Strona główna Kultura Zaniedbany grób ks. Marcelego Kowalskiego

Zaniedbany grób ks. Marcelego Kowalskiego

3975
116

Do burmistrza wpłynęła interpelacja radnego Kacpra Lipińskiego w sprawie renowacji nagrobka księdza Marcelego Kowalskiego. Ten bardzo zasłużony dla naszego miasta kapłan pochowany został na cmentarzu w Ostrzeszowie.

Radny w swoim wystąpieniu zwraca uwagę, że przy różnego rodzaju gminnych uroczystościach patriotycznych, nazwisko Księdza odmieniane jest przez wszystkie przypadki, natomiast jego grób wygląda jak na załączonych zdjęciach.

Zwracam się z prośbą o podjęcie działań mających na celu renowację oraz upamiętnienie / złożenie kwiatów na miejscu pochówku” – napisał K. Lipiński.

Historię życia tego trzemeszeńskiego kapłana – patrioty można przeczytać między innymi na stronie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego, w dziale poświęconym wielkopolskim księżom |LINK|.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

116 KOMENTARZE

 1. A gdzie są księża? Właśnie widać jak traktują swoich!!!
  opłaty za pochówek, chrzest, komunie,bierzmowanie,ślub,inne msze(zmyślone typu cieknący dach itp. ) pobierają a na grób swojego duchownego nie mają? Z jakiej racji gmina ma na to pieniądze wydawać? Kwiaty znicze to rozumie ok niech kupią. ale renowacje?
  W pierwszej kolejności Trzeba zrobić dla tych co żyją, potem jak starczy dla zmarłych!!!

  • Pod koniec kadencji lepierwszy skupić się na tematach ważnych np. Obligacjach, które mają potężne i dalekoaieźne skutki.
   Oczywiście nie lekcewaźąc pamięci o tym zasłużonym Księdzu. Ale będąc członkiem Stowarzyszenia Patriorycznego może lepiej samemu podziałac z kolegami i koleżankami a nie tylko wnosić iterpelacje? Może jakaś zbiorka? Może rozmowa z ostrzeszeńskimi i trzemeszenskimi duchownym.? Nie wszystkim musi zajmować się gmina. Można zadziałać w ramach organizacji społecznych. Jednakowoż tematem najistotniejszym na ostatniej Radzie były Obligacje.

 2. Za mojej młodości takie groby były pod opieką harcerzy uczniów w ten sposób uczono patriotyzmu pamięci o powstancach ogólnie o osobach ktore na to zasługują i to radny Lipiński wiedząc żetak jest powinien wykazać czyn patriotyzmu nie zwracajac się do urzędu gminy burmistrz ma jechać czym ?

 3. No! To woda na młyn przedwyborczy! Szkoda tylko, ze to nie w Trzemesznie. Ale i tak jest szansa, ze vice dyletant popędzi, tabliczkę z imieniem i nazwiskiem przymocuje. Swoim oczywiście imieniem „zasłużonym”.

 4. Szanowni Państwo

  Na początek dziekuję radnemu Kacprowi za interpelację i pomoc w sprawie przywracania pamięci o Marcelim Kowalskim. Znalezienie grobowca było trudną rzeczą, ale udało się to dzięki pomocy grabarza z Ostrzeszowa. Ks. Marceli naturalnie jest tam osobą nieznaną.

  Nie zdradzając za wiele szczegółów z życiorysu, bo ukaże się on w obszernej formie w publikacji z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego, powiem tak.

  Marceli Kowalski był nie tylko proboszczem, ale także do śmierci przewodniczącym rady miejskiej, radnym powiatu, nauczycielem i inicjatorem odbudowy pełnoprawnego gimnazjum. Ciężko znaleść jakiekolwiek inicjatywy na terenia miasta w dwudziestoleciu miedzywojennym w które kapłan nie był zaangażowany. A liczba funkcji które pełnił w stowarzyszeniach i organizacjach wskazuje że był jedną z najbardziej zapracowanych osób w Trzemesznie.

  Nie można więc pominąć jego osoby przygotowując się do obchodów 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, gdyż był niezwykle zaangażowany w jego przebieg.

  Pomimo że leży tak daleko od nas powinniśmy go uhonorować.

  • Dyziu, wice i bezradni, patrzcie wstydźcie się! Porównajcie zaangażowanie swoje do ś.p. Marcelego Kowalskiego. Bohaterowie nasi w zapomnianych, zniszczonych mogiłach, a u władzy – cytując klasyka i przedstawiciela władz – dyletanci.

 5. Nikt temu nie przeczy. Rozumiem, że Stowarzyszenie mieniące się Patriotycznym zadba o przywrócenie pamięci a także o zebranie funduszy na renowację nagrobka – jak najbardziej szczytny cel. I wrócę do wpisów Pana TDi i Pana MaciejaW. Czy głosowanie nad Obligacjami nie zasługiwało, żeby poświęcić mu jedną sesję.? To jest sprawa główna ostatniego tygodnia.

 6. A czy ktoś zdoła mi wytłumaczyć dlaczego tak zasłużony dla Trzemeszna ksiądz nie został pochowany na naszym cmentarzu? Z zalinkowanego artykułu wynika, że proboszczem był u nas aż do śmierci. Taka była jego wola? Proboszczowie Wnuk, Michalski nie urzędowali do końca w naszej parafii a jednak ich wolą było spocząć tutaj.

  • Szanowny Panie

   Taka była jego wola.

   Prawdopodobnie z jednej strony na grobowiec rodzinny (pochowano w nim rodziców i rodzeństwo), z drugiej na spory personalne z kilkoma osobami. Co mówią o tym źródła przeczyta Pan w jego obszernym życiorysie który ukaże się na jeaień. Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów.

   • To się Panu chwali. Natomiast nadal w moim przekonaniu i zapewne nie tylko moim, bardziej o interesuje mnie sprawa obligacji, czyli olbrzymiego zadłużenia gminy. Jakie w tym temacie, nic nie ujmując naszej chwalebnej historii, stanowisko miał Pan Radny. To był najwaźniejszy temat. Zadłużenie wszystkiech mieszkańców gminy. A jeżeli już historia, to jakie kroki zamierza podjąć Stowarzyszenie w celu zebranią funduszy na renowację, a jeszcze lepiej jakie podjęło, czy może tylko zwrócilo sie do gminy ze sprawą do załatwienia ( przez innych). Obligacje !!!!!

    • W przygotowaniu stosowne tabliczki – domyślam sie znając styl naszych urzędników dbających o historię dobrowolnie i nieodpłatnie, a przede wszystkim jak przystało na przyzwoitych, anonimowo!

 7. Skoro taki patriota, to niech sam weźmie szczotkę, wiadro i wyczyścić grób. Patrz na nasz cmentarz – 80letnie babcie ogarniaja ten temat więc to żadna filozofia ani wysiłek fizyczny. Znicz plus kwiatki to max. 20 pln.

  No tak – ale wtedy nie byłoby rozgłosu, że on taki patriota.. haha

  • Patrząc na grobowiec wyczyszczenie nie wystarczy. Część napisów jest nieczytelna. Tutaj trzeba użyć specjalnych technik i żwiru aby go odnowić. Niestety w XX leciu stosowano inne metody rycia napisóe niż współcześnie. Wlasciwie grobowiec z tego co widze poszedlby w ciagu kilku lat do likwidacji.

  • Poinformuj go, a zobaczysz, ze zorganizuje i pieniądze i ludzi. Nie to, co Tusk, Kopaczowa, Konor, Kijowski, kodziarze, platformersi, peeselowcy, czy Petru.

    • Gdyby nie „pisiory” byłbyś coraz bardziej frajerem okradanym przez wszystkich. Dzięki”pisiorom” masz szansę stać się obywatelem suwerennego, solidarnego państwa.

     • Magda mamy taką z…….ą władzę, że nagrody to sobie przydzieli . A przed wyborami zarzekali się że nie będą brać takich pieniędzy , już nie wspomnę o dyplomacji zagranicznej. Uważam + 500 to tani chwyt jak w starożytnym Rzymie : Igrzyska i chleb , z jednej strony dobre ale jest pytanie czy nas na to stać ??

   • To powiedz czy to jest normalne że Rydzyk przewala taką kasę??. To jest businessman a nie ksiądz z powołania, który dąży aby mieć monopol medialny a potem na wszystko. Rydzyk i ta cała hołota kościelna (chodzi mi o hierarchów kościelnych ) dąż do tego aby było jak kiedyś średniowieczu . Wielką orkiestrę świątecznej pomocy krytykują i najchętniej by zlikwidowaliby . A jeśli chodzi PIS czy to normalne że przekazują ponad 90 milionów na Rydzka a niepełnosprawnych nie ma pieniędzy ???

    wypowidzić Beaty Szydło
    https://milanos.pl/vid-177733-Wspomnien-czar-czyli-Beata-Szydlo-pochyla.html

    • Rydzyk ma wszystko gdzies jak bysmy nie dawali to by nie mial a na ORKIESTRE WOSP nie dalbym ani zlotowki zeby potem karmic cpunow i zeby jak gupki lotali po sciernisku bylem na WODSTOK wiem jak to dziala .A ile PLATFORMIOKI dali na niepelnosprawnych jak rzadzili […] co powiedzieli pinindzy nima i nie bydzie a sobie […] walili mieli nas gdzies i nie […] farmazonow bo ja za nich nic nie dostalem jak bylem na komisji w 2013 r to mi powiedzieli ze gira mi odrosnie…….

    • „aa”, toś się zbłaźnił i chamstwo wyszło z Ciebie! Nic nie zrobiłeś i z zazdrością patrzysz, jak inni wiele osiągają. Czy Ci się podoba, czy nie, Rydzyk wiele dobrego zrobił i robi, a Ty możesz jedynie na forum bluzgać, a i tak Mu nie zaszkodzisz. Zrób coś wpierw dla Polski, a potem pogadamy.

     • Tak jest rzeczywiście czego Ojcu Rydzkowi zazdrość, chyba nagrodę nobla z dziedziny fizyki, bo za pomocą fal radiowych porusza ciemną masę . Po pierwsze nie jestem za PO a innych partii politycznych nie popieram . Po drugie nienawidzę politycznej hipokryzji,a zwłaszcza kościelnego buciora, który się pcha się wszędzie i patrzy tylko na kasę . Jeśli chodzi Rydzyka tu mu niczego nie zazdroszczę bo on na ludzkiej naiwności zarabia kasę. Jeśli on jest taki święty to pokażcie mi zdjęcie Rydzka z papieżem Franciszkiem , który nawołuję księży do ubogiej posługi . A oto dowód :
      https://www.youtube.com/watch?v=9wiOEtVORDk
      Czy może tak mówić takie rzeczy na antenie ???

     • Zrób coś dla Polski, a potem krytykuj innych, którzy robią znacznie więcej, nie bezbłędnie, nie doskonale, ale robią!

 8. No tak,Ojciec Ryzyk,wiele zrobił dobrego,czy to ważne,że zwłaszcza dla siebie?Czyż to jego wina,źe w trakcie święceń kapłańskich(nie wspomnę o zakonnych) padły mikrofony i nie usłyszał o ubóstwie

 9. Polityka historyczna naszego miasta poszła na tapetę i dobrze, bo przecież jest o czym rozmawiać/ pisać …

  Cieszę się, że na tapetę w tym temacie TP jest branę pod uwagę, a nawet kilka wpisów wskazuje nam drogę działania, za co pozostaje szczerze podziękować.

  Co do kwestii zbiórki pieniędzy, w „pakcie założycielskim” naszego Stowarzyszenie postanowiliśmy o założeniu Stowarzyszenia w trybie zwykłym – formalnie – bez możliwości organizowania samodzielnych zbiórek, wszystkie zbiórki prowadziliśmy na „zlecenie” z uwzględnieniem prawa. Dyktowaliśmy to zawsze działaniem na własną rękę, brakiem komplikacji prawnej jeśli chodzi o rozliczanie tego typu akcji oraz samodzielnością w działaniu – nasz budżet miesięczny opierał się o składki członków, które wynosiły 5 zł miesięcznie – ale kreatywność w ramach tak niskich kwot budżetowych oraz pomoc wielu nam przychylnych osób na prawdę zadziwiała i utwierdzała nas w przekonaniu, że jest to słuszna droga.

  Ekspertom od opcji jedynie słusznych Rydzyk/ Owsiak przypominam, że oprócz ideologicznych rozbieżności – prawnie Fundacje Lux Veritatis i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mają ten sam status prawny i w ramach niego działają – a kto i jakie czerpie z tego – działania korzyści, mając wpływ na nasze społeczeństwo pozostawiam pod ocenę realnie zainteresowanych – nie patrzących na te sprawy przez pryzmat mendiów, które wyraźnie prymitywizują rzeczywistość – ku tępemu zacietrzewieniu wielu jak – czytać – wyżej …

  Co do tego konkretnego przypadku, odniosę się jako mieszkaniec tego miasta, a wcześniej gminy w której dostałem solidną lekcję polskiej historii – przeczą nasze ręce temu czym wypełnione są nasze usta – wbijał mi do głowy profesor wyuczony za komuny, a świetnie obnażajacy wady „polskiej demokracji” – uczciwie napiszę, że z braku czasu nie rozmawiałem z Kacprem o tej interpelacji, ale tylko ten cytat podsumowuje mi fakt tej zasady – „złote” tabliczki bo coś się zrobiło, ponieważ dysponuje się solidnym budżetem, wykonuje się działania w ramach swoich obowiązków – jednak nie ma to żadnego przełożenia w pełnym ujęciu i jest działaniem, przy którym jest wiele więcej sztucznego splendoru niż realnego dbania o politykę historyczną naszego miasta – perspektywiczną, momentami rekreacyjną jeśli chodzi o gości z zewnątrz i skutecznie absorcjującą kolejne pokolenia do pochylenia się nad teraźniejszością z jasnym celem na przyszłość …

  Co do konkretnej sytuacji, jedyny komentarz pod tym artykułem, a który miałby szansę się przełożyć na realne działanie które dałoby efekt to właśnie poziom duchowieństwa moim zdaniem, bo na poziomie administracyjnym, która fakt, – dysponuje należytymi ku temu środkami – a takie potrzebujemy jeśli traktujemy na poważnie stworzenie miejsca pamięci dla naszego prałata – nie jest w stanie wyjść po za szablon działań dla działań – które nigdy przez nikogo nie były poddawane głębszej, czy też publicznej refleksji – a teraz ma to miejsce – choć nie jest pierwszym takim punktowaniem słabości i hipokryzji najlepszego mogilnianina jakiego Trzemeszno utrzymuje …

 10. Co racja,to racja-fundacje działają na tych samych zasadach.Mogę wrzucić kase do puszki Owsiaka,żeby kupił sprzęt do leczenia chorych,lub tę samą kasę dać Ryzykowi,aby’ ”szczerze” się za nich pomodlił.

 11. Tabliczka ze swoim nazwiskiem do przymocowania na grobie Księdza- opisująca oczywiście swój WIELKI CZYN- wiadro i szczotka do ręki i niech troskliwy pan odpali wrotki na Ostrzeszów. Zamiast gadać pracą się proszę wykazać.

 12. ala masz racje,wydawało mi się,że byłem w szpitalu,gdzie cały oddział został wyposażony w specjalistyczne łóżka przez WOŚP,natomiast jestem pewien,że ”bezgotówkowa” modlitwa Ryzyka pomaga chorym,na nich leżącym.

  • Uderz w stół, nożyce się odezwą. Cos ten Owsiak musi być w twoim mniemaniu usprawiedliwiany, skoro tak go bronisz. Ja pytałam o ks Rydzyka, którego oskarżasz o pławienie sie w bogactwach i nic nie robienie dla innych, jedynie dla siebie. Czy jesteś pewien tego, co Ci się jedynie wydaje. Widać jesteś. Tak właśnie rozmnaża się bakcyl ideologii, przez pączkowanie…

 13. Szanowne CC,

  Kiedyś na licealnej lekcji religii zapytałem księdza jaki sens mają zakony modlitewne, skoro realne działanie na ziemi prowadzą zakony misyjne pomagając na miejscu – realnie … Ksiądz odpowiedział mi, że w zakonach ściśle modlitewnych głęboka modlitwa wypiera zło z tego świata – patrząc przez pryzmat wiary w pełni uzasadnił moje pytanie …

  U Ciebie tej wiary brakuje, oczywiście ja jej Tobie nie narzucam, tym bardziej jeśli działania człowieka, który zamiast ogólnopolską zbiórkę wykreowaną w latach 90 sumiennie rozliczyć to tępo pajacuje przy tym grasując na emocjach – mając do dyspozycji fundusze ze zbiórki, którą mu moc prawna fundacji o której pisałem daje – to w moich oczach traci jakąkolwiek wiarygodność – szczególnie w zderzeniu jakiej maści „autorytety” promują to wydarzenie – rodzi to u mnie alert – który nie rekompensuje się serduszkiem na sali szpitalnej – miej proporcję Szanowne CC.

  I dalej idąc z jednej strony mamy festiwal miłości, wolności, muzyki – który patologią promuje rozwiązłość seksualną, niszczenie rodziny, wartości katolickich oraz narodowych i co jest już kwintesencją hipokryzji – walczy z tymi którzy ratują życie ludzkie u jego podstaw – czyli piętnują aborcję w jej powszechnym – masowym – morderczy wydaniu !

  Czy do każdego usiniętego przemysłowo płodu Jurek Owsiak doklei swoje serduszko, a CC wrzuci coś w tym przypadku do puszki ?

  Teraz CC może Rydzyka zilustrować na wzór tego jak działa Owsiak …

  • Przymusowo, naprawdę? Umartwiajcie się, jak wam to pasuje. Klepcie pacierze, nic mi do tego. Tylko nie zatruwajcie życia innym.

   • Przemysłowo, nie przymusowo. Nawet czytać Ci się nie chce, a co dopiero zrobić cos dobrego dla kraju. Najbardziej truje życie ideologia. Jakakolwiek. Mająca się do prawdy tak, jak kożuch do kwiatka… To wlasnie ideolodzy typu Owsiak, bardzo sprytnie ukrywający się pod kwiatkiem pomocy, zatruwają nasze społeczne życie. Co widać w Twoim wpisie. I kilku innych tutaj. Zeby było jasne – pomagać należy, księża święci nie są, ale trzeba być czujnym wobec promowanych podstępnie ideologii. Trzeba wpierw jednak umieć odróżnić ideologię od np Ewangelii.

  • …niezłe pranie mózgu pan przeszedł panie Macieju W ;aż tyle i tylko tyle dodam ,bo z pana poglądami , panem i panu podobnymi się nie dyskutuje…( a jak pięknie polukrowana ta indoktrynacja )

   • Skąd dziecinne założenie, że nie możesz mieć innych poglądów ? Słucham kontrargumentów do mojego wpisu, nic po za sloganową tezą nie widzę, proszę się nie krępować i się wykazać ?

    Kto mnie niby indoktrynował bo jedyne co mi przychodzi na myśl to książki/rzeczywistość/ dobry film dokumentalny i zdolność samodzielnego myślenia – pole do dyskusji mamy z pewnością szerokie – tylko trzeba zdolność ku temu wykazać ?

 14. Szczerze to jest chore, że my musimy się składać na pomnik dla księdza , A MY MUSIMY PŁAĆ POKŁADE ZA GROBY około 500 zł za każdy grób naszych przodków. I Jeszcze jak nie zapłaćmy proboszcz usunie grób i się tym nie przejmuję.

 15. To jest chore , my musimy zbierać pieniądze na grób księdza, a proboszcz bierze około 500 zł za grób , aby przedłużyć miejsce na cmentarzu . Najlepsze jest to że nie zapłacisz to ci grób rozwali i się tym nie przejmuję . A tak wogóle czy tak może robić ??

  • Zgoda, to ks. proboszcz powinien się zająć grobem naszego rzeczywiście zasłużonego Patrioty, również księdza. Parafia jest bardzo bogata, składki są obfite. Jako parafianin wyrażam wolę pokrycia renowacji nagrobka ks Marcelego Kowalskiego ze środków parafialnych. Czy proboszcz słucha parafian? Wątpię…

 16. ala,Twoje pytanie było nieprecyzyjne.Fundacja Owsiaka,z tego co wiem,nie jest wspierana przez państwo i dobrze.Lux Veritatis dostaje miliony z budżetu,więc czy to się komuś podoba czy nie,wspiera Ryzyka.Fundacja WOSP transparentna,gdyby coś kręcił już naczelny prokurator,zająłby się nim. Majątek Ryzyka,oficjanie nic nie ma,spis wszystkich ”dzieł”,serwis money.pl(pewnie niemiecki).Nie mam nic do wierzących,żyjących w zgodzie z ewangelią np.Papieża Franciszka

  • cc

   Fundacja Owsiaka była wspierana zawsze przez jednostki samorządu terytorialnego praktycznie każdego szczebla, spółki skarbu państwa czas antenowy i reklamowy stacji publicznych. Do tego stopnia, że wiele urzędów szczególnie dużych miast postanowiło zrezygnować z organizacji WOŚP wskazując na wysoki koszt tego przedsięwzięcia … Co jest jak najbardziej kosztem pośrednim nas wszystkich …

   Zresztą zawsze dziwiła mnie wysoka sprzedaż gazety wyborczej na poziomie 500 tysięcy egzemplarzy – teraz to są okolice chyba 170 tysięcy … A kto to kupował – stacje benzynowe, sądy, jednostki administracyjne itp państwowe ciała – tak tą gazetą funkcjonowała przez lata „polskiej wolności” …

   Pisanie majątek Rydzyka, oficjalnie nic nie ma – bo to własność fundacji, czego tutaj nie pojmujesz – odsyłam do aspektów formalnych ? A co on ze sobą do grobu zabierze ? Szkołę, telewizję, radio czy geotermię ? Człowieku Ty to na poważnie piszesz ?

   Jaki transparentny jest Owsiak pokazał pajacują z puszką w ręce zamiast pokazać przepływy na linii WOŚP – Złoty Melon … Przecież każdy wie, że nie jest filantropem a statut każdej fundacji formalnie pozwala część środków ze zbiórki przekazać na jej działalność …

   Tylko po co takie traktowanie ludzi jak idiotów i wybielanie czegoś, co po prostu tak nie działa ?

   • … do Macieja W . -czyta pan nie te książki i gazety i tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu,że pole do dyskusji zawęziło się do tego stopnia ,że zdolności do niej (dyskusji) nie chce mi się nawet wykazywać… ,,Wyborcza’ be ,,Polska ’ tak ;Owsiak be Rydzyk tak -nie moja bajka ;zmywam się…

    • Gazet praktycznie nie czytam, czy zna Pan wykaz książek które czytałem – żeby stwierdzić, że czytam nie te co trzeba ? Ma Pan jak rozumiem jedynie słuszne pozycje książkowe ? Komedia …

     Ja nigdy nikomu nie narzucałem źródeł informacji, a jedynie proponowałem je na tym portalu w postaci książek/ filmów i Pan ma czelność wskazywać na mnie jako z jedynie słuszną racją ?

     Jedyne co się zawięziło w mojej ocenie to Pana zdolność dyskusji i dobór argumentów … ?

  • Ewangelia jest jedna, Jezusa Chrystusa. Inną kwestia jest kto i jak się do niej odnosi. Ale podaj kwoty dotacji dla fundacji Lux Veritatis, potem zestaw te kwoty z dotacjami dla innych fundacji, czy organizacji. Dostrzeż może szeroki wachlarz beneficjentów i sumy rozdawane na lewo i prawo dosłownie. Mnie np nie podoba się dotowanie „badan” takiej np Engelking-Boni, kobiety szkodzącej Polsce i Polakom, plujacej na pamięć o polskich ofiarach II Wojny Światowej. I tak można mnożyć przykłady. Akurat ks Rydzyk mimo całej kontrowersyjności swojej postaci, gustu, robi wiele dla nas dobrego!

  • Jak juz to Rydzyka a nie Ryzyka Rydzyk do grobu nie wezmie jak nie damy to nie bedzie nikt nkomu nie zabrania ja wspieram Rydzyka gdyz widac jakie inwestycje np.Toruniu sa robione a co do zbiorek Owsiaka to wole sie nie wypowiadac troche na chorych troche na sprzet a reszta na szarpi druty WUODSTOK.

 17. Panie Macieju W.,dziękuję za pouczające wykłady.Zawsze deklaruje Pan niezależność od każdej partii.Dobrze wiedzieć ,w ramach zbliżającej się kampani samorządowej,że jest Pan zaciekłym przeciwnikiem Owsiaka i zdeklarowanym obrońcą imperium Ryzyka.To już coś.

  • To nie są wykłady, a jedynie przekaz informacji, który ma literki CC skłonić do szerszego spojrzenia na naszą rzeczywistość, czy sprawy o których piszemy …

   Mogą mi literki powiedzieć po czym wnoszą, że jestem zaciekłym przeciwnikiem Owsiaka i obrońcą Rydzyka zarazem ? Ja piszę fakty – oceny na podstawie rzeczywistości ? Nie artykułuje swoich poglądów w tej materii po raz pierwszy na tym portalu , jedynie obiektywnie i rzeczowo staram się analizować rzeczywistość ? Czy ja gdzieś skłamałem ?

   Proszę się nie bać, ja nie jestem koniukturalistą jednak nie zgodzę się na literkowe szufladki …

   Przecież nikt nikogo nie zmusza do finansowania WOŚP i Ojca Rydzyka ? Możemy to jedynie robić pośrednio jeśli środki publiczne trafiają do tych fundacji – do każdych fundacji zresztą jak ktoś bardzo przytomnie tutaj zauważył … To mamy nie tyle prawo o tym dyskutować, ile obowiązek te publiczne środki liczyć i ich oceniać ich wydatkowanie …

   Bo na przykład fundację TVN zakładali członkowie tzw mafii pruszkowskiej, a świetnie przecież działa do dziś 😉 ale to jeszcze inny wątek naszej rzeczywistości …

 18. U Rydzyka wkurza mnie to bo to jest zwykły businessman, a nie ksiądz z powołania . Jeśli chce być businessman to niech płaci podatki. To jest nie sprawiedliwe, że zwykły przedsiębiorąca jest gnojony przez skarbówkę , ZUS i rząd, a Rydzyk niczego nie płaci i prawie cały rząd klęczy przed nim. Następna sprawa dobra strona medalu jego mediów to modlitwa i msza ,dla ludzi którzy wierzą i są samotni . Ale uprawianie politykę PISU na antenie, robi im kampanię wyborczą i bierze za to ogromną kasę , a co najgorsze to dzieli Polaków . Rydzyk przez swoje media pierzę ludzi mózgi, przez co Polacy nie potrafią być OBIEKTYWNI. Owszem ktoś powie że Rydzyk tego do grobu to nie zabierze, ale co naniszczy, podzieli , skorzysta to jego. Więc dziękuje za ta kiego kapłana. Kościół nie stanowi dla mnie żadnego autorytetu , dla mnie zawsze będzie instytucją , gdzie pieniądz i władza , będzie ważniejsza od zwykłego człowieka i to wystarczy spojrzeć na księży, którzy segregują wiernych i trzymają tylko z tymi co odnieśli sukces w życiu . Ludzi biedni zawszę do nich się nie liczą i tu wystarczy przeczytać artykuły dotyczące papieża Franciszka, który nawołuję duchownych do ubóstwa i pomocy ludziom bezdomny . Jeżeli nadal uważacie że kościół jest tak idealny to poczytajcie historię na temat reformacji religijnie o wojnie trzydziestoletniej, gdzie Czechy przez kościół stracił niepodległość , o krucjatach , o misjach w Ameryce i inkwizycjach o Katarach, i jak pomagali nazistą uciekać do Argentyny . Patrząc na ich dzisiaj to metody, starają się robić to w białych rękawiczkach .

  • Lekko prostując, Ojciec Rydzyk nie jest księdzem – jest zakonnikiem zakonu Redemptorystów – o których warto trochę poczytać, zakonu co najmniej autonomicznego wobec władz Watykanu …

   Co do Telewizji Trwam – mam nadzieję, że oglądaliście choćby jeden serwis informacyjny lub jakąś pozycję publicystyczną – jest to jedne z ostatnich mediów w Polsce jeśli nie na świecie ( pomijam internetowe kanały ) – które potrafił podać informację w sposób bez emocjonalny i bez zbędnych komentarzy, bez refleksyjnie, a prowadzący wywiady – dadzą wypowiedzieć się gościom – pomijam informację oraz tematy jakie są poruszane tylko w Radiu M lub TV Trwam … I co dla mnie jako Polaka ważne prezentuje Polski punkt widzenia – interes narodowy broniąc naszej tożsamości i wartości ! Oczywiście w kwestiach międzynarodowych kompletnie się z nimi nie zgadzam !

   Niestety ludzie którzy nie oglądali nigdy tego medium, a co jest najśmieszniejsze są często jego zajadłymi krytykami nigdy nie słuchali radia, ni oglądali TV …

   Co pokazuje ten „obiektywizm”, a właściwie go obnaża …

   Każde media piorą mózgi, tylko dla tych wypranych solidnie – media Rydzyka nigdy nie będą akceptowalne, ponieważ trzeba mieć podstawową wiedzę z wielu dziedzin żeby móc przetworzyć przekaz – czego po ogólnej edukacji i mendiach głównego nurtu się nie da zrobić w tych przypadkach …

   • Ksiądz, kapłan, zakonnik. Pierwsze zdanie – i już – można być tylko księdzem , można być tylko zakonnkiem, można być i zakonnikim i kapłanem. Proszę sobie doczytac lub dopytac. Pierwsze zdanie i już się nie zgadza. To tyle.
    Nie wypowiadam się ani o Ojcu Rydzyka ani o Panu Owsiaku, tak tylko piszę, gwoli ścisłości.

    Co to znaczy prezbiter i z czym to się łączy też warto poczytać.

   • Panie Macieju, kiedy jadę w długą trasę, to słucham RADIO Maryja i to się może wydawać dla nie których czystą hipokryzją, ale Mogę panu śmiało powiedzieć, że te radio sieje nienawiść do opozycji politycznej i innych grup społecznych .

    https://www.youtube.com/watch?v=-P0w5eaA3uk

    Panie Macieju czy Rydzyk powien tak zajmować polityką i tak Macierewicza bronić ??
    Bo dla mnie jest to nie dopuszczalne aby ksiądz się w trącał w politykę .

    • Panie aa,

     Świetny temat Pan podał – ale na szczęście ścisły – przesluchałem 13 minut i musiałem wyłączyć z powodów o których pisałem wcześniej jak i w tym wątku … Postaram się rzeczowo odnieść w ciągu maksymalnie 72 godzin …

    • Tno
     8 cze 2018
     Ja (macwon@wp.pl)
     do mnie
     Panie Tomaszu,

     pomysł godny wdrożenia, oby ktoś zareagował działeniem w ten sposób … Co do samej ekshumacji to można ją chyba tylko przeprowadzać w miesiącach październik – marzec, najłatwiej na wniosek rodziny – i tutaj pewnie byłby to jakiś problem czasowy i formalny …

     Co do zbiórki, z obserwacji wiem, że tego typu inicjatywy nie cieszą się największą zbieralnością, ale przy odpowiedniej medialnej otoczce całości tego wydarzenia oraz nadaniu tej sprawie rangi priorytetu z pewnością udało by się zebrać kilka tysięcy – obecnie mamy już 150 zł bo ja też dorzucam 50 zł …

     Całość tego przedsięwzięcia można moim zdaniem oszacować na około 40 – 50 tysięcy – ekshumacja, pomnik, koszty formalne itp … Co nie zmienia faktu, że na 100 lecie odzyskania niepodległości to faktycznie byłoby godne wydarzenie …

     Etymologicznie wspierając się wujkiem Google to jak najbardziej definicyjnie jest księdzem 🙂

     Spróbujmy po kolei …

     Partia PIS reprezentuje antyrosyjskość w najgorszym zacietrzewionym wydaniu służalczo i serwilistycznie realizując wszelkie interesy USA w potencjalnym możliwym konflikcie między tymi mocarstwami, wystawiając Polskę i Polaków na ewentualne konsekwencje zniszczenia naszego kraju w możliwym konflikcie … Tego przykładem jest Antoni Macierewicz … Ujmując do słowami Dmowskiego – są to ludzie bardziej nienawidzący Rosji niż kochający Polskę !

     Co do roli księży w życiu publicznym – politycznym – według mnie księża mają nie tyle prawo co obowiązek piętnować z ambony kłamstwo, grzech, niszczenie wartości rodziny, narodowych i wyznaczanie moralnych drogowskazów w życiu publicznym ! Obowiązek – i „klnąć” na tych wszystkich hipokrytów, którzy siedzą w pierwszych ławkach w kościele – a zamiast służyć Ojczyźnie służą mamonie, obcym i własnym brzuchom ! I tak w ogólnym skrócie Rydzyk to robi, choćby i w tym wywiadzie który Pan podał świetnie pamiętając hipokrytów z Unii Wolności, którzy teraz przeflancowali się na teki ministrów i wiceministrów w rządzie PIS.

     Lustrujmy rzeczywistość, łapmy informację, weryfikujmy je w miarę możliwości – ale bez emocji – kalkulujmy chłodno – bo inaczej nas „zjedzą” tą socjotechniką – i jedni i drudzy – nas Polaków …

     Pozdrawiam Pana.

     • Idiotyczne przekleiłem masowo komentarze wcześniej pisanie w mailu, co by reżim 72 h godzin zachować wobec Pana zachować …

   • To dobre, w Telewizji Trwam „prowadzący wywiady – dadzą wypowiedzieć się gościom”. Ale gośćmi są tylko księża lub politycy PiS. Nie ma niestety osób które mają inny punkt widzenia. To rzeczywiście kawał rzetelnego dziennikarstwa 🙂

    • Fakt nie ma, a byli zapraszani !

     Tylko tam nie dostaną gotowych zestawów pytań – a poziom dziennikarstwa nie będzie obejmował rozmydlania tematów, żerowania na sloganach, spłacania rzeczywistości do granic absurdu – oraz poziomu informacji dla ludzi o na prawdę niskim poziomie rozumienia mechanizmów władzy …

     Tam się ludzie nie dowiedzą jak przebiegało odwołanie MON – patrz wywiad z Antonim Macierewiczem, który podał aa – w jakich okolicznościach – a dla każdego kto choć trochę wykazuje zmysł polityczny wie jak bardzo to ważne stanowisko i jak bardzo ważne są kulisy takiego odwołania – szczególnie że względu na frakcyjność w PIS i nowotworową chorobę Prezesa …

  • JAK CI WYTLUMACZYC ZE RYDZYK NIE JEST KSIEDZEM TYLKO ZAKONNIKIEM A TO JEST ROZNICA I PELNI INNE FUNKCJE NIZ KAPLAN TROCHE WIEDZY …

   • Co za ekspresja!!! Duze litery niestety nie chronią przed bzdetami. A parafie prowadzone przez zakonników mają inne funkcje , niż te prowadzone przez księży diecezjalnych?

     • Hmmm….. ojciec Kolbe, święty , oddał źycie za brata. Natomiast w międzywojniu ….. proszę poczytać wydawane przez Ojca Kolbego czasopismo.
      Nic nie ujmując jego świętości.

     • Ala jak każda organizacja, ustrój , potrzebuje bohatera, w tym przypadku kościół potrzebuję męczenników i świętych aby pokazać ,że kościół jest dobry . Tworząc coś takiego, co z mojego punktu widzenia , tworzą otoczkę nietykalność dla kościoła i złego słowa nie można powiedzieć o nich. Tylko nie sprawiedliwe jest to, że jeżeli ktoś ma inne poglądy , to kościół krytykuję . Tak był średniowieczu, kto miał inny pogląd trafiał na stos, przez inkwizycję i o mało co to Kopernika by nie spalili ale naszczęście dzisiaj są inne czasy . I jeszcze jedna rzecz, kościół tworząc świętego zarabia na tym jeszcze pieniądze , organizuję pielgrzymki sprzedaję dewocjonalia , a jeśli się pojedzie do Watykanu to można kupić nawet imienne błogosławieństwa papieża . Przy tym budują wielkie świątynie z wielkim przepychem i zapominają o tymże trzeba będzie kiedyś to wyremontować i znów pieniądz a obywatel musi dać pieniądze na renowację i to mnie wkurza .
      Wkurza mnie to, że księża są zarozumiali, arogancja, pycha, segregowanie wiernych przez księży, że trzymają się tylko tych osób co chodzą do kościoła i sukces w życiu odnieśli, no oczywiście licząca się dla nich władza i pieniądz. Owszem są księża z powołania ale ilu ich jest i dlaczego muszą przystawać na to ??. Jedna osobo która o tym głośno mówi jest papież Franciszek, .
      I wkurza mnie to że my musimy się składać na pomnik dla księdza, A MUSIMY PŁAĆ POKŁADNE KSIĘZDZU ZA miejsce i POMNIK około 300 czy 500 zł i to za każdy grób. I jeszcze jak nie zapłaćmy to proboszcz usunie grób i się tym nie przejmuję . Też trzeba zauważyć kościół ma najwięcej ziemi zaraz po państwie Polskim a przez i ręce przepływają miliony złotych. To więc mogą sami zadbać o grób a nie jak zwykle obywatele.
      I NIE JESTEM ZATYM, aby zlikwidować kościół, tylko żeby księża nie byli tak zarozumiali i patrzyli tylko na pieniądze i władzę. Ksiądz powinien mieć żonę i dzieci , pracować normalnie i mówić tylko o biblii i ewangelii a nie o polityce i to co arcybiskup/biskup napisał .

     • Tak to jest, jak się wiedze czerpie z telewizji, w dodatku z programów ideologicznych, a nie z książek. W jednym zdaniu skwitowałeś tysiąc lat dziejów Europy i jeszcze posłużyłeś się wyświechtanym mitem o stosach i Inkwizycji. Poczytaj dziecko, a potem nie będziesz się tak zacietrzewiać ideologicznie.

     • Owszem, czytałam i dlatego zastanawiam się, czy plułbyś i na niego, jak dziś pluje się na ks.Rydzyka.

     • No i udało się dotrzeć do tej miedzywojennej literatury? Tak mi osobiście nie odpowiadałyby poglądy Ojca Kolbe, nie negując jego późniejszego męczeństwa, no i co?

 19. Panie Macieju,ludzie umieją czytać ze zrozumieniem.Szanuję Pańskie poglądy i liczę na wzajemność.Próbuje się Pan kreować na apolitycznego,ale jak powiedział Piłat-”com napisał,napisałem”.Proszę się nie gniewać,ale Pańskie komentarze są jak wersja pisana Wiadomości TVP(bez pasków).Na tym kończe zamęczanie czytelników.

  • Szanowne literki CC – nie znajduje najmniejszego powodu by nie szanować Pani/ Pana w dyskusji !

   Ja się nie próbuję kreować, bo nie mam takich potrzeb – apolityczność to abstrakcja dlatego, że wszystko jest upolitycznione i to nie dotyka tylko Polski, ale całego świata, każdej społeczności, narodu i organizacji – staram się być tylko samodzielny w analizie i obiektywny w ocenie …

   Jedyne co mogę poddać Pani/ Panu pod rozwagę – to fakt, że za nim paski na TVP osiągnęły „jakość” jaką Pan nadmienił to moje komentarze, spotkania jakie udało się zorganizować, czy też jakieś prace miały ten sam charakter w treści …

   Ja się nie zmieniłem tylko władza w Polsce, a za nią paski w TVP
   … Ja to ja …

 20. Jak najbardziej mają Anonimy rację – jeśli chodzi o ścisłość im jej więcej tym lepiej – jednak przyznają Anonimy, że organizacyjnie – hierarchicznie ojciec Rydzyk podlega pod zakon …

  • Anonim tylko zwracają uwagę , że tylko pierwsze zdanie jest błędne. Dalszych Anonimom się usciślać i prostować nie chce.

  • Odkrywać Ameryki, że zakonnik podlega pod zakon Anonimowy też się nie chce.
   „Oczywista oczywistość”. Czy do końca nie podlegają Watykanowi i Watykan nic nie może. Teżbtrzeba poczytać.

   • Poczytać i zweryfikować te skomplikowane zależności to jedna kwestia – druga – przełożyć to na rzeczywistość – uwzględniając rzecz jasna, że Watykan od II Soboru Watykańskiego przeszedł ogromną doktrynalną rewolucję – personalną również … Tak jak i nasz kościół jako instytucja …

    • Czy Ojciec Rydzyk jest księdzem, czy , jak to Pan napisał nie jest? Tyle.
     Proszę uważać bo ma Pan wsparcie w postaci dużych liter. I wychodzą na….. .

     • Z podpowiedzią Anonima, stwierdzam, że księdzem nie jest – prezbiterem właśnie – czyli współzarządcą diecezji – hierarchicznie to ujmując – jest to poziom współzarzadzania prawie laickich województw ( wyżej jest archidiecezja ) …

      Jeśli źle rozumuje to z pokorą proszę o prostowanie …

      Dobrej nocy …

 21. Szanowni Państwo

  Dlaczego rozmowa schodzi na tematy polityczne? .

  Dziś nie żyje już nikt kto pamięta księdza Kowalskiego. Jednakże każdy kto się z nim zetknął był zachwycony. Pisał o nim Jerzy Waldorf, prof. Stanisław Kowalski. Właściwie mogę z całą stanowczością stwierdzić że w dwudziestoleciu międzywojennym był to najlepiej znany Trzemesznianin.

  To tak jakby stwierdzić że nie powinniśmy przeznaczać publicznych pieniędzy na pomnik Jana Kilińskiego.

  Po 100 latach odnalazł się grobowiec. Rodzina wymarła w latach 50.

  Gdyby mieszkańcy przedwojennego Trzemeszna to czytali….

  • Drogi Krystianie, dziękuję za ten głos rozsądku. Niestety, rozmyślnie prowadzona działalność peerelowskich i postpeerelowskich elit doprowadziła do sprowadzenia polityki – służby dla dobra wspólnego – do roli maksymalnie, az do absurdu spolaryzowanej pyskówki i obrzucania błotem wszystkich spoza Układu. Taka postawa szybko zapuściła korzenie w zdemoralizowanym komunizmem społeczeństwie i także spoza Układu podobne zachowania się juz naturalnie od jakiegoś czasu pojawiają. Uważam, ze w zdrowym, patriotycznym społeczeństwie ta sprawa błyskawicznie byłaby załatwiona i to z pięknym skutkiem. Przy współudziale wszystkich, począwszy od burmistrza, proboszcza przez radę kończąc na pojedynczym obywatelu, współmieszkańcu. Niestety, patriotyzm jest dziś jedynie deklaratywno-chorągiewkowy, a urzędnicy – czy to przebrani w garnitur, czy sutannę – szukają jedynie własnej sławy i jeśli coś czynią, to wpierw, w trakcie i po trąbią o tym głośno i utrwalają siebie np na miedzianych tabliczkach. A to Polska właśnie, zdemoralizowana, schamiała, ogłupiała, bal niekompetentnych przebierańców, dyletantów – wielu zależy na tym, by taką pozostała, bo łatwo doi się takie społeczeństwo, któremu zewsząd wmawia się nachalną propagandą reklam, ze ma zachowywać się jak trzoda chlewna, czy stado baranów. Przykre, ale prawdziwe.

   • Ja chcę tylko usłyszeć meytoryczny argument dlaczego ks. Marceli Kowalski, którego imoenia mamy aleję, jest honorowym obywatelem miasta , a na dodatek zrekonstrowano jego epitafium ma leżeć w zniszczonym i zapomnianym grobowcu.

    I czytam : Rydzyk, bo jest księdzem, bo obligacje ( co to ma wspolnego z ks. Kowalskim nie wiem).

    Ten proboszcz przeznaczał prywatne pieniądze na cele publiczne.

    Szczerze mówiąc był to tytan pracy angażujący się wszędzie i nie mający czasu wolnego.

    W przypadku Trzemeszna rolę Kowalskiego ,Wleklinskiego i kilku innych osób można porównać do roli Dmowskiego , Piłsudskiego, Paderewskiego dla Polski.

    Jego śmierć odbiła się echem w całej Wielkopolskce. Jego pogrzeb był olbrzymią mankfestacją patriotyzmu. A brali w nim udział zarówno Piłsudczycy, socjaliści, narodowcy. Można powiedzieć że dla Trzemesznian było to wydarzenie ponad podziałami.

    Teraz tak nie potrafimy?.

 22. No to sprawdźmy jeszcze skąd się wzięło słowo ksiądz i jeszcze może się okazać , że bliżej Ojcu Rydzykowi do…. itd.

  • Etymologicznie wspierając się wujkiem Google to jak najbardziej definicyjnie jest księdzem 🙂

   Hierarchicznie rzecz ujmując w mojej ocenie, sprawa jednak jest bardziej złożona …

 23. Dzień dobry,
  zostawiając na boku jałowe spory ideologiczne:
  1) nawet jak znajdziemy sposób na odnowienie nagrobka w Ostrowie, to będzie to akcja jednorazowa-za 2.3 5 lat historia się powtórzy
  2) rodzina księdza wymarła w latach 50 , więc nie ma szans , by ktoś na bieżąco dbało o grób
  3) Ostrowianom nazwisko Kowalski nic nie mówi-trudno więc wymagać by zadbały o to władze

  Rozwiązanie? (zastrzegam, że nie mam pojęcia o aspektach prawnych tego pomysłu)
  Sprowadzić prochy księdza do Trzemeszna. Wystawić pomnik w alei zasłużonych cmentarza.
  Byłby to piękny akcent wpisujący się w rocznicę odzyskania niepodległości.
  Wiem, wiem-skąd kasa?
  Oficjalna zbiórka-można do tego wprząc Proboszcza(chyba nie strzeli sobie w kolano odmawiając…) . Unikniemy opłaty pokładnego i „prowizji” za postawienie nagrobka. No i zyskamy opiekuna grobu-w końcu poprzednik…
  Deklaruje pierwsze 50 zł na ten cel
  Ktoś jeszcze ?
  pozdrawiam
  TDi

  • Też o tym myślałem, ale – wolą ks. Marcelego Kowalskiego było zostać pochowanym w rodzinnym grobie w Ostrowie. Tam są pochowane ciała innych osób. I to jest dylemat – uszanować wolę naszego Zasłużonego, czy nie i przenieść wszystkie szczątki, ziemię odtwarzając rodzinną mogiłę ks..Kowalskiego w Trzemesznie?

   • Deklaracji 50 zł wszystko jedno czy na nagrobek w Ostrzeszów czy w Trzęsienie podtrzymuje. Dylematy i dylematy .
    Do dzieła.

    • Ach te komórki.
     Deklarację 50 złotych na naprawę nagrobka podtrzymuję. Wszystko jedno czy w Ostrzeszowie, czy w Trzemesznie.

  • A przy okazji, spory ideologiczne nie są wcale jałowe. Odzwierciedlają kryjące się w nich, lub objawiające w nich ideologie właśnie. A te kształtują myślenie, mentalność, wreszcie przekładają sie na rzeczywistość. Na co dzien i to bardzo realnie, konkretnie. I potrafią być niebezpieczne. Historia wiele ma w tym względzie do opowiedzenia. Więc lepiej ich nie odkładać na bok. Lepiej pozwolić im się toczyć, zwłaszcza tutaj, we względnie bezpiecznym, wirtualnym wymiarze, zamiast na ulicach, czy bitewnych polach. W sporach tych niech wygra lepszy, lepszy dla nas wszystkich.

 24. Przepraszam,jeśli kogoś tym sformułowaniem dotknąłem.
  Napisałem jałowe, w sensie związku problemów typu :czy Rydzyk jest księdzem czy nie, z tematem publikacji redakcyjnej.

  No to mamy już stówkę…
  Co dalej ?
  pozdrawiam
  TDi

  • Absolutnie ma Pan rację z tymi jałowym dyskusjami , bo to prawda są jałowe, obiektywnie stwierdzam że je tocze i się do tego przyznaję. Przeprosiny nie potrzebne. No mamy 100 i co?

 25. Zgadzam się z panem z panem Tomaszem Didymos ale nadal uważam że to proboszcz powinien zapłać 100 % za renowacje a nie wierni. A tak przy okazji to wstyd, że tak księża dbają o groby sowich zmarłych kolegów, zwłaszcza tak zasłużonych .

 26. Padło kilka ciekawych propozycji. Niestety pisanie o tym tutaj nie rozwiąże tej kwestii. Musielibyśmy się spotkać i to omówić.

  Ale argument „bo duchowny to proboszcz”. Ile razy mam powtarzać, że ks. Marceli pełnił także urzędy świeckie. Idąc tym tokiem dpjdziemy do takiego wniosku.

  Był przewodniczącym rady miejskiej wiec to obecny przewodniczacy powinien sie tym zająć.

  Był nauczycielem Polskiego, religii, łaciny więc powinni się tym zająć nauczyciele.

  Był członkiem ,,Sokoła” wiec niech sokół wyłoży.

  I tak idąc dalej tą drogą dojdziemy do wniosku że każdy musi dać coś od siebie, bo Marceli był zwiazany niemal z każdą instytucją.

  Polecam na początek lekturę jego życiorysu w publikacji. ,,Drogi do niepodległości” . Choć nie zawiera on nawet 50 % informacji. Był pisany kiedy wiedziano mniej, a to mysle i tak uswiadomi kazdemu jaką był ppstscią.

 27. Panie Tomaszu,

  pomysł godny wdrożenia, oby ktoś zareagował działeniem w ten sposób … Co do samej ekshumacji to można ją chyba tylko przeprowadzać w miesiącach październik – marzec, najłatwiej na wniosek rodziny – i tutaj pewnie byłby to jakiś problem czasowy i formalny od strony wnioskodawcy – jednak wiele lepiej zorientowani w temacie podali fakt nadrzędny w tym wszystkim czyli wolę zmarłego …

  Co do zbiórki, z obserwacji wiem, że tego typu inicjatywy nie cieszą się największą zbieralnością, ale przy odpowiedniej medialnej otoczce całości tego wydarzenia oraz nadaniu tej sprawie rangi priorytetu z pewnością udało by się zebrać kilka tysięcy – obecnie mamy już 150 zł bo ja też dorzucam 50 zł …

 28. Panie Macieju W ale nim ksiądz zaczyna krytykować wiernych, to powinni zacząć od swoich. Ile to w historii naszego miasta i okolic było i jest księży, którzy mieli kochanki,żony, dzieci. Niektórzy księża jeżdżą lepszymi autami od wiernych, mają bardzo drogie hobby (CZEGO MU NIE ZAZDROSZCZĘ)a nawet mieliśmy księdza Playboya.

  Trzeba pamiętać że kościół ma dwu licowe obliczę, pod postacią Polskość i patriotyzmu, żeby nie było czasami państwa kościelnego. Nie che czasów, tak jak było przed wojną, że ludzie w rękę całowali i tej służalczość jak było w średniowieczu, że chłop musiał obrobić pola pana i księdza. Nie chce monopolu kościeclnego Dla tego tak stronie od Rydzyka i kleru.

  Trzeba pamiętać, że kościół nienawidzi Rosji a zwłaszcza komunistów ( KTÓRYCH NIE POPIERAM) za to że majątki ziemskie i nieruchomość pozabierali im. Tu na przykład mam na myśli cofnięcia granicy do Odry i Nysy.Gdzie państwo Polskie straciło tereny na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Przez co księżą skomplikowało się odzyskanie majątków ziemskich. Kościół pokonując związek radziecki, powołał komisję majątkową, która miała odzyskać i to co kościół stracił przed wojną . Także pod płaszczykiem Polskości i patriotyzmu, żeby się nie wykluło państwo kościelne.Jeszcze jedna uwaga kościół robi to zręcznie, sprytnie .

  Jedynie czego to kościoła bez polityki i bez tej pazerność na kasę

  • Ech aa, wiecej tvnu i innych tego typu bajek, a dowiemy się, ze żyjemy w państwie wyznaniowym. I wtedy nagle okaże się, ze owszem – zapanowało jedynie słuszne wyznanie, zdemoralizowany ateizm unijny, który jednak niebawem upaść musial przed wojującym islamem. Majątek kościelny zwracany, komisja, o której wspominasz dotyczą jedynie ukradzionego przez PRL majątku w świetle obowiązującego wowczas prawa. Nie dotyczy tego, co PRL przywłaszczył bezprawnie nawet wobec swojego prawa. Nie wiem, czy wiesz, ale Żydom też zwracamy jest majątek, lub spłacana wartość pienieznie. To się nazywa sprawiedliwość. Choc nie my, Polacy wojnę wywołaliśmy i nie my chcieliśmy ruskiej okupacji przez piec dekad po wojnie.

 29. Panie aa,

  Idealistycznie rzecz ujmując ma Pan rację – słuszność, jednak księża choć to osoby od których powinniśmy wymagać więcej to wciąż tylko ludzie z własnymi problemami, duchowymi rozterkami i są osoby, które zatraciły dar powołania swej posługi – jednak proszę pamiętać – że w naszej historii było zdecydowanie wiele więcej księży – bohaterów, tych którzy na stałe wpisali się na karty danych społeczności …

  Przykładów by mnożyć, a niech będzie nim tylko ks. Marceli Kowalski … Krytykom kościoła jako instytucji – przypominam, że jest to najstarsza instytucja na świecie trwająca XVII wieków, z różnymi momentami w swojej historii – tych „znawców” tej historii sprowadzający jego działalność do inkwizycji, lub piszących o średniowieczu jako okresie zacofania – odsyłam tylko do jednej pozycji książkowej:

  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/56634/w-obronie-swietej-inkwizycji

  I dalej, kościół – nie o instytucję mi chodzi, a ideologię właśnie niesie ze sobą pewne wartości – drogowskazy jak mamy – powinniśmy budować nasze relacje społeczne – wskazuje te zasady drogą życia i śmierci Jezusa Chrystusa, pada w debacie publicznej wiele uwag co do tego, że kościół nie powinnien się mieszać do polityki – narzucać woli jak rozumiem … Ujmując chrześcijaństwo jako model budowania naszych relacji – pytam otwarcie – co jeśli wyrugujemy wartość krzyża z naszego życia – czym go zastąpimy ? Dajcie mi lepszą wartość ?

  Może eurokraci z Brukseli, może Immamowie którzy budują nam na nowo Europę ? Może środowiska LGBT ? Może Kuba Wojewódzki albo mój „pupil” Adam Szechter Michnik ?

  Relacje Kościoła z komunizmem – to jest inna materia, ja nie wiem czy sformułowanie o antyrosyjskości kościoła jest zasadne, chyba to bardziej żłożone kwestie – tym bardziej, że bolszewizm przyniósł eksterminację Rosjan i kościoła …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj