Strona główna Polityka Rozmowa ze zwyciężczynią konkursu na dyrektora ZSOiZ – Marią Sobieszak

Rozmowa ze zwyciężczynią konkursu na dyrektora ZSOiZ – Marią Sobieszak

1615
11

Dziś odwiedziliśmy przechodzący powoli do historii – trzemeszeński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Cegielskiego. Umówiliśmy się tam na krótkie spotkanie z  Marią Sobieszak – zwyciężczynią ostatniego konkursu na dyrektora nowo powstającego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.

Pani Maria ma 56 lat, posiada wykształcenie wyższe – ekonomiczne oraz ukończone studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki (czyli pedagogiki zajmującej się nauczaniem i wychowaniem osób upośledzonych umysłowo). Uzyskała też licencjat z teologii oraz ukończyła podyplomowe studium zarządzania oświatą.

Zdecydowała się startować w konkursie, gdyż jak mówi – jako wicedyrektor w ZSP ma pewną wizję funkcjonowania tej szkoły i chce ją kontynuować.

Nowa szkoła to nowe wyzwania, z dwóch szkół trzeba zrobić jedną, musi powstać wyjątkowa jakość, by zachęcić młodzież aby tu została. Bo Trzemeszno nie może zostać miastem pustym, bo wszyscy stąd uciekną” – odpowiada w wywiadzie z nami.

Na pytania o to, jak funkcjonować będzie gimnazjum i liceum ze szkołą zawodową stwierdza, że zależy to jedynie od samej organizacji.

„Uczniowie nadal będę mieli wspólne toalety, żadnemu uczniowi, który zbliży się do drugiej szkoły nie można powiedzieć – wynoś się do siebie. Jak wiemy, teren szkół będzie wspólny. Nowo tworzona szkoła dostała jednak dodatkowe kamery z demobilu, które mają wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo – wzmocnione zostaną też dyżury podczas przerw. Mamy nadzieję, że wszyscy staną na wysokości zadania i nie będziemy sobie pracy utrudniać. Na pewno nie będziemy budować muru.” – dodaje.

Dowiedzieliśmy się również, że w ocenie nowej dyrektor nie ma problemów z podziałem szkoły i dostępnością takich pomieszczeń jak np. aula. „Będziemy o wszystkim rozmawiać, ale to jest budynek użyteczności publicznej. Jak przyjdzie np. burmistrz i poprosi o wypożyczenie auli na sesję, uważam że nie będzie problemu. Szkoła nie jest prywatną własnością”.

Pani Maria mówi nam również, że musi uzgodnić wiele spraw z dyrektorem gimnazjum, który do dziś nie został jednak wyznaczony. Swojego zastępcy również jeszcze nie powołała, powiedziała jednak:

„Będę tupała nóżkami, aby wszystko było tak, jak to normalnie wychodzi – czyli chcę wybrać osobę z którą będę mogła i będę chciała współpracować”.

Jak się dowiadujemy, w nowo tworzonej szkole będą powołane cztery główne stanowiska: dyrektora, wicedyrektora, kierownika gospodarczego oraz głównego księgowego.

Zadaliśmy dodatkowo pytanie, czy Pani Sobieszak zamierza podtrzymać decyzje personalne byłej dyrektor – Justyny Kaniastej, związane z przenoszeniem nauczycieli z liceum do gimnazjum i odwrotnie.

Pani Kaniasta podjęła takie decyzje jakie podjęła, te decyzje bezpośrednio mnie nie dotyczą. Natomiast zasada jest taka, że konstruuje się arkusz i przy tym arkuszu, który ma obowiązywać od nowego roku szkolnego zostają takie osoby, jakie mają zdaniem dyrektora i starostwa zostać. To Pani Kaniasta sama tworzyła te arkusze, które zostały zdane już po koniec kwietnia”- odpowiedziała.

Przypominamy, że do dziś Maria Sobieszak nie otrzymała jeszcze oficjalnej nominacji na dyrektora. Zarząd Powiatu uchwałą musi dokonać jeszcze oficjalnego powierzenia obowiązków nowemu dyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie. Od tego momentu nowa dyrektor będzie oficjalnie pełnić swoje obowiązki.

11 KOMENTARZE

 1. Bardzo,bardzo,bardzo gratuluję PANI SOBIESZAK.Tak jak ogół ludzi w Trzemesznie i w gminie jestem pewna,że profesjonalnie, mądrze i bez nienawiści do ludzi zarządzi szkołą.Ma klasę,potrafi zachować się adekwatnie do sytuacji.Krótko mówiąc jest dobrym człowiekiem.A jej inteligencja i znajomość szkoły od podszewki to cechy,które spowodowały,że wygrała ten słynny konkurs.
  Lepszego kandydata być nie mogło.

 2. Trzymamy kciuki za truuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuudny początek,bo taki z pewnościa będzie.

  Ale nasza Marlena da radę.Jest mądra i silna.

 3. gratuluję serdecznie !!!rozsądny wywiad , normalny DYREKTOR ,kultura wypowiedzi !!!! nadzieja wstąpiła w MIESZKAŃCÓW TRZEMESZNA

  • W mieszkańców Trzemeszna wstąpiła nie tylko nadzieja,ale pewność trafnego wyboru komisji konkursowej. OBY z wybranym przez siebie zastępcą szło im jak najlepiej dla dobra moich synów i całej młodzieży.

 4. A ja gratuluję mieszkańcom tej zapadłej dziury głupoty!! Mama nadzieję, że za parę lat oprzytomniejecie… ale wtedy będzie już za późno!:)

 5. już nie mieszkam w Trzemesznie od parunastu lat, ale pamiętam, że Pani Sobieszak ma na imię MARLENA….
  Była moją nauczycielką…. pozdrawiam… 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj