,chętnie poznałbym Pańskie zdanie nt wydatkowania państwowych pieniędzy.czy lepiej nabijać nimi portfele podwładnych prezesa i sponsorować ”zbożne cele” Rydzyka,czy może celowe byłoby ich przekazanie na rozwój gmin,takich jak np. Trzemeszno?

  • Forum Młodych Ludowców! A, to dobre! Masz źródła, nie ma co… Na szczęście ludzie mają oczy, widzą. I nie zmieni tego propaganda kłamstw, półprawd i oszczerstw, w którą uwierzyłeś. A co owo forum mówi o ośmiu zlotych latach rządów PO-PSL, sitwy kolesi na stanowiskach? Ile zarabiali wtedy? A co zrobili? Gdzie teraz są? Areszt Śledczy? A może „na ulicy i w zagranicy”? Może na forum publikują niejednym?

 13. Panie Prosto, aż chciało by się napisać, że po uszczelnieniu karuzeli Vatowskich stać nas na kolesiostwo w samorządach, na geotermia i większą kasę na samorządy …

  Poważniej, jeśli chodzi o uzupełnianie swoimi ludźmi spółek państwowych to jest to patologią – bo kryteria wyborów nie oddają często jakości kandydatów – o ile rozkaz partyjny PIS w tym wymiarze miał uczynić z tych ludzi swoistego rodzaju agentów, którzy mieli pilnować interesu publicznego …

  Oczywiście praktyka jak i wybory personalne z pewnością zrodziły mase odstępstw, które i tak w zderzeniu 8 latki PO są chociażby intencjonalnie szczere, a wszelkie „afery” partyjne prezes tnie u podstaw wyciągając konsekwencje wobec posłów czy senatorów, co robi sporą różnicę w obliczu choćby tego jak mafia platformiana broniła się w zaparte, między innymi za pomocą mendiów i usłużnych sędziów, przy okazji różnych afer …

  Co do samej geotermii, tak jak pisałem wcześniej ten projekt w mojej ocenie powinien mieć pełne wsparcie rządu lub ministerstwa – choćby środowiska – torpedowanie tego projektu oczywiście jest w interesie promotorów Polski zielonej – zielonej niemieckimi wiatrakami choćby …

  Dobrze, że patrzymy na ręce władzy, punktujemy jej błędy, niedotrzymane obietnice itd – tylko nie róbmy tego na konto tych zakłamanych niemieckich sługusów, antypolskich kundli prostytuujących naszą dumą piękną historię, wpędzających gospodarstwa domowe w spiralę długów i niszczących majątek narodowy na zawołanie każdego kto da choćby trochę więcej …

  Choć jak śledzę tą polską politykę jakiś czas, to systematycznie utwierdzam się w przekonaniu, że ten konflikt PIS – PO to wojna w rodzinie, prowadzoną nad nami Polakami …

 14. Panie Macieju W. dziękuję za odpowiedź,moim zdaniem wymijającą w sprawie Rydzyka,ponieważ większość Pana i moich pieniędzy nie jest przekazana na geotermie…w sprawie rozliczeń kolegów partyjnych,rozumiem,że senator Kogut też się w to wpisuje.pytam gdzie są skazani za afery poprzednicy?zatrzymani owszem są,postawione zarzuty,jeszcze mniej(może 5 osób),skazani zero.podałem konkretne kwoty,miliardy z karuzeli vatowskiej,póki co mityczne.obcy kapitał w bankach,proszę sprawdzić jaki jego procent był na koniec rządów PSL,a jaki na koniec pierwszych rządów pisu,gdy jednym z prezesów banku,był obecny premier.wiem,że tak Panu,jak i mnie,leży na sercu dobro Polski.proszę,abyśmy krytycznie patrzyli władzy na ręce,niezależnie z jakiej jest opcji.tak w dużej jak i małej polityce.

  • Jedyne do czego z głębi serca się przychylam to Pański apel w końcówce wpisu, co do opcji politycznej na szczęście nie jestem w żadną wplątany i żaden kajdan partyjny mnie nie więzi, tym bardziej szablon socjotechniczny …

   Jeśli chodzi o dalszą dyskusję ciężko mi wyrażać opinię w wielu wątkach, które Pan poruszył – bo każdy z nich wymaga szerszego spectrum oraz często głębszego spojrzenia, co jest zdecydowanie ponad komentarz jaki można tutaj wpisać …

   • Fakt jest taki, ze do pierdla trafiają co rusz ludzie związani z platformą i PSLem. A to dopiero początek. I nie farmazonuj tu z Rydzykiem, bo byle pierwsza z brzegu afera z ludźmi PO i PSL w tle, dotyczy znacznie większych pieniędzy.

 15. MASZ RACJE PIMPAJA CI CO IM KORYTO PRZYKRUCILI I KWICZA ZE NIE MOGA JUZ KRASC LUDZIE SIE OBUDZILI I ZAGLOSOWALI JAK TRZEBA I W SAMORZADACH TEZ TAK POWINNI GLOSOWAC NIESTETY TRZEBA SIE Z BIEDNIEJSZYMI DZIELI A NIE BOGOLE PRZEKRETY NIE WIEDZA NAWET ILE JUZ KAMIENIC MAJA I ILE KASY NA KONCIE WE LBACH SIE IM PRZEWRACALO SPRZEDAWALI CO SIE DALO JESZCZE TROCHE TO BYM Z MAPY ZNIKLI.

 16. nie wiem czy sens ma odnoszenie się do takiego wpisu…ale spróbuję.jeśli ktoś zagrabił pieniądze,powinien za to odpowiedzieć,niezależnie z jakiej jest opcji.czekam na wyroki skazujące,jeśli taki jest poinformuj mnie o nazwiskach.taki mały rozdźwięk między równością prawa dla wszystkich,a rzeczywistością,to senator Kogut.koledzy partyjni nawet nie pozwolili postawić mu zarzutu!taki mały prezent.pieniądze z afer,wcią ż wirtualne,rydzykowe jak najbardziej prawdziwe.czekam na kolejny merytoryczny wpis PiS-u!

 17. Dzień dobry,
  cóż za dziwna koincydencja: za 5 miesięcy wybory SAMORZĄDOWE, a w trzemeszeńskiej Radzie Miejskiej wniosek Pana Burmistrza o podwyższenie diety sołtysom…
  Ta dieta ma już od dawna swoją nazwę:kiełbasa wyborcza.
  Jest bardzo, bardzo niezdrowa-szczególnie dla finansów gminy…
  Pozdrawiam
  TDi

  • Co ciekawsze, na tej samej sesji radni mają zdecydować o kupnie działek, których cena jest nieznana, podnieść diety sołtysom i przewodniczącym rad sołeckich ( funkcja znana tylko w naszej gminie) a przy okazji podjąć decyzje w sprawie obligacji, czyli dalszego zadłużenia gminy. Gdzie logika? No przecież nie w polityce !

  • Zwłaszcza, że taki wniosek padł niedawno całkiem, w ubiegłym roku, chyba na jesieni i był juz tu szeroko komentowany. Ten swego rodzaju skok na kasę publiczną w świetle prawa oczywiście i w zgodzie z obowiązującymi przepisami, za to na przekór elementarnej przyzwoitości i wbrew prawdziwemu, nie deklaratywno-dekoracyjnemu, patriotyzmowi.

 18. Jednym slowem zamrozic wszelkie decyzje po wyborach a nie 5 miesiecy do wyborow to na leb na szyje moze sie uda cos wskurac poczekajcie nie leccie w zaped caly rok jest czas a nie to tamto na galop radni spicie czy w jedno dmuchacie ale pamietajcie wybory tuz tuz.

 19. No dzięki. Bo mi się już wydawało…..
  Tak, nie decyduje się krótko przed wyborami w kwestiach finansowych ze skutkami na lata. Ja też zapeluje do Radnych – dobry zwyczaj nakazuje wstrzymać się od takich decyzji przed wyborami. Po odnowieniu mandatu społecznego owszem. Niech to będzie tematem w kampanii wyborczej, nie kiełbasą.

 20. A kto zapłacił za libacje w czeremchsze sołtysów to poto powołano związek sołtysów w gminie a sprzed obligacje wstyd przewodniczący podwyższyć ale obowiązek.

  • Panie Peno dlaczego tyle populizmu,przy uchwale o obligacjach czyli dług spłacać długiem tydzień wcześniej byleś zdecydowanym przeciwnikiem a na sesji był głos wstrzymujący ,czy to prawda? pod publiczkę i pod wybory.Więcej trzeba jeszcze obiecywać potencjalnym wyborcom, to robimy tamto zrobimy ,wszystko zrobimy.To demagogia i my wyborcy nie damy się złapać na te plewy,czysta hipokryzja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj