Strona główna Kultura 77. rocznica wybuchu II wojny światowej

77. rocznica wybuchu II wojny światowej

1063
11

Członkowie Gminnego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa i kombatanci złożyli wczoraj, w 77. rocznice wybuchu II wojny światowej, hołd jej ofiarom. Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą zamordowanego przez Niemców w 1939 roku trzemeszeńskiego burmistrza Kazimierza Jarosława Szymańskiego ,a następnie pod tablicą rozstrzelanego w Kociniu dowódcy obrony Trzemeszna Andrzeja Marchlewicza.

O tragicznej rocznicy, punktualnie o godzinie 12, przypomniało wycie strażackich syren. Główne uroczystości odbyły się przy mogile Ofiar II Wojny Światowej na cmentarzu parafialnym. Uczestniczyli w niej zuchy, harcerze i instruktorzy Hufca Trzemeszno.

Po złożeniu kwiatów przez delegacje do zebranych przemówił wiceburmistrz, przewodniczący GKPWiM Dariusz Jankowski. Przypomniał szczególnie o trzemeszeńskich bohaterach okresu wojny. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

11 KOMENTARZE

 1. A gdzie Trzemeszeńscy Patrioci? Marchlewicz ,Szymański czy inni obrońcy Trzemeszna z 1939r to nie są postaci godne upamiętnienia?
  No tak, żaden z nich nie był tej rangi „bohaterem” co Bury albo Ogień .

 2. W imieniu mojego Dziadka dziękuję ludziom, którzy przyszli złożyć hołd poległym w 2. wojnie światowej – obojętnie po której stronie walczyli.
  Polegli za Ojczyznę, należy im się Pamięć!!! Wszystkim Bohaterom tej wojny!!!!
  Radnego Lipińskiego nie było i jego nieobecność nie jest dla Dziadka zaskoczeniem.
  Dziadek jednak liczył na Macieja, że swoją obecnością pokaże, że jest Patriotą bez uprzedzeń.

  • Szanowny Panie Dziadku, jako, że zostałem wywołany do tablicy to sobie pozwolę coś napisać, co do moich uprzedzeń.

   Pamiętam jak w 2007 roku jechał sobie w chwili wolnej na ryby, stanąłem przed sklepem wędkarskim dokupić robaków, zatrzymała mnie para młodych świetnie ubranych ludzi z kartkami wyborczymi promującymi PO. Spytałem czy mają chwilę czasu, powiedzieli, że tak – zaprowadziłem ich na drugę stronę ulicy, pokazałem tablicę upamiętniającą osobę Andrzeja Marchlewicza. Powiedziałem kim był, co zrobił i co zrobili z nim Niemcy. Zabrałem im wszystkie ulotki i wrzuciłem do obok stojącego śmietnika, oniemieli. W mediach francuskich czy holenderskich hegemonia Niemiec w UE jest traktowana jako naturalna i próbuje się z tym stanem walczyć, natomiast Donald Tusk traktowany jest jak pies Angeli Merkel. Polacy w swoim demokratycznym wyborze uczynili go dwa razy premierem. Dzisiaj Niemcy nie wrócili do Trzmeszna Wermachtem na czele z niemieckim nauczycielem na przedzie wchodząc od strony Niewolna. Dzisiaj przyszli z prawnikami i kapitałem, robiąc wszystko zgodnie z prawem … Czy Pan tego chce czy nie, myśli Pan, że nie rozumiałby tego burmistrz Szymański ?

   Od kilku lat zawsze jadę do Niewolna zapalić znicz w okolicach 10 września, w tym roku pojadę tam drugi raz nie sam, a z córką, która za jakiś czas będzie wiedzieć dlaczego stoi tam ten pomnik, z pewnością tak jak i Pana wnuk …

   Obiecuje Panu, że również będzie wiedzieć dlaczego napisy na niektórych pomnikach mówią o niemieckich oprawcach, a na niektórych o hitlerowskich – będzie rozeznana w pojęciu polityka historyczna. Jeśli zeche mi Pan towarzyszyć w tym roku, to zapraszam. Chętnie z Panem porozmawim o historii Polski, Trzemeszna czy polityce.

   Życzę dużo zdrowia dla Pana i Pana wnuka.

 3. Pewnikiem zaraz napiszą że uczcili rocznicę na swej stronie, czy innym facebooku. Tak jak to było w przypadku powstanie wielkopolskiego.

 4. No, już dobrze, dobrze, ładnie to wszystko Pan Maciej ujął. A ja stary już żołnierz bym się cieszył , gdyby Maciej przyszedł na te obchody.
  Na innych patriotach z Trzemeszna mi nie zależy, bo…nie będę mówił publicznie dlaczego.
  Na obecności Macieja i młodych ludzi podobnych do Macieja to mi zależy.
  Tylko w Trzemesznie Maciej jest sam.
  Teraz ze względu na wiek muszę się z tym pogodzić, że tak jest jak jest . Nie mam siły na spory.
  Pozdrawiam serdecznie Pana Macieja.

  /wnuk pisał pod dyktando Dziadka/

  • Szanowni Panowie, obiecuję, że za rok się stawie na obchodach by uczcić pamięć poległych oraz uścisnąć Pana dłoń z wyrazem wielkiego szacunku. Jednocześnie muszę Panów uspokoić, że nie jestem sam – spotykam wiele osób na mojej drodze, którzy z troską i świadomością patrzą na rzeczywistość. Są pośród nas, tylko, że nie epatują tak brutalnie swoich poglądów czy przekonań jak ja mam to w zwyczaju.

   Pozdrawiam jeszcze raz, i proszę pamiętać o mojej obietnicy … Do zobaczenia za rok, chyba, że będzie nam dane poznać się wcześniej.

 5. Pan wcale nie epatuje brutalnie poglądów i przekonań, Pan tylko spośród „swoich” ma olej w głowie i wie Pan o co Panu chodzi. Zaznaczam, że się różnimy, takie mamy prawo.

 6. Trzemeszno to miasto kolesi,przykładem mogą być wszystkie instytucje państwowe,w których zatrudnia się rodziny. Przykładem mogą być szkoły, przedszkola i zakład poprawczy. W ostatnim z podanych przykładów po mistrzowsku dyrektor zwolnił profesjonalnego pracownika z premedytacją i na to stanowisko przyją swojego zięcia. W przedszkolu nr1 ,,Chatka puchatka” Pani dyrektor przyjeła swoją córkę mimo braku odpowiedniego wykształcenia i krewną burmistrza, z tego też powodu została jej przedłużona posada na stanowisku dyrektora. Mimo to w gminie i tak rządzą przedsiębiorcy ,,ZASILAJĄCY” Pana burmistrza tacy jak rencista J.C pseudo bizmesmen

 7. Jeśli chodzi o celebrowane mieszkańców Trzemeszna biorących udział w II wojnie światowej , to dlaczego uwcześni krewni nie dostali zaproszenia na obchody .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj