Strona główna Różne Gmina kupi alumnat?

Gmina kupi alumnat?

964
17

Władze Trzemeszna rozważają zakup należącego do parafii zabytkowego alumnatu. Ma on być istotną częścią opracowywanego właśnie ”Lokalnego programu rewitalizacji dla gminy Trzemeszno”, dzięki któremu samorząd może uzyskać na ten cel znaczne dofinansowanie.

Obiekt miałby być przeznaczony na cele socjalne – miejsca pobytu dla seniorów oraz mieszkania chronione. Taka funkcja obiektu może zapewnić dodatkowe punkty w staraniach o środki z tego programu. Wszystko jednak zależy od efektów złożonego wniosku o dofinansowanie, a także od ustaleń z władzami kościelnymi.

Jak nas poinformował burmistrz Krzysztof Dereziński, trwają rozmowy w tej sprawie. Kwestią do uzgodnienia pozostaje między innymi sprawa mieszkania dla dotychczasowych lokatorów alumnatu. Dodaje również, że transakcja mogłaby być zrealizowana tylko w przypadku sprzedaży całości nieruchomości, łącznie z przylegającą działką.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

17 KOMENTARZE

 1. Ten nasz proboszcz to wszystko sprzeda poczawszy od dzialki gdzie myjnia samochodowa po alumnat a moze jeszcze bazylike kto wie co moze dac przyszlosc bez rozumu modlimy sie bardzo za podejmowanie tak zlych decyzji wyremontowac i prowadzic lekcje religi jak bylo kiedys a nie wszystko tylko pod mlotek i kasa kasa nie tedy droga.

  • Lekce prowadzi się w szkole, a nie lata po mieście. Jak z podstawówki lecieć do alumnatu? Głupota. Jak księdzu nie pasuje to wypad. W LO religia to głupota. Niech sobie czarni sami dbają o alumnat. Gmina ma inne wydatki.

 2. Dobry pomysl to czemu proboszcz nie stara sie o dofinansowanie na remont i zrobic z salek uzytek gmina sie pakuje z deszczu porynne co wy wyrabiacie zabytki sprzedawac nie do pojecia.

 3. Gmino kup i zrob mieszkania na wynajem bo niektorych nie stac na budowe to wynajma takie mieszkanko a niejedni maja po dwa mieszkania gminne tym sie zajac.

 4. Czyzby znowu jakis zloty biznes kosciola?? Najpierw sprzeda po zawyzonej cenie (bo kto sie wazy z kapłanami targować), gmina zainwestuje, odnowi za nasze pieniądze (podatki)…. A na koniec Kościół cudownie odzyska swój majątek. Patrzcie co działo sie z dobrze usytuowanymi działkami/ budynkami w duzych miastach.

 5. Alumnat nigdy nie powinien być sprzedany i to ,kto się w Trzemesznie urodził,doskonale rozumie.Po to daję na inwestycje(na tackę),żeby remont objął także i ten ważny zabytek.

  • Kuria mysli nie spi po co ma wydawac na remont jak glupi sie znajdzie kupi wyremontuje i odda dosyc dajemy na tace nie potrzeba sprzedawac wyremontowac i tyle drogi proboszczu ty masz zylke do takich spraw rusz glowa i sie wszystko zrobi pozdrawiam wszystkich parafian otworzcie oczy nie spijcie taki zabytek sprzedawac to tylko g…i tak robi…

 6. Dzień dobry.
  dziś tylko jedno pytanie: czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na siedzibę Muzeum Regionalnego niż zabytkowy Alumnat ?
  Jestem przekonany,że biskup (bo to On a nie proboszcz podejmuje decyzje) chętnie odda go za przysłowiowa złotówkę, byle tylko pozbyć się wymagającego remontu i WPISANEGO DO REJESTRU ZABYTKÓW budynku. Trzeba tylko umiejętnie ponegocjować…
  Potem remoncik, instytualizacja muzeum i 13 listopad 2018 r w 100 rocznicę odzyskania niepodległości Pan Burmistrz z Panem Leśniewskim (dyrektorem muzeum) uroczyście przecinają wstęgę…
  Oj rozmarzyłem się..:-)
  Pozdrawiam i trzymam kciuki za powodzenie operacji.

  • Świetny pomysł. Brawo !! JA dodałbym jeszcze bibliotekę.Fajnie te dwie instytucje by się mogły uzupełniać.Miejsca jest sporo w alumnacie,a dom kultury zyskałby dodatkowe pomieszczenia. No ale ilu ludzi tyle pomysłów 🙂

   • Biblioteka to niech będzie przystosowana dla osób starszych i niepełnosprawnych. Niech księża sobie zrobią muzeum. Przecież taki budynek ciężko będzie przerobić na funkcjonalne miejsce. No chyba, że nas stać na kompletne wyburzenie i zostawienie tylko ścian zewnętrznych, a w środku 21 wiek.

 7. Do Trzemeszna musi wrócić silny zakon. Tylko wtedy będą realne szanse na odrodzenie w naszym mieście tak parafii (która jest od czasu kasaty zakonu w Trzemesznie niemrawa i nie podoła jej czterech księży, w dodatku diecezjalnych), jak i kulturalnego (które tu jest równie niemrawe, co parafia i nie podoła temu tzw. Dom Kultury i kilku ludzi na etatach, pewnych zatrudnienia niezależnie od efektów swoich działań, czy raczej zaniechań). Być może pojawiła by się szansa na uratowanie Liceum. Alumnat byłby wtedy znów żywym centrum. Nie ma co liczyć ani na naszego proboszcza, ani na obecnego burmistrza, ani też na radnych-bezradnych, pewnie kilku kolejnych kadencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj