Strona główna Polityka Gmina kupi działki od parafii

Gmina kupi działki od parafii

2248
34

Gmina Trzemeszno zamierza kupić dwie działki należące do trzemeszeńskiej parafii, położone na terenie miasta. Jak poinformował wiceburmistrz Dariusz Jankowski na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej, będzie to usankcjonowanie własności dwóch działek, które są od wielu lat użytkowane przez gminę.

Jedna z nich znajduje się u zbiegu ulic Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Sportowej i Źródełko. Znajduje się tam krzyż oraz niewielki parking, użytkowany głównie przez osoby udające się na cmentarz. Nie może być takiej sytuacji, że część ulicy czy parkingu jest własnością parafii – tłumaczył D. Jankowski.

Druga to część skweru św. Jana Pawła II od strony Biedronki. Jak podkreślał zastępca burmistrza, taka sytuacja trwa od wielu lat i konieczne jest jej uporządkowanie od strony formalnej. Zbigniew Matelski zwracał uwagę, iż brak własności terenu przy ulicy Sportowej uniemożliwia zrealizowanie postulatu mieszkańców wnoszących o utwardzenie parkingu. W przypadku zrealizowania transakcji, parafia chce zastrzec zachowanie krzyża jako miejsca kultu religijnego.

O niezwykłej historii skweru Jana Pawła II pisaliśmy |TUTAJ|.

Propozycję zakupu działek poparli jednogłośnie wszyscy radni. Nikt z nich nie zapytał jaka będzie cena tych nieruchomości. Pytanie takie padło ze strony obecnego na sali Marka Walczaka. Wiceburmistrz poinformował, że zna wstępne oczekiwania parafii, ale nie chciałby ich ujawniać na tym etapie.

Niezbędna w tym celu będzie wycena rzeczoznawcy, której gmina jeszcze nie posiada. Przypuszczać należy, iż będzie ona zbliżona do ceny działek budowlanych. „Nikt nam gruntu nie sprzeda za 10 zł za m2 , musimy mieć tego świadomość” – dodał zastępca burmistrza.

34 KOMENTARZE

 1. Pytanie do pana Jankowskiego. Co na temat tych działek mówi plan zagospodarowania przestrzennego. Czy przewiduje tam zabudowę mieszkaniową? Wątpię. W takim razie skąd przypuszczenia, że będą wycenione jak budowlane?

 2. Nie bardzo wiem dlaczego to tajemnica ile parafia chce za działki. Jeśli proboszcz sprzeda je prywatnej osobie wtedy nic mi do tego. Chce zauważyć jednak, że te działki są tak pana Jankowskiego jak i moje. A może nawet bardziej moje, bo ja płacę podatki w Trzemesznie.

 3. Czy jest to kolejny czyn rady gminy swìatczacy o braku dbania o ekonomia miasta i gminy dlaczego nie było wniosków rady o kupno przed wykonaniem rewitalizacji a teraz pod pręgierzem kupując nie pytajac o cenę świadczy o działaniach – burmistrz rady szkodzą zdrowemu zarządzaniu kasą a proboszcz wykorzystuje ta nie udolnosc ekonomiczna .
  podjęciem decyzji o sprzedaży akcji to radni KOPERSKI I spółka taki sam błąd popełnili

 4. Zastepco Burmistrza nikt nam nie sprzeda za 10 zl. ale wy sprzedaliscie za grosze dzialeczki na placu WOJCIECHA i nie bylo rzeczoznawcy wstyd.Jedno wielkie przekr….o.

  • Kolejny raz piszę,że w Trzemesznie nie ma gospodarza,ani burmistrzowie,ani cała rada.Jaka rada jest to pokazali przy głosowaniu nad podwyżkami dla sołtysów.Po drugie po co takie ochłapy gminie za na pewno duże pieniądze,nie kupili alumnatu to kupią działki.

 5. SPRZEDAM WAM DZIALKE ALE KRZYZE ZOSTAWCIE

  PANIE JA PANU DZIALKE ZE STODOL SPRZEDAM ALE STODOLA ZOSTAJE !

 6. Szanowni radni. Czy jeśli kupujecie coś za swoje prywatne pieniądze to też nie pytacie za ile? Czy uważacie, że w interesach z Kościołem trzeba sie kierować wiarą? Może uwierzyliście, że cena będzie dobra?

  • Święte słowa, święte słowa !
   Po pierwsze-kolejny raz (komunalka, alumnat) władza wykonawcza MANIPULUJE Radnymi i naraża budżet gminy na straty.
   Na czym polega manipulacja: ano na tym, że zapędza się Radnych w kozi róg poddając pod głosowanie wniosek kompletnie NIEPRZYGOTOWANY ( a jego przygotowanie należy do kompetencji i OBOWIĄZKÓW Burmistrza i Jego służb)
   Cel szczytny i sensowny-więc jak tu głosować przeciw. A jak już Radni to przyklepią… Hulaj dusza piekła nie ma !
   Po drugie-każdy-nawet mędrzec może popełnić błąd -jeden raz !
   Jeśli ten sam błąd popełnia kolejny raz, i kolejny, i kolejny…
   To jest po prostu głupcem!
   Nasze Wielce Szanowne Władze najpierw uchwalają gotowość sprzedaży komunalki (bez wskazania ceny sprzedaży, bez znajomości treści umowy), czym dają carte blanche burmistrzowi w negocjacjach ( co przy Jego zdolnościach w tym zakresie, jest pomysłem samobójczym) z uzbrojonym po zęby w prawników Remondisem. Efekty znamy.
   No, ale dzięki tej procedurze Pan Burmistrz-zjedzony na śniadanie przez negocjatorów R) sprytnie chowa się za zasłonką z głosowania Radnych-przecież to Rada głosowała za-Rada bierze więc odpowiedzialność za skutki tej decyzji ( w tym za moją skrajną nieudolność)…
   To samo w sprawie Alumnatu: najpierw wpisujemy remont do planu rewitalizacji-nie mając żadnego tytułu prawnego do władania tą nieruchomością, wymuszamy na Radnych usankcjonowanie tego durnego pomysłu (no przecież znowu szczytny cel -rewitalizacja reprezentacyjnego placu Trzemeszna !) a POTEM zastanawiamy się jak tu uzyskać prawa do budynku!
   To samo teraz: kupujemy działki parafialne-Radni łąpki w górę (znów szczytny cel…) !
   W odróżnieniu od Naszych Szanownych Włodarzy Proboszcz nie jest w ciemię bity: chcą kupić Alumnat- dalejże cena w kosmos, chcą kupić działki-będzie to samo.
   Czy tam nie ma nikogo z elementarnym rozsądkiem przedszkolaka, który postawi NAJWAŻNIEJSZE a NAJOCZYWISTSZE z pytań: ZA ILE ?
   Czy tam nie ma kogoś, kto przeczytał choćby skrypt studenta ekonomi I roku na temat strategii negocjacyjnych w biznesie ?

   Szanowni Radni!
   Apeluję do Was o zaprzestanie tolerowania przedkładania przez władzę wykonawczą-pod Wasze głosowanie- NIEPRZYGOTOWANYCH i NIEKOMPLETNYCH wniosków, które przyczyniają się do drastycznego pogorszenia pozycji negocjacyjnej gminy!
   Nie dajcie sobą manipulować !
   Wymuście na Urzędnikach elementarną jakość „produkowanych” przez nią projektów uchwał!
   I nie bójcie się pytać: ZA ILE ?

   Pozdrawiam
   TDi

   • Generalnie zgadzam się z Panem. Z jednym drobnym zastrzeżeniem. Nie stawiajmy obok Remondisu naszego Księdza Proboszcza, z prostej przyczyny parafia też nasza nie tylko Proboszcza i to o czym ten człowiek pomyśli i zrobi jest dla nas, ba nas już nie będzie, Proboszcza nie będzie a jego dzieła zostaną dla tych co po nas, ale póki co to, to robi Proboszcz też nasze. Dbajmy o jakiś rozsądek na tym portalu. A hejt potępiajmy. Najgorsze, że pisze to w odpowiedz do Pana a akurat Pan jest kulturalny. Sorry tak wyszło. Zdarzyło mi się też tu pisać , rzetelne informacje, zestawienia zysków i zagrożeń a dopiero potem decyzja. Inna kwestia, że decyzje z wieloletnim skutkami finansowymi powinny być podejmowane po wyborach. Dobry zwyczaj nie pozostawianie różnych Kwiatków następcom.
    (Głos wołającego na puszczy).

    • Ekonomisto rzadkiej maści, ładuj proboszczowi jeszcze wiecej do kabzy! Za chwilę będziesz mieć zdemolowane prezbiterium, chwilę potem salę biesiadną na pięćdziesiąt minimum osób sfinansować będziesz musiał. Zresztą nie tylko ty. Każdy, bo rzeczone place, Alumnat i kto wie, co jeszcze spłacić z budżetu trzeba będzie. Składek za mało!

   • Tomaszu Bliźniaku, bez obaw, mamy wszak Inwestora Na Medal, co świadczy, ze to tega głowa, wie co robi, a jak juz inwestuje, to na medal! Zwłaszcza cudze, tj publiczne pieniądze. Wielokrotnie zapewne każdą złotówkę obraca, kręci, sprawdza, bada, zanim wyda. A gdy ma wątpliwości, radzi się. Np p. Jankowskiego. A to kolejny kwiat trzemeszeńskiego ratusza! Osoba wymieniona z imienia i nazwiska na dwóch przynajmniej pomnikach w okolicy. O czymś to chyba świadczy?! Tomaszu niewierny! Inwestycje typu targowisko dobitnie świadczą o mądrości decydentów. Skoro jest wśród nas Inwestor i to na medal, nie ma się czego obawiać! Szczególnie, ze umowę gwarantuje swoja osobą ksiądz. I to proboszcz! Zatem osoba nieskazitelna, samym dobrem (czyim?) się kierująca! Dwa kryształy się spotkały, wiec coz radnym pozostało, jak tylko przymilnie i jedynie slusznie poleżeć?! Inwestor Na Medal i Ostoja Nieskazitelności w sutannie gwarantują – wszystko będzie dobrze, zaufajcie!

 7. Cena powinna być taka,za jaką sprzedano biednym przedsiębiorcom działki na placu Wojciecha.Zaznaczam jednocześnie,że położenie działeczek na
  pl.ŚW,jest najbardziej atrakcyjne z możliwych.Jeżeli będzie inaczej to sprawa dla prokuratura o niegospodarność.Miłej nocki.

  • Panie Mieszkańcu, co tu mówić o cenie działek jeśli radni nawet o to nie pytają. Tyle ich to obchodzi co i ceny działek na Wojciecha. Przecież to publiczne, nie prywatne pieniądze więc czym sie zamartwiać. Wybory tuż tuż i trzeba patrzeć gdzie można coś ugrać ( czyt. zdobyć parę głosów)

  • Bo to byla sprzedaz chyba noca bez ogloszen i bez przetargu dlatego byla taka cena pozdr.Kupie dzialke w centrum max 10zl. za metr.

 8. Za co oni sie biora Alumnat nie wypala to teraz dzialeczki od parafi przeciez parafia moze oglosic sprzedaz na OLX i napewno ktos kupi a GMINA niech sie bierze za Remonty ZAWODOWKI bo niedlugo sie rozleci.

 9. Panie Matelski i szanowny Burmistrzu najpierw zacznijcie od porządków . Plac manewrowy przy Liceum to jakaś porażka . Pamiętajcie , że obserwuje Was młodzież (czym skorupka za młodu nasiąknie , tym na starość trąci ). Jakoś nikt nie dostrzega , że okolica Liceum , Kościoła oraz kaplicy to dość często nawiedzany teren również przez przyjezdnych .
  Chcecie przeznaczać środki finansowe na Alumnat , który nie jest własnością gminy a tu nagle pojawia się kolejny problem uporządkowania placów i konieczności ich wykupu .
  Wyjątkowo mało logiczne działania wprowadzają jedynie chaos
  i stawiają Was z złym świetle .
  Na terenie Trzemeszna jest tyle miejsc wymagających uporządkowania za minimalne nakłady finansowe a Wy wymyślacie
  cuda i cudeńka . Dobrze , że dobiega koniec Waszej kadencji .

 10. Oczywiście racja. Nie ma czego zarzucać proboszczowi. Jest sprzedającym więc powinno mu zależeć na jak najwyższej cenie. Gorzej, jeśli kupujący daje każdą cene nie zastanawiając sie czy towar jest tego wart. Ale cóż, rok wyborczy czyni cuda. Kupimy działki, podwyższymy diety sołtysom, wydzierżawiliśmy alumnat na podobno rewelacyjnych warunkach ( na 10 lat z kapitalnym remontem na koszt gminy). Kto bogatemu zabroni?

 11. HA HA HA …FONTANNA BY SIE PRZYDALA…UPALY IDA NA PLACU KOSMOWSKIEGO JEST MIEJSCE TAKA JAK JEST W PARKU W GNIEZNIE NIE POTRZEBA DUZEGO NAKLADU POMYSLCIE WLODARZE MOZE SIE OCHLODZICIE .

 12. Panowie przewodniczący i wice wy macie aspiracje być Burmistrzem miasta i gminy – głosujcie za kupnem nie znając ceny .A jak poradzić sobie będzie musieli po wyborach z kasą,skoro nie pytacie o cenę świadczy to że wasza żyłka kupiecka i waszych doradców finansowych podatkowych zerowa Pan Marek obnaża waszą osobowość jako kandydatów i dobrze że już to się dzieje teraz , warto zapoznać się wartością kandydata przed wyborami .Może w tych wyborach dopomoze szczęście wyborcom a opuści kandydatów ,nie będzie .

 13. Jeden bez robotny utrzymują rodzice.
  Drugi firma bez ciężarówki.
  A jak rejestrują się firmy Panie radny Lipiński, ponoć klapa, to jest ekonomia Ponad Podziałami .gratulacje praca dla gminy wzorowa

 14. Trzemeszno osobom z zewnątrz kojarzy się z głębokim PRL-em. Zarówno wygląd miasta, jak i sposób zarządzania. Ta ostatnia kwestia jest do zrobienia w najbliższym czasie, czyli podczas wyborów.Odnośnie interesów na linii proboszcz-gmina to się nie ekscytujcie. Beneficjentem konsumującym większość jest Kuria…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj