Strona główna Kultura Zakończenie karnawału w Środowiskowym Domu Samopomocy

Zakończenie karnawału w Środowiskowym Domu Samopomocy

1667
10

Środowiskowy Dom Samopomocy w Trzemesznie, potocznie nazywany Domem, rozpoczął swoją działalność 1 września 2008 roku. Od tej pory placówka prężnie się rozwija, świadcząc usługi opiekuńcze i rehabilitacyjne dorosłym osobom niepełnosprawnym.

Siedzibą placówki są trzy późnobarokowe budynki przy ul. Mickiewicza – tak zwany kompleks św. Łazarza. Otacza je malowniczy ogród z sadem, który założony został przez pracowników i uczestników ŚDS.

Dzisiejszy ośrodek jest miejscem dziennego pobytu dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych mieszkających na terenie gminy Trzemeszno. Celem nadrzędnym działalności placówki jest normalizacja środowiska życia osób z niepełnosprawnościami, szeroko pojęta integracja społeczna oraz aktywne usamodzielnianie osób niepełnosprawnych w życiu codziennym.

Obecnie na zajęcia do Środowiskowego Domu Samopomocy uczęszczają 44 osoby. Liczba chętnych osób, zainteresowanych udziałem w zajęciach placówki rośnie z roku na rok. Prowadzone są tutaj zajęcia terapeutyczne, które mają na celu kompensowanie braków, wspieranie i aktywizowanie uczestników zajęć terapeutycznych, zwiększenie zaradności i samodzielności życiowej oraz integracja ze społecznością lokalną.

Zajęcia odbywają w pracowniach ogrodniczej, technicznej, gospodarstwa domowego, rękodzielniczej, kulinarnej i rewalidacyjnej. Dodatkowo mają tam miejsce zajęcia muzyczne i zajęcia z fizjoterapii, a także treningi samoobsługi, higieniczny, spędzania czasu wolnego, trening ekonomiczny oraz zajęcia edukacyjne. W ramach rehabilitacji społecznej odbywają się wycieczki, wyjazdy rekreacyjne, imprezy integracyjne oraz wystawy własnych prac artystycznych.

Ostatnio odbył się tam bal karnawałowy, który zakończył czas zabaw towarzyskich, spotkań na wesoło i rozpoczął jednocześnie realizację Rocznego Kalendarza Zadań w Środowiskowym Domu Samopomocy w Trzemesznie. W tym roku bal nawiązywał do tematyki zimowej i nosił tytuł „U Królowej Zimy”. Wystrój sali był w kolorystyce biało – niebieskiej, na stołach pojawiły się śnieżynki, balony, serpentyny, stroiki.

Uczestnicy mieli za zadanie przebrać się za strojne Królowe Zimy. Podczas niego wykazali się wyobraźnią oraz dużym poczuciem humoru.

Na zakończenie konkursu odbył się wspólny pokaz tańca i śpiewu do piosenki z bajki pt.”Królowa Lodu”- „Mam tę moc”.

Wszyscy przybyli w doskonałych nastrojach i chętni do wspólnej zabawy. Po wyczerpujących tańcach uczestnicy balu posilili się pysznym obiadem oraz słodkościami.

Jak co roku, na bal przybyły zaprzyjaźnione placówki: Dom Anki z Gniezna, Środowiskowy Dom „Tęcza” z Gniezna, Dom Pomocy Społecznej ze Skubarczewa oraz Środowiskowy Dom Samopomocy ze Słowikowa.

Więcej o działalności ŚDS znajduje się na profilu |Facebookowym|.

(fot. ŚDS)


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

10 KOMENTARZE

  1. Pracownicy Domu mają wielkie serca nie tylko na Walentynki. To oddani ludzie, prawe kierownictwo i szlachetni wolontariusze.

  2. Serce się raduje! Niewymownie miło jest patrzeć na te wszystkie zadowolone twarze!
    Pozdrowienia dla szczęśliwych uczestników balu i wszystkich dobrych ludzi pracujących w/przy placówce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj