Strona główna Różne Rusza przedszkole w Wymysłowie

Rusza przedszkole w Wymysłowie

1387
22

Od poniedziałku rozpocznie działalność niepubliczne przedszkole w Wymysłowie prowadzone przez Spółdzielnię Socjalną „Razem Być”. Spółdzielnię tworzą Stowarzyszenie Światowid i samorządy gminne będące członkami tego stowarzyszenia, między innymi gmina Trzemeszno.

Jak informuje Katarzyna Jórga  – prezes Światowida, przedszkole będzie czynne w godzinach 6:00 – 18:00. Nie przewiduje się w nim podziału na grupy wiekowe, ani też oddziały. Dzieci będą mogły przemieszczać się swobodnie pomiędzy salami, nie będzie sztywnego przypisania dziecka do konkretnego nauczyciela. Nie będzie też tradycyjnego leżakowania. Przy salach dla dzieci wyznaczono strefy odpoczynku, gdzie każde dziecko będzie mogło w zależności od nastroju i samopoczucia położyć się o odpocząć.

W środę odbyło się zebranie informacyjne, a już w piątek, na prośbę personelu placówki, kilkanaście osób, rodziców  i mieszkańców Wymysłowa z panią Sołtys na czele pracowało przy pracach porządkowych wewnątrz i wokół obiektu. Jak widać na zdjęciach, do pracy przystąpiły ochoczo również przedszkolaki.

Zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty gmina przekaże dotacje na każde dziecko w wysokości 6000 zł, co stanowi 75% kosztów jakie ponosi na jedno dziecko w prowadzonych przez siebie przedszkolach. Nie dotyczy to dzieci, które nie ukończyły 3 lat. Jest to problem dla rodziców tych dzieci. Musieliby w tej sytuacji pokrywać całość kosztów, około 400 złotych do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat. K. Jórga podkreśla, że rzeczywiście gmina nie ma obowiązku dotowania pobytu tych dzieci, ale nie ma też zakazu. Ma nadzieję, iż w przyszłości gmina zdecyduje się przekazać dotację również na dzieci, które ukończyły 2,5 roku.

Dotacja gminy, zgodnie z przepisami, ma pokryć koszty pobytu dziecka do 5 godzin bez wyżywienia. Rodzice zapłacą więc za każdą dodatkową godzinę 1 zł. Pokryją też koszty wyżywienia w kwocie 4,50 zł za 2 posiłki, 5 zł za 3 posiłki i 5,50 za cztery posiłki.

Obecnie zapisanych jest 25 dzieci. W każdej chwili rodzice ze swoimi pociechami mogą przyjść do przedszkola i na miejscu zapoznać się z  z warunkami pobytu – mówi K. Jórga.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

22 KOMENTARZE

 1. nie ma żadnego podziału na grupy, sale, oddziały; dzieci mogą sobie robić co chcą… czyli to nie przedszkole tylko przechowalnia dzieci na czas pracy rodziców.

 2. anon nie obrazaj małych dzieci i nie mow na nic ze ich przechowuja idioto.moze ciebie gdzies przechowywali i miales trudne dziecinstwo skoro tak piszesz a od dzieci trzymaj sie z daleka czubku.

 3. Skoro nie ma podziału na grupy wiekowe to raczej żłobek niż przedszkole. W przedszkolu z tego co wiem to dzieci mają sztywny plan zajęć, w odpowiednich godzinach się uczą, w innych jedzą, a jeszcze innych bawią.

  • Masz rację. Tak jest w tradycyjnych przedszkolach niestety, że dzieci już są szufladkowane, oceniane i uczone robienia wszystkiego na komendę. Tu będzie inaczej. Zapewniam Cię, że tutaj również dzieci będą się uczyły, bawiły i jadły. Będą miały plan zajęć ale może nie aż tak sztywny.

  • Po takich przedszkolach dzieci mają sztywno w głowach i sztywno w żołądkach.
   Wynoszą sztywne fotki i sztywne wspomnienia.
   Sztywny plan zajęć to może być w więzieniach.
   Brawo przedszkole w Wymysłowie.
   Róbcie po swojemu. Bez sztywnego planu zajęć.

 4. To dobrze, że to przedszkole będzie pracować inaczej.
  Inaczej to nie znaczy źle.
  A może będzie nowocześnie i mądrze?
  Oceńmy ich po pracy z dziećmi ,a nie po planach działania.
  Ja im życzę powodzenia.
  Widzę potencjał i powiew zdrowego, dobrego „nowego”.

 5. praca w grupach mieszanych wiekowo od wielu lat stanowi podstawę w przedszkolach waldorfskich – dzieci, oprócz rysowania czy lepienia z plasteliny, uczą się również wzajemnego wspierania się. Trochę na zasadzie współpracy rodzeństwa w domu – jeśli dziecko ma rodzeństwo (coraz rzadziej się to zdarza), to przecież najczęściej nie jest to bliźniak, a ktoś o kilka lat starszy / młodszy. Posprawdzajcie sobie ceny pobytu dzieci w przedszkolach waldorfskich w dużych miastach i opinie rodziców zanim nawymyślacie placówce przyjaznej dzieciom od przechowalni.

 6. juz jedno przedszkole było co dzieci robiły co chciały bo dyrektorka tak kazała na dobre widać nie wyszło nikomu…a to ze jest ustalony harmonogram kazdego dnia to nic złego dzieci lubią mieć ustalony dzień zawsze wiedzą co będą robić po danej czynności mają porządek dnia a nie rozpie…. cały dzien robta co chceta. …

  • Miło patrzeć jak ludzie się zebrali do dzieła w pożytecznej sprawie. Może gmina by też tak zrobiła, ludzie by przyszli działać i upiększać.

 7. Nie chce się czytać co niektórych komentarzy!!!Ludziom zawsze w dniach źle.Jak narazie wszystko w jak najlepszym porządku i moje dziecko bardzo chętnie rano wstaje by jechać do przedszkola😊😊😊
  Nie wiem po co te bezsensowne wypowiedzi.

 8. Rodzice dzieci z przedszkola w Wymysłowie – jak Wasze dzieciaki się tam czują?? opowiadają coś?? Bo z mojego dziecka trudno cokolwiek wydobyć, a jak zawożę dziecko, to mam bardzo mieszane uczucia co do kadry, zwłaszcza tej starszej (przepraszam jeśli urażę) Pani… Ciężko mi w niej odnaleźć empatię i chęć przebywania z dziećmi, a z kolei młode, sympatyczne dziewczyny – wychowawczynie mam wrażenie, że to jest ich pierwszy kontakt z dziećmi (nie licząc praktyk) i czują się trochę zagubione i onieśmielone.
  Mam nadzieję, że to tylko moje błędne odczucia

  • Niestety ale mam identyczne odczucia. Moje dziecko nadal niechętnie idzie do przedszkola, nic nie opowiada po powrocie. Dodatkowo jak ją odbieram to zawsze plecy ma gołe, a rajstopy opuszczone. Co do starszych Pań też muszę się zgodzić. Zastanawiam się czy nie przenieść córki do drugiej grupy p.Marty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj