Strona główna Różne Handel na placu św. Wojciecha pozostanie?

Handel na placu św. Wojciecha pozostanie?

9929
52

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej w Trzemesznie w sprawie określenia opłaty targowej. Według kolegium, gmina nie ma prawa stosować zaporowej stawki 200 zł za handel poza wyznaczonym placem targowym.

W uzasadnieniu Regionalnej Izby Obrachunkowej, jakie dotarło do radnych podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta widzimy, że ustalenie powyższej stawki nie znajduje umocowania w przepisach prawa. Nie wynika z nich bowiem, aby opłaty targowe mogły być różne dla odrębnych typów targowisk. Według kolegium RIO mogą one różnić się jedynie dla np. targowisk znajdujących się w centrum miejscowości i targowisk leżących poza nim, na przykład na peryferiach gminy.

Jak czytamy w piśmie RIO, na niedopuszczalność znaczącego różnicowania stawek opłaty targowych wskazywały już sądy administracyjne. Stosowanie przez Radę Gminy przepisów prawnych różnicujących wysokość opłaty targowych dla podatników sprzedających towary na jednych targowiskach, w stosunku do drugich – handlujących na sąsiednich targowiskach – stanowi naruszenie przepisów konstytucyjnych.

W dokumencie znajdujemy także zapis: „Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, podobnie jak i przepisy konstytucyjne nie zezwalają na to, aby opłata targowa na jednych targowiskach była tak znacząco wyższa aniżeli na innych. Tym bardziej, że celem powzięcia zaskarżonej uchwały było wyeliminowanie handlu w miejscach innych niż objęte obniżoną stawką opłaty targowej„.

Na posiedzeniu Kolegium RIO obecny był zastępca burmistrza Dariusz Jankowski. Jak tłumaczył, modernizacja targowiska była okazją do uporządkowania spraw związanych z jednym placem targowym. Wiceburmistrz mówił, iż nie można było wprowadzić restrykcji zabraniających handlu w innych miejscach miasta, dlatego postanowiono ustalić stawkę zaporową.

Od decyzji Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu gmina ma prawo wnieść odwołanie w terminie 30 dni do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

52 KOMENTARZE

  • Ten handel jest na ulicy i chodnikach.RIO chyba nie wie ,że tam niema targowiska,tylko jest ulica.Teraz targowisko przenieść na plac Kosmowskiego,albo plac czerwony,bo tam nie ma ruchu ulicznego i będzie bezpiecznie.Albo zlikwidować skwer na placu św. Wojciecha i pobudować następny plac targowy.

 1. A kto odpowiada za bezpieczeństwo ruchu?Jest wogóle taki ktoś?To nie sprawa cen zaporowych tylko logiki.NA jezdni się nie handluje!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Nie ciesz się .Handlu na jezdni nie będzie.Na takie newsy wszystkie telewizje zacierają ręce z radości że jest materiał o nieprawidłowościach zagrażających zdrowiu i życiu.

   Już widzę tytuły :Stragany na ulicy,Targowisko na jezdni, Nie ma bezpieczeństwa w Trzemesznie itd.

 2. Na nowym targu,wiaty puste!Ktoś powinien dobrać się do skóry:Jankowskiemu,Maćkowiaczce,Dzielowej i tym pozostałym niby radnym.Brawo dla radnych,głosujących za pozostawieniem ludzi w spokoju!

 3. to za każdym razem trzeba będzie dzwonić na policję że auto blokuje skrzyżowanie i sam się wyniesie. Ciekaw jestem też czy już ktoś tak próbował?

  • A może Policja zabierze głos w tej sprawie i rostrzygnie sprawę czy jest to handel na jezdni czy nie.
   Jeśli tak to mandaty załatwią spór.
   Jeśli nie to dać ludziom spokój.

  • Nie pisz głupot!Nikt nie handluje na jezdni!Byłem i widziałem.Handlują na chodniku.Zrobić deptak.Przeciesz tam auta,zatrzymują się na skrzyżowaniu!Obok TOTOLOTKA!Policja wielokrotnie przejeżdżała i udawała,że nie widzi:)

 4. Nie piszcie, że nikt nie handluje na jezdni!!! A klienci jak stoją w kolejce, wybierają towar i płaca to GDZIE STOJĄ?????????????????????????????????????????????????????? NA JEZDNI!!!!!!

  • No wlasnie jelopie klienci stoja na ulicy a nie handlujacy a to jest wielka roznica. A po drugie to tam samochod przejezdza raz na godzine wiec dajcie juz tym ludzia spokoj. jak tylko pamietam to tam juz od wielu wielu lat ludzie handluja i nigdy nikt nie robil z tego afery a teraz kazdy robi wielkie halo

 5. A może drobni handlowcy przeszkadzają panu z „Twojego marketu ‚, może sprzedaje mniej marchewek i pyrek bo mu przed drzwiami handlują i jeszcze miejsca parkingowe przed sklepem zabierają …
  Chyba lepiej że Trzemesznianie kupują u Swoich handlarzy , których znają od lat , ufają im co do jakości towaru i doceniają miłą obsługe…

 6. Czy naprawdę tak trudno postawić znak na Wojciecha ” zakaz handlu obwoźnego poza terenem targowiska ” ? Jedna tabliczka i po sprawie:-)

 7. Postawić tablicę Zakaz Handlu i sypać mandaty po 500 PLN. Jest targowisko to tam sprzedawać a nie burdel robić. Czy nikt już nie potrafi podjąć jakiejś konkretnej decyzji ?

  • Nim zgadzam się z Tobą 100%, mają wyznaczony ładny przestronny plac, wyłożony kostką,stoły porządne, z kibelkiem itd to wolą stać na chodniku i jezdni a towar kłaść na jakieś dechy i kartony i latać sikać Bóg wie gdzie. No szkoda gadać!Dlaczego władze miasta nie potrafią zdobyć się na jakiś radykalny krok?! Ogrodzić, zasadzić jakieś kwiaty, tuje i nie będą tam stali a będzie ładnie koło „Totka”. W ogóle to ciekawe jak się gmina wytłumaczy jakby jakaś kontrola unijna była , na targowisko poszło sporo kasy a ludziska handlują na chodniku i jezdni, a na „unijnym” prawie nikt nie stoi w dni powszednie.

   • To równie dobrze mogą handlować na placu przed Kościołem, to też centrum skoro tak pojmujesz wolność człowieka. Dziwne co się tak tego miejsca uczepili, firmy też się przenoszą czy sklepy i jak klient chce to swojego sprzedawcę znajdzie, chyba od Wojciecha na nowy plac nie ma aż takiej odległości.Tak samo do Kościoła czy do banków starsi ludzie chodzą i matki z dziećmi też i jakoś te odległości ” ogromne ” wszyscy pokonują a z targiem problem, jakiś wydumany moim zdaniem 🙂

 8. Tak to jest w Trzemesznie rzadzi byle kto ni doradza tez byle kto ludzie z przypadku bez praktyki koles popiera kolesia ustalają własne prawa bedac osobami publicznymi patrząc na inne miasta Trzemeszno zawsze będzie dziadostwem

 9. najlepsze to ze w Trzemesznie zrobiono ulice jednokierunkowe co w pewnym stopniu spowodowalo to utrudnienie mieszkańcom , ruch na tych ulicach się odbywal bez zakłucen nie wiem komu to było potrzebne tak jak handel był i powinien istnieć w tych miejscach gdzie od lat się odbywa mieszkancy radnych wybrali żeby im ułatwiali a nie odwrotnie

 10. Komu przeszkadzają ci ludzie?Pan wice,zawziął się na nich.Znając jego dyktatorskie zapędy,nie odpuści.Jednak za lamanie Konstytucji,powinien odpowiedzieć!Mam nadzieję,że ktoś,kiedyś ukróci jego samowolki!

 11. Pan J.K.znowu będzie miał targowisko dla siebie ! Innych handlujących rozstawił jak chciał i znowu pana robi z siebie !!!!!!!!!! Kpina !!!!!!!

 12. Ciekawe ze obok fryzjera Pana B. jest plac niezagospodarowany polozyc kostke oddac ludzia pod handel i nie będzie problemu ze ktoś jest na chodniku gdzie mamy radnych czy sa tylko przy kasie

 13. Ja uważam że nie po to miasto dało tyle pieniędzy żeby p Janik stał przy ulicy i nie szło przejść chodnikiem albo przejechać samochodem .Jadać w prawo skręcam z lewego pasa bo na prawo stoi p.Janik i o wypadek nie trudno .gdzie jest policja i znak ‚zakaz zatrzymywania się;

   • Nie będę z Tobą pisał bo Ty jesteś chory człowiek i nie masz pojęcia o życiu a w ogóle nie o przepisach drogowych ,pewnie jesteś jednym co tam handluj .żegnam niech Ci ziemia lekką będzie

 14. Dyziowi życzę,aby pomógł handlującym tam ludziom.Placyk do hanlu,to dobre rozwiązanie.A Jankowskiemu…no cóż…Obyś chłopie,szukał nowej pracy.Może,jako kościelny?

  • do t co wy chcecie od tego pana jankowskiego jakby zle zadzil to by tyle lat u nas nie bywal w gminie jednak ma jakies doswiadczenie ze go wybieraja powodzenia panie jankowski

 15. Placyk obok kiosku można wydzierżawić (nie sprzedać ) komuś pod działalność handlową z jakimś składanym małym sklepikiem ( oczywiście estetycznym a nie barakiem) lub zrobić parking których w całym Trzemesznie brakuje. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Trzemesznie też mogłaby zrobić parking przy blokach obok boiska ( dawne boisko do kosza) kawałek ziemi (połowa) tego pasa co jest zieleni przeznaczyć na taka inwestycję ( i tak co kawałek ścieżki wydeptane przez ludzi ) .Rozwiązało by to częściowo problem z zaparkowaniem samochodów w tamtej części bloków. Wkurza mnie patrzenie jak spora ilość osób szczególnie wieczorami i w weekendy stawia samochody na trawie .

 16. Na znak protestu nie bede kupowac na placu Sw. Wojtka tylko na targowisku!!!! Przejsc z wozkiem nie ma szans, przejechec autem tez sa problemy, bo stana 2krowki na srodku i pogadac o pogodzie musza, zloszcza sie na dzwiek klaksonu, ja chce aby tam bylo bezpiecznie, a sytuacja pozostawia duzo do zyczenia…..

 17. Ja jestem taką krówką co często gadam z inną krówką i dziwię się jak samochody trąbią a kierowcy pukają się w czoło.Bo nie mam poczucia że jestem na jezdni.Mam prawo jazdy a i tak mam wrażenie że jestem na placu.tak tam jest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here