Strona główna Różne Wyższa opłata targowa nie zniechęciła handlujących

Wyższa opłata targowa nie zniechęciła handlujących

5321
79

Już od ponad 2 tygodni obowiązuje nowa opłata targowa dla handlujących poza wyznaczonym targowiskiem miejskim w Trzemesznie. Uchwalona stawka 50 złotych miała m.in. zniechęcić do prowadzenia sprzedaży na placu Św. Wojciecha. Jak jednak można zauważyć, handel w tym miejscu cały czas się odbywa.

Nowa stawka weszła w życia z dniem 18 lutego. Od tego momentu jej inkasentem jest Trzemeszeńskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Jak dowiedziałem się od zastępcy burmistrza Dariusza Jankowskiego, przez pierwsze trzy dni, czterech handlujących odmawiało wniesienia wyższej, obowiązujące opłaty. W związku z tym wszczęto odpowiednie postępowanie. Po kilku dniach wszystkie te osoby zgodziły się jednak uiścić swoje zaległości.

Wiceburmistrz dodaje, że Gmina będzie próbowała przygotować teren przy placu Świętego Wojciecha pod prowadzenie działalności. Nie mogą tam jednak powstać proste „kioski” tylko porządne pawilony według precyzyjnych wskazań konserwatorskich. O takie wskazania będziemy występować – mówi D. Jankowski.

Handlujący nie zamierzają się poddawać. Jeden z kupców powiedział mi, że złożył w ostatnim czasie pismo do Regionalnej Izby Obrachunkowej w którym zaskarża aktualną – 50 złotową – opłatę targową. Przypomnijmy, że RIO w Poznaniu podważyła już w grudniu jedną z uchwał Rady Miejskiej, ustanawiającą 200 złotych opłatę za handel poza miejscem wyznaczonym. Jednym z zawartych argumentów było wtedy to, że opłaty targowe nie mogą być różne dla odrębnych typów targowisk. O decyzji RIO szerzej pisałem w artykule |TUTAJ|.

IMG_2696 IMG_2698

79 KOMENTARZE

 1. Gdyby ci ludzie,zarabiali część tego,co zarabia Jankowski,nie musieliby marznąć,dbając o swój interes.Jankowski przegoni handlujących,żeby napędzić kasę komunalce,która za moment będzie prywatna!Oby tak dbał o mieszkańców,jak o interesy „komunalki”

  • Macie rację. Precz z Jankowskim. Precz z tym co uchawlają radni. Proponuje, żeby na środku Kościuszki – przez całą długość ulicy – zrobić targ. Przecież to nikomu nie zaszkodzi. Na ulicy będziemy kupować, na chodniku będą jeździć samochody a na psy i koty będą srały gdzie popadnie. Ludzie – prawo trzeba szanować !!!!!!!!!!

  • Gdyby Jankowski zarabiał część tego co Ja to by nie musiał się z nikim męczyć i miał w d… tą wichę o wizerunku koziego miasta.

  • Ja się naprawdę dziwię rządzącym. To, że gostek sprzedaje niby z trawnika… Ale co pół godziny bus stoi. Metr za przejściem dla pieszych. MANDAT !!! Za pół godziny – MANDAT !!! Za kolejne pół godziny – MANDAT !!! Targowisko z prawdziwego zdarzenia zbudowano. Z osiedla żabi skok. Z miasta też. Kultura. „Swiński Targ” nie przez przypadek tam powstał. Ludzie – żyjemy w Europie. XXI wiek. Policji w Trzemesznie nie widać. Prewencja wystarczy. Dzień w dzień – na czas rozładunku i załadunku – MANDAT !!! Dzień w dzień. Nauczy się porządku i kilku „ponad prawem”. Kondomy inni mieszkańcy na rogach ulic mają sprzedawać ??? Niedługo zaczną. BO WOLNO. POLICJA – czas się obudzić \\\\\ pobudka , POBUDKA. Na nosie Wam grają. I się z Was śmieją. Niedługo jak będziecie radiowozem przejeżdżać obok jabłek to będą Wam środkowy palec pokazywać. Zakład, że tak będzie ???

 2. Precz z Jankowskim precz z pseudo Burmistrzem. Dajcie tym ludziom zyc. Miekszancom te targowisko nie przeszkadzalo a wrecz przeciwnie latem szlo kupic pyszne truskawki i owoce. Nikt z centrum nie bedzie biegal na nowe targowisko…

 3. To jest wielka głupota chcieć zlikwidować tak dogodne miejsce dla kupujących!!!Na targowisko jest daleko,a tu wszystko pod ręką.

 4. Do osób, które twierdzą, że handel przy jezdni jest bezpieczny.

  Drugie zdjęcie. Czerwony samochód zaparkowany na pasach. Ktoś pewnie na ,,szybko” kupował coś ze straganu. Nie chce mi się zozpisywać, więc w skórcie – zwężenie jezdni przy wylocie oraz częsciowa blokada prześcia dla pieszych – możliwe skutki są oczywiste.

  Takie parkowanie w tym rejonie to NORMA. ,,No bo ja tylko po pyrki”, ,,eeee nikomu nie wadzę”………

  • Na nowym targu,kierowcy skracają sobie drogę,pędząc z górki,między dzieciakami idącymi do szkoły.Tam jest cyrk!Łamanie przepisów ruchu drogowego,to wina policji nie handlujących.Więc nie udzielaj się durnymi wypowiedziami.

  • Zastanów się „anonimie” co piszesz, bo to staje się śmieszne…… niedługo stwierdzisz, że osoby parkujące nieprawidłowo pod Biedronką to także jest wina kupców tutaj handlujących.

    • Przy „T. Market” też jest parking, więc nie czepiaj się kupców, bo być może „parkujący” kupował gazetkę w kiosku lub skreślał szczęśliwy numerek. Handlujący robią to w odpowiednim miejscu, po za chodnikiem, a to czy ktoś przestrzega bądź nie przepisów o ruchu drogowym to nie jest ich wina.

    • Miejsce jest odpowiednie, pod warunkiem, że kupujący będą uważali na to gdzie parkują lub prowadzą pogawędki.

     • Właśnie o to chodzi, że PERMANENTNIE trafia się ktoś, kto nie patrzy jak chodzi czy parkuje i to jest problem. Sporo ludzi widzi tylko swoje JA. Zaparkuje taki byle jak i zadowolony, bo ma 5 metrów do straganu.

 5. Dyziu!Zapamiętamy i podziękujemy przy wyborach.To co Jankowski wyrabia z ludźmi jest świństwem.To jego osobista wendeta!

 6. Jankowski zabiera pieniądze,kobietom pracującym na targu,żeby zrobić prezenty kobietom pracującym w urzędzie.Dzień Kobiet w wydaniu trzemeszeńskim…

 7. p.Jankowski zanim postawi te piękne pawiloniki na Wojciecha , to niech wpierw skonsultuje to z zainteresowanymi , bo będzie tak jak z nowym targowiskiem , jeden wielki niewypał , wyrzucone pieniądze , ale w końcu nieswoją kasą dobrze sie zarządza !

 8. Pan jankowski postawi pawilony,a przetarg wygra,pewna pani radna,handlująca nowalijkami.No i jeszcze,wyrwie jakieś dofinanowanie:)Mistrz autopromocji.Nie mieszka w Trzemesznie,więc co mu zależy…

 9. Z tego co wiem to handel jest dla ludzi , więc dlaczego nie mogę kupić truskawek na placu ? Najlepiej dla handlu ( i nie tylko ) w Trzemesznie byłoby jakby pJankowski ,zaczął wprowadzać zmiany np w Mogilnie , miałby do pracy blizej a u nas zaczęłoby sie może dziać normalnie

 10. W Trzemesznie powstało w końcu targowisko z prawdziwego zdarzenia. Jest porządek, są parkingi dla kupujących. Kosztowało to kupę kasy. Ale warto było…. Warto do niedawna. Bo okazuje się, że władza uległa jednak już krzykaczom i za nasze podatników pieniądze będzie jednak tworzone drugie targowisko. To WIELKA przegrana Burmistrza i jego zastępcy!!! Ulegli, poddali się. Ja tylko zapytam. Kto będzie tym wyróżnionym, który będzie mógł handlować na św. Wojciecha? Bo przecież wszyscy się tam nie zmieszczą. Powstanie kasta uprzywilejowanych kupców.

 11. Ja to mam nadzieję że na nowym targowisku, będą organizowane zabawy takie jak w parku i koncerty. Nowe targowisko do tego nadaje się idealnie. Jest oświetlenie, jest monitoring i jest wielka płyta do tańczenia.

 12. Ostatnio przechodziłem z rodziną i znajomymi przez nasz nowy targ, jest taki piękny tyle miejsca na handel i parkingi. Niestety nie potrafiłem wytłumaczyć wszyskim uczestnikom przechadzki dlaczego handlujący nie chcą tam handlować, tylko na placu ś.w. Ciętej riposty udzielił mój kuzyn poznaniak. Nie puszczone bąki unoszą się do mózgu i stąd biorą się posrane pomysły.

 13. To dla kogo powstało to nowe targowisko? Za dużo pieniędzy miał urząd i sobie dla kaprysu wybudowali? Jak to możliwe, że urząd nie może postawić tam np tabliczki handel wyłącznie na nowym targowisku, które przecież powstało chyba dla wszystkich kupców.Jak tak dalej będzie,że nowy targ nie zostanie użytkowany jak powinien to ktoś to przejmie np „komunalka” która lada chwila trafi w inne ręce a wtedy powstanie tam zapewne nowy market jakiś Lidl albo coś innego i ciekawe wtedy co z kupcami będzie? Wszyscy na tym ucierpią a obcy kapitał niemiecki czy inny będzie się pasł. Ludzie narzekają na bezrobocie itp a wszystko w obce łapy idzie!
  A w ogóle ciekawe co by się stało jakby ktoś poprosił tą instytucję co dała pieniądze unijne na sfinansowanie targowiska żeby sobie przyjechała i zobaczyła,że wyrzucili kasę w błoto bo na tym pięknym nowym targu handel jest ale na wymarciu i praktycznie dwa dni w tygodniu. Czy tak miało być w planach?

 14. wiem że czyta to wszystko wiceburmistrz i jego świta ,i co zadowoleni i podoba sie ?Na jego miejscu podwinąlbym ogon i poszedł gdzie pieprz rośnie !!!!

 15. W każdym miasteczku zimą handel zamiera. To nie wina nowego targowiska tylko jeszcze nie ma polskich kwiatów i warzyw a z ciuszkami stoją myślę, że zawsze te same osoby.
  Poczekajmy do maja, może dojadą z pięknymi kwiatami z różnych okolic.
  Tak naprawdę to wszystko załatwiają biedronka i inne markety. które przyciągają zarówno miasto jak i wioski więc może z czasem dojdzie do powolnego zamierania targowania.
  Bądźmy jednak dobrej myśli, że latem zaopatrzymy się na targu.

  Nowe targowisko jest piękne i mam nadzieję,że wszyscy handlujący z czasem tam zawitają i pozostaną a my klienci pójdziemy za swoim sprawdzonym towarem i sprzedawcą.

 16. Targowisko jest i tam należy sprzedawać. Daleko czy niedaleko? Oto jest pytanie, które się powtarza. Dla jednych TAK a dla drugich NIE. Co by było gdyby wszyscy sklepikarze wyszli na ulice i zaczęli sprzedawać gdzie popadnie co byście NAPISALI. Zastanówcie się. To jest dla naszego dobra. I przestańcie pisać że to tradycja i itp.
  Chcesz się dowiedzieć prawdy o sobie, pokłóć się z przyjacielem.

 17. Jak na razie na nowym targu nie bylam a tu zawsze mam po drodze. W dni targowe w godzinach przedpołudniowych rozumiem stać na nowy ale w pozostale dni i godziny nie ma to najmniejszego sensu bo i tak nikt tam nie pojdzie.

 18. Gdy każdy straganiarz będzie ustawiać budy gdzie mu się podoba , to jak będzie wyglądać nasze nie najpiękniejsze Trzemeszno. Uważam , że targowisko wygląda przyzwoicie i tam powinien odbywać się handel. Radni uchwalcie ustawę o zakazie handlu na ulicy i pokarzcie kto rządzi Trzemesznem -Leon czy Dzieci.

  • Prawda ,mam tylko nadzieję ze era wice…dobiega konca , tylko zanim to nastąpi , uszykuje sobie ciepłą posadkę niestety

 19. Męski komplement pod adresem wice!!I to w dzień kobiet!No,no…Anonimie jak ty podkreśliłeś męskość naszego wice,aż zazdroszczę.
  Natomiast nowe targowisko nie jest do d….Jest do cywilizowanego handlowania.

 20. Nie ulega wątpliwości, że negatywne komentarze o nowym targowisku piszą kupcy. Bo im się usrało – zajmowanie terenu jak 3-4 stoiska a opłata zawsze ta sama, czytaj – najniższa. Mnie jednak smuci fakt, jak władza szybko ulega krzykaczom. No i będą równi i równiejsi, powstaną miejsca handlu na sw. Wojciecha – tylko dla wybranych.

 21. Kupcy zawsze wyjda na swoje , a władza dba o swój tyłek i nikomu nie ulega a już najmniej dba o mieszkańców ( kupcy też należą , to tego grona )Mam nadzieję ,że już niedługo !

 22. Zastanawiające powinno być,dla Dyzia i Jankowskiego,dlaczego zasłużyli sobie na taką nienawiść mieszkańców.Jednak,chyba ich rozumem.Można mieć w d.pie mieszkańców.Wybory wygrywa się w kościele.Parę wystąpień i babcię są osr.ne;)Tyko…tym razem,młodzież nie zagłosuje na nauczyciela.Głosy babć,mogą nie wystarczyć.Gdyby wygrał ktoś z poza „kolesiostwa”,może skończyć się to bardzo źle dla obecnych burmistrzów.

 23. „Prześwietlić”sprzdarz komunalki!To śmierdzi!Nowy targ,za wielką kase,to prezent,dla nowych właścicieli??? I te spore opłaty targowe,trafią doi czyjej kieszeni????

 24. Oj handlarze, dajcie spokój. Tylko wam się nie podoba ten targ. Przecież jeden z Was stwierdził nawet, że wolał stać w syfie. Dla kupujących to targowisko to niebo do ziemi do tego co było. I nie jestem urzędnikiem jakby co. Nawet jeśli tu piszą urzędnicy to z pewnością piszących handlujących tu jest więcej.

 25. Trudno polemizować ,jak rozpatruje się tylko w kategorii ,czy targowisko ładne czy nie . Co z tego ,że ładne , jak w tygodniu swieci pustkami.Znaczy że pieniądze zostały wyrzucone , bo totalnie nie spełnia roli dla której zostało stworzone ,może przekwalifikować teren i zrobić plac zabaw 🙂

  • W dni targowe nowy plac też świeci pustkami .Sprzedających jak zawsze sporo,najczęściej ci sami.
   Kupujących jak na lekarstwo.Co „kilometr” klient.Tak też jest na placu św.Wojciecha.
   Za droogo.
   W sklepach taniej.
   I nie ma w tym winy pewnego pana ,tak tu krytykowanego przez paru handlowców.Od tych napadów handlowców chce się wymiotować.

 26. Jankowski powinien oddać dofinansowanie z własnej kieszeni. Może to nauczyłoby MYŚLENIA!!! „Rozmawiajmy,trzeba rozmawiać.A zdania i tak nie zmienię!”Autor:Radna pani MD.:)Tragiczne:(

 27. Idz do […] sępią tych ludzi najbardziej jak mogą bo wiedzą że i tak tam będą stali i dalej sprzedawali ponieważ nie maja innego zródła dochodów masakra […] ich do kwadratu, najlepsze jest w tym ze opłata pójdzie do góry a nasz Pseudo Wiceburmistrz będzie miał za co sobie balować !!!

  • no to zńów ktoś się na kogos wkurzył.Niesłusznie,oj nie masz racji i co najważniejsze nie masz argumentów.Ziejesz tylko jadem a racja i tak nie jest po twojej Stronie.Piękny nowy Targ naplacu Świńskim sam się broni swoim wyglądem i swoją funkcjonalnością.

 28. W takim razie mam pytanie. Czy ci handlujący na św. Wojciecha płacą równo. Wystarczy zwrócić uwagę ile miejsca zajmuje jeden ile drugi. Jest to widoczne na zdjęciu. A więc to 50 zł to za co? Powtarza się historia jaka była na świńskim targowisku przed remontem? Że niektórzy zajmowali pół placu i płacili jak pozostali. Tam w końcu to uregulowano. A tutaj? Za chwile ktoś rozłoży się od Kilińskiego do Toruńskiej i też zapłaci 50 zł ? Pewnie tak bo nasza władza ( w tym Rada) są słabi. Dla nich priorytet tegoroczny to wybory a nie rozwiązywanie trudnych problemów. Więc lepiej udać , że się tego nie widzi.

 29. PEPKO TESCO ,CHINSKI JESZCZE DALEJ OD CENTRUM I CO/MAJA SWOICH AMATORÓW..JAK KTOS CHCE KUPIC TO I POJDZIE NA NOWY TARG…A HANDEL NA MIESCIE TEZ UWAZAM ZA NIEBEZPIECZNY ,W DZISIEJSZYCH CZASACH MAMY MASE AUT..KTORYCH CIAGLE PRZYBYWA,A ULICE ..POZOSTAJA TAKIE SAME ,BRAK MIEJSC PARKINGOWYCH ITP…LUDZIE CHODZĄ JAK PO DEPTAKU WYŁACZONYM Z RUCHU AUT!!!! JESTEM KIEROWCA I KONSUMENTEM//TAM PRZEJECHAC AUTEM PODCZAS HANDLOWANIA CZASM SIE NIE DA..BACBIE SOBE STOJĄ NA SRODKU JEZDNI GAWORZĄ..DZIECI BIEGAJA ..WYBIEGA DZIECKO ZA AUTA ZAPARKOWANEGO NA PASACH PRZY TARGU..JEDZIE AUTO Z PRZECIWKA SZCZESCIE ZE WOLNO I ZDĄŻYL WYHAMOWAC//MATKA PERDOLKAMI SIE ZAJMOWALA NA TARGU..PAN AUTEM NA PASACH TYLKO PO ZIEMNIACZKI..POMYSLCIE SAMI…

  • Racja. Słusznie. Twoich argumentów nie da się obalić. Niestety wszystko da się zbluzgać, co zaraz hejterzy na bank zrobią…..

 30. Widać, że w Trzemesznie łatwiej o pieniądze ( np. na targowisko) niż o podjęcie męskiej decyzji. Ciekawski dobrze to ujął. Przy takim podejściu naszej władzy na św. Wojciecha zrobi się totalny bałagan. Za chwile może się tam rozłożyć następny handlujący na 30 metrach i też zapłaci 50 złotych. I jeszcze następny. Po placu będą spacerować babcie z wnukami a między nimi poruszać się będą samochody. A nowe targowisko kosztowało ponad milion.

  • Chciałbym usłyszeć odpowiedź na postawione tutaj pytanie. Za co to 50 złotych? Bo ten jeden pan zajmuje naprawdę sporą powierzchnię. Czy u nas w Trzemesznie nie ma władzy?

 31. Ja właśnie tam gaworzę i myślałam że to deptak a samochody łamią przepisy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Jak babcie kocham nie mam prawa jazdy na znaki nie patrzę.Takich tumanów jak ja jest sporo.Dla mnie to targ a nie jezdnia!!!!!!!!!!

 32. no własnie trafnie to pani ujęła !!!! Targ ..a nie jezdnia !!i to przy samym skrzyżowaiu ulic..pani nie ma obiwiązku tam patrzeć na znaki//to mądre głowy naszego miasta powinny zadbac o nasze bezpieczeństwo!!!radykalnie podejsc do sprawy..

 33. Ziomale o co te kłótnie? Takie ładne targowisko macie.Co to za odległość ze środka miasta? Trzemeszno jest tak małe że wszędzie jest bliziuteńko.Do targu też jest blisko z każdego punktu miasta.Z każdego!!!!!!!!Jak ktoś z trzemesznian ma rodzinę w dużym mieście, to niech zobaczy jakie to wyprawy są na zakupy i ile kosztują czasu i pieniędzy.Nie słuchajcie niezadowolonych,bo tacy zawsze narzekają.Chyba że każdy chce mieć targowisko pod swoim nosem.
  Pozdrowienia z serduszka Wielkopolski!!!

 34. Popieram głos z Poznania ,tylko tu chodzi nie tyle moze o lokalizację ,a o nieudolną władze , która wpierw chełpi się tym że pozyskała fundusze na modernizację targowiska a później lekką ręką oddaje je w prywatne ręce. W tym jest problem , że urzędnicy działają na szkodę Trzemeszna i jego mieszkańców .

 35. Czytam tu wszystkie wiadomości z Trzemeszna,bo lubię tą”dziurę”.Nie mogę zgodzić się z T.bo przez długi czas szły wyzwiska właśnie tylko i wyłącznie na ten nowy targ,kiedy jeszcze o żadnych prywatnych rękach nie było mowy.Szły takie ataki,że aż wstyd.A jeszcze pomyje na kogoś kto wcale nie zawinił.Stosunkowo niedawno pojawiła się sprawa tych prywatnych rąk!!!!T.bądź sprawiedliwy

 36. Jestem sprawiedliwy i nie wypowiadam się na wczesniejsze tematy , chodzi mi o tu i teraz , a sprawa prywatyzacji nie jest aż taka swieza

 37. „Chodzi mi o tu i teraz ” to wyświechtany slogan,w sytuacji kłopotliwej bardzo się przydaje…. A genezy zdarzeń i kontekstów nie można pomijać.

 38. Dziś byłem na targu.Spotkałem kolegę zpoza Trzemeszna.Mówił,że fajny mamy targ,tylko że w Gnieźnie jest taniej.Nie wiem czy to prawda bo do Gniezna rzadko jeżdżę i tam na targ nie chodzę.

 39. Trzemeszno nie ma innych problemow jak targ sa wazniejsze sprawy mieszkancy sobie z tym poradza a urzednicy niech sie zajmna praca a nie sprzedawaniem jajek na straganie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here