Strona główna Polityka Kocin zapomniany nawet w Dzień Zwycięstwa

Kocin zapomniany nawet w Dzień Zwycięstwa

2296
36

Dziś Narodowy Dzień Zwycięstwa. W naszej gminie uroczystości rozpoczęło posiedzenie Gminnego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa w świetlicy wiejskiej w Niewolnie. Po zakończeniu obrad uczestnicy zwiedzili Izbę Pamięci im. Henryka Wrzeszczyńskiego, a następnie udali się do miejsc pamięci narodowej.

Kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem w Niewolnie oraz na cmentarzach w Kruchowie i Trzemesznie.Miejsca te były odpowiednio uprzątnięte i udekorowane flagami.

Niestety, nie o wszystkich tych historycznych miejscach pamiętano w równym stopniu. Kilka dni temu nasi czytelnicy poprosili nas, aby przyjrzeć się otoczeniu pomnika w Kociniu. Byliśmy tam wczoraj – w przeddzień Dnia Zwycięstwa, kilka dni po Narodowym Święcie 3 Maja i Dniu Flagi.

W pobliżu obelisku można było zauważyć rozbite szkło i inne śmieci, a na maszcie wisiała brudna i podarta flaga narodowa.

Czytelnicy zwrócili nam też uwagę na inny aspekt. Otóż na obelisku umieszczona jest tabliczka upamiętniająca posadzenie dziewięciu drzew (przy życiu pozostały trzy) w dniu Święta Niepodległości w 2012 roku. Pytają, czy nie jest to zachwianie proporcji, jeśli informacja o „zasługach” w posadzeniu drzew umieszczona jest powyżej listy straconych tam osób.

Uważają, iż takie informacje mogły by być umiejscawiane np. na bocznej ścianie obelisku czy w jego pobliżu. Tak jest między innymi na pomnikach Jana Kilińskiego czy Hipolita Cegielskiego, gdzie stosowna informacja widnieje z tyłu cokołu.

Okazuje się, że to nie jeden taki przypadek. Ostatnio na zbiorowej mogile ofiar II wojny światowej, z przodu pomnika, pojawiła się tabliczka informująca z czyjej inicjatywy (gmina Trzemeszno) i funduszy (MKiDN, wojewoda, gmina Trzemeszno) wykonano renowację. Jest też informacja o projektantach (Dawid Wawrzyniak, Dariusz Jankowski) oraz wykonawcy (D. Wawrzyniak).

Poprosiliśmy o komentarz w powyższych sprawach wiceburmistrza, przewodniczącego GKPWiM D. Jankowskiego. Jak uważa, tabliczki znajdują się w odpowiednim miejscu. O umieszczonej na zbiorowej mogile dodał, iż nie koliduje ona z całością, ponieważ wykonana jest z tego samego materiału co główna tablica.

Pytanie o porządek przy pomniku w Kociniu wiceburmistrz przemilczał.

36 KOMENTARZE

 1. Jankowski za życia wypisał swoje pseudo zasługi na nagrobnej tablicy! Co za przejaw pychy i..wiadomo czego! Opieka nad miejscami pamięci to OBOWIĄZEK tego pana,urzędnika za co bierze pensję.
  Uważam,że ten napis natychmiast powinien zniknąć.

  • Popieram. Jeśli sam Jankowski ich nie zdemontuje, to historia oceni zhańbionego urzędnika. Oto „elita” postpeerelowska.. Bezwstydni i nikczemni.

 2. Na Kociniu jak zwykle zaniedbane!Ale zwroccie uwagena figure,ktora znajduje sie na poczatku wioski Cytrynowo!Jak mozna tak nie dbac!!!Misiac Maryjny wszedzie przyozdobione figury a tu nawt zielsko nie wyrwane.Wstyyd Cytrynowo!

 3. Co tu powiedzieć?Czas najwyższy zmieść z trzemeszeńskiej ziemi pana Jankowskiego.Poza opieką nad miejscami pamięci chyba nic więcej nie ma do pracy.Kocin daleko od szosy mało ludzi po co się fatygować.Wstyd mi za takiego wice burmistrza.Mam nadzieję na zmianę,wybory tuż.

 4. Tabliczki…. Ale cóż one są warte?.. O CZYJĄ PAMIĘĆ CHODZI?… (tabliczkową???????) CHYBA nie o tych co ufundowali, LECZ O TYCH, KTÓRZY ZGINĘLI W OBRONIE OJCZYZNY!!!!
  Panowie opamiętajcie się!!!!!!!!!!
  Zadam pytanie tym którzy ufundowali tabliczki – czy jak pójdę w miejsca kaźni POLAKÓW to mam też zrobić tabliczkę z napisem – byłem, znicz zapaliłem???!!!
  JAKI DAJECIE PRZYKŁAD MŁODEMU POKOLENIU – TABLICZKOWEGO „WESTCHNIENIA” O TYCH CO JE FUNDOWALI???!!! CZY O TYCH KTÓRZY ODESZLI, TYM KTÓRYM CHWAŁA NA WIEKI!!!!!!
  „Tabliczkowcy” – WASZ PATRIOTYZM = SAMOUWIELBIENIU POMIJAJĄC TYCH, KTÓRZY ODDALI ZA was SWOJE ŻYCIE!!!!!! Osobiście uważam was za skandalistów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Mam tylko jeszcze pytanie – czy ci ludzie „zapisani” na „tabliczkach” ufundowali te MIEJSCA KAŹNI PRAWDZIWYCH, CZASEM BEZIMIENNYCH BOHATERSKICH POLAKÓW?????????????!!!!!!!!!!!!!!!
  Wiem, że nie i to jest przykre, że teraz się tak promują!!!!!!!!!!!!

 6. Co Wy macie do mr. Jankowskiego?? on jedynie uwielbia być wzorowym i nieskazitelnym zastępcą, kocha parcie na szkło i nie mógłby przeżyć, gdyby nie podpisał się pod „własnym projektem”.. hue hue. I te jego „wielkie zasługi dla gminy”. żenada :).

 7. Niedawno byli u mnie znajomi z Niemiec (rodowici Niemcy), z oburzeniem przeczytali napis na obelisku na cmentarzu. Dlaczego tam jest napisane że Niemcy zabili? Jak już to powinno być napisane że naziści, faszyści itp. Znajomi mówili że przecież nie każdy Niemiec był nazistą a dla porównania zapytali dlaczego na innym pomniku jest napisane że „zabili komuniści a nie że zabili Polacy? Niestety przyznałem im rację. Panie Jankowski, zmień Pan ten napis.

 8. „Pytanie o porządek przy pomniku w Kociniu wiceburmistrz przemilczał”
  Nie przemilczał natomiast swoich zasług i umieścił się na pomniku. Pomieszane z poplątanym.

 9. Pomijam megalomanię, narcyzm, bufonadę, pychę, pozerstwo, pańskość, ale te tabliczki po prostu pasują do tych pomników jak kwiatek do kożucha. Nie wierzę, że Pan Jankowski sam decydował o tym, na pewno z kimś konsultował. Może by te osoby sie ujawniły?

 10. O co Wam chodzi?? W roku wyborczym nie ma czasu na Kocin, tam przecież nikt władzy nie zobaczy i nie wysłucha. Państwo radni, Was to też dotyczy.

 11. To jest skandal. Jaki trzeba mieć moralny kręgosłup żeby taka tabliczke przykręcić i jeszcze tak zaniedbać to miejsce.

 12. Dziękuję Redakcji za zajęcie się ”porządkiem” w Kociniu.nie chcę powtarzać słów,które padły w komentarzach nt.odpowiedzialności władz za miejsca pamięci i tabliczki.mnie zastanawia fakt patriotyzmu naszej społeczności.my również mamy moralny obowiązek dbać o pomniki ku czci ofiar.łatwiej pisać odezwy do Michnika,przypominać o mieście ”niespokojnych powstańców”,niż przejść się w takie miejsca i o nie zadbać…?gdzie jesteście Trzemeszeńscy Patrioci?

  • Drogie Pani „Prosto”,

   Ma Pan jak najbardziej słuszność, jednak wydaje mi się, że nie do końca jest Pan poinformowany za równo o kilku interpelacjach jednego z radnych, właśnie o zaniedbaniach w nie których miejscach pamięci, oraz dbałości o jakość flag na masztach lub ich braku – co również poruszaliśmy – jako niedopuszczalne. Co do Kocinia rok rocznie – udajemy się tam na wycieczkę pieszą – i w miarę swoich możliwości – porządkujemy to miejsce, nie zapomnieliśmy o tym miejscu kręcą klip promujący godzinę „W” …

   Proszę zrozumieć, że w mojej ocenie dialog z Wiceburmistrzem w kwestiach polityki historycznej, lub podejście do jej promocji, poznawania lub szacunku miejsc pamięci jest bez zasadny – ze względu na jego archaiczny sposób myślenia o tych kwestiach …

   Proszę jednak pamiętać, że są osoby, które są za to odpowiedzialne oraz pobierają za to pensję, przy jednoczesnym doklejaniu się do tych miejsc „pamięci” … Co porusza również artykuł.

   • Panie Macieju ! TO NASZ OBOWIĄZEK !!!
    Stwierdzenia , że ja tam byłem i sprzątnąłem nie są tłumaczeniem . Wylewa Pan swoje żale szukając winnych .
    Problem wydaje się być traktowany przez Pana okazjonalnie , gdy tymczasem trwa on od szeregu lat .
    Wszystkie Pana spostrzeżenia i uwagi dotyczą niestety danej chwili i są tak jak gdyby pisać je palcem po wodzie .
    Tu liczą się czyny a nie populistyczny monolog .
    Jak Pan myśli ile czasu było do uporządkowania problemu ?
    Jak łatwo Panu przychodzi spychanie na kogoś odpowiedzialności . ,,Brudna flaga ?,, ku….. od kiedy . Był Tam Pan i co ? Teraz problem ?
    Daj Pan sobie spokój z tym pisaniem i do efektywnego czynu do roboty !!!
    Żenada !

    • Gdzie ja wylewam swoje żale, na co niby mam się żalić ?

     Skoro pisze Pan o wspólnym obowiązku ? Więc liczę, że Pan społecznie dołączy jeśli zajdzie taka potrzeba, lub sam zajmie się tematem …

     Ja nie zamierzam się Panu spowiadać, a diagnozę problemu poruszaliśmy już kilka lat temu – to, że czegoś nie ma w lokalnych mediach – to znaczy, że tego nie ma lub się nie dzieje …

     Co do propozycji Pana Prosto – jestem jak najbardziej otwarty – i mam na nią pomysł – podaję maila w celu kontaktu:

     macwon@wp.pl

 13. Pan Jankowski powinien się wstydzić . I jak najszybciej naprawić swój błąd w promowaniu swojej osoby. To w grobach leżą prawdziwi bohaterowie. Na grobach wymienia się zmarłych.

 14. Panie Macieju W.,nie wiedziałem o interpelacjach w tej sprawie,dziękuję za informacje.jednak moim zdaniem,trudno byłoby wytłumaczyć np.niemieckiemu turyście,przepraszam za wyrażenie,ten obraz nędzy i rozpaczy w Kociniu,brakiem odzewu władz na sesjach.tak jak napisałem,wszyscy włącznie ze mną,mają moralny obowiązek,dbać o miejsca pamięci.ale od włodarzy,radnych i osób dużo mówiących o patriotyźmie,wymaga się więcej.jeśli artykuł nie poruszy sumień burmistrzów i radnych,proponuję,abyśmy umówili się i posprzątali to miejsce razem,w imię zwykłej przyzwoitości

 15. SZKODA SLOW DRODZY HISTORYCY I WLODARZE NASZEGO MIASTA TAK MIEJSCE ZAROSNIETE A GDZIE DRUZYNA HARCERSKA WSTYD LEPIEJ TO ZJECIE ZLIKWIDUJCIE BO PLAKAC SIE CHCE ALE TO TYLKO W TRZEMESZNIE.

 16. Mili Państwo. Cieszy fakt, że niektórzy z Was chcą włączyć się w uporządkowanie terenu koło pomnika. Niepotrzebne jest tez wzajemne obwinianie się. Pragnę podkreślić, że na utrzymanie takich miejsc sa pieniądze w gminie. Tak jak na sprzątanie ulic czy parku. To własnie z tych pieniędzy ufundowano miedzy innymi te nieszczęsne tabliczki. Myślę, że flaga byłaby zdecydowanie tańsza.

 17. Panie Jankowski! Tablice i pomniki stawiają potomni tym,którzy na nie zasłużyli.Pan doskonale wie,że na taką nie zasłużył więc umieścił się pan sam.Zarozumialstwo?Brak pokory? Chyba zwykły brak przyzwoitości.

 18. Cisną się najmocniejsze słowa na usta, by określić tych, co na grobach poległych Bohaterów lansują siebie. Ograniczę się do jednego – hańba!

 19. Pomnik powstał z pieniędzy podatników dlaczego jest urzednik wyszczególniony juz nie wspomne o innych ,który też żyje z pieniędzy podatników i jego obowiązkiem jest pracować dla mieszkańców gminy

  • Słuszna uwaga, co innego wyróżnić np: filantropa pamiątkową tabliczką, a co innego wyróżnić siebie za wykonywanie swoich obowiązków z pieniędzy podatników …

   Megalomania, jak ktoś słusznie zauważył książkowa …

 20. Burmistrz, i rada na czele z Panem Peno proszę o demontaż tabliczek ku czci żyjącej osoby.
  Skończyć ten wstydliwy temat!

  • Dokladnie! Powiem wiecej, przyjmijcie uchwałę ZOBOWIĄZUJĄCĄ Jankowskiego do usunięcia tabliczek. Niech się ze wstydu rumieni zdejmując, może popamięta i czegoś się nauczy. Jeśli nie podejmiecie działań, by zdemontować te haniebne i hańbiące Bohaterów tabliczki – wszyscy won! Zapamiętamy was przy kolejnych wyborach.

   • Popieram bardzo mocno sprawdzian przedwyborczy i apeluję o mądrość rady, radnych i burmistrza. To taki test na słuchanie głosu suwerena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj