Strona główna Polityka Zniknie problem szambiarek?

Zniknie problem szambiarek?

1875
20

Gmina Trzemeszno zamierza przystąpić do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego za Szkołą Podstawową nr 1, pomiędzy drogą prowadzącą do oczyszczalni ścieków i ulicą Kochanowskiego. Główny cel tych zmian to stworzenie możliwości zagospodarowania terenu za szkołą na cele oświatowe i sportowe, a na pozostałym obszarze pod budownictwo jednorodzinne.

W tej sprawie odbyły się już konsultacje z mieszkańcami, uruchomiono nawet punkty informacyjne na terenie miasta. Pisaliśmy o tym m.in. |TUTAJ|.

Od początku dyskusji o planie główne jego założenia nie budziły kontrowersji. Dyskusja skupiała się na problemie ruchu ciężkich beczkowozów w kierunku oczyszczalni. Jeden z wariantów przewidywał stworzenie drogi od strony boiska SP nr 1, która służyć miała nie tylko komunikacji na planowanym osiedlu, ale także transportowi nieczystości do oczyszczalni.

Takie rozwiązanie nie spodobało się mieszkańcom i właścicielom działek budowlanych, szczególnie z ulicy mjr A. Marchlewicza, a także części ul. Śniadeckich i Kochanowskiego. W swoim piśmie zwracali uwagę głównie na bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do „jedynki”, które może być zagrożone poprzez ruch szambiarek. Wystosowali oni w tej sprawie petycje do burmistrza. Z tego powodu przewodniczący Zarządu Osiedla nr 2 zwołał zebranie mieszkańców.

Obecni na nim zostali pozytywnie zaskoczeni. Wiceburmistrz Dariusz Jankowski poinformował, że planowana jest budowa zlewni ścieków. Ma ona powstać naprzeciw firm Paroc i Cembrit, za istniejącą tam stacją transformatorową. Pojawiły się głosy, iż w sytuacji, kiedy zniknie problem ruchu beczkowozów, poprowadzenie ciągu komunikacyjnego do drogi na oczyszczalnię jest uzasadnione. W okolicy ogrodów działkowych „Zielone Wzgórze” powstają bowiem nowe działki. Ruch będzie się więc zwiększał, a obecna jedyna droga w tym kierunku jest bardzo wąska, szczególnie w okolicy skrzyżowania z ulicą Kopernika.

Deklaracja o budowie zlewni nie przekonała jednak reprezentującego autorów petycji Marcina Buzałę. Zdołał przekonać większość mieszkańców do zagłosowania za wariantem, który nie przewiduje połączenia z drogą do oczyszczalni i działek. Gorącym orędownikiem takiego rozwiązania był też przewodniczący Z. Matelski.

Przypomnijmy, że na wcześniejszych spotkaniach osoby zamieszkałe po drugiej stronie szkoły apelowały o przyjęcie innego wariantu, przewidującego utworzenie alternatywnej drogi wiodącej do oczyszczalni i działek.

Sprawa nie jest jednak zamknięta. Procedura opracowania planu zagospodarowania przestrzennego przewiduje wyłożenie projektu do publicznej wiadomości. Każdy zainteresowany będzie mógł złożyć swoje uwagi. Ostateczną decyzje w tej sprawie podejmie Rada Miejska.

20 KOMENTARZE

 1. Inne gminy niech swoje ścieki same utylizują. Kasa i tak idzie do niemców, a nieszkańcy gminy mają tylo zanieczyszczone jezioro. Inna sprawa dlaczego nie podano jak niemcy poprawili oczyszczalnie? Czy nadal truje? Coś zainwestowali?

 2. Zaraz, chwileczkę, moment. A w którym to, z tych trzech wariantów, była mowa o przeniesieniu zlewni? I to po za teren oczyszczalni, na drugi koniec miasta. Oczyszczalnie w nocy, niespodziewanie panu Buzale, w sąsiedztwie pobudowali? Czy może jednak wiedział, gdzie działkę kupuje?
  Teraz pan vice, chce uszczęśliwić innych, za ich pieniądze śmierdzącym problemem.

  • Jak u Barei smród ze zlewni na miasto i Aleje Szymańskiego. Mieszkańcy już się cieszą. Przypomnę wiatry są w ogromnej części zachodnie.

 3. To co budujemy dla Zegary ludzie mają znaczenie społecznej zdrady kasa wzięta zobowiązuje do bycia czystym jak żona cezara z przodu a z tylu popatrz i dotknąć -kiła plamista kloaka.

 4. Po pierwsze: Żadnych ścieków spoza naszej gminy!
  Po drugie: Oczyszczalnię już mamy, żadnej nowej zlewni!
  Po trzecie: Burmistrz i jego giermek muszą odejść!

 5. Istniejącą oczyszczalnia została zmodernizowana kolejnej zlewni ścieków dla ościennych gmin nie potrzebujemy dbajmy o nasze środowisko w gminie wystarczy wybudowanie drogi od ul Kochanowskiego co rozwiąże problem komunikacji przy szkole nr 1 założenia przyszłościowe EU to skanalizowanie kompleksowe a nie wozie szambiarkami fekali i pseudo urzędnicy w Trzemesznie niech się stosują do wymogów jakie są przed nimi

 6. Zlewnia czyli miejsce zrzutu ścieków dowożonych, które to następnie istniejącymi już ciągami kanalizacyjnymi doprowadzone byłyby do oczyszczalni ścieków – to chyba byłoby zielone światło do przyjmowania ścieków spoza naszej gminy… a to zgodne z lokalnymi paragrafami?

 7. Panie Jankowski z p.Derezińskim,nie kompromitujcie się,punkt zlewny na oczyszczalni jest wystarczający,na pewno dla miasta i gminy.Co za bzdura obciążająca znowu niepotzebnie budżet gminy – budować kolejny punkt zlewny z całą infrastrukturą.Ile to będzie kosztować.Czy Remondis to pokryje w myśl tak korzystnie spisanej umowy inwestycyjnej? Nie ośmieszajcie się już więcej Panowie.

 8. Widzę , że komentarze na tym portalu są cenzurowane , mimo nie stosowania w nich obraźliwych słów , zwrotów , określeń itp. Mój przypadek nie jest odosobniony . Dziwne staje się to , że jakoś wpisy o różnym zabarwieniu na temat Burmistrza czy zastępcy takich praktyk nie stosowano dolewając nawet niekiedy ,oliwy do ognia .

 9. Beczkowozy od tygodnia znów jeżdżą z powiatu gnieźnieńskiego!!!! Przecież jest zakaz, więc kto im pozwolił? Znów w domu wszystko się trzęsie. Nie można spokojnie leżeć w łóżku ani oglądać telewizji…Ktoś myśli, że jak trochę był spokój to teraz już ludzie zapomną i się uda? A w ogóle na ulicy Kopernika samochody i motory,no i szambiarki pędzą z prędkością światła -nikt tego nie widzi aż ktoś zginie.. Wpisy są cenzurowane -mój na temat szambiarek nigdy się nie ukazał, choć minął już pewnie rok.

 10. I po co te kolejne jeb… domki jednorodzinne? Czy taki wysoki jest w Polsce współczynnik urodzeń, że trzeba co chwila projektować nowe tereny pod zabudowę?? Proszę mi odpowiedzieć.

 11. TAK DOMKI […] SA POTRZEBNE POD MOSTEM NIE BEDZIEMY MIESZKAC JAK W NIEMCZECH ODPOWIADAM CI CALA MORDA JAK CHCESZ WIEDZIEC…………….

 12. Rodzice dzieci SP1! Nie pozwólmy na to! Wiceburmistrz za WSZELKĄ cenę chce nowej drogi do oczyszczalni ścieków.Tuż za plecami naszych dzieci przesiadujących na murkach przy ogrodzeniu na długiej przerwie, tuż przy zmodernizowanym boisku, tuż pod oknami klas….. Musimy być czujni i gotowi. Nasi włodarze chcą przemycić ten okrutny projekt przy każdej okazji-nawet zagospodarowania przestrzennego na cele oświatowo-sportowe!!!! DO BOJU, gdy nadejdzie czas.Czuwajmy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj