Strona główna Kultura Dożynki nadal budzą emocje

Dożynki nadal budzą emocje

3675
63

Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej doszło do dyskusji na temat organizacji tegorocznych dożynek. Wywołało ją wystąpienie sołtysa Niewolna Łukasza Zalewskiego, który ocenił imprezę jako bardzo udaną, ale miał wiele zastrzeżeń do jej organizacji, a szczególnie do współpracy z Domem Kultury.

Jak stwierdził, sołectwo nie miało nic do powiedzenia w kwestiach organizacyjnych.

Ze strony radnych padały również uwagi. Przypomnieli oni między innymi, że w bieżącym roku przeznaczono dodatkowe 45000 złotych, które miały pokryć między innymi występ „gwiazdy”. Jak uznał Sławomir Peno, takiej osoby nie było.

Na wczorajszych obradach połączonych komisji Rady Miejskiej do zarzutów odniósł się dyrektor Domu Kultury Mariusz Zieliński. Na tę okoliczność przygotował specjalną prezentację multimedialną, obrazującą zakres prac i nakładów, jakie poniosła jego placówka na rzecz Święta Plonów.

Z prezentacji jak i wypowiedzi dyrektora wynikało, iż Dom Kultury wykonał zdecydowaną większość zadań, pomimo że współorganizatorem imprezy było także sołectwo Niewolno. Jako przykład podał przygotowanie placu dożynkowego, które zawsze należało do gospodarzy. Tym razem zrobiła to firma Remondis, a koszty pokrył DK. Jak stwierdził Mariusz Zieliński, przedstawiciele sołectwa oczekiwali od niego pokrycia kosztów mszy świętej, co także zawsze robiło sołectwo. Zauważył, że nie było to możliwe chociażby dlatego, iż proboszcz nie wystawi za to faktury, a placówka musi rozliczyć się z wydatkowanych pieniędzy.

Według niego dożynki udały się. Świadczy o tym bardzo dobra frekwencja, co było widoczne na załączonych fotografiach. Przyznał, że z pewnością źle się stało, iż opóźniony został występ zespołu Soleo. Przypadki losowe jednak się zdarzają – tłumaczył dyrektor. (zespół usprawiedliwiał swoje spóźnienie awarią samochodu)

Odniósł się także do zarzutów dotyczących zawodów strongman. Z przedstawionych zdjęć wynikało, że ten punkt programu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Jak dodał, chociaż była to konkurencja sportowa, nie mógł liczyć na pomoc Ośrodka Sportu i Rekreacji, który odmówił współpracy w tym zakresie.

Co do kwestii ”gwiazdy” dożynek, M. Zieliński stwierdził, że sam nie jest fanem tego rodzaju muzyki, a ocena artystów zależy od indywidualnych upodobań. Zaprezentował krótki film z występu zespołu Soleo, na którym widać tłum bawiących się osób. Zaznaczył jednak, że nie wykorzystano całej kwoty i pozostałe pieniądze (13000 zł) DK zwróci do budżetu gminy.

Dyrektor podkreślał, iż właściwie cały trud organizacji spadł na niego i kadrę DK. Wspomniał jednak o pomocy pracowników Urzędu Miejskiego w trakcie trwania imprezy.

Na obradach komisji byli obecni przedstawiciele sołectwa – Łukasz Zalewski i Leszek Meller. Sołtys Niewolna podkreślił, że wielu niedomówień można byłoby uniknąć, ale brak było współpracy z dyrektorem DK. Nie pojawiał się on na zebraniach w sołectwie, jak również na tych organizowanych w urzędzie. Jak sam jednak przyznał, impreza była udana.

Temat minionych dożynek zajął obradującym ponad 1,5 godziny. Dyskutowano o drobnych w istocie problemach, jak kwestia wręczania kwiatów, bonów żywnościowych, stojaka do flag itp.

Radni byli podzieleni w swoich ocenach. S.Peno podkreślał, że gospodarz dożynek powinien mieć większy wpływ na ich organizację. Podobnego zdania był Grzegorz Koperski, według którego nie był to pierwszy przypadek złej współpracy DK z sołectwem organizującym Święto Plonów.

Zbigniew Matelski zarzucił przedstawicielom Niewolna, że nie poczuli się w pełni gospodarzami. Był oburzony faktem, iż sołectwo nie potrafiło załatwić sprawy mszy dziękczynnej. Jeśli nie mieliście poczucia, że jest to w imieniu waszej społeczności i społeczności rolniczej, to znaczy, że nie dojrzeliście do organizacji dożynek – komentował radny.

Kacper Lipiński zarzucił obu stronom, że nie potrafią się porozumieć ”jak facet z facetem”. Jak zauważył, wszyscy zgodnie stwierdzili, iż impreza była udana, uwagi odnosiły się tylko do spraw organizacyjnych. Ubolewał, że taka publiczna dyskusja o kubeczkach, herbatkach, bonach wpływa negatywnie na wizerunek trzemeszeńskiego samorządu.

Z tymi słowami zgodził się zastępca burmistrza Dariusz Jankowski. Jak zauważył, dożynki należy ocenić jako jedne z lepszych w ostatnich latach, a publiczne przepychanki między organizatorami są na pewno niepotrzebne.
Zadeklarował organizację spotkania, na którym spróbuje zażegnać ten niepotrzebny konflikt.

63 KOMENTARZE

 1. Panowie po pierwsze to były najlepsze dożynki minionych lat. Po drugie dzentelmen nie rozmawia o pieniądzach. Występ gwiazdy nie kosztuje 500, 100 czy 15000 tylko 50000 i wiecej. Odnoszę wrażenie że Pan Radny chce za dużo kierować i dyrygować. Łukasz myślę że ta dyskusją publiczną zepsułeś obraz fajnej zabawy. Uważam że mogłeś wziąć kawę i iść do Dyrektora do gabinetu porozmawiać jak facet z facetem. Przestań być Radnym i Sołtysem bo nim się bywa. Bądź normalnym facetem i nie pozwól na to żeby władza wzięła górę nad rozsądkiem. Szukaj sposobu żeby było lepiej a nie powodu żeby zaistnieć. Pozdrawiam obu Panów

 2. Panie radny Koperski. Jeśli twierdzi Pan, że współpraca z Domem Kultury nie układała sie w przeszłości też, to proszę o konkretne przykłady. Szkoda, że nie podjął Pan innego wątku. Dlaczego w tak wielką imprezę nie angażuje się OSiR i co na to burmistrz? Może nie ma władzy nad tą instytucją tak jak nie ma jej nad remondisem?

 3. Brałam czynny udział jak i wielu innych mieszkańców w przygotowaniach do dożynek w naszym, o wiele mniejszym niż Niewolno sołectwie. Nie mogę zrozumieć, jak jedna z największych wsi w gminie nie może uzbierać paru złotych na mszę. Nie ma też nikogo do skoszenia trawy na placu dożynkowym.

  • Zwyczajnie ludzi w Niewolnie nie interesują takie „zabawy” jak dożynki i nikt nie będzie dawać kasy na to. Sam pochodzę z Niewolna i to ostatnia „impreza” na którą chciałbym iść.

  • No tak… Z deszczu pod rynnę! Pewnie m.in. Tobie „zawdzięczamy” Dyzia na stanowisku burmistrza?! I to przez kolejne kadencje…
   A słyszałeś, ze w waszym sklepie w Niewolnie pojawił się nowy, doskonały proszek do prania – wspaniale pachnący i świetnie piorący? Rewelacja! Taki w błyszczącym, złotym opakowaniu. Leć, goń, kup!

 4. Pan sołtys Niewolna niech lepiej milczy. Jako gospodarz dożynek o 22 smacznie chrapał a Pan Dyrektor DK trwał na stanowisku. To że jesteśmy z małego miasteczka to nie znaczy że musimy się popisywać i na każdym kroku podkreślać, że nie lubimy disco polo. Bo lubimy i świetnie się bawimy i jest to muzyka odpowiednia na dożynki. Zespoly były świetnie dobrane, młodzież pięknie się bawiła. Super

 5. Dziwne podejście Pana Zalewskiego . Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby . Sołtys powinien wiedzieć to najlepiej .
  Najprościej wyciągać rękę i żądać .
  Co najbardziej rzuca się w oczy to kompletny brak umiejętności dialogu społecznego , organizacji no i oczywiście ,,0,, kreatywności . Funkcja społeczna do czegoś zobowiązuje . Nie można bazować jedynie na środkach budżetu gminy itp .
  Działalność tego typu do złudzenia przypomina czasy PRL-u .
  Ponoć Trzemeszno rozliczyło się z tym niechlubnym okresem . Okazuje się , że to pobożne życzenia , bo coś tkwi do tej pory w mentalności jednostek .

  • Przez jedenaście ostatnich lat myślałeś to samo o Dyziu, co? Przyznaj się! Ze i Ty winny jesteś sytuacji w naszym mieście i gminie przez niedojrzale, nieodpowiedzialne wybory.

 6. Osir to porażka zniecheca ludzi i utrudnia dostep np. zeby wynajac hale o stalej porze musisz podpisywac jakies kwitt i nikogo nie obchodzi ze od x lat wynajmowales i nie bylo problemu.

 7. Dlaczego tyle lat czekamy na boisko za hala , mozna bylo zro ic 20 lat temu trawiaste , ale nie ktos sie nagrzal na sztuczne .Do Edyty nic nie mam robi dobra robote.

 8. Zgadzam się ze zdaniem Pani DANKI,nie macie pojęcia o prawdziwych gwiazdach.Disko Polo albo Rybiński, a dożynki punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

 9. Dożynki w Trzemesznie to masakra w Niewolnie to przygotowanie fatalne wszystko płatne .Wielka nuda za co tyle pieniędzy dożynki powinny być organizowane na stadionie tam jest sporo miejsca darmowe atrakcje dla dzieci .Nie powinno być tak że stoiska ustala osoba która wykupi wyłączność powinna zająć się tym gmina ustalić stawkę za stoisko i tyle .Uważam że na te nudne dożynki była strata pieniędzy lepiej te pieniądze przeznaczyć było na pomoc chorym dzieciom których w naszej gminie nie brakuje .Dom kultury nic nie robi dla mieszkańców ,zrobią jakiś święto latawca i myślą że to mega wydarzenie kiedyś były zabawy teraz nic bo po co zadać sobie trud organizacji

 10. Wioskowy, a wiesz w ogóle czym zajmuje się i co to jest OSiR? Co mają wspólnego dożynki ze sportem?
  Sołtys Niewolna z jedną placowką nie potrafił się dogadać a jeszcze kolejne w to wciągać?
  Nie przesadzajmy….

  Dożynki? Nic ciekawego. Troche wstyd dla szanownego sołtysa…

 11. Ten sołtys z Niewolna swój rozum ma, tylko jak już zaczął swoje żale, to powinien mówić Dużymi Literami. Sołtys jest pomysłowy, robotny, ale czasem za miękki. Odczepcie się od chłopa. A sprawy niech załatwia tak, że jeśli jest konflikt, to trzeba go rozwiązać ,a nie uczestniczyć w jakimś zażegnywaniu konfliktu!

  • Przepraszam ale co takiego uczynił sołtys Niewolna . Jak do tej pory nie zauważyłem żadnego racjonalnego wydawania budżetowych pieniędzy ani kreatywności . Ma rację Persji . Dożynki jak już powinny być przeprowadzane w Trzemesznie przygotowane przez UMiG i współpracujące jednostki . Jak na razie trąci to wszystko myszką . Trzeba jasno podkreślić – nie każdy nadaje się na pełnienie funkcji społecznych . Kichę natomiast każdy może kręcić .

 12. „… w bieżącym roku przeznaczono dodatkowe 45000 złotych, które miały pokryć między innymi występ “gwiazdy”. Jak uznał Sławomir Peno, takiej osoby nie było.”
  – jak ni byl oa burmistrze ??

  – proboszcz FV nie wystawia ? nie no tak to by kazdy jeden chcial kasowac – jakie byly koszty mszy ? moze swiadkowie Jehowy by to zrobili taniej ????

  – „zarzucił przedstawicielom Niewolna, że nie poczuli się w pełni gospodarzami. Był oburzony faktem, iż sołectwo nie potrafiło załatwić sprawy mszy dziękczynnej.”
  – trza byO poEdziec -> idzcie i czujcie sie gospodarzami niczym burmistrz w urzedzie a jednoczesnie jak gospodarz w chlewie ( to by zrozumieli ) a nie tak enigmatycznie wszyscy gadali byle tylko ksiedzu nie placic
  -trzebabylo puscic na dozynkach tace jak ksiadz po kosciele i by sie uzbieralo ale na ten pomysl to nikt nie wpadl jakis hahah

  smiac mi sie chce z tych waszych bezradnych i burmistrza calego a tego drugiego cienia zwłaszcza po co on tam jest ? zeby l4 podawal do roboty ??

  • Włącznie z tym wielkim DR-domu kultury który tak się wychwalal jakie to były piękne i nie powtarzalne dożynki gminne no a jacy to byli super artyści zespoły to było normalnie śmieszne no ale jak ma się takie poparcie w burm K D to można tak opowiadać do nieskończoności!

 13. To widać ze gmina Trzemeszno nie ma ważniejszych problemów tylko dyskutować nad zjedzoneym obiadem po czasie i to jeszcze dostają za to diety z podatnikow kieszeni

 14. To są kpiny jakieś?! Jeszcze się ten „sołtys” z Niewolna stawia? Kopnąć w tylną część ciała i za drzwi! Co to ma znaczyć? Malo, ze miasto i gmina się angażuje? Co to za organizatorzy w ogóle, ci ludzie z Niewolna?! Nie podoba się współpraca, to nie zabierajcie się za wspol- organizację takiej imprezy. Gwiazdy wam się marza? To sobie zbiórkę na wsi i w mieście zróbcie, ale wara od trwonienia pieniędzy z budżetu!
  OSiR ma jeszcze do dożynek się dokładać i angażować? Z jakiej racji?!
  Inną sprawa jest trzemeszeński DK. Jak większość takich placówek, to przede wszystkim niewydajny, a bardzo kosztowny relikt PRLu. Do likwidacji! Razem z „wsia” Niewolno. Co to za wieś, co ma dwóch gospodarzy i jest de facto już częścią Trzemeszna?! Osiedle, ot co!

 15. Organizacja dożynek to spytajcie sołtysową Mijanowa jak się to robi. Tam był wspomniany wcześniej Rybiński, Duet bylo disco polo. Większe zangażowanie cechuje mieszkańców małych wsi tak już bylo wcześniej, np. Ławki, Jastrzębowo.

 16. Te dziecinne zarzuty to jak zemsta za brak panny Markowskiej na dożynkach, co to Pan Sołtys ambitnie chciał zaprosić w ramach Święta Plonów – trąca groteską, małością po całości …

 17. Lepszego sołtysa jak Łukasz Zalewski nie było i nie będzie. Bardzo dużo robi i ma bardzo dobry kontakt z ludźmi. Bardzo dużo ludziom nie pasuje,głównie tym ma stanowiskach;ponieważ jest szczery i mówi prawdę.Pewnie nie wszystkim to pasuje.

 18. ”przedstawiciele sołectwa oczekiwali od niego pokrycia kosztów mszy świętej, co także zawsze robiło sołectwo. Zauważył, że nie było to możliwe chociażby dlatego, iż proboszcz nie wystawi za to faktury, a placówka musi rozliczyć się z wydatkowanych pieniędzy”

  Kościól to dno za wszystko kasa

  • Ty wróć do podstawówki i pros o powtórkę z nauki czytania. Ze zrozumieniem. Gdzie jest napisane, ze „kościół chciał pieniędzy” za mszę dożynkową? Przetrzyj oczy i rozejrzyj się dookoła, może to Ty jesteś na dnie? Jest tam też sołtys Niewolna?

 19. A ja myśle ze czas skończyć z dożynkami. Nie roby nauczyli sie przyjść nażreć za darmo!!!! To by były same pochwały. Wioski sie organizują napracują,naszykują a darmozjady pełne brzuchy i krytyka. Fakt to święto plonów GMINNE!!! Za nasze.!!!! To gmina powinna ugościć gospodarzy podziękować za trud i podatki. Dużo by mowić czas skończyć z tym. A ta symboliczna złotówka za chleb ze smalcem czy kawałek placka nie powinno nikogo obchodzić a nie jakaś firma jeszcze na tym zarabia do czego dochodzi.

 20. Proponuję zakończyć tą całą maskaradę . Rolnictwo to nie to z którym mieli do czynienia ludzie od Słowian do ubiegłego tysiąclecia . Ograniczyć się jedynie do podtrzymania tradycji
  w formie uproszczonej i symbolicznej . Jeżeli sołectwo pragnie czegoś innego nie ma żadnych przeszkód . Niech na własną rękę organizuje sobie festyny i inne uciechy różnie je nazywając .
  Zlikwidowano PRL-owskie pochody 1-wszo majowe więc w czym jest problem . A Pan Zalewski niech pomyśli o obelisku upamiętniającym ostatnie wiejskie dożynki w Niewolnie (za własną kasę oczywiście) .

 21. do Persji. Kto widział dożynki w mieście na stadionie albo w Magnolii , jak już jednego roku były. Dożynki to jest impreza wiejska i powinny być na wsi.

 22. Ale stadion jest dobrym miejscem pomiesci sie duzo imprezowiczow nawet na trawke mozna usiasc i jest juz poza miastem laczacy piekny park choc nie zadbany to juz mowi za siebie no ale jest a w Niewonie nie bylo zle tylko nie kazdemu nie dogodzisz .

 23. UMiG jak nie zacznie organizować dożynek zawsze będą wielkim kiczem a sołtys z Niewolna to porażka super dożynki był w Kruchowie tam sołtys widać było że dużo robi .

  • Z jakiej racji UMiG? To powinna być całkowicie odpowiedzialność gospodarzy plus wpłaty ze zbiórek na innych wsiach i w mieście. Wtedy się rzeczywiście okaże komu do czego potrzebne są dożynki i komu i jak bardzo na nich zależy. I niechby barszcz kosztował 5 zl, a pajda ze smalcem 3zl, prawo organizatorów, bez względu na niepocieszoną hałastrę tych, co wszystko chcieliby mieć za darmo (zwłaszcza”gwiazdę” za kilkadziesiąt tysięcy z publicznej kasy).

 24. Do Balbina widać jesteś osobą która po za Gminę się nie rusza ale żeby twoja wiedza była większa Gmina Witkowo też organizuje dożynki na stadionie gwiazda wieczoru to podstawa udanych dożynek

 25. Dożynki to impreza jednodniowa ,która za sobą ciągnie duży zasób pieniędzy.Myślę że to co teraz się wyrabia na dożynkach daleko odbiega od święta plonów .Dożynki powinny się skupić tylko na tym żeby pójść do kościoła i podziękować Bogu,a nie wywalac takie wielkie pieniądze na zabawy kiedy jest tyle chorych dzieci i tyle potrzeb w gminie.choćby nawet za tą kasę poprawic jakość drug w gminie i to byłoby przyjemne z pożytecznym dla wszystkich mieszkańców gminy i na pewno nikt z tego powodu nie miałby do nikogo pretensji .

  • Masz rację, dziś, to wyrodziło się w igrzyska dla elektoratu i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jak ktoś chce, niech organizuje, ale nie za publiczne pieniądze.

 26. Wieśniak ma rację lepiej zrobić dobre drogi a to ułatwi nam życie wszystkim nawet radnym a pieniądze są gminne tak więc cała gmina skorzysta ,polikwidowac przejazdy kolejowe a zastąpić mostkami nad torami tak jak jest w Lubiniu .tam jest małe natężenie ruchu ale jak ułatwia sprawę ile to spalin trafia do atmosfery jak całe rzędy samochodów stoją na przejazdach kolejowych.Skończyć z dożynkami i wywalaniem pieniędzy na głupoty a pomyśleć o tym co ułatwi nam życie ,nawet karetka pogotowia czy straż będą miały szybszy dostęp na akcje ratunkowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj