Strona główna Polityka Niebezpieczne zadłużenie gminy?

Niebezpieczne zadłużenie gminy?

10918
41

Niedawno do Urzędu Miejskiego wpłynęła opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, dotycząca prawidłowości planowanej kwoty długu gminy Trzemeszno. Jest to standardowa procedura, RIO formułuje taką opinie corocznie. Tym razem uchwała podjęta w tej sprawie może jednak budzić obawy.

Wprawdzie wydano opinię pozytywną, jednak z zastrzeżeniem. W uzasadnieniu można przeczytać:

„W roku 2019 i w roku 2022 wskaźnik planowanej, łącznej kwoty zobowiązań wprawdzie nie zostanie przekroczony, ale będzie zbliżony do dopuszczalnego wskaźnika spłaty zobowiązań. Skład Orzekający wskazuje na konieczność monitorowania realizacji budżetu oraz sytuacji finansowej gminy, gdyż wykonanie zakładanych w budżecie wielkości nawet minimalnie poniżej planu może spowodować przekroczenie progów wynikających z ustawy o finansach publicznych”.

Skarbnik gminy Adrian Nowak potwierdza wpłynięcie takiej opinii. Według niego, na taki stan miała z pewnością duża liczba realizowanych inwestycji, ale także krótkoterminowe kredyty zaciągane w ostatnich latach. Skarbnik uspokaja jednak, że gminie nie grozi żadna zapaść finansowa.

Na wskaźnik spłaty zobowiązań składa się wiele elementów, jest on wyliczany ze skomplikowanego wzoru. Nie wdając się w szczegóły, za kilka miesięcy powyższy wskaźnik będzie już o wiele lepszy” – zapewnia A. Nowak.

41 KOMENTARZE

 1. Brać dworzec, brać alumnat, brać co sie da, zmodernizować zmodernizowany pusty plac targowy za kolejne miliony, dodatkowo w ramach raju, obciąć wszystkie podatki, wszystkim. Po nas choćby potop!

 2. Czyżby kwik miał rację a po nas choćby potop?
  Mnie nie chce już się komentować tej ekipy. Burmistrzowie
  jeszcze pół roku i do widzenia wraz z tą swoją ekipą. Dość, dość, dość.

 3. Tak to jest jak się za darmo sprzedaje niemcom komunalkę. Brak rozwoju miasta. Miał być browar, a inwestorów nie widać. Dużo biurokracji urzędników i zysków dla gminy brak. Ale kto będzie oszczędzał, jak to nie jego. Kasa podatników czy jest dobrze wydawana to się nie liczy. Gmina spore koszty ponosi na szkołach. W Trzemesznie powinna zostać jedna dobra szkoła podstawowa wtedy można liczyć oszczędności. Krok trudy. Najważniejsze, również aby niemcy się rozliczali z zysków, opłat dla gminy. Wiadomo oni przedstawią, że zysków nie ma, a podatki zaniżą do minimum.

 4. Trzemesznianie przecież nic się nie stało .
  Mamy już parkingi , markety , świeże bułeczki rano , mięsa i wędlin co dusza zapragnie , imprez co niemiara , 500 + , po pięć samochodów na łepka , i mnóstwo wolności do tego .
  Wszędzie radość , szczęście , przepych , że aż głowa boli !
  A jak ktoś w to nie wierzy , niech się od……. !

 5. Dobre niech jeszcze kupia kilka budow do remontu to beda mieli budzet ze hej nikt w tej gminie nie kontroluje wydatkow jednym slowem robta co chceta a oni jeszcze sie pchaja na alumnat czy dworzec po co proboszcz sklada propozycje gminy kupna tej ruiny skoro gmina ma pusto w kasie na olx predzej ktos kupi swoich budynkow nie moga wyremontowac bo groszem nie smierdza a co dopiro dalej niech skarbnik prawde powie jak Gmina jest zadluzona a nie ze za pare miesiecy bedzie lepiej co to za tlumaczenie a radni co na to.

 6. Najgorsze jest to że poziom pozyskiwanych środków unijnych jest bardzo niski,zadłużenie gdyby wynikało z tego że trzeba brać kredyty na inwestycje aby je sfinansować tak jak to jest w większości projektów unijnych, czyli najpierw zapłacić a póżniej uzyskać refundację to byłoby to uzasadnione a tak na chodniczki itp.bierzemy bezkrytycznie kredyty.Co to za gospodarka finansowa?Tak działa burmistrz a na to zezwala obecna rada miejska.Sprawa Remondisu,kto jest dla kogo ?

  • Ale na 1listopada chodniczek nowy na alei do cmentarza był?! Był!
   Jak ten burmistrz działa, jak on działa!
   Właśnie wychodzi na papierach.

 7. W TRZEMESZENSKIEJ PRZYCHODNI BRAK LEKARZY – PANI MOWI ZE OBOJE CHORZY – NAJLEPIEJ N CHOROBE DZIALA POWIETRE W ALPACH NA NARTACH !

  PRZYJMUJE DO 14 TYLKO PAN EDWARD ALE TYLKO Z GORACZKĄ

  LUDZIE TO SA JAJA – ZEBYM JA MUSIAL ISC PRYWATNIE DO LEKARZA BO ZADNEGO NIE MA – SMIECH NA SALI

 8. wydy..li was wlodarze bez mydła
  jak piniadza gmina to podniesc podatki tym cwaniakom co glosowali na Dyrdyzia i jego zastepce

  cieplutko maja a ludziska to szaprac na produkcje i dobrze tam glosowac nic wiecej od was nie chce nikt aa i cicho siezdiec i nie skomlec !

 9. Jeśli chodzi o oświatę to się zgadza -To Skandal pod samym nosem Gminy.Jak to wszystko działa i jest załatwiane, to można zobaczyć naprzykład w Przedszkolu nr 1 na pl. Wojciech, tam remonty przeprowadza się rodzinnie, praca też załatwiana jest rodzinnie. Może tym Wrto by się zainteresować Panowie Radni, chyba że ta placówka jest już sprywatyzowana jak Remondis z Urzędem.

  • Czy to w tym przedszkolu pracują dwie siostry, krewne Pana Burmistrza? Jak dostały się do pracy? Wygrały konkurs:)Familiada

   • Przedszkole nr 1 familiada czy nie- dzieci i rodziców to nie dotyczy!
    Jeśli ciotki, siostry , córki, krewne burmistrza, wuje, szwagry, Marzanny i robotnicy od remontów tak pracują, że na samym wejściu czuć serdeczność, „familiada” wita dzieci uśmiechem, dobrym słowem i przytulaniem kiedy trzeba, to tylko niech ta familiada rośnie w siłę na uciechę naszych dzieci.
    PRZEDSZKOLNA RODZINO!
    Róbcie jak robicie.

    • Oto wspaniały wytwór wielu lat wytężonej pracy Układu – róbta, co chceta, byle by mi było dobrze. Jak? A kogo to obchodzi. Macie wolną rękę, tylko chleba i igrzysk!

 10. Jakoś tak się składa,że jak coś sprzedajemy to za grosze (działeczki na Wojciecha). Jak kupujemy to za sporą kasę(woda,śmieci). Jak wydajemy to po wariacku (targowisko).I jeszcze ta dumą z bezsęsownego wykorzystania dofinansowania!!!Ale zapomnieć o rocznicy śmierci Jana Kilińskiego to dno i wodorosty!Może być gorzej? Może!? Panie wice,jakieś przemowionko w kościele przed wyborami…?

  • To znaczy ze jak nie masz znajomości to pracy nie dostaniesz, nawet jak masz wymagane wykształcenie. Młodzi ludzie mogą pomyśleć, ze nie warto się uczyć. Wystarczy mieć wujka , bądź mame na stanowisku.

 11. Do Rodzic mówimy o cyt. „….Niebezpiecznym zadłużenie gminy”? Czyli można bezprawnie wszystko za publiczne pieniądze,powiem że to mi wygląda podobnie jak w niedawno zlikwidowanej świetlicy socjoterapeutycznej. Czy to folwrk prywatny za pieniądze publiczne !!!!!!!!!

  • Apelowałem jakiś czas temu o mapę, z której mogliby korzystać zarówno mieszkańcy jak i policja i głównie mam tu na myśli policję.

   Szanowny Panie Komendancie,

   Czy zatem teraz gdy mapa z miernikami powietrza pokazuje jednoznacznie jak to wygląda na ulicy Dąbrowskiego/Maja/Kopernika i ogólnie większości „starego miasta” to czy Pańscy funkcjonariusze przyjrzą się podczas patroli co wylatuje z kominów? Kiedy posypią się kary?

   To jest tragedia, że nadal tak dużo ludzi, dorosłych rzekomo ludzi pali odpadami/śmieciami i truje nas wszystkich. Bezmyślność i tępota triumfują.

   A drzewa w tej chwili w niczym nie pomogą, z resztą w tych rejonach miasta to i tak o sadzeniu można zapomnieć.

   Co do kiełbasy wyborczej, to radzę kandydatom właśnie zrobić coś z problemem zanieczyszczonego powietrza, to może zyskają kilka głosów.

   • Panie Obserwatorze, cierpliwie doczekałem tych pomiarów, ale ze zgrozą przyjąłem wynik …

    Wierzę, że one są wynikiem palenia w piecach wszelkiego rodzaju dziadostwem, i oby tak właśnie było, bo to faktycznie można dość szybko ograniczyć, gorzej jeśli trują nas inne podmioty … Na szczęście przy odrobinie chęci wszystko można zweryfikować …

    Co do drzew – myślę, że zawsze warto sadzić dodatkowe „pęcherzyki płucne”, nawet nie dla nas, a dla przyszłych pokoleń …

    • W tym jest właśnie sęk, że najgorsze wyniki są w rejonie Dąbrowskiego/Maja/Kopernika i bocznych uliczek, a głównym szkodnikiem są ludzie tam mieszkający.

     Problemem jest brak kar, ale co ważne brak zgłoszeń bo ludzie mentalnie są nadal w prlu (jeśli na kogoś doniosłeś to jesteś menda, gnój itp). Rozumiem, że dobro nasze i naszych dzieciaków jest nieważne. Ważne by nie dzwonić gdy sąsiad wrzuca styropian po remoncie do pieca.

     Druga sprawa-policja w moim przekonaniu nie potrzebuje ŻADNEGO zgłoszenia jeśli widzi gęsty, mlecznobiały dym. Po prostu mogą wejść zrewidować kotłownie, bo istnieje podejrzenie. Czy ktoś może mnie poprawić jeśli tak nie jest?

     Co do drzew-jestem absolutnym zwolennikiem sadzenia i to szczególnie w centrach miasta, ale niestety nasze ulice w centrum nie są do tego przystosowane, zwłaszcza te najbardziej zadymione.

     • Gmina wyrąbała piękne, dorodne drzewa w centrum miasta, na skwerze przy DK, który potem wybetonowała i postawiła tam donice z karłowatymi drzewkami. Przykład kolejny bezmyślności tej władzy. Po co? By DK mógł raz, dwa razy do roku coś pod swoim nosem „w plenerze” zorganizować? Czy aby złożyć raz do roku kwiaty pod popiersiem Cegielskiego? Czerwony Plac, faktycznie, patrząc na mapę zagrożeń….

    • Szkoda, że tych czujników nie ma w pobliżu zakładów produkcyjnych. Ciekawe jakie tam są wyniki…

     Ulica Dąbrowskiego to szok. Tam dzieci w przedszkolu i szkole pędzają większość dnia.

     Trzemeszno, takie małe miasto a tak zanieczyszczane. Wstyd.

  • Jak na razie wycinamy. Kolejne drzewa padły np.przy drodze na Pasiekę. Zdrowe, dorodne. Nikomu nie wadzące. Czy ktokolwiek nad tym ma jakąkolwiek kontrolę? Bo, że bezmyślnie od lat tnie się – dosłownie – gałąź, na której wszyscy siedzimy, to widać gołym okiem. I gdzie drewno? Gdzie pieniądze?

 12. DO RODZIC i Janka to co niedługo za dobry uśmiech, serdeczność do dzieci będziemy nauczycielom dziękować, kłaniać się w pas i dodatkowo płacić. Myślałam, że to należy do ich pracy a pozatym to są normalne odruchu ludzkie.Pomyślcie zanim, coś głupiego napiszecie.

  • Ale nie kaźdy lubi się uśmiechać!!!!w tych czasach to zaraz molestowanie.A przedszkole jest super.Że rodziną zatrudniona? Jak ma wykształcenie to pracuje.

   • Podpowiedzcie proszę na kogo głosować w jesiennych wyborach,żeby było lepiej w Trzemesznie?Zacznijmy merytoryczną dyskusję na ten temat?Czy są już potencjalni kandydaci?Kto będzie dobrym burmistrzem ?

 13. A co mają jeszcze robić? Może stać na głowach i tupać rzęsami?
  Cieszę się ,że zauważyłaś ,że to co robią dobrego ,należy do ich pracy i za to mają płacę.
  Tu się z Tobą zgadzam i dopisuję nasz rodzicielski ogromny szacunek dla wszystkich pracowników przedszkola, łącznie z miłym panem(woźny?)
  Ważne , by swoje obowiązki wykonywać rzetelnie. A to „famiada” przedszkolna robi wzorowo.
  I tyle na ten temat.

 14. Proszę państwa brak zainteresowania długiem gminy nie jest to dobre dla nas gdyż za chwilę będzie brak na szkoły przedszkola ulice itd moim zdaniem mieszkaniec powinni mieć zainteresowania co robi władza na co wydaje pieniądze np dano 100000 tyś na naprawę nowego bloku gdyż zapomniano że należy odprowadzić wody opadowe brak odpowiedialnosci
  Ci PAŃSTWO jak coś robią Kościuszki jaja blok jaja remiza kruchowo jaja wszędzie są błędy w wykonaniu robot budowanych a radni gminy nie czynią nic aby temu zapobiec tylko rączka do góry a dziury w ulicach jak na polny drodze i dlatego proszę o obiektywną odpowiedź sobie czy mam rację.

  • Większość ludzi nie ma pojęcia, co się w gminie dzieje. Nie interesuje się, nie ma czasu, nie ma skąd czerpać wiedzy. Tym bardziej docenić należy Pana zaangażowanie w ujawnianie, czy nagłaśnianie gminnych aferek. Ma Pan swój niepowtarzalny styl, który drażni wielu, ale dzięki za zaangażowanie.

 15. Do Marek W., popieram wypowiedź i dodam jeszcze, że każda polcówka czy to świetlica , czy szkoła, czy przedszkole i inne urzędy gminne powinny przeprowadzać zapytania ofertowe, tzn działać zgodnie z zamówieniami publicznymi. Przecież pieniądze, które wydają na remonty, czy inne działani to nie są ich pieniądze, to są pieniądze publiczne. Ta placówka która, pomija zamówienia publiczne, powinna być karana, ponieważ to jest działanie z omijaniem prawa. A u NAS na takie działanie i samowolkę jest przyzwolenie.

 16. Najlepiej gdyby nowy burmistrz był spoza układów !!!A kto będzie wybrany spośród kandydatów :Derezińskiego,Peno,Gotowały,Biskiewicza,Jankowskiego,Piechowiaka -tego nikt nie wie😉

 17. Proszę państwa o jakim długu gminy mówimy, skąd ten dług powstał przecież nic konkretnego nie zostało zrobione w naszej Gminie, bynajmniej w ciągu ostatnich 4 lat, to czyj ten dług jest pytam się ludzi widzących, rozumnych i logicznie myślących. Ponadto gdzie są pieniądze z odzyskiwania podatku Vat, przecież to są miliony. W naszej Gminie to oczywiście NIC nie znaczące pieniądze, bo nic z nich nie zostało zrobione, to gdzie one są. Nasza Gmina nie jest biedną Gminą, ponieważ tu są zakłady pracy dobrze prosperujące np. Paroc, Izotrans, Zakłady Ziemniaczane i parę innych. Te zakłady odprowadzają podatek do naszej Gminy i co Gdzie te pieniądze. I tak można by było mnożyć te przykłady a jest jeszcze wiele innych dochodów Gminnych np. dotacje Państwa na placówki oświatowe, o których radni zapewne nie wiedzą i nie mają zielonego pojęcia, co to jest. Gmina takie dotacje otrzymuje a potem w placówkach oświatowych robi się samowolki, nikt tego nie kontroluje, nie rozlicza tego jak dyrektor wykorzystał te pieniądze, co zostało zrobione i czy zrobiono to zgodnie z prawem o zamówieniach publicznych. To jest moi Państwo –niegospodarność brak kontroli a co za tym idzie przyzwalanie na takie dziadostwo i samowolę dyrektorów za publiczne pieniądze, gdzie remonty robią rodzinnie z ręki do ręki pieniążki- Co zamówień publicznych nie musi być. MUSZĄ BYĆ ZAMÓWIENIA Publiczne, powtarzam to nie są pieniądze dyrektora, TO SĄ PUBLICZNE PIENIĄDZE. Dlatego nic nie jest zrobione, bynajmniej nic konkretnego, a jeśli coś zrobią to rodzinnie i za DUŻĄ KASĘ, BO remonty zawyżone a osób do podziału dużo .Można PISAĆ I PISAĆ, ale przecież od czegoś mamy wybranych Radnych, którzy takie kwiatki powinni kontrolować nie po latach. Ale na bieżąco wchodzić do placówek i sprawdzać, kontrolować, żądać kto jest wykonawcą robót, dlaczego ta firma, czy przeprowadzono zapytanie ofertowe itp. Itd., to jest rola Radnych, którzy zatwierdzają budżet i mają prawo kontroli wydatków tego budżetu i placówki oświatowej podległej Gminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj