Strona główna Polityka Kancelaria to jednak nie komisarz

Kancelaria to jednak nie komisarz

1072
24

4 listopada radny Sławomir Peno, w trakcie obrad Komisji Rewizyjnej, zgłosił swoją wątpliwość, czy radny Tadeusz Pawlak może wykonywać remonty budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe, w których gmina jest większościowym udziałowcem. O sprawie pisaliśmy już |TUTAJ|.

Komisja postanowiła zwrócić się do burmistrza, aby ten skierował odpowiednie zapytanie do Komisarza Wyborczego. Wówczas to sam zainteresowany T. Pawlak stwierdził, że cieszy się z tego wniosku, gdyż w końcu sprawa zostanie ostatecznie wyjaśniona.

Stosowne pismo komisji wpłynęło 5 listopada. Burmistrz Krzysztof Dereziński nie wysłał jednak zapytania do komisarza, jak sugerowali radni. Przekazał natomiast pismo do zaopiniowania kancelarii Leśni i Wspólnicy. Z opinii jaką sporządziła kancelaria wynika, że nie ma przeszkód prawnych, aby radny wykonywał remonty budynków wspólnoty.

Taki obrót sprawy nie zadowolił jednak wnioskodawcy. S. Peno ponowił to pytanie na obradach komisji 27 listopada. Komisja postanowiła jeszcze raz zwrócić się do burmistrza. W piśmie podkreślono, aby to pytanie skierować do Komisarza Wyborczego . Radny próbował dowiedzieć się co dalej dzieje się z jego wnioskiem. Okazało się, że burmistrz przebywa na zwolnieniu lekarskim, a jego zastępca Dariusz Jankowski zamierza z wysłaniem pisma czekać do jego powrotu.

W tej sytuacji S. Peno zwrócił się do Przewodniczącego Rady Miejskiej Ludwika Macioła, aby wysłał zapytanie do komisarza. Przewodniczący również odmówił. Stwierdził, że powinien to zrobić burmistrz, gdyż do niego kierowane jest pismo. Z kolei zastępca burmistrza oświadczył, że nie czuje się upoważniony do tego, ponieważ korespondencja adresowana jest imiennie do burmistrza K. Derezińskiego.

Poproszony o komentarz tej sytuacji S.Peno nie krył swojego oburzenia: „Jestem zbulwersowany postępowaniem burmistrza, zastępcy jak i przewodniczącego. Wygląda to na celowe blokowanie mojego wniosku. Nie mam zamiaru brać dalej udziału w tej przepychance, dlatego dzisiaj osobiście wysłałem zapytanie do komisarza” – skomentował radny.

24 KOMENTARZE

 1. Pan Leśny uczestniczy w przetargu na wyłonienie inwestora tj.remondis,deleguje do rady nadzorczej nowej spólki,przygotowuje dokumenty przekształceniowe a ostatnio nawet podpisuje się pod przetargiem na odbiór odpadów gdzie tylko jeden wykonawca tj,remondis ,tutaj poprostu śmierdzi,wszystko bezstronnie i w majestacie prawa,kiedy to się skończy ????????????? i vat ma tutaj powiązanie !!!!!!!!!

 2. Panie Peno, żeby znać odpowiedź na Pana pytanie nie potrzeba komisarza wyborczego czy prawnika. Wystarczy czytać ze zrozumieniem ustawę. Radny nie może prowadzić działalności na mieniu gminy czyli nie może wynajmować pomieszczeń, budynków, maszyn czy urządzeń będących własnością gminy. A skoro przetarg na remont był otwarty to każdy mógł w nim wystartować. W poprzedniej Kadencji Radnym był Pana kolega tzn. Pan Matelski. Dlaczego wtedy nie robił afery z tego że radni prowadzili działalność na mieniu gminy wynajmując do gminy pomieszczenia na przychodnię ( były radny Białek) czy budynek który tak chętnie sprzedaliście ( były radny Pan Chełmiński). No tak ale lekarza nikt się nie będzie czepiał a zwykłego chłopka ze wsi ( ja nie mam nic przeciwko ludziom mieszkającym na wsi) już można się czepiać i robić aferę. Ale Pan Pawlak nie robi nic wbrew przepisom prawa.

  • Trudno tu się nie zgodzić z Ickiem. Całe to zamieszanie wokół tej sprawy to zwykłe bicie piany. Tym bardziej, że komisarz wyborczy, jak sama nazwa wskazuje, ma kompetencje związane tylko wyborami i nie sprawdza kto może prowadzić działalność gospodarczą. Czyli wniosek będzie zwrócony. Ale przynajmniej jest trochę krzyku i zabawa trwa. Przyznam, że trochę więcej oczekiwałam od Ponad Podziałami.

 3. Jeśli jest tak jak piszą Icek i Mika to dlaczego od miesiąca pismo nie zostało wysłane do komisarza wyborczego? Jeśli nie jest kompetentny to zwróciłby je z powrotem i po sprawie. Komuś jednak na czymś zależy.

 4. Miesiąc czasu nie ma kto wysłać zapytania obaj panowie są kolegami ze stowarzyszenia Wielkopolanie jeden jest Burmistrzem drugi Radnym Gmina ma 70% udziałów we Wspólnocie Mieszkaniowej i co wszystko jest ok?

 5. SWIETA TUZ TUZ PANIE RADNY PENO TROCHE MNIEJ ZLOSLIWOSCI ZAJAC SIE WYSTROJEM TRZEMESZNA JAK TEN WYSTROJ WYGLADA WSTYT TRZEMESZNO ZABITE DECHAMI JAK PAN REKE ZA SPRZEDAZA DZIALEK ZA GROSZE PODNOSILES I CO PO CO WY TAM SIEDZICIE ZAJAC SIE SPRAWAMI NAPRAWDE DLA DOBRA TRZEMESZNA I CALEJ GMINY A NIE TYLKO POKAZYWAC SWOJE NIE TEDY DROGA MY WYBORCY TAKICH RADNYCH NIE CHCEMY POZDRAWIAM

    • Z czym dziadostwa? Przecież wystrój jest zawsze robiony w późniejszym okresie… po 10 grudnia chyba z tego co pamiętam.
     Po drugie najpierw wypisujesz że mają się zabrać za sprawy dla dobra Trzemeszna, a później karzesz radnym zająć się takimi pierdołami jak wystrój świąteczny.

 6. Zapraszam do lektury http://www.doradcasamorzadu.pl/o-nas/61-wa%C5%BCne-tematy/1746-czy-radny-mo%C5%BCe-startowa%C4%87-w-przetargach-organizowanych-przez-gmin%C4%99.html
  W tekście są sformułowania „nie powinien” a nie „nie może” a to duża różnica. Moim zdaniem (nie jestem prawnikiem) nie ma prawnych przeszkód żeby Pan Pawlak startował w przetargach. A najlepiej gdyby urząd wydał oświadczenie w tej sprawie w którym przedstawione będą protokoły z przetargu oraz pozostałe oferty cenowe i kryteria przetargu. A co by było jeśli przykładowo firma Pana Pawlaka oferowałaby najniższą cenę i spełniała wszystkie warunki przetargu? Gdyby wygrała inna firma oferującą wyższą cenę wtedy można by oskarżyć burmistrza o niegospodarność i działanie na szkodę gminy. Tak źle i tak nie dobrze. Jednak nadal uważam że radny może startować do przetargów pod jednym warunkiem. Przetarg jest jawny i przejrzysty. I raz jeszcze pytam. Gdzie był Pan radny Matelski kiedy lekarze będący radnymi prowadzili swoje działalności w budynkach gminnych? Wtedy było cacy a teraz jest be?

 7. Icek zgadzam się z Tobą w 100 % !!! Panie Peno- nadgorliwość jest gorsza niż faszyzm. Także odpuść Pan i nie trać czasu na pierdoły, tylko weź się do roboty.

 8. Powiem tylko jedno TO JEDEN WIELKI ,,BURDEL,, ! Burmistrz chory , zastępca nie może , przewodniczący nie jest od tych spraw . Tak cały czas w kółko Macieju . Nie w tym rzecz ,,nn,, . Wszyscy znów zapominają o podstawowej sprawie . Zapominają jaką rolę odgrywa Rada Miasta a jaką Burmistrz .
  Cały czas prowadzona jest wolna amerykanka . Kpina , skandal , paranoja . Mimo bogatego słownictwa cisną się na usta wulgaryzmy do określenia tego stanu rzeczy .

 9. Ale ukuło nie których troli a wystarczyło tylko wysłać zapytanie i po sprawie.Trzeba zatrudnić listonosza.Spraw jest dużo Panie Peno drążyć,pytać i się nie przejmować, klakierów tu nie brakuje i obrońców uciśnionych[za setki tysięcy złotych] a na dojazdy dla dzieci nie ma, nie wspomnę o stypendiach.Szkoły leżą,Remondis porażka,Paroc 3,3 miliony do zwrotu,kancelaria kasuje 800 000 tys. za Vat. ODe mnie ma rację TO „JEDEN WIELKI BURDEL” a zabawa trwa jak na TITANICU.A kapitan ………chory.HE,HE,HE.
  Wy……..ć ich na zbity pysk.

 10. Panie Burmistrzu zyczymy zdrowia – powrotu do zdrowia Niech Pan wraca bo widzi Pan radni zajmuja sie pierdołami i trzepia piane z byle powodu bez Pana ta gmina legnie w gruzach

 11. Zdrowie nie ma tu nic do rzeczy . Jak ktoś jest chory niech stara się o rentę . Zdrowy natomiast niech zasuwa . To czy Burmistrz jest czy go nie ma , na jedno wychodzi . Tak czy inaczej to miasto i wieś już dawno legło . Myślę , że i tu dotrze PIS , zrobi porządek z układami , bezprawiem i nie będzie to dotyczyło jedynie Urzędu . Jeśli ktokolwiek myśli , że coś się udało to jest w dużym błędzie . Niestety ale czas rozliczeń zbliża się wielkimi krokami .
  PS
  Janek mów za siebie bo nie jesteś moim reprezentantem !
  Postać i prywatne spraw tej osoby o której piszesz są mi zupełnie obojętne .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj