Strona główna Kultura Krzesimir Dębski i Anna Jurksztowicz wystąpili w Trzemesznie

Krzesimir Dębski i Anna Jurksztowicz wystąpili w Trzemesznie

1595
10

250. rocznica urodzin wielkiego polskiego uczonego Jędrzeja Śniadeckiego była okazją do niezwykłego wydarzenia kulturalnego w naszym mieście. Wczoraj w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych zagrała CoOperate Orchestra pod batutą Krzesimira Dębskiego i Adama Domurata.

Przy fortepianie zasiadła Joanna Marcinkowska.

Symbolicznym punktem koncertu było wykonanie „Ku Pamięci Jędrzeja Śniadeckiego” – utworu skomponowanego specjalnie na tę okazję przez K. Dębskiego. Piosenki z filmów, do których muzykę napisał K. Dębski zaśpiewała Anna Jurksztowicz.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się 28 stycznia w Poznaniu, a ich najważniejsze wydarzenia odbędą się na terenie Republiki Litewskiej. Z tamtejszym Uniwersytetem Wileńskim związał bowiem swoją pracę naukową J. Śniadecki.

Włączenie naszego miasta w uroczyste obchody ma oczywiście związek z pobieraniem nauki przez tego uczonego w naszej szkole.

Koncert został poprzedzony odczytem burmistrza Krzysztofa Derezińskiego na temat pobytu i nauki w naszym mieście ojca polskiej chemii. O samych obchodach opowiedział zebranym prezes Stowarzyszenia im. Jędrzeja Śniadeckiego, Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego – Paweł Olejniczak.

Była też okazja do obejrzenia filmu pt. „Jędrzej Śniadecki” w reżyserii Emilii Sadowskiej.

10 KOMENTARZE

  1. Taka piękna aula to kiedyś była! Zaprojektowana i ozdobiona pracami tutejszego artysty plastyka, śp. Bogumiła Olszewskiego. Jak ona teraz paskudnie wygląda…
    Podobnie mural-fresk, ewenement w skali nie tylko kraju (pokażcie mi drugą szkołę z oryginalnym freskiem na ścianie), który zniknął pod termoizolacją.
    Tak to jest, gdy nieodpowiedni ludzie do władzy się pchają, dyrektorami, kierownikami, burmistrzami, proboszczami wybierani zostają i rządzą wg własnego widzimisię.
    A co do wydarzenia opisywanego – wbrew pseudoargumentom słyszanym często ze środowiska DK, na wydarzenia tego typu, jak to, przychodzi sporo ludzi. I tym razem przyszło. Brawo mieszkańcy obecni! Zmarnowano mnóstwo pieniędzy przez lata na występy „gwiazd” typu Doda, zamiast inwestować je w wydarzenia kulturalne. Wstydź się Trzemeszno, wstydźcie się włodarze, wstydź się DK, wstydźcie też wszyscy, którzy zdewastowaliście liceum, a wcześniej zawodówkę i wiejskie szkółki. Gdyby Jędrzej Śniadecki wstał z grobu i przyszedł w ten wieczór, gdzie byś był Dyziu, na mównicy, czy pod stołem? Czy nie tam powinieneś siedzieć, gdybyś choć odrobinę wstydu miał?!

    • A po co? Według kształtujących kulturę w mieście i gminie ludzie chcą tylko czegoś takiego, jak prezentuje doda.

  2. Zdecydowanie NAJLEPSZE wydarzenie Dni Majowych w Trzemesznie! Zgadzam się z tymi,którzy uważają,że było za słabo nagłośnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj