Trwają prace przy modernizacji dróg w rejonie Gołąbek, Ławek i Grabowa. Jak już informowaliśmy, drogi gminne i powiatowe, które połączą te miejscowości, przebiegają na granicy powiatów gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz gmin Trzemeszno i Rogowo. Stąd inicjatywa, aby zrealizować tę inwestycje wspólnymi siłami samorządów.
Jako piąty partner dołączyło Nadleśnictwo Gołąbki. W ramach całej inwestycji zostanie wybudowana droga o nawierzchni asfaltowej na brakującym, półtorakilometrowym odcinku od Gołąbek w kierunku Ławek. Zostanie położony także nowy dywanik asfaltowy na drodze z Gołąbek do Grabowa, na odcinku od wspomnianej drogi Gołąbki – Ławki, aż do miejsca, gdzie zaczyna się wykonana kilka lat temu droga asfaltowa do Grabowa.
W ramach przetargu wyłoniono wykonawcę – Przedsiębiorstwo Robót Drogowych „Inodrog” z Inowrocławia. Firma zaproponowała najniższą kwotę (504.369,75 zł) spośród sześciu przedsiębiorstw, które złożyły oferty. Zgodnie z umową prace powinny być ukończone do 16 grudnia.
Obecnie wykonywana jest podbudowa z kruszywa wapiennego, na której zostanie położona masa bitumiczna. Biorąc pod uwagę zaawansowanie robót oraz sprzyjające warunki atmosferyczne można przypuszczać, że prace zostaną zakończone przed wyznaczonym terminem.
To teraz latem na Gołąbkach nie będzie można znaleźć miejsca aby ręcznik rozłożyć.
Naareszcie.
Jak to nie będzie miejsca ,a na asfalcie to co nie można….
Ciekawe kiedy zrobią dojazd na punkt widokowy w Dusznie droga wygląda jak poligon wojskowy po ćwiczeniach.
A kiedy przyjdzie czas na przykrycie asfaltem kostki w centrum miasta. Przecież te dziury są makabryczne – strach jeździć po tych zabytkowych wertepach żeby przypadkiem coś się nie urwało.
Nigdy. Ta droga powinna zostać poprawiona przez partaczy, którzy ją rozbierali a nie przykrywana masą asfaltopodobną. Zadbana, zabytkowa droga powinna być wizytówka miasta a nie postrachem zawieszenia. Kiedyś po niej ciężarówki jeździły i nic się nie działo. Później zaczeli rozkładać i układać bo remont, bo kanaliza, bo… zabrakło tylko wiedzy i umiejętności do podjęcia takich prac. Jak zwykle najważniejsza jest cena!
Kiedyś to mniejszy ruch był i inny tonaż pojazdów.
Nikt tego nie poprawi, więc trzeba dać asfalt albo pourywamy zawieszenie w naszych zabytkowych pojazdach.
No kto mi kurde zabroni gonic po lesie pastowane swinie.