Strona główna Na sygnale Ćwiczenia z ratownictwa wodnego

Ćwiczenia z ratownictwa wodnego

728
0

W dniu dzisiejszym na Jeziorze Popielewskim grupa strażaków z trzemeszeńskiego OSP przeprowadziła ćwiczenia z ratownictwa wodnego.  Z informacji uzyskanych od dh Rafała Lukstaedta  wynika, że skupiono się na dwóch głównych elementach. Pierwszy zakładał sytuację urazu kręgosłupa (np. przy nieudanym skoku „na główkę”) i akcję ewakuacji poszkodowanego z wody.

Przećwiczyliśmy akcję przy pomocy specjalnej deski ortopedycznej. Zadanie polegało na przygotowaniu poszkodowanego do transportu, założeniu kołnierza, zabezpieczeniu  i wyciągnięciu z wody. Tego typu symulacje są ważne, ponieważ osoba z urazem kręgosłupa wymaga szczególnych procedur.

Drugi element ćwiczony był na pełnej wodzie i obejmował podjęcie osoby tonącej z wody. Na Jeziorze Popielewskim często można spotkać osoby na rowerkach wodnych i kajakach, które nie zakładają kapoków. Stwarza to zagrożenie szczególnie dlatego, że na tym jeziorze jest pozwolenie na uprawianie sportów motorowodnych i może zdarzyć się kolizja lub przewrócenie mniejszych jednostek wodnych.

Oprócz tego prowadzono działania prewencyjne polegające na informowaniu osób kąpiących się o zagrożeniach czyhających na kąpieliskach niestrzeżonych.

IMG_3891  IMG_3897 IMG_3899 IMG_3902 IMG_3907 IMG_3912 IMG_3918 IMG_3923 IMG_3927

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here