Powstałe w 1946 roku Koło Gospodyń Wiejskich z Trzemżala obchodziło 70-lecie swojego istnienia. Z okazji jubileuszu dzieci z miejscowej szkoły przygotowały okolicznościowy program artystyczny, trafnie nawiązujący do zrzeszania się kobiet wiejskich.
Prezes KGW wyświetliła prezentację multimedialną, ukazującą historię koła. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członkiń stowarzyszenia oraz wszystkich osób z nim współpracujących.
Z okazji 70-lecia przedstawiamy rys historyczny:
„W Trzemżalu w 1946 roku powstało Kolo Gospodyń Wiejskich, którego założycielką była Pani Stanisława Podedworna – działaczka Stronictwa Ludowego. Sekretarzem była Pani Maria Jankowska, a skarbnikiem Rozalia Musiałowska.
Członkinie organizowały liczne wyjazdy kulturalne. Urządzały pogadanki z zakresu żywienia. Współpracowały z Kołkiem Rolniczym i z innymi Kołami organizując wyjazdy, aby poznawać dziedzictwo narodowe m.in. do Oświęcimia i innych miejsc pamięci. W latach pięćdziesiątych rozpoczęto budowę dróg, zelektryfikowano Trzemżal co oznaczało postęp cywilizacyjny na wsi.
Koło Gospodyń Wiejskich dostaje od Spółdzielni „Samopomoc Chlopska” sprzęt gospodarstwa domowego, w tym 2 pralki, odkurzacz, prodiż z możliwością wypożyczanie do domu. Organizowano kursy kulinarne, szkolenia np. z udzielania pomocy w nagłych przypadkach itp. Z początkiem lat sześćdziesiątych społeczeństwo przygotowywało się do rozpoczęcia budowy szkoły w Trzemżalu.
Znaczny wpływ miały Panie z KGW , to one wraz z Panem kierownikiem Krąkowskimi oraz przewodniczącym Rady Narodowej Panem Świderskim wyjeżdżali do Kuratorium Oświaty w celu uzyskania pozwolenia oraz środki finansowe na budowę nowej szkoły. W latach 60-tych Koło dalej się rozwijało organizując zakup piskląt, paszy. Kładło nacisk na szerzenie oświaty w rolnictwie, prelekcji, kursów z zakresu hodowli zwierząt. Organizowało konkursy na najładniejszy ogródek kwiatowy i warzywny.
W latach osiemdziesiątych, w raz ze zmianą ustroju, w wielu Kołach następuje stagnacja, co w konsekwencji KGW „rozpadają się”. KGW w Trzemżal przetrwało jednak najcięższe chwile, nie poddając się w wątpienie swoich słusznych celów. W 1991 roku na zebraniu walnym, przewodniczącą zostaje Pani Krystyna Mądra, która przejęła pałeczkę od Pani Zofii Sosnowskiej , pełniącą funkcję od 1967 roku (najdłużej, bo aż 24 lata).
W 2001 roku KGW zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenie KGW „Razem”. Umożliwia to działanie dla szerszego grona społeczności lokalnej i tym samym realizowanie wielu projektów.”
W jubileuszu, który odbył się 12 listopada, licznie uczestniczyli zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz samorządowych. Pojawiły się także członkinie okolicznych KGW, m.in. z Miat, Zielenia, Płaczkowa oraz Szydłowa. Nie zabrakło toastu i okolicznościowego tortu.
(KGW Trzemżal)
Fajne tam byly imprezy dawno temu szkoda ze nic tam sie nie dzieje. Glosna muzyka przeszkadzala proboszczowi. Tyle jest swietlic wiejskich w gminie nawet nowe ale stoja puste. Jeszcze calkiem nie tak dawno temu z kumplami jednej soboty bywalo sie na 3 wiejskich zajebistych imprezach.
Proboszcza juz nie ma. Robimy imprezę!!!
inkasent juz 8-mki ma na koszuli ;p
Ile dołożył Remadis za komunalke może kupi kgw
Dobrze że tego typu imprezy sa organizowane.
100 lat dla KGW!
Kiedy powstanie projekt budowy obelisku ku czci założycielki KGW w Trzemżalu ?