19 i 20 października, na terenie miasta i gminy Trzemeszno, miała miejsce kolejna edycja akcji „Zapal Znicz Pamięci”, której celem było przypomnienie dramatycznych losów mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy. Inicjatywa ta przypominała również o wielkiej fali wysiedleń do Generalnego Gubernatorstwa, jaka nastąpiła już we wrześniu 1939 r.
W sobotnie południe, uczniowie trzemeszeńskiego gimnazjum zapalili znicze w Niewolnie, Kociniu oraz Wydartowie. W niedzielę natomiast, udali się wraz z nauczycielami, prefektem ks. Piotrem Szcześniakiem i mieszkańcami Trzemeszna, na cmentarz parafialny by zapalić znicze na zbiorowej mogile. Towarzyszyła temu modlitwa za zmarłych i krótkie wystąpienie na temat okupacji oraz wysiedleń mieszkańców Trzemeszna w czasie wojny.
Znicze zapłonęły również w mieście, pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Szymańskiego, oraz na rynku pod tablica poświęconą Wojciechowi Bąkowi. Akcję zainicjowało Radio Merkury wspierane przez IPN, natomiast patronat honorowy objął marszałek województwa Marek Woźniak.
to panowie radni sie polansowali 🙂
Słuszna akcja bo tak mało mówi się o wojnie na naszych terenach.Czasami mam wrażenie ,że druga wojna i okupacja była tylko w Warszawie i na wschodzie. Popieram-ktokolwiek to organizuje.
Szkoda , że tak mało ludzi się „lansowało”. A przecież to nawet fajny lans.
Byłem jednym z wysiedlonych w 1939r z Trzemeszna, najpierw do niemieckiego obozu przejściowego w Szczeglinie koło Mogilna, a potem do Generalnej Guberni.Niemcom musiałem mocno się narazić mimo, że miałem wówczas tylko 6 miesięcy. To dobrze, że ktoś przypomina o tych wysiedleniach