Strona główna Polityka Podatkowe tajemnice gminy

Podatkowe tajemnice gminy

1740
40

Wszystko wskazuje na to, że temat zobowiązań podatkowych firmy Remondis Aqua Trzemeszno długo jeszcze będzie budził emocje. Pisaliśmy już o postępowaniu jakie prowadzi Urząd Miejski w sprawie zaległości podatkowych tej firmy za 2015 rok. Przypomnijmy, że spółka wykazała niższą wartość swojego majątku niż dotychczas i przez to zapłaciła podatek niższy o 520000 złotych.

Postępowanie w tej sprawie trwa już ponad 4 miesiące i nie zostało jeszcze zakończone, mimo że gmina posiada już w tej sprawie opinię rzeczoznawcy niekorzystną dla Remondis Aqua. Po upływie pierwszego półrocza bieżącego roku radni zaczęli dopytywać, jak spółka wywiązuje się z tegorocznego podatku. Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno wysłał w tej sprawie zapytanie do burmistrza.

Odpowiedź jaka otrzymał zaskoczyła nie tylko radnych. W piśmie podpisanym przez wiceburmistrza Dariusza Jankowskiego odmówiono Radzie Miejskiej odpowiedzi na to pytanie powołując się na przepisy ustawy Ordynacja Podatkowa.

Na etapie toczącego się postępowania organ podatkowy nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie” – czytamy w piśmie wiceburmistrza. Zapytany przez nas o powody takiej decyzji D. Jankowski stwierdził, że dostęp do informacji publicznej jest ograniczony różnymi szczegółowymi przepisami, między innymi dotyczącymi tajemnicy podatkowej. Referat finansowy, który przygotowywał odpowiedź konsultował ją z kancelarią prawną i taką właśnie otrzymał wykładnię.

S. Peno zapoznał z treścią pisma radnych w trakcie ostatniego posiedzenia połączonych komisji. Radni nie kryli swojego oburzenia jak to możliwe, że organ pełniący funkcję kontrolną wobec burmistrza nie może otrzymać takich danych. Zbigniew Matelski zgłosił wniosek, aby o tym fakcie powiadomić prokuraturę. Wniosek nie uzyskał jednak większości obecnych radnych. Zagłosowali za nim M. Sobieszak, R. Wiśniewska, Z. Matelski, S. Peno, K. Lipiński, D. Bisikiewicz. Przeciwni byli M. Dalewski, L. Macioł, T. Pawlak, M. Dziel, M. Chojecki, M. Behnke.

Całe zamieszanie wydaje się jednak zbyt wielkie do wagi sprawy, bowiem już w trakcie obrad komisji D. Jankowski stwierdził, że spółka płaci podatek „adekwatnie do złożonej deklaracji”.

Po co więc robienie z tego tajemnicy? Nie wiadomo.

40 KOMENTARZE

 1. Czyli po korekcie tzn.że płacą grosze w porównaniu do tego co powinni płacić i sami sobie ustalili wysokość podatku. Paranoja. Panie Przewodniczący i szanowni Radni prosimy was mieszkańcy o podjęcie decyzji o referendum. Nie bądźmy dłużej pośmiewiskiem powiatu. Skończcie ten cyrk! !!!!!!!!!!!!!!

 2. Panie Burmistrzu proponuję honorową rezygnację. Czy Pan nie widzi że cała ta prywatyzacja, szkoły,przetargi,vaty, brak pomysłu, źle zarządzana gmina,ciągłe niobecności. To już przechodzi ludzkie pojęcie co tu się dzieje. Poddaj się sam weryfikacji jeżeli ludzie zdecydują że tak ma być „to trudno”.

 3. U nas rok szkolny w ZSOIZ zaczyna się 6 września brawo to nasz następny sukces. Wy jesteście the Best w całej Polsce takich asów nie ma. Złote lwy, Oskary a może nawet nagroda Nobla. Wilkowyje to pikuś tylko ławeczki pod urzędem brakuje ha,ha,ha.

 4. Pamiętajcie całe te ponad podziałami to wielki blef,Peno i spółka,jeżeli widzicie takie rażące naruszenie prawa to każdy z was winien bezwzględnie zawiadomić odpowiednie organy a nie bawić się w ciciubabkę poprzez absurdalne głosowanie w radzie czy kierować wniosek -vat,prywatyzacja,przetargi itp.Panie Peno ty jesteś nieprzygotowany do tego i tylko stwarzasz pozory więc burmistrz wspólnie z p.Leśnym grają Wam na nosie,tylko to wszystko jest kosztem mieszkańców naszej gminy.Gdybyś był człowiekiem czystym i odważnym to byś się udał do p.Ziobry i przedstawił otwarcie te wszystkie machloje którzy to czynią.A gdzie jest p.poseł Dolata dostrzegający praworządność też nie możecie za jego pośrednictwem zadziałać gdzie trzeba????

   • SŁAWEK rób swoje „kropla drąży skałę „konsekwencji ci nie brakuje.A autorytet p.Ziobry pozostawię bez komentarza. Powodzenia.I pamiętaj nie pasujesz nie tylko p.Burmistrzowi. Niezależność kosztuje.

 5. A przewodniczący osiedla Matelski przywróć nam te pieprzone ławki na trawie przy siłowni na Kopernika. Na Peno i Bisikiewicza to nie można liczyć.

  • nooo i ten chlebek cos pan wypiekal teeez i te pąąąączki i drozdzoFki i dobre imie rady miejskiej na sam koniec ;p

   Co oni tam moga jedynie pokrzyczec sobie – dajcie spokoj z taka rada – za ich kadencji sie tak stalo

 6. Tą sytuację ratuje audyt, przeprowadzony przez niezależne ciało z raportem dostarczonym na każdego maila, którego podadzą mieszkańcy żeby mogli ocenić skutki Waszej administracji. Na adresy email zainteresowanych mieszkańców powinny dochodzić także sprawozdania z sesji i wszystkie interpelacje czy zapytania radnych wraz z odpowiedziami organu wykonawczego. Koszty audytu oceniam w granicach 12 000 tysięcy, wrażenia z lektury mogłyby być bezcenne … Prowadzenie takiego mail – info dla mieszkańców ogarnąć można w 10 minut dwoma mailami, oczywiście jeśli się potrafi maila z załącznikiem wysłać, prawda Panie Krzysztofie ?

  Panie wiceburmistrzu ile kosztowała ta genialna porada prawna, która mocą swej wykładni dała Panu czelność by ukryć nawet przed radnymi to w jaki sposób dbacie o złotówki obywateli ? To kolejne pytanie o nasze złotówki … Jak trzeba być bezczelnym żeby takie relacje budować i taką płytką linię obrony formułować ?

  Ostatnio na sesji w Warszawie słynna Hanka została obrzucona piłeczkami z szwamki, to chyba dość łagodny wymiar kary.

  Dziwnie przypomniała mi się pewna historia, którą raczył mi powiedzieć pewien sędziwi wędkarz na łowisku. Mówił jak to Polacy ( w swym miłosierdziu oczywiście ) rozprawiali się z Niemcami,gdy Ci uciekali przed radzieckim frontem. Brano tarkę do prania, ściągano Niemcowi spodnie, tarto mu d.psko, sypano solą i kopniakiem w na tarty, i posolony tyłek odsyłano w kierunku Niemiec. Tarka = audyt, sól posypią sami mieszkańcy …

 7. Nigdy nie podejrzewałem, że radny Dalewski tak nisko upadnie. Jest młody, niech przemyśli swoją postawę i się poprawi i będzie dla ludzi.
  Więc nadal liczę na pana.
  Boże Wielki, z kim Pan głosował? Nie pasuje nazwisko Dalewski do tych nazwisk z tej grupy na ” nie „.

 8. Przepraszam, a Pan burmistrz Jankowski popiera Remondis, czy wreszcie zrozumie, że powinien dbać o mieszkańców. A może powinien dbać o mieszkańców Mogilna, gdzie mieszka, bo o Trzemesznian za bardzo się nie martwi…

 9. Co ma piernik do wiatraka? Jaki związek mają „tajemnice podatkowe gminy” z opóźnieniem rozpoczęcia lekcji w ZSOiZ o 2 dni. Ten tekst jest świetnie zmanipulowany. Zaczynam myśleć jak niektórzy /niestety małe grono/, że są tacy którzy zrobią wszystko, wykorzystają każdą okazję, aby doprowadzić do zniszczenia tej szkoły. Pytanie tylko dlaczego? Może to zemsta za własne nieudane życie. Kogoś trzeba za to winić – najlepiej szkołę i nauczycieli, którzy przecież nie nauczyli. Niestety nawet geniusz nie nauczy, kogoś kto nie chce się uczyć lub nie ma zdolności. Wiem o tym, bo sama miałam problemy z matmy, ale to moja wina, bo nie jestem ścisłowcem i nie winię za to nauczycieli. Pozdrawiam.

  • Jak tak znasz te sprawy, to zacznij swój temat o tej szkole, i nie będzie wtedy pisania o szkole w temacie gminnych podatków.
   I piernik nie będzie nic miał do wiatraka.
   Loża szyderców ma rację.

 10. Nasze Liceum to dramat nim zarządzania,czy prawdą jest że obecna dyrekcja gubi dokumenty konkretnie wniosek uczennicy o egzamin poprawkowy maturalny,jeżeli tak jest to dramat tej uczennicy i rodziców i to ma być szkoła która przyciąga uczniów.Co na to Pani Adamska ??Niech Pani to wyjaśni ,a gdzie nadzór burmistrza ?Znów ogarnęła go choroba.Nasza gmina stacza się na dno przy takich osobach zarządzających

 11. Do aaa. Po co ? Przecież napisałam, że każdy temat jest dobry, aby pisać o tej szkole. Ja nie mam potrzeby uzewnętrzniać swoich żalów i frustracji, nie czuje też satysfakcji z tego powodu, że dołożę szkole i nauczycielom.
  Do Anny. Jeśli to prawda, a nie plotka, to pani dyrektor będzie się tłumaczyć przed odpowiednim organem, zgodnie z procedurami i zapewne poniesie konsekwencje. Na pewno portal internetowy nie jest do tego odpowiednim miejscem.
  Pozdrawiam.

 12. Panie Matelski nie tak ostro zaraz do prokuratury a nie wie pan jak komornik lubi ulice jana trzeba w zaladku prubowac naprawic sprawy i dociekac pozdr…

 13. Panie radny DALEWSKI zajmij sie oswietleniem na Rudkach nie widzisz ze lampka nocna nie swieci i Rudki zarastaja chaszczami a nie sie zabierasz za referendum myslisz ze zyskasz to sie bardzo mylisz ipomylisz.

 14. A te szlafroki nitki chodzące typu CHojecki i Macioł powinni sami opuśćić to bagno bo sami bagno robią .Chojecki jak mi mówił chce zrobic coś dobrego dla nas .Widzę że już robi dla siebie i koryta, Ciekawe jaki dom teraz chce przejąć za pół darmo ,jeden ma tylko nie zapłacił za niego tyle ile kosztuje ,dawna szkoła w Trzemżalu .TAKA PRAWDA

 15. Kiepska sprawa, kiedy ktoś kiepską ocenę szkoły tłumaczy chęcią zniszczenia szkoły i zemstą za nieudane życie. Kto pisze jeszcze o szkole tzn. że ma dziecko w szkole i zależy mu jeszcze na tej szkole.
  A komu nie zależy na naszej poczciwej ,dawniej renomowanej szkole , to tu nie pisze i posyła dziecko do szkół, w których krytykę sobie cenią. U nas troskliwa krytyka to zemsta za nieudane życie. A tej szkoły dalej to już nie można niszczyć .

 16. z mojej strony te osoby mego glosu nie otrzymaja :

  – M. Dalewski, L. Macioł, T. Pawlak, M. Dziel, M. Chojecki, M. Behnke.

  dlaczego ?? a no dlatego ze nie chca wyjasnic trudnych spraw dla MNIE ISTOTNYCH trutnie a trutnia sie tepi i tyle w temacie.

  • Szefie firmy, ty nawet pszczołom narobiłbyś szkody nie znając roli trutni w ulu. Sprecyzuj konkretne zarzuty ,albo zachowaj swoje poglądy dla siebie.

   • interesuje mnie wyjasnienie sprawy podatkow i remondisu a ci ww. panstwo jak widac glosowali ! prokurator czy zewnętrzne kontrole sa dla mnie bardziej wiarygodne niz pracownicy URZĘDU !!!!! ale to moje zdanie a Ryfka pewnie jest z grona szanownych radnych ktore raczylem wymienic 🙂

 17. Panie przewodniczacy ale odpowiedz pan dostales 🙂 Panie piekarz tyle znaczycie ile mozecie Informacji uzyskac :0
  Ekipa kurde radnych.

 18. Dlaczego nie odniosłeś się do słów „ten tekst jest świetnie zmanipulowany”. Czyżby rozmowa o faktach nie była interesująca ?Proponuję, aby szkołę oceniać obiektywnie. Proszę o zadanie sobie trudu i dotarcie do raportu z ewaluacji zewnętrznej przeprowadzonej w tej szkole w marcu 2016 przez Kuratorium Oświaty. Jest to ocena na pewno obiektywna. Ta instytucja nie ma żadnego celu w zniszczeniu tej szkoły lub jej obronie. Ponadto taka ocena szkół dokonywana jest jest wg tych samych kryteriów w całej Polsce. Pozdrawiam.
  P.S. Troskliwa krytyka to krytyka oparta na faktach i bez uprzedzeń.

 19. Myślę, że jeśli chodzi o Liceum w Trzemesznie to opinia o nim nie wynika z frustracji z powodu nieudanego życia. Według mnie część rodziców z Trzemeszna posyła swoje dzieci do szkół z Gniezna tj. rodzice z Gniezna posyłają do Poznania z powodów snobistycznych – w końcu „Trzemeszno to prowincja”. Później muszą uzasadnić, że zrobili dobrze, więc piszą wszystko co złe o szkole. Być może chcą przekonać nie tylko innych, ale i też siebie.Piszę to na podstawie rozmów z tymi właśnie rodzicami.

  • Panie Chomik ma Pan słuszność, tylko, że ja jako trzemesznianin nie wyborażam sobie posłać nigdzie indziej swoich dzieci niż do liceum, chyba, że one same będą zasadnie nalegać na inną opcję. Fakt, że to dość odległa perspektywa.

   Trzeba sobie zadać pytanie co właściwie się stało, że z liceum które miało swoją niesamowitą renomę – markę stało się nie tyle nie atrakcyjne dla ludzi z Inowrocławia, Mogilna czy Gniezna, a nawet dla lokalnych młodych ludzi, czy ich też rodziców. Demografia, demografią, polityka polityką, ale bez odpowiednich reakcji, planu, perspektywy budynek liceum może opustoszeć, wtedy pozostanie postawić popiersie opata Kosmowskiego.

   Może to jest właśnie droga, powrót do korzeni ? Opat Kosmowski wiedział, że rozwój intelektualno duchowy to to na co warto postawić, może to uniwersalnie traktować ? Czeka nas reforma szkolnictwa, pewien chaos, ale to nie znaczy, że nie można go wykorzystać tylko jakiś plan trzeba mieć. Po przednia władza miała plan zklikwidować szkoły po gimnazjalne, lokaje w naszym urzędzie wykonywali zamysł zwierzchników, nie wszystko poszło zgodnie z planem … Więc może jest nadzieja, żeby się odrodzić.

 20. Panie i Panowie radni to Wasz obowiazek jest dbac o dobro MiG i nadzorowac prace burmistrza i MY mieszkancy WAM za to placimy a nie burmistrz !!!

  Zacznijcie dbac o dobro miasta bo glosu swego na was ponownie nie oddam !
  Panie Zbigniewie w tym wieku zeby tak pana jak dziecko robili ?
  Panie Sławku… no twarda reka ich tam – panujesz pan nad sytuacja? zeby sie z pana nie smiali tylko po katach !
  Panie Bisikiewicz jak jestes pan zastepca to wez pan sie za tego burmistrza i reszte bo z tego co widac to zeby pozniej nie mowiono ze ten to tylko reke podnosil jak Slawek !

  dziwie sie tylko mieszkancom bo to ich interes jest oni pozniej placa wiecej za wode za scieki za wywoz smieci – NIEUDOLNE RZADY SPRAWIAJA TO ZE PLACICIE WIECEJ LUDZIE MATEMATYKI I EKONOMII NIKT NIE OSZUKA NIE UMIECIE LICZYC ? CZY SLEPI JESTESCIE ? NIE GLOSUJCIE NA KOGOS KTO SPRAWIA ZE PLACICIE WIECEJ ! NO CHYBA ZE WAS STAC I LUBICIE TYRAC NA PODATKI I RACHUNKI – FIZYCZNIE TROCHE PODYGACIE NA KOGOS TO MOZE ROZUMIE NABIERZECIE 🙂

 21. Też mam taką nadzieje. Trzeba pamiętać, że zepsuć można szybko. Naprawa niestety trwa dłużej. A zaczęło się od interesu władz Powiatu, które z pieniądze unijne wyremontowały dawne koszary, zrobiły w nich szkoły i trzeba było przyciągnąć do nich uczniów. tego nikt nie pamięta. Zagrań ze strony starostwa było wiele. Np. przez lata nie można było otworzyć klasy informatycznej w Trzemesznie, bo starostwo tłumaczyło, że takie klasy są już w Gnieźnie. W ten sposób załatwiano klasom i szkołom z Gniezna nabór. To świadczy o tym, że wiele zależy od pomocy władz. Dowodem na to jest szkoła w Mogilnie, która może liczyć na na swoje władze.

 22. tej szkole potrzebny jest spokój, praca i budowanie od nowa dobrej renomy, a takie wasze gadanie na forum żadnego ucznia do tej szkoły nie zachęci

 23. Nie zawsze plany można wykonać. Mści się zła przeszłość niezawiniona przez szkołę. Pamiętam jedno z zebrań z rodzicami LO, na które przybyły władze z powiatu i poinformowały, że Zespół Szkół jest likwidowany. Później przeprosili i powiedzieli, że to pomyłka, że chodzi o reorganizację. Efekt jest taki, że wielu rodziców zrozumiało iż szkoła zostanie zlikwidowana, a szkoła do dziś ponosi konsekwencje. Dowodem jest tylko 14 podań do technikum – do klasy informatycznej, 10 innych uczniów wybrało inną szkołę tłumacząc się tym, że nie wiedzą czy klasa będzie. Taka klasa mogłaby być początkiem czegoś nowego i lepszego, o czym Pan pisze. Tym bardziej, że o ile mnie pamięć nie myli dyrekcja szkoły podpisała umowę z PWSZ w Gnieźnie zgodnie z którą zajęcia z informatyki miały być prowadzone przez pracowników PWSZ.

 24. Panie Chomik, Pan tylko dostarcza argumentów do tez jakie od początku głoszę w temacie – to była sukcesywna zaprogramowana próba likwidacji szkół przy wykonawczym sprawstwu lokalnych władz, to była najczystsza forma lokajstwa politycznego dla zamysłu władz starostwa … Słowa o reorganizacji to semantyczny wytrych mający na celu uspokoić ofiary, to sprawdzona taktyka na każdy sektor gospodarki, więc czemu nie stosować go w edukacji, maskując prawdziwy cel rzekomych zmian mających przynieść poprawę ? Ekonomia wdarła nam się w każdy aspekt naszego życia, argument ekonomiczny stosuje się przy każdym temacie, wskazując nie opłacalność jako argument najwyższej wagi, tylko czy słusznie ? Czy wszystko kalkuluje się przeliczać na złotówki ? Czy jakość nauki naszych dzieci można wyceniać ? Ta szkoła z jej historią, to kuźnia elit – polskich, dlatego polityczni szubrawcy chcieli ją zlikwidować …

  Trzeba pamiętać, że samorząd podlega władzy zwierzchniej, ta struktura, która dobijała szkoły, może również pomóc w jej reaktywacji, nadania nowej świeżości – to praca na lata, ale czym są te lata wobec wagi historycznej tej szkoły ? Podkreślam, w Polsce czy tego ktoś chce czy nie, odbywa się pewien renesans myśli narodowej – polskiej, moim zdaniem jest do klucz, który może otworzyć pewne rozwiązania … Oczywiście potrzeba ku temu spokoju, oraz odbudowy wizerunku – tylko to także się partaczy z uporem maniaka … Do tego trzeba by okrągłego stołu administracji lokalnej i grona pedagogiczne w celu dobrego rozpoznania w jakiej formie przyjdzie kolejna reforma szkolnictwa, by maksymalnie ją wykorzystać i dać impuls szkole do potrzebnych zmian. Tak jak Trzemeszno z historią jego bohaterów, jest miastem niespokojnych powstańców, tak Liceum – powinno być kuźnią polskich elit. Proszę również pamiętać o wkładzie tych osób, ich odwadze i zaangażowaniu bo może dzięki nim – nie pozwolono dokręcić śruby finalnie …

  http://wobroniegimnazjumiliceum.weebly.com/

  Jest Pan na tyle zorientowany Panie Chomik, że nie zdziwiłbym się gdyby Pan był elementem tej inicjatywy.

  Niżej bardzo pouczający film, może coś podpowie ludziom, którzy odpowiadają za nasze szkoły:

  https://www.youtube.com/watch?v=AhEOCQBkDH4

 25. Podnieśliście Panowie dość ciekawą dyskusję , nie wyłączając zdawkowych wpisów innych uczestników dialogu .
  W mojej ocenie przyczyną zdeformowania systemu oświaty zarówno w Trzemesznie jak i kraju tkwi również w samych nas .
  Dopuściliśmy do władzy ludzi oderwanych od rzeczywistości . Ludzi nieprzygotowanych pod żadnym względem do ról i kierunków jakie sami sobie wytyczyli . Staliśmy się zakładnikami i jednocześnie ,,królikami doświadczalnymi,, .
  Daliśmy szansę dla kombinatorstwa , oszustwa , rozkradania mienia narodowego i co najważniejsze okradania ludzi z wartości niewymiernych jakimi m.inn. pozostaje kultura , wiedza , czy edukacja .
  Niektórzy z nas zachłysnęli się słowem WOLNOŚĆ . A ja zapytuje się , gdzie zaczyna się a gdzie kończy granice przyzwoitości tego słowa .
  Jestem absolwentem L.O z czasów jego świetności . Po dziś dzień z całym szacunkiem odnoszę się do nauczycieli , wychowawców i tych wartości , które były wpajane mi przez cały okres nauki . Wartości , które pozwoliły mi na kształtowanie mojej osobowości , określenia celu i miejsca w którym przyszło mi żyć .
  Nie chcę być zapatrzony jedynie na OGÓLNIAKA . Pozostaje jeszcze jedna kwestia SZKOŁA ZAWODOWA . Na łamach tego portalu pojawiały się wpisy . Nie chcę powtarzać zawartych w nich słusznych lub mniej uwag . Jedno co chcę zaznaczyć . BARBARZYŃSTWO .
  Z racji ograniczonego czasu i miejsca w którym jestem muszę zakończyć mój wywód . Tak trzymajcie Panowie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj