Wczoraj Rada Miejska na nadzwyczajnej sesji przyjęła uchwałę w sprawie zasad i warunków dofinansowania przez gminę wymiany źródeł ciepła na ekologiczne. Przypomnijmy – w budżecie na rok bieżący zaplanowano na ten cel 24000 zł. Dotacja ma pokryć zakup nowego kotła (nie może być jednak większa niż 2000 zł).
O szczegółach pisaliśmy już |TUTAJ|.
Radni byli w większości krytyczni co do wysokości przeznaczonych środków. Jak tłumaczył zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, zdaje sobie sprawę, że kwota wystarczy zaledwie na 12 dotacji. Zwracał jednak uwagę radnym, iż od czegoś trzeba zacząć, a program należy traktować jako pilotażowy. Na ten moment budżet gminy pozwala tylko na tę wysokość, ale nie ma przeszkód prawnych, aby w przyszłości – jeśli zajdą odpowiednie warunki – zwiększyć te środki.
Przewodniczący Sławomir Peno pytał, czy samorząd próbował uzyskać w tej materii wsparcie zewnętrzne. Wiceburmistrz poinformował, że obecnie nie ma takich programów. Słysząc przykład Mogilna zauważył, iż faktycznie gmina ta skorzystała ze środków, ale tylko dlatego, że zaplanowano je w budżecie województwa kujawsko – pomorskiego.
W województwie wielkopolskim takich programów nie ogłaszano. Jak akcentował radny Kacper Lipiński, wydatki związane z wymianą samego kotła to niewielka część całej inwestycji. Dochodzi do tego wymiana instalacji, ocieplenie budynku i inne.
Pytał do kogo adresowane jest to dofinansowanie, czy będzie brane pod uwagę kryterium dochodu czy inne, bo tak naprawdę – według radnego – nie wiemy jaka jest grupa docelowa. Stwierdził, że burmistrz chce uznać za swój sukces sam fakt wydania pieniędzy, a nie rzeczywisty efekt.
K. Dereziński odpierał ten zarzut twierdząc, iż nie ma zamiaru chwalić się tą kwotą, a co do celu wydatkowania środków odpowiedział, że nie jest nim pomoc ubogim tylko ograniczanie wprowadzania do atmosfery szkodliwych spalin.
O przyjęcie uchwały apelował radny Tadeusz Pawlak zauważając, że uchwałę zawsze można udoskonalić, a odrzucenie jej spowoduje definitywne zamknięcie tematu. Podobnie wypowiadał się Grzegorz Koperski. Zauważył, iż zawsze w takich przypadkach ktoś może czuć się pokrzywdzony, ale uchwalę należy podjąć i ewentualnie ją modyfikować.
Maciej Dalewski dopytywał, czy o przyznaniu dotacji będzie decydowała kolejność zgłoszeń, czy to burmistrz będzie o tym decydował. „Bo może być tak, że w pierwszym dniu terminu składania dokumentów, już o 5. rano będą czekać przed urzędem zainteresowani” – przewidywał radny.
Powinna się liczyć kolejność – odpowiedział K. Dereziński.
Pokrzywdzona proponowanymi rozwiązaniami poczuła się radna Maria Sobieszak. Stwierdziła, że czuje się jak w „Folwarku Zwierzęcym” cytując zdanie z tej książki – „wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze”.
Jak poinformowała, w swoim domu ma dwudziestoletni kocioł gazowy, który wymaga już wymiany. Nie będzie mogła skorzystać z dotacji, ponieważ przyjęte zasady nie przewidują wymiany funkcjonujących gazowych źródeł ciepła na takie same, tylko nowe. „Będę się czuła pokrzywdzona, dlaczego ja nie mogę skorzystać z tego programu jeśli większość może” – użalała się radna.
W proponowanym projekcie uchwały dokonano jednej zmiany – okres na składanie wniosków ustalono na 17 – 21 września (pierwotnie 10 – 14.09). W głosowaniu przeciw uchwale opowiedział się Kacper Lipiński, a Maria Sobieszak wstrzymała się od głosu.
nie ukrywam, że na tego typu dofinansowanie miałam nadzieję od kilku lat, i byłabym pierwsza w kolejce z wnioskiem, ale… Czy 2k zł naprawdę wystarczy na to, żeby choć w niewielkim stopniu pokryć koszty „przesiadki” z ekogroszku na gaz? no i w tempie 12 domów rocznie to wcześniej wszyscy skonamy w smrodach tego, co się nad miastem unosi. W tak zanieczyszczonym mieście naprawdę potrzeba zdecydowanie bardziej konkretnych działań. Do boju, dzielni kandydaci na fotel włodarza.
Znajomość klasyki literatury światowej godna podziwu. Gorzej z logicznym rozumowaniem. Przecież wyraźnie napisano, że dofinansowanie ma dotyczyć zmiany rodzaju źródła ciepła,generalnie węglowego( w tym miał itp). Taka jest idea tej uchwały. Ja również mam leciwy kocioł gazowy i kiedyś będzie trzeba go wymienić. Przez myśl mi nie przeszło aby w tej sprawie sięgać po pieniądze gminy.
Dobraczej decyzja. Pole do popisu na przyszłość. Wybory niedługo. Lepsze 12 niż nic.
Nie będę zmieniała drewna i węgla na eko gówna albo gaz. Pale jak palili przodkowie !! i jakoś to nie szkodziło środowisku i tak ludzie się ogrzewali od wynalezienia ognia !!. Wyeliminujcie elektrownie na węgiel i fabryki produkujące chemikalia i proponuje także zamienić auta na rowery~~!! To zapewne środowisko się poprawi !! Dodam też ze piece i opał, a także opłaty za eko i gaz są znacznie ponad kieszeń przeciętnego polaka. Lepiej podwyższycie pensje do standardów unijnych. I nie płaćcie ze nie ma ludzi do roboty bo ludzie są do pracy, ale nie będą robili za grosze. A cwane polskie Janusze rządowe wolą oszczędzać na mróweczkach polakach i ukraimigrantów wolą sprowadzać zamiast polakowi godziwie zapłacić !!. Jesteśmy w bezsensownej UNI a nic z niej nie mamy, tylko więcej dajemy nic zyskujemy no niestety takie są statystki.
No i śmieci można spalić przy okazji, kubła nie zapełniać, oszczędzić, co nie? Lato, wieczór, spacer miastem i smród palonych szkodliwych substancji. Skąd, się pytam! „Po nas choćby potop!” Są tacy. Wśród nas.
Postawa Pani radnej w tej sprawie dyskwalifikuje ją jako mojego przedstawiciela w radzie miejskiej.
a moze odwrotnie zamiast plebanowi trzebabylo dac ludziom w koncu to ich podatki ? a pleban by dostal 24 tysia
Teraz juz wiecie ludzie jak wybierac wladze.
Jak zwykle dostana Ci co maja pociotkow w urzedzie – czyli sprwiedliwie
To nie było dla plebana tylko na nasz Kościół
A skąd wiesz?
pani Marija to juz widze w kolejce stala ale na gazowe wymiana z gazowego nie przejdzie buuhahah nie no pokulalem sie ze smiechu
Pani radna ms to porażka głosowałam na nią i więcej tego nie zrobię! Brak własnego zdania zachowawczość i to uslugiwanie na każdym kroku człowiekowi bez włosa. Sporo głosowań nie racjonalnych albo brak zdania w postaci wstrzymywania się. Dla mnie jest to nie do przyjęcia. W poprzedniej robocie chyba było podobnie i dlatego jest jak jest. Miała być ekspertem a po kadencji wyszła na asystentkę. Raz po raz drobne działanie choć chyba tylko iluzoryczne. Ciepła emerytura to chyba najlepsze rozwiązanie dla tej osoby. Ten cyrk z folwarkiem to bym inaczej zdefiniowała ale to może następnym razem. Dwudziestoletni piec gazowy heh. Ja i kumpela mówimy pas.
Samo sedno wypowiedź z godz, 23.12 Popieramy.
Zasadne było pytanie K.Lipińskiego. Tak sobie myślę, po co nam monitoring zanieczyszczeń w gminie?Wydaliśmy na niego pieniądze, pochwaliliśmy się, daliśmy gawiedzi temat do różnych emocji i tyle. Przecież czarno na białym widać, gdzie jest najgorzej. Mamy instrument do mierzenia efektu w postaci monitoringu. Jednak przy przyjęciu zasady kto pierwszy ten lepszy może być tak, że ci 12 szczęśliwcy, pierwsi w kolejce, mogą mieszkać w całej gminie, w różnych jej punktach, palić po 2 – 3 tony na sezon, Jaki będzie efekt? Wyborczy pewnie tak, dobre i 12 głosów. Tylko po co kłamać, że celem jest obniżenie niskiej emisji. Nadal w centrum miasta będą kopcić Dom Kultury, Przedszkole i inni zadymiarze palący po kilkadziesiąt ton w sezonie. Ale kto by sie tym przejmował. Co do wystąpienia pani radnej posłużę się innym klasykiem. Spuśćmy na to zasłonę milczenia.
Dokładnie tylko w mojej ocenie zarówno burmistrz z ekipa jak i super dociekliwy pan radny to nic nie wnoszące działanie. Burmistrz daje ile chce dla ściemy bądź nie radny dla gawiedzi pyta głośno z groźną miną a w mieście śmiga smog. Nie trzeba być mega dociekliwym żeby wiedzieć kto nas truje wystarczy przejść przez miasto 3x dziennie i wszystko jasne a przy okazji spojrzeć co kto przywozi do spalenia. pani radna panie radny mniej bicia piany a więcej roboty bo na te pozorne działanie smutno patrzeć.
Anonimie.
Złośliwy ton jest niepotrzebny, a działania jakie zostały podjęte przeze mnie w temacie czystości trzemeszeńskiego powietrza to:
Interpelacja RGNK.604.1.2017, odpowiedź z dnia 24 stycznia 2017
Interpelacja RGNK.604.4.2017, odpowiedź z dnia 24 stycznia 2017
Interpelacja RGNK.604.1.2017, odpowiedź z dnia 24 stycznia 2017
Interpelacja RGNK.604.1.2017, odpowiedź z dnia 9 lutego 2017
Interpelacja RGNK.620.2.2018, odpowiedź z dnia 28 marca 2018
Interpelacja RGNK.6224.2.2018, odpowiedź z dnia 25 czerwca 2018
Wniosek w sprawie zbadania substancji wydobywających się z kominów górujących nad Trzemesznem https://bip.trzemeszno.pl/content.php?cms_id=6732
Zamieszczam również odpowiedź WIOŚ w Poznaniu, który jak wynika z odpowiedzi nie jest zainteresowany badaniem emisji gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza przez firmę Paroc Polska Sp. z.o.o.
http://i68.tinypic.com/a0dxn9.jpg
Wniosek w sprawie zaprojektowania i wydruku ulotek informacyjnych – zrealizowano
Poniżej ulotki
http://i65.tinypic.com/2vb32p4.jpg
http://i67.tinypic.com/316waqb.jpg
Wniosek w sprawie zakupu czujników powietrza Airly – zrealizowano
+ inne interpelacje, których w tej chwili nie mogę odszukać, wszystko do wglądu na bip.trzemeszno.pl lub w biurze rady.
P.S
Nie miałem groźnej miny podczas zadawania pytań 🙂
Szanowny Panie Radny,
doceniając Pańskie starania o poprawę jakości powietrza, chciałbym jednak sprostować Pańskie twierdzenie jakoby WIOŚ- cytuję ” (…) nie jest zainteresowany badaniem emisji gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza przez firmę Paroc Polska Sp. z.o.o.”
Użycie zwrotu „nie jest zainteresowany” błędnie sugeruje, że WIOŚ dysponuje uprawnieniami do takiej kontroli, ale z jakiś przyczyn jej nie wykonuje.
Otóż sytuacja jest-ze względu na regulacje prawne-zupełnie inna.
Paroc dysponuje wydanymi przez Starostę Gnieźnieńskiego pozwoleniami nr:
1) OS.6222.02.2016 z dnia 28/06/2016 (pozwolenie zintegrowane) i
2) OS.6224.01.2017 z dnia 21/03/2017 ( pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza)
Wskazują one dopuszczalny roczny limit emisji szkodliwych substancji. Ponadto Paroc został zobowiązany do zawarcia umowy z zewnętrzną firmą, która monitoruje przestrzeganie określonych w pozwoleniach norm emisji.
A ponieważ kontrole i raporty z okresowych badań wykonywanych przez tego audytora nie wykazują przekroczeń w/w norm, WIOŚ NIE MA podstaw prawnych do przeprowadzenia dodatkowej kontroli.
Ponadto proszę mieć świadomość ,że nawet wynajęcie zewnętrznej , niezależnej firmy (są takie), która mogłaby zbadać zanieczyszczenia powietrza na terenie miasta niczego nie da, gdyż , aby móc udowodnić, że ich emitentem jest Paroc pomiary muszą być wykonane na emitorze (kominie), a Paroc nie ma obowiązku wpuszczenia na swój teren takiej, zewnętrznej firmy. Nawet, gdyby niezapowiedzianą kontrolę wykonał sam WIOŚ(którą Paroc musi wpuścić) to procedura wejścia na teren zakładu, konieczność przedstawienia upoważnień, identyfikacja kontrolerów itd, trwa co najmniej kilkadziesiąt minut-co w zupełności wystarcza do wykonania telefonu z poleceniem ” Zdzisiu przełóż wajchę” i nim kontrolerzy dotrą do komina wszystko jest już ok.
Co zatem można zrobić?
Jedyną drogą jest wywarcie presji -zarówno ze strony władz miasta, jak i samych mieszkańców-na Starostę, by te limity ZNACZĄCO ZMNIEJSZYŁ (co można zrobić, ale oczywiście wymaga to dużych nakładów finansowych ze strony truciciela i przed czym Paroc będzie się bronił rękami i nogami)
Dla uzmysłowienia mieszkańcom Trzemeszna czym oddychają i komu to zawdzięczają podaję dane zawarte w w/w pozwoleniach:
1)OS.6224.01.2017 z dnia 21/03/2017
a) pył zawieszony PM 10- 24,37 ton/rok
b) pył zawieszony PM 2,5- 24.37 ton/rok
c) dwutlenek siarki- 6,79 ton/rok
d) dwutlenek azotu-11,81 ton/rok
e) amoniak-61,2 ton/rok
f) FENOL( duża litera dla tych , którzy uparcie twierdzą,że Paroc
nie emituje fenolu)- 8,6 tony/rok
g) formaldehyd- 10,15 ton/rok
h) trójetyloamina- 9,2 ton/rok
h) węglowodory alifatyczne-1,125 ton/rok
2) OS.6222.02.2016
a) pył całkowity 454 tony/rok
b) dwutlenek siarki-712 ton/rok
c) dwutlenek azotu-395 ton/rok
d) tlenek węgla- 59,3 ton/rok
e) FENOL-67 ton/rok
f) formaldehyd- 45 ton/rok
g) amoniak 535 ton/rok
h) chlorowodór- 18 ton/rok
i) siarkowodór 1,19 ton/rok
j) fluorowodór- 3 tony/rok
k) trójetyloamina -26,25 ton/rok
l) LZO (lotne związki organiczne)- 473 tony/rok
ł) arsen, nikiel, selen, kobalt, kadm, wanad itd- 2,18 ton/rok
Reasumując jedynym organem odpowiedzialnym i jednocześnie władnym by zmniejszyć szkodliwe emisje Paroca jest Starosta Gnieźnieński.
I to do niego należy kierować wszelkie postulaty i żądania.
Szkoda,że osoby odpowiedzialne: zarówno urzędnicy pracujący w stosownym referacie, jak i Panowie Burmistrzowie (i Radni jak widać) tego nie wiedzą…
Teraz już Pan wie, więc oczekuję i liczę-podobnie jak tysiące mieszkańców Trzemeszna- na podjęcie SKUTECZNYCH działań , które ograniczą proceder uprawiany przez Paroc: systematyczne, wieloletnie, dyskretne ale skuteczne TRUCIE(żeby nie używać mocniejszych słów) Trzemesznian.
Pozdrawiam serdecznie
TDi
PS moje wsparcie i podpis pod petycją do Starosty już Pan ma
Jedyne wyjście zamknąć, wyburzyć, zaorać i wsadzić drzewka.
To działamy. Proszę o kontakt na: radny.lipinski@trzemeszno.pl
To się tylko tak panu panie lipiński wydaje my mamy inne zdanie obserwując od dawna poziom debat a co do podpunktow ciekawa propaganda przedwyborcza ale co z tego wynika dla nas mieszkańców? Odpowiem panu nic! Smród jak był tak jest wymyślił pan monitoring jakosci powierza to wice pana wyprzedził a my jak słuchaliśmy frazesow tak słuchamy ten smród może w mieście tańcuje od tych spalonych ulotek antysmogowych? Efekty proszę nie pozorne działania. Proszę podać jak pana praca wpłynęła na zmianę poziomu zanieczyszczenia inaczej rozmowa na interpelacje jest bezcelowe jak wymiana starego pieca pani sobieszak za gminną kasę. Obawy mam ogromne ze jedno i drugie nie wpłynie w żaden sposób na jakość powietrza w mieście.
Pani Radna Sobieszak – bardzo nieładnie dawać swój przykład. Mogła Pani wypowiedzieć się w sposób – :”Ludzie posiadający tak jak ja kocioł gazowy”, ale na miłość boską – nie, że ja nie będę mogła. Swoje prywatne sprawy Pani chce załatwiać w Radzie Gminy ?? Strasznie niefortunnie Pani sformułowała swoją wypowiedź – tym bardziej, wstrzymując się od głosu. Wydźwięk Pani wypowiedzi jest taki – ja nie mogę to nie jestem za 🙂 I niech mi Pani wierzy, że wymiana „kopciuchów” jest na pewno dużo ważniejsza niż wymiana wyeksploatowanych pieców gazowych. Gmina ma dać prezent ?? W programie chodzi (tak jak w całej Polsce) o wymianę pieców węglowych. I niech mi Pani wierzy, że ja mam ogrzewanie ekologiczne – ale co mi z tego, że mój piec gazowy wymienią, skoro 12 sąsiadów (24 tys :)) będzie mi kopcić za oknem ?? Co do programu i 24 tys jestem sceptyczny, choć widzę sens w wypowiedzi, iż może to być program pilotażowy.
Gdzie mój komentarz o trującym fenolu z PAROCa
Nie widziałem takiego komentarza, nie ma go też w spamie. Proponuję jeszcze raz umieścić.
Nowa kotłownia w Trzemżalu pół bańki, dlaczego nie na gaz?
Dzień dobry,
Jak mówią Amerykanie: czyny krzyczą donośniej niż najgłośniejsze nawet słowa. Ma rację Smog pisząc o spalających dziesiątki ton węgla i miału obiektach we władaniu gminy: szkoły,przedszkola, urząd MiG dom kultury, przychodnia itd. I chcąc przekonać mieszkańców do zmiany przestarzałych” kopciuchów” na ekologiczne kotły gazowe, należy zacząć od siebie-czytaj od WSZYSTKICH kotłów w budynkach należących lub użytkowanych przez gminę. Dopiero po ich wymianie -czytaj posprzątaniu własnego podwórka- można zaglądać na podwórka mieszkańców…
Poza tym „magiczne” myślenie ,że jakiekolwiek miasto w Polsce jest w stanie rozwiązać problem smogu za pomocą pieniędzy z budżetu tych miast przeznaczanych na sfinansowanie wymiany kotłów jest po prostu mrzonką !Ta droga oznacza (tylko w skali Trzemeszna)-miliony złotych! takich pieniędzy nie ma i nie będzie(co nie znaczy,że tych, które są nie można wydawać racjonalniej-w tym na zmianę systemów ogrzewania). Prawdziwa zmiana w tej dziedzinie może się odbyć tylko przy wydatnym udziale środków samych mieszkańców.
Pieniądze z kasy miejskiej powinny iść na stwarzanie warunków do tego by ludzie mogli korzystać z ekologicznych sposobów ogrzewania domów i mieszkań (cieplik, gaz)-czyli mówiąc najprościej na budowę infrastruktury oraz uświadamianie ludziom skutków i problemów zdrowotnych związanych ze spalaniem odpadów, plastików, złej jakości węgla, czy miału.
Tylko mając realną możliwość podłączenia się do sieci gazowej albo ciepłowniczej, możemy oczekiwać,że uświadomieni mieszkańcy to zrobią. Zrobią za WŁASNE pieniądze(być może wsparte programami ogólnopolskimi np w zakresie termomodernizacji)
Tylko jak tu namawiać Trzemesznian na podłączenie się do sieci gazowej skoro skoro jej, w znacznej części miasta, po porostu NIE MA.Nie ma- bo Włodarze miasta nie mają żadnego planu i pomysłu na rozwój infrastruktury miejskiej: sieci gazowej, kanalizacyjne, drogowej.
Jedyny program realizowany przez UMiG to program SKWEREK+(inna nazwa WYBORCZY), czyli usiądźcie sobie na ławeczce wśród zasilonej psim nawozem( nie ma się co dziwić,że właściciele czworonogów sceptycznie podchodzą do wymogu sprzątania po swoim pupilu, skoro widują Radnych, którzy w czasie gdy piesek robi swoje , intensywnie wypatrują na niebie spadającej gwiazdki i niezwłocznie po „załatwieniu” sprawy biegną by ją odnaleźć) trawki i pooddychajcie „świeżym” powietrzem z okolicznych kominów.
Na zdrowie.
TDi
Burmistrz jak i radni doskonale wiedzą, że emisji nie ograniczą. To typowy ochłap rzucony przed wyborami. Wszyscy powinni się wstydzić, zarówno burmistrz jak i radni.
Pani Sobieszak… Słów brak, ale z pani radna! Że też pani się nie wstydziła .
Jak mozna w budżecie kiludziesięcio milionowym zarezerwować kwotę 24 tys zł i to jeszcze w taki sposób określić zasady dofinansowania.To kpina bez przemyślanych rozwiazań.Pani Sobieszak i inni ,wystawiacie sobie sami właściwą postawę.Gdyby nawet przykład – oddział przedszkolny w dwójce , w roku ubiegłym pewnie wydano blisko 60 tys zł a obecnie już on nie funkcjonuje ,to kto ponosi za takie wydawanie pieniędzy odpowiedzialność ?
Nikt nie zmniejszy emisji spalin jak nie będzie kontroli
Wystarczy iść na ul Kościuszki czy szkolną lub jechać na osiedle koło jeziora.
Na Kościuszki pan ze sklepu na narożniku pali foliami w dzień w nocy truje naokoło smród okropny pan dalej to samo -sam olej na osiedlu smród …
Powinno się na tych ludzi skarżyć do gminy lub innej instytucji Policji by ich kontrolowali robić zdjęcia to co ludzie wyrabiają to patologia i brak szacunku dla innych.
Zawsze jak jak jadę do pracy i wsiadam do autobusu i czekam na Kościuszki to … autobusu nie widać – włodarze proszę się przyjrzeć temu, ludzie piszą od lat ze smród w mieście i nic z tym nie robicie pojawienie się tablicy smogowej na urzędzie to nie jest rozwiązanie sprawy -obudzcie się bo okres palenia w piecach już już i trucie ludzi….
Zrób zdjęcia, zanieś na policję, zgłoś. Nie czekaj na innych.
Felix ma rację powinno się piętnować tych ludzi czasami jak do nich nie trafia to ze palenie śmieciami czy innymi odpadami to nie jest dobre rozwiązanie to robienie zdjęć i upublicznianie ich tych kopcących kominów to dobre rozwiązanie.
Czasami tak trzeba i tyle
Zgadzam się,że termomodernizacja powinna zostać wsparta przez program ogólnopolski,bo gmin na to nie stać.Ale jak tu oczekiwać wsparcia od rządu,który drży przed górnikami i między innymi dlatego hamuje rozwój pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł.Wymiana pieców na gazowe to też nie po lini partii.
Gadasz jak tvn. Na całym świecie, tam gdzie występuje węgiel, wydobywa się go i korzysta. Rzecz w tym, by modernizować te gałęzie przemysłu jak górnictwo, energetyka, ale i uświadamiać Kiepskich, ze to, czym palą w swoich piecach MA znaczenie, nawet kolosalne i również dla nich samych. Problemem nie jest sam węgiel, tylko jego jakość i cala reszta, ktora ląduje w piecach Polaków. No i zakłady takie jak trujący od zawsze nasz ex Izopol. Ale tu trzeba mocnego samorządu i współdziałania, by zatruć parocowi życie tak skutecznie, by przestał sam truć.
Dzięki,że zauważyłeś,iż nie gadam jak TVP.Wtedy zacząłbym się martwić:).Rząd PiS już od jakiegoś czasu się martwi czym palą Polacy i dlatego kupuje węgiel od separatystów z Doniecka.
Rząd kupuje, czy prywatni handlarze i to od Złotych Czasów PO-PSL?
MSZ i MF pewnie nie są w strukurach rządu pisu. Na pytania dziennikarzy DGP o nielegalny import węgla z Donbasu odpowiedzią była cisza.ABW pytane o tę samą sprawę nabrało wody w usta. Tak wygląda walka rządu ze złodziejami i obrona polskiego górnictwa. Mała dopowiedź firma importująca węgiel jest zwolniona z cła.
Haha zagladam i sieje sie prawie kazdego dnia co to w tym trzemesznie sie dzieje u nas w wielkim miescie to nie do pomyslenia zeby ktos takie rzeczy gadal. Rada osiedla czy inni przedstawiciele rad Wciagneli by go Nosem od razu. Kogo wy sobie ludzie wybraliscie do rzadzenia ? Co to w ogole za Burmistrz jeden z drugim ?
Wystarczy ze ktos startujacy na burmistrza powie w hasle zmieniam zastepce i reszte ferajny ciagnacej za sznurki to raczej wygra wybory.
Powinien ptrzyjsc ktos z zewnatrz zeby nie byl powiazany z ta cała kliką.
Radnych tez w sprawie piecow to kacerek sie wypowiedzial na forum ale w innych tematach to w okopach siedzi.
Gdzie sa ci wasi radni co to mieli walczyc o WASZE tematy ???
A do tego ten inkasent w powiecie siedzi i ma nie powiem gdzie wyborcow hahhaah
No to sobie pani radna sobieszak wystawiła cenzurke co myśli i gdzie ma interes społeczny a jakże jeśli wymieniać za wspólne to ja także chce i do tego folwark zwierzęcy dramat ludzie co to za nasi przedstawiciele co mają tylko swój interes na uwadze bądźmy czujni przy urnach żadnych takich jak ponad podziałami raczej powinni się nazywać nasze interesy ponad wszystko.
wie ktos czy dzis maja otwarte ? jak zamkniete to tez wniosek zostawie:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=jklMzDlf1Qk
Najbardziej nieudana inwestycja w Trzemesznie to monitoring.Pod samą kamerą na siłowni, chleją i rozrabiających nocami. Oczywiście mega głośno. Po co wyrzucono tyle kasy? Tak samo z tym eco ogrzewaniem. Wszystkim wiadomo, że truciciele to te wielkie kominy.
Radna Sobieszak widać , chyba nie czyta materiałów przed sesją stoi jak byk że sprawa dotyczy kopciuchów a ona chce wymieniać gazowe i to nie stare. Tej pani podziekujemy. Wyborcy
Kolejna ściema pod hasłem ,,ekologia,,.
To kolejny skok na kasę podatnika . Nie będę wdawał się w dyskusję a zainteresowanych odsyłam do literatury fachowej oraz śledzenia posunięć Rządu RP w sprawie energii odnawialnej .
Nie ma czegoś takiego jak odnawialna energia. Zaś to, co masz na myśli, wcale takie cudowne ani tanie jeszcze nie jest. Ale popieram rozwijanie proekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Krok po kroku. I nie na dziko, jak prywatyzacje a la PO-PSL, czy uwłaszczenia warszawskie i nie tylko warszawskie.
Z całą świadomością muszę stwierdzić , że niektórzy mimo posiadania głów nie mają w niej CZEGOŚ TAKIEGO JAK MÓZG !
Energetyku (bo Ciebie to dotyczy) zanim coś napiszesz to dobrze zapoznaj się z tematem wykorzystywania wiatru , promieni słonecznych , deszczu , fal morskich , itd do pozyskiwania energii elektrycznej zwanej odnawialną .
Napisałem wyraźnie , że zainteresowanych odsyłam do literatury fachowej . Jeszcze raz powtórzę : zainteresowanych odsyłam do literatury fachowej . Może teraz zostanie to przez Ciebie zrozumiane .
Zamiast obrażać czytaj ze zrozumieniem i szanuj odmienne zdanie. Wpis energetyka nie jest obraźliwy w stosunku do ciebie, tylko polemiczny. Nie widząc różnicy masz ty mózg, czy już nie, neurologu?!
Wcześniej pisałem , że życzyłbym sobie merytorycznej rozmowy na tym portalu . Jeżeli kogoś nie stać na takową i zaczyna wciskać kit , to przepraszam bardzo i zapytuję : o co chodzi ?
Widzę ,,inny anonimie,, że i Ty nie rozumiesz co znaczy odsyłanie kogoś do literatury fachowej . Ponadto nie wiem czy ,,energetyk,, potrzebuje adwokata . Krótką wymianę poglądów prowadziłem z nim i do niego kierowałem uwagę . Nie dotyczyła ona Ciebie , więc nie wciskaj się między setę a zakąskę .
Namawiasz do merytorycznej dyskusji, a prezentujesz kiepsko maskowane pospolite chamstwo?
To jest obraz Trzemeszna samorzadu i władzy wykonawczej wstyd
Dać szkołom pieniądze na ten piece gazowe i niech przestaną truć z kominów. A jak będzie więcej kasy to stopniowo dopłacać indywidualnym i nawet radnej Sobieszak też dopłacić .