Strona główna Kultura Feliks Nowowiejski gościł w Trzemesznie

Feliks Nowowiejski gościł w Trzemesznie

3800
19

Doniosłe wydarzenie miało miejsce w Trzemesznie, 8 grudnia 1938 r. Do naszego miasta przybył wówczas wielki kompozytor, twórca m. in. melodii Roty – Feliks Nowowiejski.

Była to też okazja do uroczystego nadania imienia tego wspaniałego twórcy trzemeszeńskiemu chórowi. Wizytę tak zacnego gościa opisywał szczegółowo ówczesny „Kosynier”.

Oprócz relacji chcemy się też podzielić mało znanymi zdjęciami z tego wydarzenia. Było to możliwe dzięki przychylności dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1, w której to szkole zachowały się te fotografie.

Powitanie Mistrza odbyło się na ulicach miasta, po czym zebrani udali się do SP nr 1, która mieściła się wówczas w dzisiejszym budynku mieszkalnym, naprzeciw poczty. Tam zostało wykonane załączone poniżej zbiorowe zdjęcie.

Główna uroczystość miała miejsce w sali Mikulskiego (późniejsze kino Bagatela). Oprócz koncertu Gościa odbyła się tam ceremonia nadania imienia trzemeszeńskiemu Kołu Śpiewaczemu. Krótki występ dał również syn kompozytora, Kazimierz Nowowiejski.
Oto jak widział to sprawozdawca tego wydarzenia podpisany w „Kosynierze” inicjałami Ł.Ł:

„[…] Na widownię wchodzi zespół chóralny koła śpiewackiego z zasłużonym dyrygentem p. A. Winklem. Śpiewaczki w efektownych sukniach wieczorowych, śpiewacy w strojach wizytowych stoją gotowi do śpiewu. Z twarzy ich bije powaga i duma. Ciszę i skupienie przerywają słowa „Hymnu Rzeczpospolitej”, które majestatycznym nastrojem napełniają rzesze zebranych słuchaczy.
[…] Głosem wzruszonym przemawia do widzów i Mistrza wielce zasłużony na niwie śpiewaczej, prezes koła, naucz. Kazimierz Majewski. […] Wśród niemilknących oklasków wchodzi na widownię Nieśmiertelny Twórca Pieśni Polskiej. Rozentuzjazmowana sala milknie, a ciszę przerywa przemówienie Mistrza. Burza oklasków nagradza zacnego Gościa za nadanie swego imienia Kołu Śpiewaczemu i słowa zachęty do wytrwałej pracy na niwie śpiewaczej.
[…] Koncert dobiega końca. Ktoś z publiczności intonuje Rotę i wnet z ust wszystkich, pod batutą samego Mistrza, płyną majestatyczne słowa przysięgi narodowej, owianej w porywającą szatę melodii i siły Kompozytora. Koło śpiewacze im. F. Nowowiejskiego zdało egzamin dzięki wytrwałej pracy śpiewaków i kierowników w osobach prezesa K. Majewskiego i dyr. A. Winkela. Szczęść Boże Kołu Śpiewaczemu w dalszej pracy!”.

W swym przemówieniu F. Nowowiejski zwrócił się przede wszystkim do członków chóru. Zachęcał do wytrwałej pracy, apelował o wybieranie wartościowych utworów, zaznaczając jednocześnie, że nie muszą one być trudne. Mają natomiast kształtować smak artystyczny śpiewaków i publiczności. Dziękując za tak owacyjne przyjęcie oraz wybranie go na patrona chóru złożył też pewną deklarację:

Niech zarząd chóru z pomocą starostwa i magistratu postara się o silne, wybitne poety słowa, opiewające czyn Waszego bohatera Kilińskiego, a ja napiszę Wam pieśń dla sławy Waszego regionu i jako trwałą pamiątkę mojego pobytu”.

W części nieoficjalnej, w trakcie uroczystej kolacji, Kompozytor opowiedział bardzo ciekawą historię powstania melodii do Roty. Nie uszło to uwadze redakcji trzemeszeńskiego tygodnika, która zamieściła ją na swoich łamach. Załączamy ją poniżej w formie skanów obok wiersza napisanego specjalnie na tę okoliczność przez K. Lacha.

Przypomnijmy, że chór im. F. Nowowiejskiego działał w Trzemesznie również po wojnie. Jego wieloletnim dyrygentem (1955-1979) był Henryk Wrzeszczyński. Próby reaktywowania kilka lat temu, niestety, nie powiodły się.

Skany oryginalnego „Kosyniera”, jakie zamieszczamy poniżej, były możliwe do wykonania dzięki zachowanym egzemplarzom tej gazety, będącym w posiadaniu Wiktora Majewskiego z Orchowa. Pan Wiktor jest wnukiem wspominanego powyżej Kazimierza Majewskiego, prezesa chóru, a także jednego z twórców „Kosyniera”.

19 KOMENTARZE

 1. Dziękuję Radakcji za kolejną już „perłę”. Mam nadzieję, że jeszcze wiele do odkrycia i podzielenia się z czytelnikami. Może kiedyś uda zebrać się je wszystkie w jeden drukowany „naszyjnik”… Życzę udanych poszukiwań:)

  • ten drugi w szeregu bedzie mial gorzej bo byl a mimo to wyglada to wszystko jak wyglada ten pierwszy moze powiedziec ja tu bylem tylko chwile

 2. Bardzo mnie interesują takie jak napisał Sebastian „perełki”. Ciekawy artykuł.Szkoda,że nie udało się reaktywować chóru,ten prowadzony przez p.Wrzeszczyńskiego pamiętam.

  • My też mamy potrzeby ….. Ławeczkę lub świecidełka by się przydały…. No co . Przecież to ważne … Kasa się nie liczy … A hooj

   • mi wystarczy zeby burmiSZCZE dziury połatali a jak nie to wypad ze stołków sami sobie połatamy a kase z wyplat podzielimy

    • Nie płacić podatków. Kary? Sąd? Przedstawić zdjęcia dziurawej gminy. Brak postępu, rozwoju. Za co mamy płacić? Gdzie nie idziesz to dziury, na skwerze niedaleko Biedronki proszę zobaczyć jak kostka się zapadła. Dziura na metr. Chodniki jak fale dunaju, a na bagnach próbują zalać beton i coś postawić. Kto za to odpowiada?

 3. „Niech zarząd chóru z pomocą starostwa i magistratu postara się o silne, wybitne poety słowa, opiewające czyn Waszego bohatera Kilińskiego, a ja napiszę Wam pieśń dla sławy Waszego regionu i jako trwałą pamiątkę mojego pobytu”.
  Domyślam się, że niestety nie doszło do tego. Pewnie nikt oczekiwanych przez Mistrza słów nie napisał. Ale cóż, skoro miało to załatwić starostwo wespół z magistratem to ja sie wcale nie dziwię. Widać, że tradycje współpracy tych dwóch samorządów są u nas silne 🙂

 4. https://wiadomosci.wp.pl/sondaz-dla-wp-tusk-zmniejsza-dystans-kaczynski-ma-powody-do-obaw-6739434933517216a
  Powrót Tuska do władzy to perspektywa bogacenia się… złodziei od VAT. Komuniści, postkomuniści, ZSL-owcy i lemingi łączą się tylko po to, aby dorwać się do oderwanego koryta. Jest to jedyna idea, która łączy te towarzystwo. Jaki mają program? Wiek emerytalny będzie podwyższany? Podatki będą wyższe? Utrzymane będą świadczenia socjalne? Będą popierać radykalne wzrosty cen energii spowodowane wprowadzaniem lewackiej ideologii Zielonego (bez) Ładu? Będą popierać dalsze uzależnienie się od ruskich i szwabów poprzez zgodę na Nord Stream 2?

 5. Zwróćcie proszę uwagę na język i styl wypowiedzi redaktora „Ł.Ł”. To dopiero prawdziwa perełka Kto dziś potrafiłby tak to opisać…..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj