Sołtysi liczą na podwyżkę

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Filament.io 0 Flares ×

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej głos zabrał Wiesław Pokorski, sołtys Gołąbek i Ochodzy, a jednocześnie prezes trzemeszeńskiego koła Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego. Przedstawił wnioski, jakie po ostatnim zebraniu stowarzyszenia zostały skierowane do burmistrza Krzysztofa Derezińskiego.

Sołtysi wnioskują o podwyżkę swoich diet o kwotę 150 złotych (obecnie otrzymują 254,99 zł) oraz dla przewodniczących rad sołeckich o 50 zł (obecnie 107,37 zł).

Na 21 sołectw w naszej gminie, w ośmiu z nich, sołtys pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego rady sołeckiej. Są to sołectwa Jastrzębowo, Kruchowo, Kamieniec, Mijanowo, Miława, Popielewo,T rzemżal oraz Zieleń. W tych przypadkach pobiera on jedną dietę, przewidzianą dla sołtysa.

W pozostałych sołectwach funkcje te są rozdzielone. Jak poinformował W. Pokorski, sołtysi wnioskują także, aby tam, gdzie obie funkcje pełni jedna osoba, przyznać jej obie diety.

Ponadto na zebraniu sołtysi zwrócili się do burmistrza z prośbą o terminowe odpowiedzi na pisma, bieżące wykaszanie trawy przy przystankach i na poboczach dróg oraz przydzielenie telefonu służbowego prezesowi stowarzyszenia.

Proponują też, aby w każdym roku zapisywać konkretną inwestycję wskazaną przez sołectwo, które zadeklaruje organizację u siebie dożynek gminnych. Wnioskują też o zorganizowanie spotkania podsumowującego tegoroczne dożynki.

42 Komentarze do Sołtysi liczą na podwyżkę

ogloszenia
 1. Smakosz napisał(a):

  Proponuję jak już oprócz podwyżki i telefonu samochód służbowy.

  • do Smakosza napisał(a):

   Zapomniałeś o kierowcy w samochodzie i o funduszu reprezentacyjnym.

  • Anonim napisał(a):

   Najpierw zrób cokolwiek społecznie a dopiero później napisz głupi tekst.

   • Anonim napisał(a):

    Jeżeli pracujesz społecznie to w takim razie nie pobierasz prowizji za pracę

   • kwik napisał(a):

    Głupi tekst, to napisałeś Ty! Ciekawe, który z nich zostałby nadal sołtysem, gdyby im te diety poodbierać?! Wtedy mógłbyś pisać o “robieniu czegoś społecznie”. Podobnie zresztą cała ta wataha zgłodniałych diety radnych, który z nich zdecydowałby się radzić społecznie?

 2. Anonim napisał(a):

  A laptop? A tablet? Jak to może ktoś być sołtysem bez tych narzędzi pracy?

 3. Alternatywa napisał(a):

  i wczasy w Bulgarii, dla KAZDEGO !
  i zeby kazdy sołtys mial asystenta i mloda sekretarke
  i zeby jak po ksiedza w kolede podjezdzalo aŁto i zabieraŁo do urzedu
  i zeby sie im dobrze zylo
  no i zeby ludzie im nie zagladali do koryta

  wiecie co? wezcie sie wszyscy za robote a zwlaszcza Wieslaw !

 4. Anonim napisał(a):

  Nie na temat. To już cała iluminacja świąteczna w mieście? ;/

 5. Arteks napisał(a):

  Za co podwyżki? Ja jestem zdania że zapłacić soltysom np za udokumentowana benzynę jakieś takie rzeczy a nie oferować pensję 400zl! To jest społeczna funkcją czy zarobkowa pytam? Niektórzy w ogóle na sesję nie przybywają nie są w temacie są tylko figurantami a na sesji o podwyżce to pierwsi nawet na foto!

 6. popierający napisał(a):

  większość komentarzy banalna i głupia mieszkam na wsi i widzę co robi sołtys a jeszcze psy na nim wieszają

  • sxmina napisał(a):

   Twój wpis jest głupi. Nie wiesza tu nikt psów na sołtysach, ale tez nikt im nie każe nimi być. Jedli kandydowali, zostali wybrani, to ich psim obowiązkiem jest służyć wsiom, którym sołtysują i nie domagać się za to diet.

  • Anonim napisał(a):

   A co takiego robi sołtys,bo w mojej wiosce jakby nie było sołtysa.

 7. Anonim napisał(a):

  Szczyt bezczelności , arogancji i wstydu ! Pokorski przegiął totalnie .

 8. Anonim napisał(a):

  Aż mnie zemgliło! Sołtysi a niby skąd brać? Komentarze są przesadzone, ale główny sens jest czytelny. Najpierw pchają się do władzy, bo mają taką potrzebę wewnętrzną społecznie działać dla środowiska. No to działajcie i nie upominajcie się (chciałoby się powiedzieć nie Żebrajcie o te złotówki)

 9. ze wsi napisał(a):

  A nie zastanawia was dlaczego w niektórych sołectwach wystarcza sołtys a w innych musi być osobny przewodniczący rady sołeckiej, również pobierający dietę? W jakich innych gminach jest cos takiego stosowane? W żadnych. Zauważcie też, że według propozycji pana Pokorskiego, tam gdzie nie ma osobnych przewodniczących, sołtys ma pobierać obie diety. Czyli według nowych stawek 550 złotych.

 10. Mietek napisał(a):

  Zazdrość i buta przez Was przemawia. Społecznie to można w Trzemesznie iść spacerkiem załatwić jakąś sprawę w urzędzie ale z Kruchowa, Gołąbek, Trzemżala czy Kamienica to już nie bardzo. A jak tak zazdrościcie tych “wielkich” pieniędzy sołtysom to jaki problem w następnych wyborach kandydować np. na radnego to będziecie mieli jeszcze większe diety. Niestety ale żeby coś załatwić taki sołtys musi gdzieś dojechać, zadzwonić itp. a to kosztuje. Pomijam już kwestie swojego czasu który sołtys mógłby wykorzystać np na prace polowe a jak to mówią “czas to pieniądz”.

  • ze wsi napisał(a):

   Niczego nie zazdroszczę. Wiem, że dla niektórych sołtysów te kwoty nie są za wysokie biorąc pod uwagę ich zaangażowanie. Znam też takich, którym nie dałbym 100 złotych na miesiąc. A jak wytłumaczysz, że np sołtys największej wsi w gminie nie musi mieć osobnego przewodniczącego rady sołeckiej a w niektórych , bardzo małych sołectwach trzeba opłacać dwie osoby?

   • Mietek napisał(a):

    Wytłumaczę Tobie tak że to mieszkańcy na zebraniu wyborczym w sołectwie decydują poprzez głosowanie czy chcą mieć przewodniczącego rady sołeckiej i sołtysa w dwóch osobach czy w jednej osobie. Więc to jest wola mieszkańców danego sołectwa.

    • hiena napisał(a):

     Niech sobie maja, ile chcą, ale bezpłatnie! Podobnie w radach miejskich! A nawet burmistrz powinien być funkcja społeczną! Tak jak w Stanach. Dyziu swoimi trzema kadencjami tego dowiódł – ile przebywał łącznie na zwolnieniach?! Gmina sie nie zawaliła, a nie zawdzięczamy tego przecież wice, ani asystentowi, których w ogóle nie potrzebujemy!

    • Ze wsi napisał(a):

     Mieszkańcy na zebraniu to mogą przyznać sołtysowi nawet asystentkę. Pod warunkiem, że zapłacą ze swoich pieniędzy a nie podatnika, czyli też z moich

  • hiena napisał(a):

   A kto Ci każe sołtysem zostać, być?

 11. mario napisał(a):

  Jak ktoś nie pracował społecznie niech sprobuje, potem dyskutuje.
  Panie Pokorski po co panu telefon?
  Wystarczy karta na doładowanie konta, nie jestem w temacie, ale jeśli Stowarzyszenie Sołtysów jest organizacją Pożytku Publicznego to każdemu polecam o zapoznanie się jak finansowany jest zarząd.
  Ktoś zaczął wytykać sołtysom o wymaganiach, wcale nie głupi pomysł żeby wszedł w życie, być może w niedługim czasie będą biura sołeckie.
  W biurze będzie pracował pracownik gminy , a sołtys będzie na etacie gminy.
  Pomyślcie o tym przyszli burmistrzowie.

  • Anonim napisał(a):

   A pan panie będzie tych pracowników opłacał bo takie pomysły się źle kojarza zapominają ludzie w gminie ze to burmistrz polikwidowal szkoły na wsiach bo ekonomia to teraz tez przemawia ekonomia

 12. Anonim napisał(a):

  Może należało by się zastanowić czy są soltysi potrzebni bo urzędników w gminie jest wystarczająco a i tak zainteresowani przychodzą do urzędu i listy można wysyłać poczta do tego nie jest potrzebny sołtys a i może burmistrz by się ruszył i pojeździć po wsiach popatrzył jakie są potrzeby przy okazji zobaczył by zwierzeta

 13. Kojo napisał(a):

  Moze kazdy kto tak cwaniakue sam zechce kandydować na sołtysa i wtedy zobaczymy

  • hiena napisał(a):

   Wystarczy takie cwaniactwo, jak twoje. A sołtysów de facto nie potrzeba już w Polsce! XXI wiek, telefony, samochody, Internet każdy ma na wsi. Urząd gminy w zasięgu dosłownie ręki! A jeśli ktoś nie ma, to gdzie “samopomoc chlopska”?!

 14. telefon by chcial napisał(a):

  Panie po co panu telefon ??
  -karte do budki pan dostaniesz na impulsy !

  ojjj w tył..ch sie im przewraca poczuli chyba gest burmistrza i smak tych MEDALI złotych co to gmina zakupila hahaha

  najlepiej to iPhona by chcieli z internetem LTE zeby na sesji rady sobie meczyk sledzik

  po co soltysowi telefon ? ano po to:

  https://www.youtube.com/watch?v=t_QgHp4O9x0

  https://www.youtube.com/watch?v=yK9i-g_Yh1I

  • Marcin napisał(a):

   Przede wszystkim, w czasach gdy abonament z nielimitowaną liczbą rozmów i smsów nie kosztuje majątku, należałoby się zastanowić w ogóle nad instytucją telefonu służbowego. A telefon za pieniądze podatnika dla prezesa koła sołtysów…. Ludzie, o czym my mówimy?

 15. x napisał(a):

  Kiedys soltysi udzielali sie spolecznie i wiecej zdzialali dla swojej wioski niz teraz pobierajac kasiore niestety taka prawda wystarczy sie przejechac przez niektore wioski chcieli chodniki i co zarastaja ze ich nawet nie widac kto ma tego dopilnowac chyba soltys jak wy sie nie wstydzicie jak wasza wioske widza tak oceniaja wstyd nie mowiac o drogach a sie domagaja podwyzki trzeba na nia zapracowac.

 16. Anonim napisał(a):

  Sołtys z Ostrowitego P.H.to jest gość dopiero

 17. Anonim napisał(a):

  Pan P.H takich sołtysów trzeba 😂😂😂

 18. Wódz napisał(a):

  KUZYNUW B + B na sołtysuw wybrać i kupić im piwa i wódki i może do pracy się wezmą bo tylko ryby albo ciocia

  • Kibol napisał(a):

   Jak czytam większość komentarzy to aż żal mnie ogarnia jakie panuje niezrozumienie tematu co to jest sołtys na wiosce- w sołectwie -ile swojej pracy wkada na rzecz sołectwa to tylko zrozumie ten

   • elka napisał(a):

    Fakt jest taki, jak zauważyła hiena, ze sołtysi, jako urzędnicy, nie sa już potrzebni. Niech sie wioska organizuje, jak tylko chce, ale bez obciążania gminnej kasy!

 19. Mieszkaniec napisał(a):

  A w Lubiniu nic się nie dzieje nie ma chodnika a w dodatku ciemnica.Tylko smród Obornika .Powinna być lampa kolo wyjazdu na drogę nr 15 .Następnie lustro lub radar ograniczajacy prędkość od strony Wydartowa i z drugiej strony jest mnóstwo wypadków lecz Sołtysa to nie interesuje Problemy społeczeństwa są niepotrzebne.I za co im podwyżka zlikwidować te stanowiska juz dawno powinny nie istniec!!!!

 20. mieszkaniec Rudek napisał(a):

  A u nas nic lepiej ani oswietlenia porzadnego ani chodnika same chaszcze w dodatku same bloto samochody ze zwirowni same bloto na szose wywoza no ale znowu jakies gowniane boisko sie tworzy nie wiadomo po co pograc to mozna na trawce nie potrzeba ogrodzen zero pomyslu na rozdysponowanie funduszem cos sie robi i nic nie widac mial byc chodnik do glownej szosy juz dawno najwazniejsze ze zalozyli przy sklepie zoltym a dalej to co pani soltys zatrudnij doradce bo z roku na rok ta wies wyglada jak wyglada wszyscy widza nie ma co ukrywac .

 21. Ochodzanka napisał(a):

  Zero pomyslu na rozdysponowanie funduszy?

  No ja p…e. Sa zebrania soleckie gdzie glosuje sie za i przeciw . Ale najlepiej glosno drzec morde a na zebraniu trzy osoby .. bo nikogo to nie interesuje..

  • Anonim napisał(a):

   Sołeckie zebrania,dobry żart odezwać się z innym pomysłem to wyśmieją,dlatego nikt nie przychodzi na te zebrania.

 22. Anonim napisał(a):

  Barbarom wszelkiego dobra!

 23. ufo napisał(a):

  Jak mówi Cejrowski – wszyscy won! To do sołtysów tym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powered by WordPress | Designed by: SEO Consultant | Thanks to los angeles seo, seo jobs and denver colorado