Strona główna Kultura Gdzie w Trzemesznie jest muzeum?

Gdzie w Trzemesznie jest muzeum?

1414
3

Gmina Trzemeszno słynie z wieloletniej tradycji sięgającej nawet XII wieku. Pochodzą stąd  między innymi Jan Kiliński i Hipolit Cegielski, ale związani z nim byli także inni znani politycy, działacze społeczni, rektorzy szkół. Nawet zwykli mieszkańcy swoimi bohaterskimi czynami wpisali się na karty historii Trzemeszna. Czy istnieje jednak placówka, w której można przybliżyć te osoby i wydarzenia?  Postanowiliśmy przyjrzeć się trzemeszeńskim placówkom muzealnym i izbom tradycji.  Na początek zwiedziliśmy Muzeum Regionalne, o którym opowiedział nam członek Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Historycznych położonych na terenie Miasta i Gminy Trzemeszno Dariusz Leśniewski.

Najbardziej znana i największa placówka muzealna w Trzemesznie otwarta z pompą w 2004 roku, obecnie znajduje się w „stanie zawieszenia”. Jej początek zainicjowali członkowie Koła Miłośników Zbieractwa w Trzemesznie w 1999, którzy dzięki ofiarności społecznej pozyskali zbiory muzealne.  Inicjatorów było dokładnie czterech: Jan Szymański, Zbigniew Kowalczyk, Dariusz Jankowski i Andrzej Leśniewski.  Najpierw zbiory gromadzono doraźnie w mieszkaniach prywatnych, gdy zbiory narosły zmagazynowano je w pomieszczeniu budynku mieszkalnego przy ulicy Dąbrowskiego. W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych i całe zgromadzone eksponaty przejęło stowarzyszenie. 

Na tymczasową siedzibę muzeum wyznaczono budynek Szkoły Podstawowej Nr 1 w Trzemesznie Dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły nr 1 w Trzemesznie i ówczesnej dyrektor Stanisławy Roguszewskiej  udało się pozyskać pomieszczenia. W 2004 roku nastąpiło uroczyste otwarcie, ale mówiło się jasno, że jest to siedziba tymczasowa. Jak wiadomo prowizorki trzymają się najlepiej – minął rok 2004 i 2005, natomiast w 2006 Rada Miejska w Trzemesznie podjęła uchwałę intencyjną w sprawie wyrażenia woli instytucjonalizacji Muzeum Regionalnego w Trzemesznie.  W roku 2009 po zmianach w placówce szkoły wymówiono nam umowę użyczenia, chociaż była ona na czas określony i od tego czasu dzięki pomocy dyrekcji mamy przedłużany ten termin co pół roku.  Teraz kończy się on wraz z końcem 2013 roku, później znowu będziemy wnioskować i zobaczymy co będzie dalej. W 2010 roku doszliśmy do porozumienia z trzemeszeńskim urzędem i zaczęliśmy się pakować i katalogować eksponaty, żeby można je było przewieść bez problemu do docelowej siedziby.  Od tego czasu muzeum mieści się tylko w kartonach i czeka na pomieszczenie. 

Było kilka sugestii, co do lokalizacji muzeum – jedną z nich był budynek Alumnatu. Budynek reprezentacyjny, w centrum miasta,  jednak z powodu wysokiej kwoty wykupu budynku, a później kosztownych remontów uzgadnianych z konserwatorem zabytków pomysł zaniechano.  Najlepiej byłoby wybudować budynek od podstaw na gruncie gminnym, który na etapie budowy zostałby przystosowany do wymogów placówki muzealnej.

Według przeprowadzonego katalogowania oszacowano, że muzeum dysponuje około 16 tysiącami eksponatów, wśród których znajdują się stare dokumenty, mapy, zabytkowa porcelana, militaria, sztandary, przedmioty codziennego użytku, stare fotografie i wiele innych. Opiekunem prawnym muzeum jest Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych położonych na trenie Miasta i Gminy Trzemeszno na czele z prezesem Andrzejem Leśniewskim.

Muzeum Regionalne – stan na 2006 rok (archiwum SMZH)

Muzeum Regionalne w Trzemesznie stan z 2006 roku (2)-1000 Muzeum Regionalne w Trzemesznie stan z 2006 roku (3)-1000 Muzeum Regionalne w Trzemesznie stan z 2006 roku (4)-1000 Muzeum Regionalne w Trzemesznie stan z 2006 roku (5)-1000 Muzeum Regionalne w Trzemesznie stan z 2006 roku (6)-1000 Muzeum Regionalne w Trzemesznie stan z 2006 roku (9)-1000

Muzeum Regionalne – stan obecny

Stan obecny (6)  Stan obecny (3) Stan obecny (4) Stan obecny (5)  Stan obecny (8)

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here