Strona główna Różne Wspomnienie księdza Radosława Tuszyńskiego

Wspomnienie księdza Radosława Tuszyńskiego

13471
30

Czas Wielkiego Postu to okres, który jeszcze długo będzie przypominał trzemeszeńskim parafianom zmarłego w środę księdza Radosława Tuszyńskiego.

Duchowny dał się poznać jako osoba zaangażowana bez reszty w życie naszej parafii. Był inicjatorem m.in. Misteriów Męki Pańskiej, które organizował w okresie Wielkiego Postu, począwszy od 2014 r. Były to widowiska robione z wielkim rozmachem.

Oprócz akcentów religijnych cechowały się też znacznym poziomem artystycznym, przez co gromadziły zawsze sporą liczbę wiernych.  Przedstawienia odbywały się na tle imponujących inscenizacji, a aktorzy występowali w strojach z czasów Chrystusa.

Wszystko to dzięki wielkiemu zaangażowaniu ks. Radka i uczestniczących w tych wydarzeniach młodych ludzi, uczniów miejscowych szkół. Angażowanie młodzieży w życie trzemeszeńskiego kościoła było bowiem szczególną umiejętnością zmarłego księdza.

W Trzemesznie zorganizował cztery Misteria (2014, 2015, 2016 i 2017 r.) Oprócz tego duchowny brał aktywny udział w organizacji Festynów Parafialnych, „Tygodnia Ewangelizacji Trzemeszna” i innych wydarzeń, w tym np. akcji krwiodawstwa.

Zmarł w wieku 37 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Przed śmiercią był rezydentem w Murowanej Goślinie.

Jak informuje Archidiecezja Gnieźnieńska, R. Tuszyński święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2010 roku w katedrze gnieźnieńskiej. Był wikariuszem w parafiach pw. św. Faustyny w Mogilnie, pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie i pw. św. Jakuba Większego Ap. w Miłosławiu.

Miejsce, termin i godzina uroczystości pogrzebowych śp. R. Tuszyńskiego nie są jeszcze znane.

Zachęcamy także do obejrzenia wideorelacji z Misterium z 2014 roku |LINK|, jak również galerii zdjęć z wydarzeń, organizowanych przez zmarłego duchownego.

30 KOMENTARZE

 1. Piękne wspomnienie i świadectwo pracy Śp. ks.Radka. Pamięta o nim ten portal, pamięta OSP, pamięta Archidiecezja Gnieźnieńska, a na stronach naszej parafii cisza. Czy ksiądz probosz zapomniał już ile zmarły ks.Radek zrobił dla naszej parafii? Swego czasu był prawą ręką ks.Kotowskiego, tymczasem dostajemy od niego milczenie…

  W mojej pamięci na zawsze pozostanie „Mario, czy ty wiesz?” w interpretacji ks.Radka, a także piękna Pasja. Dziękujemy

 2. Cudowny ksiądz i Człowiek. Trudno było mi się pogodzić z jego odejściem z naszej parafii, a teraz odszedł na zawsze…Wierzę, że tam po drugiej stronie będzie szczęśliwy i jeszcze nie raz zaśpiewa…

 3. To prawda, że ksiądz Radek bardzo udzielał się w naszej parafii i miał to coś w sobie, co sprawiało, że przyciągał do siebie naszych parafian. Głosił przepiękne kazania ❤️ Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że ” nikt tyle nie wniósł do naszej parafii co ksiądz Radek”. A ksiądz Przemek? Przecież to On organizuje przepiękne koncerty kolęd wraz z zespołem Voce di Dio😍 To On przygotowuje dla nas każdego roku wspaniałe Zaduszki…z kolei ksiądz Łukasz swoimi kazaniami sprawia, że można Go słuchać w nieskończoność. Niesamowita dykcja i dobro, jakie On niego emanuje są nie do opisania👌 Poza tym co roku Wszyscy księża z naszej parafii organizują dla nas wspaniały festyn dożynkowy, na który z niecierpliwością zawsze czekamy. Zgodzić się mogę z jednym, że NIGDY NIE ZAPOMNIMY 😢

  • Wierząca, zgadzam się z Tobą. Każdy ksiądz zostawia cząstkę siebie i wnosi do życia parafii coś innego. Kazania ks. Łukasza są piękne, zaangażowanie ks. Przemka także godne pochwały. Księdza Krzysztofa już teraz brakuje. A nasz ks. proboszcz to dobry organizator, nie można mu tego odmówić. Wszystkie te „drobiazgi” składają się na wielkie rzeczy. Myślę, że 123 chodziło o wspaniałe wspomnienia, które zostawił po sobie ks. Radek. Pokój jego duszy…

 4. Ksiądz to taki sam człowiek jak każdy z nas ma swoje uczucia ,marzenia problemy,obawy . Walczył ile było w jego mocy o swoje zdrowie.Pan jednak wybrał inną posługę dla niego .Nie ma tam bólu,łez, tęsknoty wśród aniołów śpiewa swoją pieśń.Mario ty najlepiej przecież wiesz 😔 Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie 🥲

  • I to jest najpiękniejsze świadectwo i wspomnienie jakie mógł dostać i otrzymał ksiądz Radek – o nawróceniu. Odchodzi spełniony, a Ty wytrwaj, czego Ci życzę!

 5. Wszystkie parafie wspominają śp.ks Radka .A nasza Parafia .Proboszcz myśli że jak przekazał na ogłoszeniach to wystarczy.Czy śp.ks Radek nie zasłużył na wspomnienie w naszej parafii na mszę ?

  • Pisałam już odpowiedź na poprzedni komentarz, ale Pan Redaktor niestety go nie umieścił, mimo że nie był nacechowany nienawistnie. Jednym z obowiązków ks.proboszcza jest poinformowanie swojej wspólnoty o odejściu kapłana, który pełnił u nas wieloletnią posługę. Rozumiem, że wspomniał o tym na mszy, jednakże nie widzę nic złego w umieszczeniu takiej informacji na stronie parafi. Bez względu na prywatne odczucia ks.proboszcza, strona ma charakter informacyjny i taka informacja powinna była się na niej znaleźć.

   • W ogłoszeniach duszpasterskich jest informacja.
    Anonim wspomniał o mszy…żeby odbyła się msza za zmarłego musi być najpierw jego pogrzeb….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj