Strona główna Kultura Medal dla Piotra Borowskiego

Medal dla Piotra Borowskiego

2061
20

Na wczorajszej sesji Rada Miejska przyznała Medal Honorowy Gminy Trzemeszno Piotrowi Borowskiemu. Z projektem uchwały w tej sprawie wystąpił burmistrz Krzysztof Dereziński.

W uzasadnieniu napisano między innymi:

Piotr Borowski w roku 1980 podjął się organizacji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Niewolnie, a następnie, po wyborach został jego przewodniczącym. W tamtych latach było to niezwykle trudne zadanie, ponieważ związek bronił nie tylko praw pracowniczych, ale był także jednym z głównych ośrodków opozycji przeciw rządom Polski Ludowej i komunizmowi”.

W dalszej części wskazano na zasługi P. Borowskiego w działalności w Związku Nauczycielstwa Polskiego, gdzie jest współorganizatorem i pomysłodawcą wielu trafnych rozwiązań dotyczących działań związku.

K. Dereziński poinformował radnych, że wystąpił z taką inicjatywą na wniosek Tadeusza Skrzypczaka – działacza „Solidarności” na terenie ówczesnego „Izopolu”. Jego rekomendacja była dla mnie najważniejsza – zaznaczył burmistrz.
Obecny na obradach T. Skrzypczak przypomniał zasługi P. Borowskiego w okresie tworzenia „Solidarności”, w czasie stanu wojennego, a także działalność w Komitecie Obywatelskim.

Radni nie mieli żadnych uwag co do kandydatury wyróżnionego. Uchwała została podjęta jednomyślnie, a wręczenia medalu dokonali wspólnie burmistrz K. Dereziński i przewodniczący RM Sławomir Peno.

Przy okazji wyniknął jednak temat samej procedury przyznawania wszelkich wyróżnień przez samorząd. Radni proponowali, aby powołać zespół (kapitułę) do opiniowania takich wniosków. Burmistrz podzielił ich zdanie i obiecał, że niebawem ją powoła.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

20 KOMENTARZE

  1. 3 zdjecie w tle – niektorzy nie bardzo sie ciesza z decyzji burmistrza widac po minie. Czyzby sentyment za poprzednim ustrojem ?

  2. Gratulacje za likwidację Spółdzielni Kółek Rolniczych , wyjątkowego zaangażowania w rozwoju szkolnictwa i ,, walki z komunizmem,, …

  3. „Solidarność” kojarzy mi się to z byłym Prezydentem RP,za którego kadencji weszliśmy do Unii Europejskiej;jesteśmy murzynami w tej Unii,tanią siłą roboczą do czarnej roboty…Pracujemy za psi swąt…A „Solidarność”sobie tyle przypisuje zasług,powinni schować głowę w piasek.

  4. Odznaczenia odznaczeniami,żeby tylko KASA za tym nie szła…bo po co? Wtedy byliśmy radzi że wchodzimy do Unii,ale z perspektywy lat ;za co my się sprzedaliśmy i na jakich warunkach weszliśmy do Wspólnoty Europejskiej,ktoś Nas sprzedał i wziął Kasę…i to niemałą

  5. Platformioki nas sprzedali i pochachmencili z ta unia ze niby tylu chcialo do uni to byl pic na wode za plecami platformioki zrobili swoje i brukselskie liberaly wszystko by sprzedali gdy by jeszcze byli u wladzy i bysmu sie czolgali jak psy do michy ale sie przeliczyli zobaczycie jak ta UNIA sie rozpier…i to sa darmozjady nie macie pojecia jaka kase biora i oni chca nami rzadzic nie ma takiej obcji skonczylo sie sprzedawanie POLSKI i dobrze.

  6. Rekomendacja Pana Skrzypczaka jest dla Pana Burmistrza najważniejsza bo Pan Skrzypczak był w byłym
    Izopolu działaczem Solidarności.Był również
    aktywnym działaczem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w byłym Izopolu.Gratuluję Panu Burmistrzowi znajomości faktów z minionych lat. Panu Piotrowi serdecznie gratuluję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj