Strona główna Różne Gmina nie przejmie budynku po Domu Dziecka

Gmina nie przejmie budynku po Domu Dziecka

4921
52

Władze powiatu gnieźnieńskiego nie widzą możliwości przekazania gminie Trzemeszno na preferencyjnych warunkach budynku po Domu Dziecka. Z taką propozycją wystąpił burmistrz Krzysztof Dereziński.

W piśmie z 10 stycznia proponował przejęcie obiektu na zasadach preferencyjnych – w formie darowizny na cele publiczne lub z zastosowaniem daleko idącej bonifikaty. Nieruchomość miałaby być przeznaczona na potrzeby kultury lub administracji.

W uzasadnieniu burmistrz podkreśla, że takie przekazanie byłoby wyrazem dobrej współpracy pomiędzy samorządem powiatowym i gminnym. Odwołuje się też do przykładu nabycia za 10% wartości budynków liceum i byłej szkoły zawodowej, co miało miejsce w 2015 r.  Zwraca przy tym uwagę, że przejęcie od powiatu szkolnictwa średniego generuje dla gminy bardzo wysokie koszty. W latach 2019-2021 – oprócz otrzymywanej subwencji – gmina musiała z własnych środków dofinansować te zadania w kwocie ponad 4.500.000 zł.

Gminy nie stać na nabycie przedmiotowej nieruchomości na zasadach rynkowych i komercyjnych ze względu na przejściową trudną sytuację budżetową, ale także z powodu przeświadczenia, również artykułowanego w przestrzeni publicznej, że przynależy ona i jest trwale wpisana w służebną rolę dla społeczności Gminy Trzemeszno” – napisano w piśmie do starostwa.

Zapytaliśmy w związku z tym jakie jest stanowisko władz powiatu w tej sprawie. Poniżej publikujemy stanowisko starosty Piotra Gruszczyńskiego. 

„Ponieważ w ostatnich tygodniach temat sprzedaży nieruchomości przy ul. Wyszyńskiego 3 w Trzemesznie zrobił się dość głośny, czuję się w obowiązku wyjaśnić tę kwestię mieszkańcom gminy Trzemeszno i powiatu gnieźnieńskiego. Nie ukrywam, że sprawa jest znacznie prostsza niż przedstawia się ją opinii publicznej, a działania odbywają się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Ustawa z 2011 roku przewidywała restrukturyzację dotychczasowych domów dziecka. Czyli od 2012 roku wszystkie zarządy, które były w powiecie gnieźnieńskim powinny realizować to zadanie, niestety tak się nie stało. Obecny Zarząd Powiatu zrealizował postanowienie ustawodawcy, poprzez wybudowanie dwóch mniejszych i nieinstytucjonalnych domów dziecka, w których w myśl ustawy, powinno zamieszkiwać maksymalnie po 14 podopiecznych. Nowe budynki w pełni spełniają wymagania i standardy określone przepisami prawa ustawy z 2011 roku, a koszt całkowity inwestycji poniesiony z budżetu Powiatu wyniósł blisko 2 mln złotych.

W związku z tym, przeznaczyliśmy do sprzedaży w trybie przetargu jedną z nieruchomości, działkę o powierzchni 0,1841 ha, której cena wywoławcza wynosiła 134.000 zł. W wyniku przetargu została ona sprzedana za 143.380 zł. Chciałbym podkreślić, iż wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, a także ogłoszenie o przetargu były zamieszczone z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie internetowej i tablicach starostwa, jak również w tygodniku „Przemiany na szlaku Piastowskim”. Zatem twierdzenie, że ktoś dowiedział się o sprzedaży w/w nieruchomości po fakcie uważam za nieuzasadniony.

Pragnę również nadmienić, iż decyzję o sprzedaży nieruchomości zabudowanej po Domu Dziecka podjęto uchwałą na sesji Rady Powiatu, która odbyła się 25 listopada 2021 roku, a informacja o przeznaczeniu do sprzedaży znajdowała się na stronie starostwa od 21 grudnia. Dodam, że w tej sprawie 29 listopada 2021 roku, informowaliśmy gminę o zamiarze sprzedaży, również o zamiarze sprzedaży działki zabudowanej położonej w Trzemesznie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3, ale nigdy nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi. Zawsze deklarowałem, że ze strony władz powiatu jest dobra wola, aby usiąść do stołu i rozmawiać, jednak nikt nie wykazał zainteresowania”.

52 KOMENTARZE

  • A ile trzeba rocznie dopłacać po zlikwidowaniu 4 podstawówek? Obiecywano wtedy 600tys oszczędności rocznie, ale okazało się szybko, że 600tys trzeba było dopłacać rocznie po tej medalowej decyzji. Ciekawe ile teraz rocznie kosztuje tamta likwidacja…

 1. A nie mówiłem , że zostaniemy z niczym ? Nikt z Gminy nie wykazał zainteresowania. Panie Dereziński i Jankowski co panowie na to ? Na komisjach oczywiście p. Jankowski był zaszokowany i nie wiedział, że informacja o sprzedaży jest na BIP – ie Starostwa. Dopiero jak zwykle radny Lipiński go uświadomił. Brawo Kacper.

  • Dziękuję kolego. Pan Jankowski ma na stole półtora miliona i to aż 2 razy. Widzi 6 milionów i jeszcze osiem. Czy w urzędzie już wszyscy piją? Szybkiego powrotu do zdrowia dla Pani skarbnik. Przy takich Panach draniach – też bym się rozchorował.

 2. Panie starosto a ile powiat zapłacił gminie Trzemeszno przejmując te budynki od naszej Gminy? Przecież te budynki należały do gminy Trzemeszno. Najpierw był tam internat i schronisko PTTK, a później Dom Dziecka. Czy powiat te budynki kupił? Nie. Dostał za darmo w wyniku przejmowania placówki a teraz chcecie za to pieniądze? Najpierw Platforma (rządząca powiatem) i starosta Pilak przyczyniła się do likwidacji LO i ZSZ tworząc dziwny twór w postaci zespołu szkół a teraz Platforma i starosta Gruszczyński chce pieniądze za budynek za który Starostwo nie zapłaciło nawet złotówki!

  • Trzeba sprawę przekazać wyżej do państwa, urzędników PIS. Nagłośnić w mediach i ciekawe co wtedy powiedziałby powiat? Tylko nasi urzędnicy nic nie robią. Gmina z tradycjami, a nas niszczą. Dobra gatka i do mediów, tylko potrzeba osoby która ma gadane.

   • I tu sie mylisz. Osób z dobrą gadką to nam w gminie nie brakuje. Tylko to gadka, z której nic nie wynika, albo jakieś pomysły z kosmosu. Nam potrzeba ludzi, którzy zamiast kwiecistych wypowiedzi zajmą sie praca u podstaw. Mam na myśli zarówno urząd jak i radę.

 3. Ile powiat zarobił na Trzemesznie, a ile wydał? Zarabiają na braku szkół miliony, na odpadach w Lulkowie kolejne miliony, mieliśmy swoje wysypisko na kilkadziesiąt lat dobre jeszcze. Na szpitalu wsparcie, sprzedaż nieruchomości, podatki z Trzemeszna A wydatki? Kilkanaście tysięcy na kawałek chodnika, trochę na zalatanie dziur. Odśnieżarki zima nie kursują, a latem nie dbają o pobocza. Tak Gniezno wygrywa na nas.

  • I tu masz racje Anonimie nic powiat nie robi w naszej Gminie ani zima ani latem raz sie pokarza i to wszystko lateczki przykleja chodniki zaniedbane jak late i zima pobocza zarastaja i w dupie nas maja proste i prawdziwe przygladamy juz sie lata do tylu co oni z ta gmina szastaja i nikt nie monitoruje jak i z rzadzacych czy radnych nie mowiac o powiatowych

 4. Stan finansowy Urzędu pozwala jedynie na kupno toy toy-a i postawienie go w centralnym miejscu miasta . Za klasykim to przy tej polityce finansowej Fachowców z Trzemeszna to na pustyni zabrakło by piasku gdyby tam rządzili .

  • Juz brakuje piasku bo nawet chodniki nie sa posypane tak slisko tylko po lebkach na chodnikach sniegu az grubo a pod sniegiem lod nawet jak ktos sobie noge zlamie to nie bedzie na odszkodowanie

  • Uwielbiam specjalistę od tojtoja. Zwłaszcza kiedy dokonuje pokrycia w miejscu odkrycia. No i ten smog, w którym burmistrzuniu niezauważa ministra cyfryzacji. Jeden ma zastępcę a drugi asystęta.

 5. To tylko nadaje sie do telewizji i to szybko kuc zelazo puki gorace kto z tym wszystkim macza palce co wy kochani radni na to wypowiedzcie sie a wy startujecie do Alumnatu chyba na leb wszyscy upadliscie macie super rzady wiocha pl Trzemeszno juz nic nie maja pare dzialeczek do sprzedania zeby bylo na wynagrodzenia a jak to sie skonczy to po ptokach dno ach winny PIS panie burmistrzu

 6. Proste jak drut kolczasty przedstawil pan Gruszczynski nikt z naszej gminy nie byl zainteresowany o sprzedazy bylo ogloszenie w starostwie a co nasi kochani radni POWIATOWI co oni tam robili nie czytali ogloszen chyba reprezentuja nasza gmine i biora za to pieniadze nasze pieniadze jednym slowem wywalic na zbity…..jesli nikt nic nie wie nie czyta to po co przychodza na sesje

 7. I znowu kicha swietnie szybko zdalne i nikt nie bedzie dupy zawracal jeszcze sprzedac swoj udzial Remondisowi i spoko bez problemu juz o nic nie dbaja prosze podac nam mieszkancom jaki jest stan budzetu naszej gminy panie przewodniczacy

 8. Dokładnie tak…na wioskach się rozbudowują a w tym mieście likwidują co mogą….wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd… Będzie kolejna ruina… A to budynek Trzemeszna był. Tylko nagłośnić sprawę bo żal ogromny że taki piękny budynek staje się pustostanem gdzie mogłoby toczyć się życie.Widać że powiat Gniezno nie chcę żeby Trzemeszno się rozwijało w jakikolwiek sposób!! Ale my mieszkańcy chcemy!!

 9. Powiat Gnieźnieński podał cenę zaporową której Trzemeszno nie może chociażby chciało zapłacić. Budynek postoi jakiś czas pusty wtedy niby jego wartość spadnie z powodu braku użytkowania ,a za pół roku albo za rok jak emocje opadną kupi go za grosze PRZYPADKOWY PRZEDSIEBIORCA z namaszczenia Elit Gnieźnieńskich. Stara jak świat sztuczka . Nie na darmo zlikwidowano w Trzemesznie Dom Dziecka bo niby tak lepiej tylko pytanie dla kogo ???

 10. Od kiedy sie mówiło o tym, że Dom Dziecka będzie zlikwidowany? Rok? Co najmniej. W listopadzie podjęto uchwałę o sprzedaży. Gdzie były nasze władze, co zrobiono w tej kwestii? Pismo wysłano 10 stycznia, gdy już wszystko było pozamiatane.

 11. To w, końcu na co będzie ogłoszony przetarg bo już nie ogarniam. Dokończenie rozbudowy OSP? Dom Kultury po Szkole Zawodowej? Urząd po Szkole Zawodowej? Urząd po Domu Dziecka? Dom seniora w Alumnacie z Placem Kosmowskiego? Remont ulicy Dąbrowskiego? Remont ul. Jana? A może hala sportowa przy cmentarzu bo też o tym się po cichu mówi.
  Na kolektor do spuszczania ścieków, który wy prowadziłby ruch ciężarowych chyba juz nie ma szans. Kogo interesuje los ludzi w okolicy Kopernika?

 12. http://trzemeszno24.info/anna-jung-chce-kandydowac-na-burmistrza/
  „Na pytanie o możliwość sprzedaży gminie starosta odpowiedział, że jest ona realna, jednak po cenie wynikającej z wyceny, bez żadnej bonifikaty. Gdyby jednak trzemeszeński samorząd zdecydował się na zakup, to jego oferta będzie rozważana w pierwszej kolejności.”
  29 września 2021 starosta publicznie mówi jakie jest stanowisko powiatu. W dużym skrócie. Będzie oferta gminy na zapłacenie kwoty z wyceny to gmina ma pierwszeństwo w zakupie.
  10 stycznia 2022 burmistrz pisze do starosty żeby ten sprzedał po preferencyjnych warunkach.
  19 stycznia 2022 starosta ogłasza przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości po domu dziecka.

  • „Będzie oferta gminy na zapłacenie kwoty z wyceny to gmina ma pierwszeństwo w zakupie.”. W takim razie pytam. Była ta oferta? Pismo w tej sprawie powinno iść najpóźniej 7 dni po takiej deklaracji. Po listopadowej sesji był telefon ze starostwa. Co wówczas zrobiono?

 13. Słuchając i czytając wypowiedzi burmistrza trudno podejrzewać, że to pisowiec. Powiat to PO i SLD. Gdzie w tym wszystkim wina PiS?
  Macie jakieś omamy?

 14. Jak Gmina nie przejmie budynku po Domu Dziecka to niech go sprzeda i wystawi na przetarg proste ale prawdziwe /glupi by to zrozumial

 15. Rozwalają mnie ci, którzy uważają, że jak budynek stoi w Trzemesznie to jego właścicielem musi być gmina. A dworzec też należy do gminy? A Paroc? A poczta? Puknijcie się w łeb znawcy tematu.

  • W końcu ktoś mondry się odezwał. Ja tez tak mówię. Ze na końcu jesteśmy prawie jak to napisała kiedyś jakaś tam Rzeczpospolita to co z tego? Ostatni pamiętajcie ze będą pierwszymi. Mamy sie przejmować tym? Co z tego ze drogi chodniki dziurawe to przejdź obok dziur kto każe ci w nią wchodzić? Stoji pusta zawodówka a co byście chcieli? Niech stoi sobie komu to przeszkadza? Co to miasto ma być dla ludzi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj