Strona główna Polityka Wystąpili z inicjatywą referendum

Wystąpili z inicjatywą referendum

1704
28

Zgodnie z wcześniejszymi, głośnymi zapowiedziami – w Trzemesznie powstała grupa inicjatywna, dążąca do odwołania Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

Dzisiaj o godzinie 10:00, członkowie tejże grupy zgromadzili się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Złożyli tam oficjalne zawiadomienie o zamiarze wystąpienia z inicjatywą – przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

Na miejsce dotarli m.in : przewodniczący Rady Rodziców ZSGiL w Trzemesznie – Jarosław Jatczak, wiceprzewodniczący Eugeniusz Wojciechowski oraz radny Rady Miejskiej w Trzemesznie – Maciej Adamski. Obecny był również radny Rady Powiatu Gnieźnieńskiego – Marek Gotowała.

Na przywiezionym przez nich bannerze widniało hasło : „Dość nieudolnych i partyjnych rządów PO w powiecie”.

Niemożność porozumienia się z władzami powiatu, jak i całkowita ignorancja stanowiska rodziców i mieszkańców Trzemeszna to powód zasadniczy, dla którego wychodzimy z inicjatywą referendum – mówi Jarosław Jatczak. Dodaje jednak, że aby referendum się udało, muszą nim zainteresować mieszkańców całego powiatu. Dlatego nawiązał do innych problemów z którymi borykają się mieszkańcy jak np. likwidacje przychodni, zamknięcie szkoły specjalnej w Gnieźnie, kwestie związane z drogami powiatowymi czy też funkcjonowanie administracji, starostwa oraz jednostek podległych. Najważniejsza według niego sprawa, to jednak ignorancja przez władze mieszkańców wszystkich gmin – nie tylko Trzemeszna.

Wiceprzewodniczący Rady Rodziców ZSGiL Eugeniusz Wojciechowski powiedział, że wszelkimi siłami dążyć będą do likwidacji Rady Powiatu, która nie chce z nimi rozmawiać i nie słucha ich głosów. Dodał:

Kiedy w maju na sesji ogłosiłem, ze została podjęta decyzja o referendum, to nie była decyzja taka „ad hoc” tylko już nad tym myśleliśmy. Nie potrzebna nam rada, która nie słucha głosów obywateli.

Mówił też, że spraw w których zawiniły władze powiatu jest dużo więcej niż tylko temat trzemeszeńskich szkół.

Głos w dyskusji zabrał również radny Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Marek Gotowała : „Chodzi o uporządkowanie spraw powiatowych, aby sprawy te znalazły się we właściwych rękach – bo te właściwe nie są. Referendum powinno odbyć się wprawdzie już rok temu, ale myślę, że nigdy nie jest na to za późno– mówi radny.

Jak twierdzi, niedopuszczalne jest przekształcanie szkoły z takimi tradycjami. Uważa też, że reformy te doprowadzą w efekcie nawet do całkowitej likwidacji szkoły. Powiedział, że jest za inicjatywą referendum nawet mimo tego, że sam pełni funkcję radnego Rady Powiatu.

W temacie szkoły wypowiedział się też radny Maciej Adamski : „W tej chwili w szkole jest remont, trwa przystosowywanie jej do zadań które zaczną się dziać od pierwszego września. Podział jest mniej więcej taki, ze drugi pawilon ma być przekazany gimnazjum, w pierwszym na dolnym piętrze ma mieścić się gimnazjum a u góry – liceum. Budynek główny przeznaczony jest natomiast na liceum i szkołę zawodową.

Przypominamy – aby referendum się odbyło, należy zebrać podpisy minimum 10% ilości osób uprawnionych do głosowania.

IMG_7314b IMG_7317 IMG_7326

28 KOMENTARZE

 1. pojechali, czapki zdjeli nisko sie kłaniając przy wejściu banerek potrzymali i tyle wrocili do domku i finał sprawy kogo oni chca odwołać 🙂 Biskupa tez mozecie sprobowac odwolac z Gniezna 🙂 a co robił tam radny Adamski ?

 2. …do ja1111-zrób choć tyle i złóż podpis na liści o referendum ; do duch-nie popisałbyś sobie tego co myślisz,jesteś chyba młody i nie przeżyłeś stanu wojennego..

  • do „mikolaj” – Zapewniam ze nie jestem mlody.Stan wojenny spedzilem niestety w sluzbie wojskowej.Popisac to ja moge o innych wazniejszych sprawach dotyczacych naszego miasta.Co do referendum to ja polityka sie nie zajmuje, jak zapewne wiekszosc mieszkancow Trzemeszna, poniewaz mielismy tyle na obiecane po 1990 roku, ze po upadku PZPR, mozemy miec juz tylko lepiej, a jak mamy to kazdy wie, kto sie przestal interesowac polityka.Jezeli chodzi o przeksztalcenie szkoly, to nie mam nic przeciwko temu chociazby dlatego ze : GS Trzemeszno przeksztalcono w firme ” Lech Pol”, IZOPOL w „Paroc”,Trzemeszenska fabryke Mebli w ” Twoj Market”, Spoldzielnie produkcyjna Lubin w „Sano Agrar Institut”, Rzeznie Trzemeszno w ” Twoj Market”,Mleczarnie w sklep „Hydroart Gaca”.To wydaje mi sie sa jedne z wazniejszych przeksztalcen i nie trzeba byc ponad przecietnie inteligentnym zeby zauwarzyc, ze napewno musialo wiele osob stracic prace.I niech rada rodzicow nie mydli oczu „Tradycjami” szkoly, a zagra w otwarte karty, ze tutaj rowniez glownie rozchodzi sie o miejsca pracy dla nauczycieli.Rada rodzicow w skladzie: p. J.Jatczak, maz nauczycielki, p.M Adamski w osobie nauczyciela, a ze wypadalo wziac do skladu jednego z poza grona, wiec jest p.E Wojciechowski.A do p. redaktora strony mam prosbe, aby wiecej pan nie pisal,o tej „wielkiej” radzie rodzicow bo mnie mdli i pewnie nie tylko mnie….

  • Prawda w oczy kole hahaha…Chłopczyku zastanów sie troche za nim coś napiszesz wytykasz błędy stylu składni i treści hahaha
   przecież tu rozchodzi się o prawde a duch tą prawde napisał bo tak jest.

 3. Wielce Szanowna Rada Rodziców 🙂 co to w ogole jest za twór? ze w Gnieznie ich nie wysmiali gdyby to radni pojechali, burmistrz to tak to rozumiem ale moze mogliscie zabrac tez Rade rodziców z zawodówki ? mocniejszy sklad by byl !

 4. Panie Jatczak jeśli pan to czyta polecam zbierać podpisy w Czerniejewie zorientowałem się trochę że tamtejsi uczniowie i rodzice również mieli problem z powiatem w sprawie szkoły można tak uzbierać pareset podpisów.

 5. Dobra, co już się spinacie ludzie korupcja będzie nawet w naszym mieście takim jak Trzemeszno i do tego trzeba będzie się przyzwyczaić…Jeśli chcecie rządzić muszą przy korycie inni się najeść aby Was wpuścili.

  I tak jak „Duch” pisał nie trzeba dużo główkować wszystko pójdzie w infrastrukturę „Prywatnych firm”

 6. Duch ma rację, to kolejny element planu, który wdrażany jest w Polsce po 1989 roku, to jest wynik antypolskich działań na skalę powiatu i gminy … Ludzie, którzy rządzą w skali mikro muszą mieć tego świadomość, wątpię czy mają ! Działania ludzi, którzy bronią naszej szkoły jest jak najbardziej słuszne, jeśli ratują miejsca pracy, to co z tego ? Przy okazji ratują historię Polską, lokalną tradycję naukową ? Każdy chce żyć, pracować, rozwijać się ? Fakt, że forma referendum w naszej pseudo – demokracji to novum, wcześniej bydło wyborcze bez świadomości pytano tylko o zdanie podczas wyborów sterowanych socjotechniką, i mamy efekty … Polacy = tania siła robocza z długiem sięgającym obywatela 100 tysięcy złotych, bez świadomości narodowej i tego jakie mechanizmy panują w Polsce, pomijając konsekwencje jakie mogą z tego wyniknąć, a już są wyrażnie widoczne … Taka to aksamitna okupacja … Ale co tam póki markety są otwarte, to wszystko jest w porządku ? Co nie …

 7. Na forum pojawiają się wpisy krytyczne co do wszczęcia procedury referendum i to trzeba przyjąć jako formę obrony tej władzy samorządowej, która obecnie rządzi. Stare i mądre powiedzenie mówi,że władza psuje i zapewne jest w tym coś prawdy. Dlatego społeczeństwa, które chcą budować systemy demokratyczne, powinny mieć różne formy kontroli, niwątpliwie jednym z takich instrumentów jest referendum. Inicjatywa podjęta o przeprowadzenie referendum o odwołanie władz powiatu gnieżnieńskiego ma niewątpliwie podstawy aby takie wotum postawić, a społeczeństwo jeśli jest zainteresowane swoim dalszym losem powinno wypowiedzieć się popierając lub odrzucając proponowaną zmianę władzy. Jestem dość długo samorządowcem i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzeć, że władza boi się takich form kontroli i wtedy pokornieje, co sprawia że choć na jakiś czas wsłuchuje się w to czego oczekują ludzie. Oczywiście można powiedzieć,że wybory są od tego, ale wybory rządzą się zgoła innymi prawami, tam chodzi o to aby zwabić wyborcę obietnicami, a przy referendum sprawdzam władzę. Trochę to przykre ale większość polityków i tych na poziomie centralnym jak i tych lokalnych w gminach, myśli więcej o realizacji swoich celów a nie celów ogólnospołecznych.
  Tak przy okazji to w Trzemesznie również przydałoby się takie referendum. Strach przed utratą funkcji powoduje, że sprawujący władzę zaczną myśleć o ludziach a nie o swoich stołkach.

  W przypadku inicjatywy o odwołanie władz powiatu gnieżnieńskiego to moim zdaniem każdy z mieszkańców gminy Trzemeszno powinien wesprzeć je, bo decyzje powiatu choćby tylko w dziedzinie oświaty są wystarczające do wyrażenia swojego sprzeciwu takim działaniom.

 8. Dobrze, skoro chcecie aby młodzi głosowali to przynajmniej niech wiedzą gdzie te wybory i o której godzinie się mają odbywać bo młodych wieku od 17-25 polityka nie obchodzi mało tego, Polak, Polakowi szkodzi. (Mowa tutaj o Norkach w Smolarach). Wykłócać się o głupoty, a Niemiec i Chińczyk wchodzi na Polski rynek jak chce. Potem młody idzie pytać o pracę i proponują mu pensję za najniższą krajową bo przecież za dużo nie można młodemu dać bo zgłupieje, a potem się dziwić że młodzi mają niechęć do wszystkiego w szkołach też głupot uczą zamiast nauczać to trzeba się wykłócać z nauczycielem o głupią 3 lub 4 a jak się nauczycielowi postawisz no to zaraz Sierpień(Wiem, że władza do głowy uderza ale bez przesadyzmu z tą władzą bo to te dzieciaki robią na wasze emerytury za 1300zł a gdzie dalej żyć lub oszczędzać na mieszkanie) Śmiech na sali i tyle.

 9. Aduch Mylisz się i to kompletnie. Ja na przykład mieszczę się w przedziale wyznaczonym przez cb znam więcej osób które chcą definitywnie odwołać PO i SLD. Więc nie wiem co ty gadasz

 10. a czy Ja gadam o PO i SLD mówię że Ci rządzący zajmują się tym co nie trzeba mało tego biorą do kieszeni, ale o tym nikt nie gada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here