Strona główna Różne Oczyszczalnia działa dobrze

Oczyszczalnia działa dobrze

3254
20

Wpływ ścieków opuszczających trzemeszeńską oczyszczalnię na jakość wody w Jeziorze Popielewskim był przedmiotem szczegółowej, niezapowiedzianej kontroli w listopadzie ub. roku.

Jak się dowiedzieliśmy w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, postępowanie zostało zakończone z końcem stycznia br.

Według informacji uzyskanej od Małgorzaty Koziarskiej z poznańskiego WIOŚ, kontrola była przeprowadzona na skutek wniosku o interwencję, jaki wpłynął do inspektoratu. Nie dotyczył on nagłego zanieczyszczenia środowiska, lecz oceny ogólnego wpływu odprowadzanych ścieków na wody jeziora.

Przez dwa dni, tj. 24 – 25.11.2021 r., badano ścieki w miejscu ich odpływu do Fosy Trzemeszeńskiej, a także stan wody w Fosie Trzemeszeńskiej przed i za ujściem z oczyszczalni. Specjalistyczne badania, polegające na pobieraniu próbek w określonych odstępach czasowych przez dwie doby, prowadzili pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak się dowiedzieliśmy, ścieki oczyszczone odprowadzane z kontrolowanej oczyszczalni w czasie poboru prób spełniały wymagania dla ścieków komunalnych. Procent redukcji zanieczyszczeń w poszczególnych wskaźnikach był wysoki i wynosił od 95% do 99%. Nieznaczne pogorszenie jakości wody zauważalne było w Fosie Trzemeszeńskiej, co według inspektoratu korelowało z oznaczonymi wskaźnikami. „Żadna z powszechnie stosowanych i ekonomicznie uzasadnionych technologii oczyszczania ścieków nie gwarantuje całkowitej redukcji zanieczyszczeń w ściekach, co zawsze będzie miało wpływ na jakość wody w Jeziorze Popielewskim” – napisano w odpowiedzi z WIOŚ.

W trakcie kontroli nie obyło się jednak bez stwierdzenia drobniejszych uchybień, dotyczących głównie samej działalności oczyszczalni. Jak wykazali kontrolujący, w ub. roku oczyszczalnia przez krótki czas pracowała bez wymaganego zezwolenia (pomiędzy wygaśnięciem, a uzyskaniem nowego), punkt zlewny nie do końca spełniał wymogi prawne, stwierdzono też nieznaczne uchybienia w zakresie eksploatacji urządzeń. Inspektorzy mieli też uwagi do sposobu składowania odpadów powstających w wyniku eksploatacji oczyszczalni, a także postępowania ze zużytym olejem.

Jak napisano, WIOŚ zamierza podjąć w tym zakresie środki dyscyplinujące i administracyjne.

Paweł Krysiński, wiceprezes Remondis Aqua Trzemeszno poinformował nas, że władze spółki nie zgadzają się z powyższymi zarzutami i zapowiadają odwołanie od raportu z kontroli. Podkreśla też, iż kontrole na terenie oczyszczalni odbywają się regularnie i nigdy nie było tego typu uwag, chociaż stan faktyczny nie zmienił się od kilku lat.

20 KOMENTARZE

   • czysta woda w ujsciu to zasluga tych szambiarek co to tak jezdzily nocami – ja sie dowiedzialem swoimi kanałami wozona byla woda mineralna zeby dolac do basenow filtracyjnych i inspektorzy sprawzili i cyk woda najlepsza w regionie !

    mowilem ze te szambiarki co jezdza pod oslona nocy to samo dobro jest a wy tak pluliscie jadem.

  • Brudne ludzie się kapali i zabrudziły jezioro. Najważniejsze ze wyszło jak wyszło. Teraz będą tam pływać łososie, pstrągi. To woda czysta, prawie ze do picia!
   Wiadomo ze my ludzie nie zanieczyszczamy jezior. Przecież kontrola była niezapowiedziana. I tak wykazała no yyy ten.

 1. Po zakończeniu umowy, oczyszczalnia będzie tak wyeksplatowana, że potrzeba będzie budowa nowej. Trzemeszno bogate jest. Samo wszystko inwestuje.

 2. Caly czas wylewane sa scieki i caly czas Pan Marciniak ciagnie sieciami ryby z jeziora Popielewskiego a pobierane sa wysokie oplaty za pozwolenie na wędkowanie. Szkoda tak pieknego jeziora.

 3. Żeby tak jeszcze wszystkie nieruchomości w Trzemesznie podpięte były do melioracji miejskiej , a nie są !!!. Wystarczy pochylić się nad studzienkami na co niektórych ulicach,a poczujemy szambo płynące do deszczówki…..a z nią do jeziora.

 4. Polecam spacer ścieżką od ul.Rożanej do furtki działek ROD.Zielone Wzgórze.Tuz przy furtce do trzemeszeńskiej Fosy wpływaja ścieki z okolicznych domów( poprzez łąki pana Kmieciaka)

  • Proponuję zrobić zdjęcie tego miejsca i wrzucić post na FB do tego postu co się pojawił. Samo pisanie bez dowodu nic nie da.

 5. To zdjęcie też można zrobić na górce w Trzemżalu jakie badziewo jest puszczane do przydrożnego rowu aż drzewa pousuchały przez lata.

  • Róbcie zdjęcia, bez prywatnych posesji, bez prywatnych lak, zdjęcia w którym miejscu zbierają się ścieki. Ludzie zainteresują się, może masz dziennikarz zainteresuje się, popyta gdzie trzeba i coś się wyjaśni w tej sprawie. Jeśli coś się dzieje na szkodę to trzeba działać. A nie tylko pisać. Mamy tyle działów, tyle służb kontroli. Są od tego żeby sprawdzać, poprawiać.

   • Dokladnie każdy pisze ze widzi ,że tam lec tam leci ale fotki nielt nie ma żeby pokazać i zainteresować jakieś służby.
    Gdyby dziś do takiego postu pokazać parę fotek bylo by gorąco a tak tylko widziałem, mówiłem….

 6. Ludzie ogarnijcie się; bardzo łatwo można policzyć ilość nieruchomości w gminie bez dostępu do kanalizacji i ilość zgłoszonych zbiorników bezodpływowych. Reszta spuszcza ścieki do jeziora; wszystko w tym temacie. Ludzie zużywają wodę i nie produkują ścieków? Czy to normalne? W naszej gminie tak. Szambiarki jeżdżą? No pewnie, że jeżdżą, a co, lepiej do jeziora?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj