Strona główna Polityka Bycie sołtysem to nie biznes

Bycie sołtysem to nie biznes

2789
32

Burmistrz Krzysztof Dereziński zaproponował radnym przyjęcie uchwały podwyższającej diety sołtysów oraz przewodniczących rad sołeckich. W ten sposób chce częściowo zrealizować wnioski sołtysów, jakie na listopadowej sesji przedstawił Wiesław Pokorski.

Pisaliśmy już o tym |TUTAJ|.

Nie wszystkie postulaty zyskały jednak akceptację burmistrza. Zaproponował podwyżkę dla sołtysów o 150 złotych (obecnie 254,99 zł) oraz dla przewodniczących rad sołeckich o 50 złotych (obecnie 107,37 zł).

Burmistrz nie widzi potrzeby sumowania tych kwot tam, gdzie sołtys pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego rady sołeckiej, o co również wnioskowali sołtysi, ani przyznawania telefonu służbowego prezesowi ich stowarzyszenia.

K. Dereziński poinformował o tym na posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej 20 grudnia. Pomysł nie spodobał się radnym.

Przewodniczący Sławomir Peno zwrócił uwagę na sposób naliczania diet. Według niego powinny one być zróżnicowane w zależności od frekwencji na sesjach rady. Zauważył, że niewielu sołtysów w nich uczestniczy, a dieta należy się każdemu taka sama.

Tadeuszowi Pawlakowi nie spodobał się przede wszystkim pośpiech. w jakim burmistrz próbuje wprowadzić podwyżki. Powiedział, iż zna gminę gdzie sołtys otrzymuje 1800 złotych na rok i jest zadowolony. „Bycie sołtysem to jest powołanie, a nie biznes” – dodał radny.

Grzegorz Koperski stwierdził natomiast, że sołtysa nie powinno rozliczać się z obecności na sesjach tylko z pracy w sołectwie.

Wszyscy obecni na obradach radni zgodnie stwierdzili, że temat podwyżek należy przeanalizować bez pośpiechu. Temat diet został przełożony na pierwszy kwartał 2018 roku.

Postanowiliśmy zorientować się, jak w innych pobliskich gminach rozwiązano powyższy temat. W Orchowie sołtysi otrzymują 250 złotych miesięcznie, a w Rogowie 200 złotych. Tam sołtys może jednak liczyć dodatkowo na równowartość 2,70% najniższego wynagrodzenia za udział w sesji. W Mogilnie dieta wynosi 300 złotych.

W Niechanowie sołtysi otrzymują 500 złotych na kwartał. W sołectwach, w których istnieją świetlice wiejskie, otrzymują oni dodatkowo 200 złotych kwartalnie.

W Witkowie sołtysi otrzymują 300 złotych miesięcznie oraz dodatkowo 90 złotych za udział w sesji Rady Miejskiej. Sołtys zobowiązany jest uczestniczyć w organizowanych szkoleniach i (na zaproszenie) w posiedzeniach komisji RM. Za nieobecność może mu być potrącone 15% należności.

W żadnej z wymienionych gmin nie ma odrębnej funkcji przewodniczącego rady sołeckiej. Pracami rady kieruje sołtys.

32 KOMENTARZE

 1. i konKuter Raptop dla kazdego sołtysa zeby mogl byc jak wilk z wallStreet na sesji z Ynternetem ma sie rozumiec.

  i komórke dotykowom tez zeby aplikacji miala duźo i gier.

  i talony na paliwo.

  tego sołtysom zyczę w 2018 roku moze im Wiechu zalatwi ale to podniescie podatki ludziom za nieruchomosci i z remondisu

  • A ty elektryk byś sie wstydził za swoją pisownię. Przeczytaj i weź słownik do ręki. Nie ma słowa bez błędu wstyd w dobie komórek. W jaki sposób jesteś elektryk plus do minusa czy minus do plusa. Nie ryzykował bym.

 2. Masz racje bycie SOLTYSEM to jest praca spoleczna tak bylo kiedys a nie do kasy panie Tadeuszu racja a nie taki pospiech mowia ze gmina nie ma pieniedzy a tu takie dodatki i wydatki zadza nie ma co chyba gmina wygrala w totolotka albo Remondis sypnal tu sa zady wydawanie kasy na bzdety jak solectwo RUDKI wyglada przy samym wjezdzie do tej miejscowosci czy tam tez jest soltys co funkcjonuje czy wiocha zabita dechami wstyd wstyd wstyd wiosko………………..

  • Nie ma sołectwa Rudki… Jest sołectwo Kozłowo,a pani sołtys jest z Kozłowa… Może gdyby wieś miała swojego sołtysa byłoby inaczej.

   • To wybierzcie sobie soltysa w swej miejscowosci i zagra jak trzeba czy w tej miejscowosci jak RUDKI ludzie nie mieszkaja ludzie tam przejezdzaja same drzewa mowia za siebie oswietlenie ani chodnika szosa w blocie pobocza jak smietnisko itd.

  • Kampania wyborcza rozpoczęta! Sołtysi „kupieni”. Za nie swoje, lecz publiczne, nasze wspólne pieniądze.
   Wszyscy, począwszy od burmistrza przez bez-radnych po sołtysów, wspaniałe przykłady społeczników w postkomunistyczno-dziko-kapitalistycznym wydaniu.

 3. Podzielam zdanie poprzedników. Bycie sołtysem powinno być funkcją społeczną zwrotów finansowych powinno się dokonywać tylko na podstawie zużytych środków na podstawie faktur dlatego że są sołtysi którzy pełnią ten urząd już bardzo długo- bo nie potrafią zrezygnować mimo tego że sołectwie nic się nie dzieje chyba ta dieta trzyma przy korycie. Sołtys i mają tak że profit od zebranego podatku więc to całkiem dochodowy interes.

 4. No no wybory się zbliżają to sołtysom trzeba podnieść diety aby „mądrze „głosowali. Co my jeszcze usłyszymy przed wyborami? Panie Przewodniczący i szanowni Radni nie dajcie się
  wpuścić w maliny. Cwane bestie. Oj p.Burmistrzu nie ładnie takie podchody uskuteczniać.

 5. W tym starym roku dajcie spokój sołtysom, niech jeden z drugim popracuje społecznie potem doceni pracę sołtysa.
  Dziękuję za taki czyn;
  swój sprzęt traktor i inne urządzenia rolnicze,
  czas pracy,
  wynająć pracownika.
  Chyba umiecie obliczyć nakład pracy sołtysa.
  I sołtysowi też należy się motywacja do pracy i podwyżka.

 6. Brawa dla Pana Pawlaka to prawda oby każdy tak myślał i udzielał się w czynach społecznych jak Pan,jest Pan prawie wszędzie tam gdzie jest potrzebna pomoc chorym i nie tylko.Brawa dla Pana….

 7. Pan Burmistrz jaką lekką ręką rozdaje pieniądze z kasy gminy,niech ze swej pensji im da…Bo po prawdzie co robi sołtys na wsi,u nas łazi z jednego końca osiedla w drugie z tym swoim psiutem{podejrzewam że też z nim sypia},trudni się pierdołami wyssanymi z palca,dla co niektórych jest tylko kukiełką do napuszczania na siebie ludzi.Ponoć 100% głosowało na niego,ja nigdy niebyłem na tych woborach,chyba że rodzina głosowała na niego bo duża…

 8. Ojjj gdyby Burmistrzem zostal znany trzemeszenski spolecznik pan B. to by wzial tych soltysow do nurkowania jeden z drugin to by tak chodzil ehhh ze fosa trzemeszenska by doplywali gratis na sesje a nie koszty wykazywac
  ojj wzialby sie za nich pan B. i za tych radnych tez ojj wzialby sie za rardnych skończyłoby sie cwaniaczenie na sesji.

 9. Panie Koperski sołtys powinien być zobowiązany do obecności na sesjach i za to rozliczany jak również za efekty działania w sołectwie,dopiero wtedy niektórzy ruszyliby dupy miejsca,w mojej ocenie to co mieli było wystarczające dobrze że nie wnioskowali o sekretarki najlepiej 25-cio letnie.

 10. Ludzie przejrzyjcie na oczy Pan Burmistrz nie jest człowiekiem myślącym perspektywicznie,to jest historyk,on żyje przeszłością.Dość utopii,nie głosujmy na niego,to nie ma przyszłości.Trzemeszno to BIEDNA GMINA.Brak perspektyw dla zwykłych szarych ludzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!CZEMU TU NIKT NIECHCE INWESTOWAĆ??????????????????GDZIE MAMY IŚĆ DO PRACY…………..DO POZNANIA…CZY JESZCZE DALEJ?CZY MOŻE PRACA JEST TYLKO DLA SWOICH? Dość takich rządów!!!!!!!!

 11. Sołtysi powinni pracować społecznie i tak samo radni panie Pawlak nikt tu nie pisze ile dostają radni i przewodniczacy ?

 12. Wszyscy biorą widzieliście grabie aby grabiły od siebie. Czy sołtys czy radny każdy trzyma się stołka zawsze świeża kasa co miesiąc sie przyda.

 13. Co za ciemnogród się tu wypowiada. Nieroby, egoiści i kutwy.Jak to taka kasa, to weź się sam jeden z drugim do roboty. Zazdrość, zawiść i roszczenia. Podziękujcie głąby, że są ludzie, którym się jeszcze chce cokolwiek zrobić dla Was. Idźcie na zebranie wiejskie i tam pochwalcie się swoimi przemyśleniami. Niech się z Was inni pośmieją. Na to jednak potrzeba trochę odwagi. Życzę cierpliwości Sołtysom, członkom Rad Sołeckich, Radnym i Burmistrzowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj